Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyłączenie fotowoltaiki w PGE - wzór, opis oraz cenne rady

PLukowiak 17 Jun 2019 18:50 68604 224
Testo
 • #1
  PLukowiak
  Level 9  
  Witajcie

  Jako, że dzisiaj przyjęto mój wniosek do PGE chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem aby ułatwić innym ten dość ciężki proces jakim jest zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego. W załącznikach znajdziecie pliki o których zaraz Wam opowiem:

  Wniosek do PGE.pdf - jest to cały komplet wniosków, schematów oraz certyfikatów jaki musicie złożyć do Waszego oddziału dystrybucyjnego. Na niebiesko wpisałem przykładowe dane oraz parametry dla wybranego inwertera oraz paneli (parametry zgadzają się z rzeczywistością w razie potrzeby ich użycia :) ), na czerwono zaś cenne rady na tym etapie wypełniania wniosku o których albo doczytałem albo dowiedziałem się od osoby odpowiedzialnej za przyłączenia nowych instalacji.

  A zatem, co trzeba umieścić w takim wniosku do PGE na dzień dzisiejszy?
  1. "Zgłoszenie mikroinstalacji - ZM 2019-04-15",
  2. "06.3_Zalacznik_C_Specyfikacja_techniczna_instalacji_fotowoltaicznej_15.06.2016,",
  3. Schemat naszej instalacji i przyłączenia
  4. Karty katalogowe inwertera oraz paneli fotowoltaicznych
  5. Certyfikat NC RFG inwertera a raczej deklaracja zgodności (podobno nie ma jeszcze nawet urzędów wydających takie certyfikaty w Polsce)
  6. Certyfikaty inwertera o zgodności z polską normą EN50438 i certyfikat od paneli o zgodności z normą CE

  Co ważne, wszystkie certyfikaty MUSZĄ BYĆ W JĘZYKU POLSKIM. W moim przypadku nie wystarczyło zwykłe tłumaczenie wykonane przeze mnie, musiało to być potwierdzone przez tłumacza przysięgłego (w razie potrzeby udostępnię kontakt do tłumacza który wykonał dla mnie tłumaczenia z potwierdzeniem za rozsądną kwotę).
  Certyfikaty muszą się również zgadzać z faktycznie zgłaszanym sprzętem - czyli jednak obaliłem mit, że nikt nie sprawdza dokumentów ;)

  Link do strony z certyfikatami NC RFG - https://fotowoltaika.corab.eu/do-pobrania/nc-rfg-deklaracje-producentow
  Dla ZEVERSOLARA zauważcie, że tłumaczenie jest tylko dla inwerterów zakupionych w firmie CORAB. Posiadam swoje potwierdzone tłumaczenie, więc jeśli ktoś je potrzebuje proszę o kontakt na PW.

  Z DODATKOWYCH UWAG DO CAŁOŚCI WNIOSKU
  1. Każda strona musi być ponumerowana
  2. Każda strona, włącznie z certyfikatami musi posiadać parafkę na dole kartki osoby zgłaszającej

  Schemat przyłączenia mikroinstalacji do sieci.rar - jest to spakowany schemat zaczerpnięty z ENERGA i przerysowany do AutoCADa. Taki schemat ja sam składałem i jest jak najbardziej ok. Najważniejsze to dobrze opisać i rozrysować Waszą instalację oraz sposób przyłączenia. Przy danych rysującego oraz wykonawcy powinna znaleźć się data i podpis.

  W razie pytań, chętnie odpowiem zarówno w temacie jak i na PW.

  PS: Z tego co zauważyłem, różne zakłady energetyczne różnie interpretują te dokumenty, natomiast myślę, że to co tutaj podałem będzie albo kompletnym wnioskiem i kompendium wiedzy, albo bardzo dobrym przykładem jak taki wniosek należy sporządzić.
 • Testo
 • #2
  ACCel
  Level 22  
  Ekstra wytłumaczenie.
  Ja dodam ze swojej strony jak wygląda to w innym rejonie PGE:
  - Tłumaczenie samodzielne. Nikt nie jest w stanie wam udowodnić, że nie jest do oryginalny dokument producenta, byle wyglądało jak oryginał czyli edytujecie PDF w OpenOfice Draw. Wystarczy spojrzeć na dokument do Zevesolar na wskazanej stronie Corab, to jest ręczna przeróbka chińskiego PDFa, możecie sobie to wyedytować i skasować dopisek Corab.
  - Nikt z PGE nie sprawdzał instalacji, nawet jej nie oglądał, tylko wymienili liczniki.

  Certyfikaty NcRFG mają różne firmy z zagranicznych jednostek certyfikujących typu TUV, na przykład ABB ma, Fronius też.
 • #3
  Kaatarzynkaa
  Level 2  
  Witam, dopiero zaczynam przygodę z tym zawiłym tematem i mam kilka pytań, jako do Osoby doświadczonej ;)
  Składam wniosek o określenie warunków przyłącza dla wytwórcy w PGE, jakie załączniki muszę przekazać dla fotowoltaiki? Czy konieczne jest znalezienie certyfikowanego elektryka do podpisu, czy same kwalifikacje typu E wystarczą? Będę bardzo wdzięczna za radę :)
 • #4
  ACCel
  Level 22  
  Fotowoltaikę można instalować do mocy przyłącza na podstawie zgłoszenia. Czemu chcesz uzyskać warunki?

  E wystarczy w PGE.
 • #5
  Kaatarzynkaa
  Level 2  
  Czyli wniosek o określenie warunków nie jest potrzebny, jeśli budynek jest podłączony do sieci i moc przyłącza jest taka sama jak moc przyłączeniowa? Czyli potrzebuje tylko zgłoszenie, schemat instalacji specyfikacje techniczną? Czy powinnam jeszcze mieć jakieś dokumenty z gminy? czy sam akt własności domu i działki wystarczy?
 • Testo
 • #6
  ACCel
  Level 22  
  Kolega wyżej podał wszystko co potrzeba. Żadnych dokumentów z gminy czy aktów własności nie potrzeba.
 • #7
  Kaatarzynkaa
  Level 2  
  ok, dziękuję za pomoc, napiszcie mi jeszcze proszę tylko, czy oświadczenie wykonawcy może podpisać mi byle jaki elektromonter z uprawnieniami E? Czy to musi być konkretny elektryk, który ma własną zarejestrowaną firmę?
 • #8
  Tech132
  Level 25  
  W PGE musi podpisać elektryk mający firmę .
 • #9
  ACCel
  Level 22  
  Nie musi. Co to w ogóle za wynalazek z tym elektrykiem z własną firmą?

  Zgodnie z prawem może podpisać dowolna osoba posiadająca kwalifikacje elektryczne w zakresie Eksploatacji.
 • #11
  ACCel
  Level 22  
  Niestety niewiele osób ma siłę i ochotę aby ich bezprawne zapędy tępić. Ja też sam się czasami poddaję aby zrobić coś szybko i bez straty nerwów.
 • #12
  PLukowiak
  Level 9  
  W PGE nie było potrzeby posiadania własnej firmy. Po prostu wpisałem swój numer uprawnień SEP Eksploatacja i tyle ;) Nie było żadnego problemu
 • #13
  Wlodek22
  Level 30  
  Właśnie wróciłem z innogy w warszawie z mieszanymi uczuciami. Wzięli ode mnie tylko wniosek z ich prostym schematem, karty katalogowe paneli i inwertera i upoważnienie. Nie interesowały ich żadne CE paneli i inwertera, Nc-Rfg, LDV, EMS, ENy, czy akty własności. Nawet dowodu osobistego nikt nie poprosił. Jak bym kebaba pod marketem zamawiał.
  Widocznie wszystko weryfikują z własnych źródeł, bo by tak od ręki przyjmowali wszystko byle PV, trudno uwierzyć.
 • #14
  ACCel
  Level 22  
  Albo mają zdrowe podejście do tematu. Pewnie z zgłoszeniu był paragraf pt "z pełną odpowiedzialnością... spełnia normy... RfG... IRIESID" (w PGE jest).
  Na dodatek nie można wprowadzić do obrotu na terenie UE żadnego produktu nie spełniającego CE.
 • #15
  ACCel
  Level 22  
  ACCel wrote:
  - Nikt z PGE nie sprawdzał instalacji, nawet jej nie oglądał, tylko wymienili liczniki.

  Aktualizacja:
  Przy rozbudowie instalacji przyszedł pracownik PGE ze zleceniem "Sprawdzenie prawidłowego działania układu pomiarowo-rozliczeniowego. Rozbudowa".

  Spisał wskazania licznika, zapytał czy są zabezpieczenia i jakieś inne oczywiste rzeczy, nie oglądał instalacji z bliska.
 • #16
  Wlodek22
  Level 30  
  Dziś był telefon w sprawie wymiany licznika, czyli wniosek zaakceptowany i to już po 15 dniach.

  upd: Licznik wymienili, nikt nic nie sprawdzał, nawet na posesje nie wchodzili. Licznik norax3 z modemem. Nastawiałem się na stres i przepychanki papierkowe, a tu nic.
 • #17
  domelek
  Level 17  
  Podłączę się do tematu - planuję instalację ok 10kW - w tym momencie moc przyłączeniową mam 9kW czy muszę podnieśc moc przed złożeniem dokumentów?
 • #18
  MichałS
  Level 30  
  Wystąpić z wnioskiem o zmianę mocy przyłączeniowej, albo dostosować instalację do przydzielonej mocy.

  Sąsiad założył 16 paneli 260W i niestety przy "gościu z energetyki" musiał wzywać firmę, która mu tą instalację zakładała aby odłączyć jeden panel bo przekraczał przydzielone mu 4kW.
 • #19
  Lisciasty
  Level 20  
  Coś ten sąsiad ściemniał. Jak się zgłosi mikroinstalację, która przekracza moc przyłącza to żaden gościu nie przychodzi tylko dzwonią albo piszą
  że wniosek odrzucony i proszę sobie zwiększyć moc przyłącza. Tak samo z tym odłączaniem panela, już widzę jak facet z PGE czeka aż ktoś przyjedzie panel odłączyć :]
 • #22
  ACCel
  Level 22  
  Pewnie brakuje im starych dokumentów. Bo w końcu na jakiejś podstawie masz od nich przyłącze.

  Jakby co to wystarczy im dostarczyć skrócony wyciąg z ksiąg wieczystych dostępny on-line.
 • #24
  Wlodek22
  Level 30  
  Widocznie im zależy by zniechęcić i utrudnić na tyle, by innym wybić to z głowy. U mnie jak wyżej ani aktów, ani schematów, ani dowodu osobistego nie chcieli.
 • #25
  kosmos99
  Level 38  
  A u mnie trzeba bardzo długo czekać na podłączenie.
 • #26
  sethir
  Level 12  
  @PLukowiak W szablonie jaki przygotowałeś (dzięki) w kolumnie mocy maksymalnej sugerujesz wpisanie n x moc paneli + dodatnią tolerancję, czyli w moim przypadku dla LR6-60HPH-315M (315W + 5W tolerancji dodatniej) miałbym wpisać n x 320W. Tylko co Ty na to:

  źródło

  a szczególnie przypadek dla PRIMO 3.0-1:
  Quote:
  Przyjmijmy dla przykładu, że w zgłaszanej instalacji mamy dwa falowniki:

  Fronius PRIMO 3.0-1, do którego jest przyłączonych 12 modułów o mocy 275Wp, tj. 12 • 275 = 3300Wp, czyli mamy klasyczne przewymiarowanie z SM = 110%. Wpisujemy moc maksymalną falownika, czyli 3,0 kW.
  Fronius SYMO 8.2-3-M, do którego jest przyłączonych 20 modułów o mocy 275Wp, tj. 20 • 275 = 5500Wp. Mamy niedowymiarowanie z SM = 67% (np. pod przyszłą rozbudowę). Wpisujemy moc maksymalną modułów, czyli 5,5 kW.


  Patrząc na to jak wytłumaczył to Fronius to w tej kolumnie powinniśmy wpisywać moc falownika jeśli mamy przewymiarowaną instalację.

  Dla mnie jest to na tyle istotne, że przy mocy przyłączeniowej 5 kW moje 16 szt. LR6-60HPH-315M wytwarzają nominalnie 5,04 kW a według Twojej sugestii: 5,12kW no i mam, tym samym przekroczenie przyłączeniowej.

  Jak zamawiałem panele to się sugerowałem odpowiedzią Froniusa, że jako maksymalną moc bierzemy moc falownika u mnie to 4,6 kW.
 • #28
  sethir
  Level 12  
  Faktycznie teraz tak patrzę na tą tabelkę na stronie Fronius i mowa jest o części dla falownika nie dla generatora.

  Czyli pozostało mi zgłoszenie 15 paneli tak aby na dzień dobry wniosku nie odrzucili.

  Zgłoszenie wysłane. Ciekawe ile zajmie w ENERGA rozpatrzenie i co będzie jeszcze potrzebne poza stertą przesłanych dokumentów.
 • #29
  User removed account
  Level 1  
 • #30
  AT PRO
  Level 18  
  Mam pytanie, czy do mocy zainstalowanej paneli, PGE zalicza tylko ich moc nominalną czy z tolerancją tak jak jest we wniosku tabela 3.2 moc maksymalna?
  Pytam w kwestii nie przekroczenia 10 kw.