Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikowana sinusoida a sprężarka w chłodni

misiek7805 14 Mar 2019 22:47 90 7
  • #1 14 Mar 2019 22:47
    misiek7805
    Poziom 11  

Krótko zwięźle; Co myślicie, czy chłodnia będzie chciała pracować na chińskiej przetwornicy "12/230" która generuje tzw. modyfikowaną sinusoidę, przetwornica jest dostępna na znanym chińskim portalu aukcyjnym pod nazwą "Onever 2000w " ?
    Dlaczego zrobiłem ten post (nie kupie po prostu czystego sinusa i tyle), bo przetwornica kosztuje teraz 120zł na promocji (XD) i chciałem wiedzieć czy jestem w stanie ją wykorzystać.

PS: Po co mi to ?
    Tak hobbistycznie wymyśliłem sobie "chłodnię solarną"- można kupić jeden panel fotowoltaiczny (np 270w), i za pomocą chińskiego sterownika ładować nim akumulatory 12v, do akumulatorów podłączyć wyżej wspomnianą przetwornicę i chłodnię :) chłodnia zużywa 1,1kWh na dobę więc jest to jakaś oszczędność która może się kiedyś zwrócić (ale to tylko hobby).

Pozdrawiam

0 7
  • #3 15 Mar 2019 00:03
    zworys
    Poziom 34  

Te 2kW chińskie mogą być za małe do startu silnika ( jeśli to naprawdę ma 2 kW ) - stąd pytanie kolego o typ silnika. Poza tym wiele z silników w kompresorach chłodniczych "nie lubi" schodkowej pseudosinusoidy i nie chce w ogóle pracować na takim napięciu.

0
  • #4 15 Mar 2019 07:30
    płetwa
    Poziom 29  

misiek7805 napisał:
    chłodnia zużywa 1,1kWh

...i chińska przerwornica 2000W. Powodzenia życzę!
    Potrzebujesz co najmniej 6000W realnej mocy żeby ten kompresor ruszył.

0
  • #5 17 Mar 2019 22:38
    misiek7805
    Poziom 11  

jack63 napisał:
    Jak sprężarka? Typ ?

Trudno mi powiedzieć w tej chwili, jest to stara 15 letnia typowa domowa chłodnia, silnik na pewno nie inwerterowy. (czy jak się to fachowo zwie)
    moc znamionowa coś koło 120W jeśli dobrze pamiętam

0
  • #6 17 Mar 2019 22:52
    zworys
    Poziom 34  

Chyba daruj sobie tą przetwornicę. Podejrzana wartość mocy i modyfikowana sinusoida tej przetwornicy to proszenie się o problemy i w sumie niepotrzebny wydatek pieniędzy.

0
  • #7 17 Mar 2019 22:57
    misiek7805
    Poziom 11  

płetwa napisał:
    misiek7805 napisał:
    chłodnia zużywa 1,1kWh

...i chińska przerwornica 2000W. Powodzenia życzę!
    Potrzebujesz co najmniej 6000W realnej mocy żeby ten kompresor ruszył.

Nie rozumiem właściwie czemu zacytowałeś "1,1kW" napisałem dalej że jest to pobór na dobę, wiec raczej nie istotny przy doborze przetwornicy.
    co do mocy rozruchu- "co najmniej 6kW" - nie wierzę, skąd aż takie kosmiczne wartości ?

Watomierz "orno " wskazał maksymalne zużycie przez chłodnie podczas startu 980W (fakt mógł nie zarejestrować szpilki/szpilek prądu) lecz w internecie przeczytałem że silnik w sprężarce pobiera zazwyczaj 10 krotność mocy znamionowej.. więc zgadzało by się ? jak myślicie ?

Dodano po 2 [minuty]:

Na Youtube jest kilka filmów jak nasi wschodni przyjaciele odpalają na tej przetwornicy elektronarzędzia- daje radę.
    Lecz jeśli się nie mylę te elektronarzędzia mają całkiem inny typ silnika niż sprężarka i im nie przeszkadza tak bardzo kształt napięcia, dobrze myślę ?

0
  • #8 18 Mar 2019 00:56
    zworys
    Poziom 34  

misiek7805 napisał:
    Lecz jeśli się nie mylę te elektronarzędzia mają całkiem inny typ silnika niż sprężarka i im nie przeszkadza tak bardzo kształt napięcia, dobrze myślę ?

Niestety ,dobrze myślisz. Niestety bo silniki z kompresorów to inny typ i nie lubi "oszukanej" sinusoidy. Elektronarzędzia to przede wszystkim silniki komutatorowe a te wiele wybaczają.

0