Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Non-Linear Systems Model 481 - od podszewki

Natsuki Kuga 30 Gru 2018 20:36 768 3
 • Non-Linear Systems Model 481 - od podszewki

  Tekst ten jest tłumaczeniem relacji Stevena Johnsona z rozbiórki modelu 481.

  Wyświetlacz tego modelu elektronicznego woltomierza składa się z czterech miejsc na cyfry oraz pięciu sekcji. Cztery sekcje zawierają jedenaście tafli wykonanych ze szkła akrylowego; na każdej z nich wyryte są pojedyncze cyfry od 0 do 9 lub wskaźnik miejsca po przecinku.

  Zaletą tego woltomierza jest automatyczny dobór zakresu pomiarowego, co pozwala na pozostawienie większej części wyświetlacza wolnej by po lewej stronie od wyniku pomiaru móc wyświetlić odpowiednio znak biegunowości “+” czy “-”. Każda tafla zawierająca poszczególną cyfrę wyniku jest podświetlana przez małą żarówkę znajdującą się pod każdym rzędem tafli. Ten typ wyświetlacza (jako prototyp pierwszych wyświetlaczy cyfrowych) został nazwany wyświetlaczem z podświetleniem (edge-lit display).


  Wymiana lamp

  Przy częstym użyciu sprzętu jedną z najczęstszych usterek jest przepalanie się lamp, jednak ten konkretny model woltomierza został zaprojektowany tak, by ich wymiana nie była zbyt trudna. Przód obudowy daje zdjąć się bez użycia żadnych narzędzi. To pozwala na szybką wymianę części nawet w miejscach niezbyt przestronnych (np. półka).

  Non-Linear Systems Model 481 - od podszewki

  Ekran osadzony jest przed panelem z lampami i jest utrzymywany w miejscu przez zaciski sprężynowe znajdujące się po bokach. By usunąć wyświetlacz wystarczy wypchnąć każdy zacisk i wyciągnąć wskaźnik pod odpowiednim kątem.

  Non-Linear Systems Model 481 - od podszewki

  By zamontować go ponownie, należy ustawić go ścianką przednią do dołu i zrównać zaciski ze sobą w odpowiednich miejscach. Następnie, wystarczy użyć odrobinę siły i wepchnąć szybkę do środka jednocześnie ustawiając ją w linii prostej. Zaciski sprężynowe utrzymają już ekran w odpowiednim miejscu.


  Wyświetlacz używa zestawu 44 lamp typu GE 328 - każda z osobna dla poszczególnej cyfry. Jak można zobaczyć na zdjęciu, segment z lampami umieszczony jest dokładnie pod taflami akrylowymi i podświetla odpowiednio każdą z nich.

  Non-Linear Systems Model 481 - od podszewki

  Steven zdecydował się też na rozebranie części odpowiadającej za operowanie taflami - każda z nich zamontowana jest w mechanicznym slocie.

  Non-Linear Systems Model 481 - od podszewki

  Rozebranie tego obszaru okazało się “pomyłką” - przy próbie złożenia jej z powrotem tafle nie ułożą się automatycznie w pozycje w których powinny być i ich ułożenie jest dość problematyczne. Po chwili zastanowienia Stevenowi udało się jednak wpaść na rozwiązanie - postanowił złożyć ponownie górę, dół i jeden z boków. W ten sposób mógł operować na drugim boku ekranu i powoli poustawiał tafle z cyframi w odpowiednie miejsca.

  Non-Linear Systems Model 481 - od podszewki


  Przełączniki

  Ten typ mierników cyfrowych korzysta z sieci rezystorów połączonych z odpowiednimi przełącznikami by sterować taflami z cyframi. W trakcie działania tego typu urządzeń możemy usłyszeć stukot różnych części mechanicznych przy ustawianiu się zakresu pomiarowego i już właściwym wyświetlaniu obecnego pomiaru.

  Non-Linear Systems Model 481 - od podszewki


  Prezentacja w formie wideo:

  Link


  Źródło:

  https://stevenjohnson.com/nls/481-display.htm

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  Natsuki Kuga
  Poziom 12  
  Offline 
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • #2
  pawelr98
  Poziom 38  
  Zegary wykorzystujące podobną technologię wyświetlania można kupić także dzisiaj.


  Link


  Diody LED sterowane przez mikrokontroler.

  Jak widać moda na "retro" wyświetlacze ma się dobrze.
  Niektórzy lubią Nixie, inni VFD a jeszcze inni wyświetlacze takie jak w opisywanym woltomierzu bądź zegarze.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • #3
  sundayman
  Poziom 24  
  Nie ma informacji, z którego roku jest ten sprzęt - a to jest ciekawe w kontekście tego, dlaczego nie zastosowano do przełączania żarówek tranzystorów.
  Mechaniczne przełączniki są interesujące, ale przypuszczam, że podczas dłuższej pracy można dostać kota od tego hałasu...
  Wtedy po prostu nie było odpowiednich półprzewodników - czy też to ułańska fantazja projektanta ?