Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wymiana ogniwa latarki TS-1125

majsterandrzej 06 Sty 2019 19:29 783 32
  • #1 06 Sty 2019 19:29
    majsterandrzej
    Poziom 3  

Witam.
    Mam problem z latarka, jej czas świecenia strasznie spadł.
    Obawiam się że powodem jest kiepskiej jakości ogniwo.
    Poniżej przesyłam zdjęcia.
    Czy jest możliwość wymiany tego kwadratowego akumulatorka?
    Wymiana ogniwa latarki TS-1125 Wymiana ogniwa latarki TS-1125 Wymiana ogniwa latarki TS-1125

Moderowany przez Mirek Z.:

Zabroniony link do aukcji usunąłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

Na jakieś chińskiej stronie znalazłem jej parametry:
    http://www.afsafari.com/index.php?route=product/product&product_id=25

0 29
  • #2 06 Sty 2019 20:15
    Radiokiller
    Poziom 29  

Wymiana akumulatora to nie problem, jeżeli zdobędziesz identyczny. Zastanowiłbym się nad opłacalnością tego zabiegu przy przedstawionej cenie latarki.

0
  • #3 06 Sty 2019 23:11
    majsterandrzej
    Poziom 3  

Oczywiście cena latarki nie jest adekwatna do wymiany. Ale! W nowej latarce będzie ten sam kiepskiej jakości akumulatorej. Myślałem bo wymienie na np. 18650 li-lon. Takim na przykład paluszku. Natomiast powodem do wymiany jest chęć "poprawienia fabryki" żeby latarka działała jeszcze któryś rok. Poza jednym LED z przodu ma jeszcze 10 LED z tyłu co daje światło rozproszone, bardzo przydatne w domu oraz pracy.

0
  • #4 07 Sty 2019 07:36
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe

Pomysł z akumulatorem Li-ion jest tu najlepszy. Jednak ze względu na specyfikę takiego ogniwa trzeba zadbać o spełnienie w-ków ładowania i użytkowania.

Konieczna więc będzie rozbudowa całości o moduł BMS z balanserem. Moduł(y) dostępne na znanym serwisie aukcyjnym. Pozostaje pytanie czy to wszystko uda się upchać w obudowie latarki.

Przypuszczalnie trzeba będzie skorygować wartości rezystorów diod ze względu na niższe napięcie nowego akumulatora ale to już tylko końcowy makijaż.

0
  • #5 07 Sty 2019 13:55
    139534
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 07 Sty 2019 19:30
    W.P.

BC109B napisał:
    BMS i blanser do jednego ogniwa? Do tej pory myślałem, że wystarczy ładowarka TP4056.
    Już pisząc o balanserze czułem podskórnie, że będzie jak ze stołem i nożyczkami.

Jak zapewne Kolega zauważył latarka przystosowana jest do ładowania bezpośrednio z gniazdka sieci 230V. Warto więc tę możliwość wykorzystać zamiast stosować dodatkowy zasilacz.

Ładowanie jak i rozładowanie takiego ogniwa podlega dość ostrym restrykcjom. Nie wolno rozładować poniżej określonej wartości (zwykle przyjmuje się 3V) ani ładować powyżej 4,2V.

Oba w/w progi są monitorowane przez układ BMS, który odłącza ogniwo.

Niestety użyty tu sposób ładowania nie nadaje się do ładowania akumulatora Li-ion ale można go wykorzystać po niewielkiej przeróbce. Stąd pomysł na dołożenie prostego stopnia balansera chroniącego ogniwo przed przeładowaniem zapewniając równocześnie pełne naładowanie.

0
  • #7 07 Sty 2019 21:19
    ICL7660
    Poziom 15  

BMS, balancer i akumulator da się zmieścić w latarce?

0
  • #8 07 Sty 2019 21:42
    W.P.

Najważniejsze to umieszczenie akumulatora 18650. Nie znamy dokładnych wymiarów latarki, ale jeśli dobrze pamiętam podobne perypetie sprzed kilku lat to jest szansa na zmieszczenie.

Płytka BMS... Oglądałem w wakacje przy okazji zakupu akumulatorów. Do jednego ogniwa miała wymiar ok. 1 x 3 cm, słabo pamiętam. Trzymałem przez chwilę w dłoni nie będąc zainteresowany zakupem.

Balanser to 2 tranzystory plus 1 układ scalony wielkości małego tranzystora, kilka rezystorów. Można w pajączku, można na małej płytce. Powinno się zmieścić w jakimś zakamarku.

Można z tego zrobić fajną, długo świecącą latarkę. Oczywiście to robota zupełnie nieopłacalna, zajęcie dla pasjonata ale ile potem satysfakcji. :)

0
  • #9 07 Sty 2019 21:46
    ICL7660
    Poziom 15  

Ale początkującemu to trzeba dużo wyjaśniać, bo później ma dużo pytań o mityczny balancer i tajemniczy BMS. :)
    Jakie wymiary ma aktualnie zastosowany akumulator? Jest to prawdopodobnie NiMH, które można kupić i bez przeróbek układu ładowania używać.

0
  • #10 07 Sty 2019 21:59
    majsterandrzej
    Poziom 3  

Czyli generalnie jeśli na znanym portalu wpiszę: "BMS 1S" i zamówię którąś z tych "ładowarek", będzie ona spełniała zadanie ładowania jakiegoś paluszka 18650 ? Wydaje mi się że każda w teorii po opisie spełnia funkcje ballancera ?

0
  • #11 07 Sty 2019 23:08
    W.P.

ICL7660 napisał:
    Ale początkującemu to trzeba dużo wyjaśniać, bo później ma dużo pytań
    To prawda, ale ja darzę wielkim szacunkiem początkujących gdyż chociaż mają słabszy start to próbują piąć się do góry. To postawa godna naśladowania w dzisiejszych czasach, kiedy wszystko można kupić.
    Oczywiście często zaraz przerobić po zakupie by dalej działało :)

Co do akumulatora to raczej nie jest to ani Ni-MH, ani Cd-Ni. Te akumulatory bez względu na stan zużycia nie pozwalają na naładowanie do ponad 2-krotnej wartości nominalnej napięcia.

Akumulator w latarce, którą niegdyś przerabiałem ładował się do ponad 13V. Były na nim zasuszone zacieki. Wyglądał podobnie jak ten na zdjęciu autora.
    Latarka dziwnie się zapalała po naładowaniu - najpierw silny błysk a po chwili świecenie.
    Zakończyło się zamianą na akumulator Ni-MH od telefonu (3,6V 300mAh). Dziś szedłbym w stronę Li-Ion, ale to było dawno.
    majsterandrzej napisał:
    jeśli na znanym portalu wpiszę: "BMS 1S" i zamówię którąś z tych "ładowarek"
    Nawet jest za 3,45.
    To tylko monitor pracy ogniwa. Rozłącza w przypadku zwarcia, próby nadmiernego rozładowania oraz próby naładowania ponad 4,2V. Krótko mówiąc taki inteligentny bezpiecznik. Ale tylko bezpiecznik.

W dużym uproszczeniu układ połączeń latarki przedstawia rys. 1. Wymiana ogniwa latarki TS-1125
    Dalej można to zrobić na 2 sposoby.
    Rys. 2 BMS i balanser.
    Rys. 3 BMS i dioda Zenera (wsparta tranzystorem ze względu na konieczność rozproszenia ciepła) ograniczająca napięcie gdy ogniwo zostanie odcięte po naładowaniu.

Osobiście preferuję układ balansera.

0
  • #12 08 Sty 2019 12:37
    139534
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 08 Sty 2019 15:02
    gumisie
    Poziom 39  

BC109B napisał:
    2. Akumulator litowo jonowy sztuk jeden plus ładowarka ze wspomnianym wcześniej układem TP
    BC109B napisał:
    Ładowarka TP4056 na ma płytce gniazdo mini USB i można byłoby to ładować zasilaczem od telefonu lub komputerem.
    Potwierdzam, jest to jedno z sensownych rozwiązań, sam je stosuję.
    Tak ogniwo jak i moduł ładowarki, zmieści się w tej latarce.

0
  • #14 08 Sty 2019 21:59
    majsterandrzej
    Poziom 3  

Dziękuje starszym kolegom za pomysły technologi ładowania. Osobiście też bym wolał zostać przy rozwiązaniach litowo-jonowych, ponieważ są one "modne" i mogą mi się w przyszłości przydać. Mam do przerobienia 3 takie latarki i zależało by mi na zasilaniu z 230, ponieważ daje to uniwersalność. Tak na magnesie nie wpadł bym na to że pajączek to luźno zlutowane elementy :)

Tutaj moje zadanie domowe:
    "https://youtu.be/Jb1p1Atxk2M" - (Najtańsza Ładowarka Do Ogniw Li Ion i Li Pol - Tp4056 - Dla Początkujących)
    "https://youtu.be/h_iUHKr3aTw" - (Tani I Mega Prosty Balanser Do Ogniw Li Ion - Jak Zrobić Za Grosze)

Sprawdzałem na akumulatorku nie ma żadnych oznaczeń. Ma wymiary 6,5x3x2.

Ale wracając do tematu. Co było by najlepszym zastosowaniem dla zasilania 230V oraz aku 18650 ?
    Układ Tp4056 - zasilany z aktualnego układu ładującego latarki + prosty balancer z drugiego filmu wpięty w 18650 ?

Wymiana ogniwa latarki TS-1125 Wymiana ogniwa latarki TS-1125

0
  • #15 08 Sty 2019 22:05
    139534
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 08 Sty 2019 23:35
    W.P.

BC109B napisał:
    TP4056 nada się tylko jeśli będzie zasilany z 5V.
    Albo z zasilacza latarki. Wymiana ogniwa latarki TS-1125
    Warto sprawdzić wartość prądu jaki odpływa do modułu ładowania po odłączeniu zasilania.
    Być może to pomijalna wartość ale warto ją poznać by nie okazało się, że po kilku dobach akumulator rozładował się. Moduł pozostaje cały czas podłączony do akumulatora.

Dioda Zenera 4V7
    Tranzystor np. BD283 lub dowolny podobny.
    Rezystor 47÷100Ω

0
  • #18 09 Sty 2019 22:34
    W.P.

Na próbę wysłania potwierdzenia "Może być." dostałem odmowę systemu o treści:

Musisz wpisać większą treść wiadomości przed wysłaniem. W przypadku wysyłania plików opisz szczegółowo plik w treści wiadomości.

Teraz mogę bez obaw napisać, że można realizować zamówienie.

0
  • #19 11 Sty 2019 21:35
    kolo9
    Poziom 11  

W.P. napisał:
    Pomysł z akumulatorem Li-ion jest tu najlepszy. Jednak ze względu na specyfikę takiego ogniwa trzeba zadbać o spełnienie w-ków ładowania i użytkowania.

Konieczna więc będzie rozbudowa całości o moduł BMS z balanserem. Moduł(y) dostępne na znanym serwisie aukcyjnym. Pozostaje pytanie czy to wszystko uda się upchać w obudowie latarki.

Przypuszczalnie trzeba będzie skorygować wartości rezystorów diod ze względu na niższe napięcie nowego akumulatora ale to już tylko końcowy makijaż.

Przepraszam czy mógłby kolega podać to napięcie znamionowe starego akumulatorka? Nie znam tego i nie widzę w sieci. Nowy po naładowaniu będzie miał 4,2V?

0
  • #20 11 Sty 2019 23:27
    W.P.

kolo9 napisał:
    Przepraszam czy mógłby kolega podać to napięcie znamionowe starego akumulatorka?
    Nie znalazłem opisu na obudowie. Po niedługim ładowaniu osiągał napięcie powyżej 13V co groziło uszkodzeniem diod.
    Mało szczegółów zostało mi w pamięci bo latarkę przerabiałem dawno temu.

0
  • #21 12 Sty 2019 09:02
    139534
    Użytkownik usunął konto  
  • #22 12 Sty 2019 09:42
    kolo9
    Poziom 11  

Miałem 2 latarki z takim akumulatorem. W obu napięcie było na poziomie 4V i nie spotkałem się ze stanem 13V. Diody led były łączone na accu wyłącznikiem, na sztywno po kilka sztuk równolegle., -co ostatecznie skończyło się źle. Część wytrzymała zapewne dzięki rezystancji wewn. i słabej wydajności accu i cienkim kabelkom. Nie widzę rezystorów tylnych led w latarce z tematu i przewiduję problem przy wymianie na wydajny 18650. Należałoby zapewnić rezystory szeregowe dla wszystkich LED do 4,2V. W moich latarkach padały małe ledy boczne, natomiast wytrzymywały mocne czołowe.

0
  • #23 13 Sty 2019 10:38
    pawel45sw
    Poziom 10  

Ja mam podobną. Wstawiłem sobie właśnie 18650 i do tego gniazdo USB i układ z power banka. Ładuję ją właśnie przez to gniazdo, bo chiński układ jest tak jakby "dwustronny", czyli można ładować ogniwo zarówno portem microUSB jak i zwykłym USB.

0
  • #24 27 Sty 2019 15:21
    majsterandrzej
    Poziom 3  

No dobra zabawki dotarły. Trochę to trwało, bo zapomniałem o ogniwie, jak przyszło ogniwo, jak naczytałem się o zgrzewaniu to zamówiłem koszyk. Ale mniejsza o to.
    Zrobiłem "łopatologiczny" schemat, o ile można nazwać to schematem. Prosiłbym osoby techniczne o rzucenie okiem. Wymiana ogniwa latarki TS-1125

0
  • #25 27 Sty 2019 16:55
    W.P.

majsterandrzej napisał:
    Zrobiłem "łopatologiczny" schemat
    Wymiana ogniwa latarki TS-1125 A ja poprawiłem :)

0
  • #26 27 Sty 2019 18:01
    majsterandrzej
    Poziom 3  

Dziękuję za pomoc. Jutro przelutuję i zobaczę czy działa. A tak na marginesie w czym kolega robi takie ładne schematy?

0
  • #27 30 Sty 2019 08:30
    majsterandrzej
    Poziom 3  

Wymiana ogniwa latarki TS-1125 Niestety nie działa. Coś chyba robię źle. Poprzedni układ tp ładował (no dioda świeciła) ale chyba coś zwarło i ten jego "procesorek" się spalił. Ale jak go wywaliłem to na stykach było 5V. Teraz wlutowałem nowy ale nie działa. Na stykach "IN" układu są 3V a jak próbuję włączyć latarkę to nie świeci żadna z diod. Pomimo że bateria ma 3,5V

0
  • #28 30 Sty 2019 09:07
    gumisie
    Poziom 39  

majsterandrzej napisał:
    Niestety nie działa. Coś chyba robię źle.
    I nie będzie.
    Zero własnej inicjatywy.
    @W.P. pokaż ten "poprawiony" schemat.
    W.P. napisał:
    A ja poprawiłem :)

0
  • #29 30 Sty 2019 14:20
    majsterandrzej
    Poziom 3  

Zdaję sobie sprawę z braków wiedzy technicznej ale się powoli uczę. Nie rozumiem czemu wtedy dawało 5V a teraz 3V przy takim samym układzie.

0
  • #30 30 Sty 2019 14:50
    W.P.

gumisie napisał:
    @W.P. pokaż ten "poprawiony" schemat.
    Zamieściłem w #25.

Dodano po 17 [minuty]:

Układ połączyłeś poprawnie.
    Nawet bez podłączonego konwertera 5V => Li-ion, pomiędzy białymi przewodami czyli między emiterem a kolektorem tranzystora powinno być ok. 5V.

Kontroluj też temperaturę tranzystora. Bez obciążenia może się szybko nagrzać.

Pamiętaj o zachowaniu ostrożności podczas dokonywania pomiarów. Pracujesz na elementach podłączonych do sieci energetycznej. Takie prace powinny być wykonywane z użyciem transformatora separującego.

Przydałyby się zdjęcia obu stron płytki z latarki.

0