Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PGE - okres rozliczeniowy

Slawek K. 04 Dec 2019 06:37 26124 102
    Slawek K.
    Level 35  
    Taka ciekawostka, jak w sierpniu zawierałem umowe prosumencką z PGE, najdłuższy okres rozliczeniowy jaki mogłem wybrać to 6 miesięcy. Wczoraj otrzymałem pismo z PGE z załączonym nowym wzorem umowy i informacją, że w związku z nowelizacją ustawy, okres rozliczeniowy wynosi 12 miesiecy. Tyle, że jest to tak lakonicznie napisane, że nie do końca wiadomo o jaki okres rozliczeniowy chodzi. Co ciekawe, umowa nie jest spersonalizowana, i to co dla mnie jest istotne nie jest wypełnione. Spróbuję dziś pogłębic temat na infolinii PGE. Macie może podobną sytuację ?

Pozdr
    lukaszd82
    Level 30  
    To znaczy, że od chwili spisania stanu licznika masz 12 miesięcy na wykorzystanie nadmiaru wyprodukowanej energii wprowadzonej do sieci. Za date produkcji przyjmuje się datę spisywania licznika. Najpierw kasują się najstarsze wpisy - czyli stamtąd w pierwszej kolejności mają rozliczać energię.
    Slawek K.
    Level 35  
    Nie jestem pewien czy o to chodzi bo tak to mam w dotychczasowej umowie.

Pozdr

Dodano po 1 [godziny] 37 [minuty]:

Zweryfikowałem na infolinii PGE i wygląda to następująco :
    1. pierwsza zmiana dotyczy zapisu 365 dni na wykorzystanie energii - zamieniono na "12 miesięcy" z uwagi na to, że nie wszystkie lata mają 365 dni
    2. druga zmiana - dość istotna - odczyty liczników będą na koniec każdego miesiąca, a na fakturze będzie wyszczególnienie odczytu z każdego miesiąca. Co istotne, magazyn nie będzie stanem np. na koniec grudnia i do wykorzystania w ciągu kolejnych 12 miesięcy, lecz 12 miesięcy od każdego odczytu a więc nie będzie to to samo. Czyli przykładowo np. nadprodukcja za wrzesień 2019 nie będzie do wykorzystania do grudnia 2020 w przypadku rozliczenia wystawionego na koniec grudnia 2019, lecz do września 2020.
    3. Nie zmienia się 6-miesięczny okres fakturowania/rozliczania

Pasowałoby zrobić symulację jak to wpłynie na rozliczenia, obawiam się, że jak zawsze, na niekorzyść prsoumenta.

Pozdr
    Leon444
    Level 25  
    Ja też to dostałem, czytałem to chyba 10 razy i tak to jest napisane że człowiek nie wie o co chodzi.
    Mi to wychodzi na to że co miesiąc będą faktury rozliczane, bo zapis jest że stan na koniec każdego miesiąca, ale tak to jest napisane że nie wiadomo o co chodzi i pewnie czas pokaże jak PGE to rozumie.
    elezibi
    Level 17  
    Co miesiąc nowy magazyn z czasem życia 12 miesięcy?????
    Czyli lipcowa produkcja do odebrania do lipca , do tej pory była w 2 półroczu na grudzień odczytywana czyli do grudnia do odebrania.
    Jak to będą rozliczać "proporcjonalnie" po trochu z każdego magazynku jak do tej pory ?
    Do tej pory teoretycznie można było mieć 3 ostatnie półroczne magazynki do proporcjonalnego rozliczenia i nadwyżka na najstarszym przepadała.
    Teraz ile będzie ???
    Ktoś się w tym połapie??
    Ciekawe czy chcą utrącić tych co zbierali na ogrzewanie zimą??

Ciekawe czy jest szansa oficjalnie od PGE uzyskać "wzór matematyczny" stosowany do obecnego rozliczenia i do nowego ???

Tak żeby nie domniemywać tylko wiedzieć jak rozliczają i będą rozliczać.
    robbo_pv
    Level 23  
    Będzie normalnie zgodnie z ustawą. Od wyprodukowania 12 miesięcy. Chodzi o nieprzewymiarowanie instalacji i nie wprowadzania do sieci zbyt duzo energii oraz chomikowania zbyt dużych wartości.
    Leon444
    Level 25  
    No ok ale kiedy będą to rozliczać ? Co miesiąc ? Co pół roku ? Co rok?
    hostii
    Level 25  
    Ja z enei dostałem podobne pisemko i ciekawe o cho chodzi z tymi miesiącami, jak ja rozliczenie mam roczne że co będą bilans miesięcznie rozliczać, a potem rozliczać rocznie ?!?!?...ja mam G12W więc mogę być bity w du..

robbo_pv wrote:
    Będzie normalnie zgodnie z ustawą. Od wyprodukowania 12 miesięcy. Chodzi o nieprzewymiarowanie instalacji i nie wprowadzania do sieci zbyt duzo energii oraz chomikowania zbyt dużych wartości.

chyba o to chodzi żeby na zimę mieć co odbierać, a Ci co ogrzewają to ...
    robbo_pv
    Level 23  
    Ja mam rozliczanie co 2mies. Ale dopiero złożyłem papiery o przyłączenie. Z tego co rozmawiałem to PGE chce rozliczać w krótszych okresach i potem 12mies na wykorzystanie. Jak ktoś ma rzadziej to pewnie będzie jak było czyli 12mies na wykorzystanie od momentu rozliczenia. Nie wykluczam że będą zagęszczać odczyty liczników do 1mies. Dla okresu lato kumulowanie zima wykorzystanie to nic nie zmienia.
    Slawek K.
    Level 35  
    Kolega chyba nie przeczytał uważnie wątku, już zaczęli co miesiąc odczyty.Okres rozliczeniowy do faktur nie ma znaczenia.

Pozdr
    robbo_pv
    Level 23  
    Moim zdaniem będzie tak iż energia wyprodukowana i oddana będzie na fakturze z dokładnością do miesiąca kalendarzowego nie zależnie od daty odczytu. Energia nadwyżka przypisana jako wyprodukowana i wykorzystana w grudniu 2019 będzie do wykorzystania do grudnia 2020 włącznie potem przepada.
    kosmos99
    Level 38  
    elezibi wrote:
    Ciekawe czy chcą utrącić tych co zbierali na ogrzewanie zimą??

W jaki sposób?
    Przecież jeśli produkcja z lata zostanie skonsumowana w najbliższą zimę to miesięczne rozliczenia nie mają na to wpływu?
    Tech132
    Level 25  
    Slawek K. wrote:

3. Nie zmienia się 6-miesięczny okres fakturowania/rozliczania
    Pozdr

Czyli faktury będą tak samo jak teraz.
    elezibi
    Level 17  
    FAKTUROWANIE co 6 miesięcy
    ROZLICZANIE co miesiąc!!!!!!!! (musi tak być jeżeli z każdego miesiąca nadwyżka ma być rozliczana do 12 miesięcy)
    Nie ważne że papierki zrobią później.
    Praktycznie przepada 6 miesięczny okres rozliczania.
    Żadna różnica czy by fakturowali co miesiąc czy hurtem raz na 6 miesięcy.
    Rozliczanie się skomplikuje? (będzie do tyłu wisieć 12 magazynków miesięcznych?)
    Inne konsekwencje > zabraknie np w marcu w magazynkach to trzeba będzie zapłacić,
    po staremu do czerwca można było odrobić.
    Jakie jeszcze zagrożenia lub korzyści z co miesięcznego rozliczania widzicie???
    hostii
    Level 25  
    elezibi wrote:
    Jakie jeszcze zagrożenia lub korzyści z co miesięcznego rozliczania widzicie???

czyli przy taryfach G12... będą bilansować drogą w taniej, bo wiadomo że tej drogiej jest więcej oddane, normalnie złodzieje...bo co miesiąc będziesz miał nadwyżki zero,

Panowie dodzwoniłem się do enei i wygląda to tak że okres rozliczeniowy jest jaki każdy ma, czyli w moim przypadku to 12mieś. Do tego zmieniło się do bilansowanie i jest 24 miesiące WoW
    Darek J
    Level 14  
    Ogólnie w tamtym roku jak miałem braki na wiosnę to nadgoniłem do czerwca i rachunek był na 0 a teraz jak ktoś się wypstryka w styczniu z nadprodukcji to musi zapłacić rachunek...

Dobrze rozumiem??

co do G12 też ciekawa sprawa... jutro będę dzwonił i się dopytywał bo mam G12W
    hostii
    Level 25  
    @Darek J napisałem wyżej jak to wygląda w Enei
    Darek J
    Level 14  
    Mam PGE dlatego zadzwonię i się dowiem... Jak widać co firma to co innego...
    BikeBarian
    Level 23  
    Darek J wrote:
    Ogólnie w tamtym roku jak miałem braki na wiosnę to nadgoniłem do czerwca i rachunek był na 0 a teraz jak ktoś się wypstryka w styczniu z nadprodukcji to musi zapłacić rachunek...

Dobrze rozumiem??

co do G12 też ciekawa sprawa... jutro będę dzwonił i się dopytywał bo mam G12W

Tak jest w ENERGA. Założyłem instalacje we wrześniu a ze mam spore miesięczne zużycie (700KWh) to mój magazyn jest pusty bo teraz produkcja słaba. W Enerdze masz dwumiesięczne okresy rozliczeniowe wiec za prąd z tej zimy muszę płacić i czekać aż nastukam KWh do magazyny zaczynając od wiosny żeby moc ja potem odebrać w zimę. Okresy rozliczeniowe dot. magazynu energii się nie zmieniają i są 12 miesięczne wiec to co Energa robi to po prostu skok na kasę tych co zakładają instalacje PV w okresach jesienno zimowych.
    Darek J
    Level 14  
    Dokładnie tak jak piszesz - niestety trudniej będzie to kontrolować i najbardziej pokrzywdzeni będą Ci co założą instalację w okresie jesiennym bo zainwestują i będą mieli dalej rachunki aż do kwietnia...
    slaslo
    Level 17  
    Według mnie nie ma co bić piany. Instalując PV jesienią trzeba się z tym liczyć, że opłaty za prąd nie znikną do następnego lata. Gorzej mają ci nieświadomi, którym naobiecywano i jeszcze sprzedano instalację na kredyt. Muszą spłacać kredyt i płacić za prąd - bolesne doświadczenie.
    W rozliczeniu ogólnym i tak będzie co ma być - tylko trochę cierpliwości zalecam.
    akrawiec
    Level 15  
    Problem może być w algorytmie rozliczania energii pobranej względem energii oddanej. Do tej pory PGE nie stosowała w rozliczeniu zasady FIFO tylko jakiś swój "tajny" algorytm proporcjonalny, który był niekorzystny dla prosumenta. Na pisemne pytania o algorytm odpowiadali, enigmatycznie, że stosują proporcję energii wprowadzonej i zużytej w okresach.

Faktycznie aby nie stracić nadwyżki najlepiej było pilnować odebrania energii do końca roku. Następny rok pilnować jako całość - w I półroczu nadwyżka - skonsumowana w II półroczu.
    Teraz pewnie trzeba będzie przesunąć sobie tę datę na koniec marca, gdzie jeszcze można zużywać więcej niż się produkuje. Od kwietnia mam już nadwyżki - więc w tej sytuacji zacznę "nowy rok rozliczeniowy".

Jeśli PGE będzie stosowała zasadę FIFO w rozliczeniu to algorytm jest prosty, naturalny i zgodny z duchem Ustawy. Natomiast jeśli nadal będą jakiś swój zawikłany, którego do końca nie chcą ujawnić, to będzie problem.

Dodano po 9 [minuty]:

lukaszd82 wrote:
    Najpierw kasują się najstarsze wpisy - czyli stamtąd w pierwszej kolejności mają rozliczać energię.
    nie widziałem takiego zapisu wprost w ich dokumencie. Sposób rozliczenia nadwyżek nie został sprecyzowany.
    Zapisano jedynie, że wprowadzone nadwyżki będą zapisywane na koniec każdego miesiąca.
    BikeBarian
    Level 23  
    akrawiec wrote:

lukaszd82 wrote:
    Najpierw kasują się najstarsze wpisy - czyli stamtąd w pierwszej kolejności mają rozliczać energię.
    nie widziałem takiego zapisu wprost w ich dokumencie. Sposób rozliczenia nadwyżek nie został sprecyzowany.
    Zapisano jedynie, że wprowadzone nadwyżki będą zapisywane na koniec każdego miesiąca.

To już ustawa reguluje..masz 356 dni na odbiór nadwyżki od daty jej wprowadzenia do sieci.
    elezibi
    Level 17  
    Dostałem i ja
    Doręczono w grudniu , pismo z 13 listopada , a regulamin wykonywania umów kompleksowych obowiązujący od 1.10.2019r.
    Żadne terminy ustawowe przed wprowadzeniem zmian w umowach i warunkach świadczenia usług ICH nie dotyczą ????

Jak mam akceptować nowe warunki umowy jak nie znam metody rozliczania ???
    Nie ma w załączonych dokumentach , nie ma w taryfie , w IRiESD, nigdzie nie znalazłem??
    Czy tak istotny element jak sposób rozliczania nie powinien być obowiązkowym składnikiem umowy??

Na wiele tematów są dokładne wzory w dokumentach (techniczne dot parametrów, i ceny w taryfie itp.)
    A co do rozliczania pełna dowolność??
    akrawiec
    Level 15  
    BikeBarian wrote:
    masz 356 dni na odbiór nadwyżki od daty jej wprowadzenia do sieci.

Niestety, gdy wysłałem do PGE dyspozycję, że maja mi rozliczyć najpierw "najstarszą" energię wg zasady FIFO, odpisali mi, ze oni maja swój sposób proporcjonalny i nie rozlicza mi tej, ale z obecnego okresu i poprzedniego okresu wg jakiejś proporcji. W ten sposób "przywłaszczyli" ok. 250 kWh bo rozliczyli mi zużycie z ostatniego a nie najstarszego okresu..
    Zatem Ustawa mówi, ze mam 365 dni, ale nie ja decyduję o kolejności rozliczania.
    Uważam, że jeśli nadal tak będzie PGE rozliczać, to należy np. zgłosić do do Urzędu Ochrony Konsumentów itp...

Obecnie jedynie zużycie nadwyżek do ZERA w okresie roku gwarantuje, że nic nie mogą przejąć.

Cytat z odpowiedzi PGE na moje pismo:
    "Pragnę zaznaczyć, że UOZE nie wyznacza metody rozporządzania zasobami magazynowymi (energii elektrycznej w wirtualnym magazynie energii elektrycznej). Ewentualna nadwyżka energii wprowadzonej do sieci w danym okresie rozliczeniowym (nierozliczona z energia pobraną) nie jest przez Sprzedawcę kupowana od Klienta – zostaje ona „odłożona” do Wirtualnego Magazynu Energii (WME) celem wykorzystania w kolejnych okresach rozliczeniowych. Energia ta jest przechowywana w WME w postaci porcji. Jeżeli sumaryczna ilość energii wprowadzonej do sieci, dostępna do rozliczenia, jest większa niż ilość potrzebna do rozliczenia całości energii pobranej w bieżącym okresie rozliczeniowym, to do rozliczenia jest pobierana część energii z każdej porcji, proporcjonalna do wielkości tej porcji. Energia wprowadzona w bieżącym okresie również traktowana jest jako taka porcja."
    BikeBarian
    Level 23  
    akrawiec wrote:
    to do rozliczenia jest pobierana część energii z każdej porcji, proporcjonalna do wielkości tej porcji.

Sami się podkładają bo takie rozliczenie jest niezgodne z ustawa bo masz rok od momentu wprowadzenia. Moze warto to zgłosić do URE ??
    ACCel
    Level 22  
    Jest w papierach ta metoda ;)

Ale weź zrozum prosty człowieku co tam jest napisane.
    akrawiec
    Level 15  
    "nie wcześniej niż 12 miesięcy..." co nie przeszkadza im rozliczać nie według najstarszej, ale dowolną inna metoda, np. LIFO czyli najpierw rozlicza ostatnio wprowadzoną ...
    To "nie wcześniej" gwarantuje PGE przejęcie tych nadwyżek, gdy nie zostaną rozliczone do zera w ciągu 12 miesięcy.

Według tego co przytoczyłem rozliczali proporcjonalnie do ilości wprowadzonej w danym okresie.
    W I półtroczu wprowadziłem nadwyżki 2000 kWh i w drugim 2000 kWh.
    W II półroczu zużyłem 1600 kWh. Rozliczyli mi 1000 kWh z I półrocza i 1000 kWh z II półrocza - według ich metody, a nie jak się wydawało, że najpierw najstarsze.
    O tym piszemy !!!!
    Czytając Ustawę wydaje się, że będzie FIFO a jest zupełnie inaczej!.