Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szczoteczka soniczna PHILIPS HX6511/50 - naprawa

02 Lut 2019 18:00 1143 18
  • Poziom 3  
    Witam,

mam do naprawy szczoteczkę soniczną PHILIPS, która przestała działać. Po rozkręceniu pierwsze co wylutowałem akumulatorek se us14500vr2 680 mAh, zmierzone napięcie było zerowe.
    Dla testów za pomocą układu TP4056 naładowałem ja do napięcia około 4,1V po czym podłączona z powrotem do płytki głównej szczoteczki spowodowała uruchomienie jej na blisko 3 sekundy wibracji, po czym przez 5-10 sekund paliły się jeszcze diody zasilające. Naciskając przycisk nie powodowało to żadnych zmian.
    Czy sama wymiana akumulatorka pomoże? W okolicach cewki widzę jeszcze jakiś osad.

Proszę o porady.
    Szczoteczka soniczna PHILIPS HX6511/50 - naprawa51195318_1...2560_n.jpg Download (341.58 kB) Szczoteczka soniczna PHILIPS HX6511/50 - naprawa51699172_2...1232_n.jpg Download (64.47 kB) Szczoteczka soniczna PHILIPS HX6511/50 - naprawa51410349_3...4576_n.jpg Download (57.24 kB) Szczoteczka soniczna PHILIPS HX6511/50 - naprawa51237864_2...5520_n.jpg Download (258.83 kB) Szczoteczka soniczna PHILIPS HX6511/50 - naprawa51293369_9...1792_n.jpg Download (59.48 kB) Szczoteczka soniczna PHILIPS HX6511/50 - naprawa51064564_3...8448_n.jpg Download (247.21 kB) Szczoteczka soniczna PHILIPS HX6511/50 - naprawa51168284_2...6768_n.jpg Download (149.32 kB)
  • Poziom 31  
    Szukasz sobie problemów. Wymień akumulator, wtedy będziesz wiedział czy to wystarczy, a na pewno wystarczy.
  • Poziom 37  
    Można było się tego spodziewać. Na pierwszym zdjęciu które zamieściłeś widać wyraźnie pola serwisowe Rx, TX itd. Po tym można wnioskować, że któryś układ (prawdopodobnie Q1) jest programowalny. Zapewne posiada zabezpieczenie na ilość włączeń lub blokuje się przy nadmiernie rozładowanej/zużytej baterii.
    Jest to swego rodzaju zabezpieczenie producenta aby nie naprawiać tylko kupować nowe.
  • Poziom 37  
    Może kolega spróbować rozlutować zworkę serwisową JP1. Tutaj masz instrukcję w jakiej kolejności wymienia się baterię. Obawiam się jednak, że teraz może już być za późno i wsad pamięci mógł się skasować. Mimo to warto spróbować.

Link
  • Poziom 26  
    No i tak od zębów przeszliśmy do elektroniki, całą płytkę przemyj bardzo dokładnie zwykłą szczoteczką do zębów płynem do mycia naczyń. Oczywiście rozcieńczonym później kilka dmuchów by nic nie pozostało i suszenie na kaloryferze 12 godzin. Gwarancji nie daję, ale wiem że myjąc zawsze coś przelezie.
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003
  • Poziom 3  
    E8600 napisał:
    Rozlutowałeś i zlutowałeś? Szczoteczka daje jakieś oznaki życia?
    Zapewne aby naprawić trzeba by szukać wsadu i próbować zaprogramować na nowo.

Zrobiłem zgodnie z filmikiem. Jednak teraz jedynie świeci się zielona dioda. Brak wibracji.
  • Poziom 37  
    dodger2018 napisał:
    Jednak teraz jedynie świeci się zielona dioda. Brak wibracji.

Widocznie przy pierwszej wymianie samej baterii bez rozlutowania zworki wykasował/uszkodził się program zapisany w układzie. Bez programatora i wsadu raczej teraz nic z tym nie zrobisz. Takie zworki są zabezpieczeniem czasem trzeba je zlutować przed wyminą innym razem rozlutować.
    Jeśli masz programator to wsad być może do zdobycia na rosyjskich stronach.
  • Poziom 24  
    Tak dla potomnych. W HX6932, aku można normalnie wymieniać.
    Co do samej szczoteczki, to jest to niemiecki bubel z celową konstrukcją postarzającą produkt, chociaż samą funkcjonalność można ocenić jako jedną z lepszych na rynku.

Skoro jest osad i rdza, to znaczy, że szczoteczka nie była szczelna. Umyj płytkę izopropanolem, następnie posprawdzaj miernikiem ciągłość ścieżek. Któraś może być zjedzona przez wilgoć.
  • Poziom 2  
    Hej,

ja też mam taką szczoteczkę, która oczywiście się zepsuła po upływie gwarancji :/
    Już myślałam, że szczoteczka jest do wyrzucenia, ale tu widzę, że chyba da się naprawić :)
    Czy możecie polecić mi kogoś, kto mógłby się tym zająć, najlepiej z Warszawy?

pozdrawiam

• Poziom 38  
    iza_k napisał:
    ja też mam taką szczoteczkę, która oczywiście się zepsuła po upływie gwarancji :/

Nie zepsuła się po upływie gwarancji tylko skończył się lub wyczerpał, limit ilości ładowania akumulatorka. Te france nie lubią jak się je zajeździ na śmierć. Jak już widzimy drastyczny spadek czasu pracy, powinniśmy już wymieniać akumulator. Po drugie, takie szczoteczki ładuje się tylko wtedy kiedy poziom naładowania jest bliski zera. Mój Philips na oryginalnym akumulatorze pracuje już 4 jak nie 5 rok. Ładowarka jest wypięta z gniazdka.
  • Poziom 2  
    Dzięki za odpowiedź. Czy w takim razie taki akumulator da się wymienić? W serwisie mówią, że nie ma części zamiennych i w związku z tym szczoteczka jest do wyrzucenia (moja była ładowana tylko wtedy, kiedy zaczynała "padać", a ładowarkę podłączałam do prądu, tylko do ładowania)

• Poziom 38  
    iza_k napisał:
    Czy w takim razie taki akumulator da się wymienić?

Akumulator zawsze można wymienić, pytanie czy elektronika pozwoli na wymianę akumulatora i czy nie będzie tak jak w poście autora tematu.
  • Poziom 9  
    Cześć,
    Jak widzę problem nie dotyczy tylko mojej oraz żony szczoteczki. Obie szczoteczki kupione jakieś 3,5 roku temu. Pierwsza zepsuła się po około 14 miesiącach, druga po 22 miesiącach. Objawy to: Nie da się włączyć, po długotrwałym ładowaniu wibruje regularnie nawet przez 10 minut bez możliwości wyłączenia (wyłącza wibrację ponowne podłączenie do ładowarki) itp. Wysłane na gwarancję, obie wróciły wymienione na nowe. Jedna z wymienionych szczoteczek po ponad roku ponownie zepsuła się, objawy jak wyżej. No cóż, tym razem zamówiłem kolejną ze sklepu z przedłużoną gwarancją. Sam produkt jest rewelacyjny, nie zauważyłem żadnego pogorszenia stanu trwałości akumulatora, ładowałem je sam nie wiem jak często, co kilka tygodni a używam 2x dziennie.

Pozdrawiam
    crux
  • Poziom 24  
    crux napisał:
    Objawy to: Nie da się włączyć, po długotrwałym ładowaniu wibruje regularnie nawet przez 10 minut bez możliwości wyłączenia (wyłącza wibrację ponowne podłączenie do ładowarki) itp.

Typowe objawy zalania elektroniki:
    misiek1111 napisał:
    Umyj płytkę izopropanolem, następnie posprawdzaj miernikiem ciągłość ścieżek. Któraś może być zjedzona przez wilgoć.
  • Poziom 9  
    Ok, spróbuję. Aktualnie szczoteczka włącza się co kilkadziesiat minut i wiruje przez 2 minuty.