Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Eltrox HurtonEltrox Hurton
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przyłączenie fotowoltaiki w PGE - wzór, opis oraz cenne rady

PLukowiak 17 Jun 2019 18:50 44937 195
 • #1
  PLukowiak
  Level 8  
  Witajcie

  Jako, że dzisiaj przyjęto mój wniosek do PGE chciałbym podzielić się swoim doświadczeniem aby ułatwić innym ten dość ciężki proces jakim jest zgłoszenie instalacji fotowoltaicznej do zakładu energetycznego. W załącznikach znajdziecie pliki o których zaraz Wam opowiem:

  Wniosek do PGE.pdf - jest to cały komplet wniosków, schematów oraz certyfikatów jaki musicie złożyć do Waszego oddziału dystrybucyjnego. Na niebiesko wpisałem przykładowe dane oraz parametry dla wybranego inwertera oraz paneli (parametry zgadzają się z rzeczywistością w razie potrzeby ich użycia :) ), na czerwono zaś cenne rady na tym etapie wypełniania wniosku o których albo doczytałem albo dowiedziałem się od osoby odpowiedzialnej za przyłączenia nowych instalacji.

  A zatem, co trzeba umieścić w takim wniosku do PGE na dzień dzisiejszy?
  1. "Zgłoszenie mikroinstalacji - ZM 2019-04-15",
  2. "06.3_Zalacznik_C_Specyfikacja_techniczna_instalacji_fotowoltaicznej_15.06.2016,",
  3. Schemat naszej instalacji i przyłączenia
  4. Karty katalogowe inwertera oraz paneli fotowoltaicznych
  5. Certyfikat NC RFG inwertera a raczej deklaracja zgodności (podobno nie ma jeszcze nawet urzędów wydających takie certyfikaty w Polsce)
  6. Certyfikaty inwertera o zgodności z polską normą EN50438 i certyfikat od paneli o zgodności z normą CE

  Co ważne, wszystkie certyfikaty MUSZĄ BYĆ W JĘZYKU POLSKIM. W moim przypadku nie wystarczyło zwykłe tłumaczenie wykonane przeze mnie, musiało to być potwierdzone przez tłumacza przysięgłego (w razie potrzeby udostępnię kontakt do tłumacza który wykonał dla mnie tłumaczenia z potwierdzeniem za rozsądną kwotę).
  Certyfikaty muszą się również zgadzać z faktycznie zgłaszanym sprzętem - czyli jednak obaliłem mit, że nikt nie sprawdza dokumentów ;)

  Link do strony z certyfikatami NC RFG - https://fotowoltaika.corab.eu/do-pobrania/nc-rfg-deklaracje-producentow
  Dla ZEVERSOLARA zauważcie, że tłumaczenie jest tylko dla inwerterów zakupionych w firmie CORAB. Posiadam swoje potwierdzone tłumaczenie, więc jeśli ktoś je potrzebuje proszę o kontakt na PW.

  Z DODATKOWYCH UWAG DO CAŁOŚCI WNIOSKU
  1. Każda strona musi być ponumerowana
  2. Każda strona, włącznie z certyfikatami musi posiadać parafkę na dole kartki osoby zgłaszającej

  Schemat przyłączenia mikroinstalacji do sieci.rar - jest to spakowany schemat zaczerpnięty z ENERGA i przerysowany do AutoCADa. Taki schemat ja sam składałem i jest jak najbardziej ok. Najważniejsze to dobrze opisać i rozrysować Waszą instalację oraz sposób przyłączenia. Przy danych rysującego oraz wykonawcy powinna znaleźć się data i podpis.

  W razie pytań, chętnie odpowiem zarówno w temacie jak i na PW.

  PS: Z tego co zauważyłem, różne zakłady energetyczne różnie interpretują te dokumenty, natomiast myślę, że to co tutaj podałem będzie albo kompletnym wnioskiem i kompendium wiedzy, albo bardzo dobrym przykładem jak taki wniosek należy sporządzić.
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Eltrox HurtonEltrox Hurton
 • #2
  ACCel
  Level 21  
  Ekstra wytłumaczenie.
  Ja dodam ze swojej strony jak wygląda to w innym rejonie PGE:
  - Tłumaczenie samodzielne. Nikt nie jest w stanie wam udowodnić, że nie jest do oryginalny dokument producenta, byle wyglądało jak oryginał czyli edytujecie PDF w OpenOfice Draw. Wystarczy spojrzeć na dokument do Zevesolar na wskazanej stronie Corab, to jest ręczna przeróbka chińskiego PDFa, możecie sobie to wyedytować i skasować dopisek Corab.
  - Nikt z PGE nie sprawdzał instalacji, nawet jej nie oglądał, tylko wymienili liczniki.

  Certyfikaty NcRFG mają różne firmy z zagranicznych jednostek certyfikujących typu TUV, na przykład ABB ma, Fronius też.
 • Eltrox HurtonEltrox Hurton
 • #3
  Kaatarzynkaa
  Level 2  
  Witam, dopiero zaczynam przygodę z tym zawiłym tematem i mam kilka pytań, jako do Osoby doświadczonej ;)
  Składam wniosek o określenie warunków przyłącza dla wytwórcy w PGE, jakie załączniki muszę przekazać dla fotowoltaiki? Czy konieczne jest znalezienie certyfikowanego elektryka do podpisu, czy same kwalifikacje typu E wystarczą? Będę bardzo wdzięczna za radę :)
 • #4
  ACCel
  Level 21  
  Fotowoltaikę można instalować do mocy przyłącza na podstawie zgłoszenia. Czemu chcesz uzyskać warunki?

  E wystarczy w PGE.
 • #5
  Kaatarzynkaa
  Level 2  
  Czyli wniosek o określenie warunków nie jest potrzebny, jeśli budynek jest podłączony do sieci i moc przyłącza jest taka sama jak moc przyłączeniowa? Czyli potrzebuje tylko zgłoszenie, schemat instalacji specyfikacje techniczną? Czy powinnam jeszcze mieć jakieś dokumenty z gminy? czy sam akt własności domu i działki wystarczy?
 • #6
  ACCel
  Level 21  
  Kolega wyżej podał wszystko co potrzeba. Żadnych dokumentów z gminy czy aktów własności nie potrzeba.
 • #7
  Kaatarzynkaa
  Level 2  
  ok, dziękuję za pomoc, napiszcie mi jeszcze proszę tylko, czy oświadczenie wykonawcy może podpisać mi byle jaki elektromonter z uprawnieniami E? Czy to musi być konkretny elektryk, który ma własną zarejestrowaną firmę?
 • #8
  Tech132
  Level 24  
  W PGE musi podpisać elektryk mający firmę .
 • #9
  ACCel
  Level 21  
  Nie musi. Co to w ogóle za wynalazek z tym elektrykiem z własną firmą?

  Zgodnie z prawem może podpisać dowolna osoba posiadająca kwalifikacje elektryczne w zakresie Eksploatacji.
 • #11
  ACCel
  Level 21  
  Niestety niewiele osób ma siłę i ochotę aby ich bezprawne zapędy tępić. Ja też sam się czasami poddaję aby zrobić coś szybko i bez straty nerwów.
 • #12
  PLukowiak
  Level 8  
  W PGE nie było potrzeby posiadania własnej firmy. Po prostu wpisałem swój numer uprawnień SEP Eksploatacja i tyle ;) Nie było żadnego problemu
 • #13
  Wlodek22
  Level 30  
  Właśnie wróciłem z innogy w warszawie z mieszanymi uczuciami. Wzięli ode mnie tylko wniosek z ich prostym schematem, karty katalogowe paneli i inwertera i upoważnienie. Nie interesowały ich żadne CE paneli i inwertera, Nc-Rfg, LDV, EMS, ENy, czy akty własności. Nawet dowodu osobistego nikt nie poprosił. Jak bym kebaba pod marketem zamawiał.
  Widocznie wszystko weryfikują z własnych źródeł, bo by tak od ręki przyjmowali wszystko byle PV, trudno uwierzyć.
 • #14
  ACCel
  Level 21  
  Albo mają zdrowe podejście do tematu. Pewnie z zgłoszeniu był paragraf pt "z pełną odpowiedzialnością... spełnia normy... RfG... IRIESID" (w PGE jest).
  Na dodatek nie można wprowadzić do obrotu na terenie UE żadnego produktu nie spełniającego CE.
 • #15
  ACCel
  Level 21  
  ACCel wrote:
  - Nikt z PGE nie sprawdzał instalacji, nawet jej nie oglądał, tylko wymienili liczniki.

  Aktualizacja:
  Przy rozbudowie instalacji przyszedł pracownik PGE ze zleceniem "Sprawdzenie prawidłowego działania układu pomiarowo-rozliczeniowego. Rozbudowa".

  Spisał wskazania licznika, zapytał czy są zabezpieczenia i jakieś inne oczywiste rzeczy, nie oglądał instalacji z bliska.
 • #16
  Wlodek22
  Level 30  
  Dziś był telefon w sprawie wymiany licznika, czyli wniosek zaakceptowany i to już po 15 dniach.

  upd: Licznik wymienili, nikt nic nie sprawdzał, nawet na posesje nie wchodzili. Licznik norax3 z modemem. Nastawiałem się na stres i przepychanki papierkowe, a tu nic.
 • #17
  domelek
  Level 14  
  Podłączę się do tematu - planuję instalację ok 10kW - w tym momencie moc przyłączeniową mam 9kW czy muszę podnieśc moc przed złożeniem dokumentów?
 • #18
  MichałS
  Level 26  
  Wystąpić z wnioskiem o zmianę mocy przyłączeniowej, albo dostosować instalację do przydzielonej mocy.

  Sąsiad założył 16 paneli 260W i niestety przy "gościu z energetyki" musiał wzywać firmę, która mu tą instalację zakładała aby odłączyć jeden panel bo przekraczał przydzielone mu 4kW.
 • #19
  Lisciasty
  Level 20  
  Coś ten sąsiad ściemniał. Jak się zgłosi mikroinstalację, która przekracza moc przyłącza to żaden gościu nie przychodzi tylko dzwonią albo piszą
  że wniosek odrzucony i proszę sobie zwiększyć moc przyłącza. Tak samo z tym odłączaniem panela, już widzę jak facet z PGE czeka aż ktoś przyjedzie panel odłączyć :]
 • #22
  ACCel
  Level 21  
  Pewnie brakuje im starych dokumentów. Bo w końcu na jakiejś podstawie masz od nich przyłącze.

  Jakby co to wystarczy im dostarczyć skrócony wyciąg z ksiąg wieczystych dostępny on-line.
 • #24
  Wlodek22
  Level 30  
  Widocznie im zależy by zniechęcić i utrudnić na tyle, by innym wybić to z głowy. U mnie jak wyżej ani aktów, ani schematów, ani dowodu osobistego nie chcieli.
 • #25
  kosmos99
  Level 36  
  A u mnie trzeba bardzo długo czekać na podłączenie.
 • #26
  sethir
  Level 12  
  @PLukowiak W szablonie jaki przygotowałeś (dzięki) w kolumnie mocy maksymalnej sugerujesz wpisanie n x moc paneli + dodatnią tolerancję, czyli w moim przypadku dla LR6-60HPH-315M (315W + 5W tolerancji dodatniej) miałbym wpisać n x 320W. Tylko co Ty na to:

  źródło

  a szczególnie przypadek dla PRIMO 3.0-1:
  Quote:
  Przyjmijmy dla przykładu, że w zgłaszanej instalacji mamy dwa falowniki:

  Fronius PRIMO 3.0-1, do którego jest przyłączonych 12 modułów o mocy 275Wp, tj. 12 • 275 = 3300Wp, czyli mamy klasyczne przewymiarowanie z SM = 110%. Wpisujemy moc maksymalną falownika, czyli 3,0 kW.
  Fronius SYMO 8.2-3-M, do którego jest przyłączonych 20 modułów o mocy 275Wp, tj. 20 • 275 = 5500Wp. Mamy niedowymiarowanie z SM = 67% (np. pod przyszłą rozbudowę). Wpisujemy moc maksymalną modułów, czyli 5,5 kW.


  Patrząc na to jak wytłumaczył to Fronius to w tej kolumnie powinniśmy wpisywać moc falownika jeśli mamy przewymiarowaną instalację.

  Dla mnie jest to na tyle istotne, że przy mocy przyłączeniowej 5 kW moje 16 szt. LR6-60HPH-315M wytwarzają nominalnie 5,04 kW a według Twojej sugestii: 5,12kW no i mam, tym samym przekroczenie przyłączeniowej.

  Jak zamawiałem panele to się sugerowałem odpowiedzią Froniusa, że jako maksymalną moc bierzemy moc falownika u mnie to 4,6 kW.
 • #28
  sethir
  Level 12  
  Faktycznie teraz tak patrzę na tą tabelkę na stronie Fronius i mowa jest o części dla falownika nie dla generatora.

  Czyli pozostało mi zgłoszenie 15 paneli tak aby na dzień dobry wniosku nie odrzucili.

  Zgłoszenie wysłane. Ciekawe ile zajmie w ENERGA rozpatrzenie i co będzie jeszcze potrzebne poza stertą przesłanych dokumentów.
 • #29
  Gosia1984
  Level 6  
  Witam,

  Jak wygląda aktualizacja zgłoszenia mikroinstalacji - a dokładnie wypełnienie tego druku ZM w PGE. (szczególnie 2 strona zgłoszenia: informacje o modułach i inwerterze, co dokładnie wpisać)
  Może ktoś podpowiedzieć ;)
 • #30
  AT PRO
  Level 17  
  Mam pytanie, czy do mocy zainstalowanej paneli, PGE zalicza tylko ich moc nominalną czy z tolerancją tak jak jest we wniosku tabela 3.2 moc maksymalna?
  Pytam w kwestii nie przekroczenia 10 kw.