logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC?

robertwe 25 Lut 2020 15:22 1797 31
  • #1 18493022
    robertwe
    Poziom 8  
    Posty: 60
    Ocena: 11
    Witam! :D .
    Mam (chyba) uszkodzony rezystor lecz nie mogę znaleźć nic na jego temat w internecie...
    Odczytując paski kodowe (czarny, szary, czarny, czarny, brązowy) wychodzi mi 80ohm 2%. W załączniku pokazany ten rezystor. Jaki zamiennik mogę zastosować wiedząc, że pochodzi on z zasilacza komputerowego, lub gdzie mogę go kupić? Mierząc go miernikiem wychodzi mi: 17,7ohm.

    Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC? Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC?
  • #2 18493034
    leonov
    Poziom 43  
    Posty: 8910
    Pomógł: 1038
    Ocena: 2240
    A nie powinno być brąz>czarny>czarny>szary>>>czarny ? wtedy, opór znamionowy 1Ω przy tolerancji 1%
    Dlaczego myślisz, że jest uszkodzony ?
  • #3 18493053
    robertwe
    Poziom 8  
    Posty: 60
    Ocena: 11
    Jest raczej uszkodzony ponieważ jak widać wyżej ma 17ohm zamiast 1ohm, grzeje się dosyć mocno i w dodatku ma dwa małe ukruszenia.

    Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC?
  • #4 18493105
    ojciec
    Poziom 34  
    Posty: 1566
    Pomógł: 280
    Ocena: 209
    Pokaż cały ten zasilacz z obu stron PCB, rezystor bez przyczyny nie może się tak grzać
  • #5 18493608
    robertwe
    Poziom 8  
    Posty: 60
    Ocena: 11
    Zdjęcia wysłałem również na hosting: IMGUR
    Na jednym zdjęciu zaznaczyłem ten rezystor numerkiem 1 a numerek 2 to jest kondensator który wcześniej podejrzewałem i go wymieniłem
    Załączniki:
    • Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC? IMG_20200225_190347.jpg (4.07 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC? IMG_20200225_190439.jpg (3.11 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC? IMG_20200225_190621.jpg (1.72 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC? IMG_20200225_190520.jpg (2.99 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC? IMG_20200225_190511.jpg (2.83 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
    • Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC? IMG_20200225_190506.jpg (2.51 MB) Musisz być zalogowany, aby pobrać ten załącznik.
  • #6 18493745
    Wojtek M
    Poziom 39  
    Posty: 3690
    Pomógł: 520
    Ocena: 1121
    Gdzie pracuje ten rezystor? Czy po stronie "gorącej", czy po stronie "zimnej" zasilacza? i w jakim obwodzie?
  • #7 18495250
    mariuszw19640717
    Poziom 35  
    Posty: 2425
    Pomógł: 260
    Ocena: 204
    robertwe napisał:
    Mierząc go miernikiem wychodzi mi: 17,7ohm

    Jak dla mnie to jest 10Ω, ile miernik pokazuje po zwarciu sond?
  • #8 18495276
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    robertwe napisał:
    Jest raczej uszkodzony ponieważ jak widać wyżej ma 17ohm zamiast 1ohm, grzeje się dosyć mocno i w dodatku ma dwa małe ukruszenia.


    To ukruszenie nie świadczy jeszcze o uszkodzeniu, ale nadmierne nagrzewnie nie jest zdrowe. A co do wyniku pomiaru małej rezystancji, pozwól że spytam o model przyrządu, który wyświetlił Ci owe siedemnaście omów.
  • #9 18495698
    robertwe
    Poziom 8  
    Posty: 60
    Ocena: 11
    Co do strefy zimnej czy ciepłej nie do końca wiem o co chodzi ale wydaje mi się że jest to zimna strefa. Jest przy samych przewodach które wychodzą z zasilacza. Mój miernik DT830D po zwarciu sond pokazuje 0.3ohm. [img-0] Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC?
  • #10 18495849
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    robertwe napisał:
    Mój miernik DT830D


    To nie miernik, tylko wskaźnik. Taką rezystancję mogą mieć jego przewody.
  • #11 18496019
    robertwe
    Poziom 8  
    Posty: 60
    Ocena: 11
    yogi009 napisał:
    robertwe napisał:
    Mój miernik DT830D


    To nie miernik, tylko wskaźnik. Taką rezystancję mogą mieć jego przewody.


    Rzeczywiście wynik nie jest dokładny. Przetestowałem go na fabrycznie nowych rezystorach i zaniżał wynik np. przy rezystorze 100 ohm pokazuje 95,4 ohm, a przy rezystorze 47ohm pokazuje 45,9 ohm.
  • #12 18496057
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    Z jednej strony musisz brać pod uwagę normalną tolerancję wartości elementów, przykładowy rezystor 100k i tolerancji 5% będzie się mieścił w zakresie (mniej więcej) 95-105k. I to ni musi być wina przyrządu pomiarowego. No, ale multimetr za 20-30zl nie może być wiarygodny, szczególnie w takich niskoomowych zakresach.
  • #13 18496062
    Wojtek M
    Poziom 39  
    Posty: 3690
    Pomógł: 520
    Ocena: 1121
    robertwe napisał:
    Rzeczywiście wynik nie jest dokładny... Przetestowałem go na fabrycznie nowych rezystorach i zaniżał wynik np przy rezystorze 100ohm pokazuje 95.4ohm a przy rezystorze 47ohm pokazuje 45.9 ohm
    O jakiej tolerancji były rezystory? Nawet jakby to była tolerancja 1%, to umiarkowanie dobre wskazania jak na ten miernik/wskaźnik.
  • #14 18496068
    yogi009
    Poziom 43  
    Posty: 14693
    Pomógł: 848
    Ocena: 2650
    A takie dławiki miewają tolerancję nawet ±30%. Czyli takie 22uH oznacza, ni mniej, ni więcej, tylko zakres (w przybliżeniu) 15,4-28,6uH. Całkiem szeroki :-)
  • #15 18496503
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17881
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    Witam.
    Co prawda, nie znam tego zasilacza, ale mam wrażenie że ten rezystor (10?) pełni rolę obciążenia którejś linii zasilania (3,3V)?
    Warto byłoby to sprawdzić.
    Pozdrawiam.
  • #16 18496590
    Artur Golachowski
    Poziom 13  
    Posty: 41
    Pomógł: 3
    Ocena: 23
    Witam. Raczej 10ohm . Liczymy od brązowego bo czarny nie może być pierwszy. Kolor" szary" pewnie wcześniej był złotym tylko sie trochę zmienił od temp. Tak czy inaczej 10 ohm
  • #17 18496623
    Freddy
    Poziom 43  
    Posty: 19997
    Pomógł: 1394
    Ocena: 2815
    Jaki to typ zasilacza? Może jest dostępny schemat.
  • #18 18496672
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26254
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7779
    gumisie napisał:
    mam wrażenie że ten rezystor (10Ω) pełni rolę obciążenia którejś linii zasilania (3,3V ?)

    Masz dobre wrażenie.
    robertwe napisał:
    Mam (chyba) uszkodzony rezystor

    Ten rezystor jest w pełni sprawny. Drobne ukruszenia zewnętrznej powłoki nic mu nie przeszkadzają, a grzanie się jest całkowicie normalnym zjawiskiem, tym bardziej w tym zasilaczu gdzie pełni funkcję wstępnego obciążenia. Po prostu szukasz dziury w całym.
  • #19 18496697
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17881
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    ArturAVS napisał:
    gumisie napisał:
    mam wrażenie że ten rezystor (10Ω) pełni rolę obciążenia którejś linii zasilania (3,3V ?)

    Masz dobre wrażenie.
    robertwe napisał:
    Mam (chyba) uszkodzony rezystor

    Ten rezystor jest w pełni sprawny. Drobne ukruszenia zewnętrznej powłoki nic mu nie przeszkadzają, a grzanie się jest całkowicie normalnym zjawiskiem, tym bardziej w tym zasilaczu gdzie pełni funkcję wstępnego obciążenia. Po prostu szukasz dziury w całym.
    Artur, dzięki za potwierdzenie moich domysłów, ale to jednak są tylko nadal domysły.
    Dlatego, nadal uważam że:
    gumisie napisał:
    Warto byłoby to sprawdzić.
  • #20 18498234
    robertwe
    Poziom 8  
    Posty: 60
    Ocena: 11
    gumisie napisał:
    Co prawda, nie znam tego zasilacz, ale mam wrażenie że ten rezystor (10Ω) pełni rolę obciążenia którejś linii zasilania (3,3V ?).
    Warto byłoby to sprawdzić.

    Na ten rezystor dochodzi prawie 12v (błąd pomiaru?) i jest bezpośrednio wpięty do linii 12v.

    Freddy napisał:
    Jaki to typ zasilacza? Może jest dostępny schemat.

    Jest to standardowy zasilacz komputerowy XFX XPS-550W-SEW

    Po ponownym wlutowaniu tego rezystora i próbie sprawdzenia tego napięcia. Pokazany na zdjęciu (nie jestem pewien)kondensator zaczął się lekko nadtapiać.
    Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC?
  • #21 18498286
    Wojtek M
    Poziom 39  
    Posty: 3690
    Pomógł: 520
    Ocena: 1121
    Kondensator troszkę się przytopił od rozgrzanego rezystora.
    Jest (kondensator) dobry na 99%.
    Dlaczego Zacząłeś się interesować grzaniem rezystora?
    Komputer na tym zasilaczu działa, czy nie działa?????? !!!!!!
    Jak Odłączysz wszystkie złączki wyjściowe zasilacza i Wymusisz
    start zasilacza to rezystor też się grzeje?
  • #22 18498527
    Freddy
    Poziom 43  
    Posty: 19997
    Pomógł: 1394
    Ocena: 2815
    robertwe napisał:
    Jest to standardowy zasilacz komputerowy XFX XPS-550W-SEW
    Na forum były już jakieś próby naprawy Link - może coś Cię to naprowadzi.
    Jest też ruska strona ze schematami.
  • #23 18498529
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26254
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7779
    Wojtek M napisał:
    Jak Odłączysz wszystkie złączki wyjściowe zasilacza i Wymusisz
    start zasilacza to rezystor też się grzeje?

    Ciekawe pytanie.
    Wojtek M napisał:
    jest bezpośrednio wpięty do linii 12v.

    Ze zdjęcia płytki wynika coś innego, jakby był "dołączany" poprzez Q701. Z drugiej strony 10 omów w linii 12V to ponad 1A, co wydaje się zbyt dużym obciążeniem.
  • #24 18499578
    robertwe
    Poziom 8  
    Posty: 60
    Ocena: 11
    Na zdjęciu widać, że jest na linii +12V.

    Na czerwono zaznaczyłem miejsce w którym się łączy. Na niebiesko zaznaczyłem wlutowane przewody wychodzące z napięciem 12v Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC?
  • #25 18499721
    ArturAVS
    Moderator
    Posty: 26254
    Pomógł: 2297
    Ocena: 7779
    Rezystor zaznaczyłem na żółto;

    Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC?
    Czyli tak jak napisałem;
    ArturAVS napisał:
    jakby był "dołączany" poprzez Q701

    Co to za smarki poniżej tego Q701? Może tam jest przyczyna?
  • #26 18499769
    Wojtek M
    Poziom 39  
    Posty: 3690
    Pomógł: 520
    Ocena: 1121
    Odpowiedz proszę na moje pytania z posta #21 .
  • #27 18499862
    robertwe
    Poziom 8  
    Posty: 60
    Ocena: 11
    Wojtek M napisał:
    Kondensator troszkę się przytopił od rozgrzanego rezystora.
    Jest (kondensator) dobry na 99%.
    Dlaczego Zacząłeś się interesować grzaniem rezystora?
    Komputer na tym zasilaczu działa, czy nie działa?????? !!!!!!
    Jak Odłączysz wszystkie złączki wyjściowe zasilacza i Wymusisz
    start zasilacza to rezystor też się grzeje?


    Zacząłem się interesować tym kiedy zaczęło czuć spalenizną. Komputer normalnie pracuje na tym zasilaczu. Nie wiem co by się stało gdybym mocniej go obciążył. Aktualnie podpięty do niego komputer nie pobiera zbyt wiele prądu.

    ArturAVS napisał:
    Rezystor zaznaczyłem na żółto;

    Jaki zamiennik dla rezystora 80ohm 2% z zasilacza PC?
    Czyli tak jak napisałem;
    ArturAVS napisał:
    jakby był "dołączany" poprzez Q701

    Co to za smarki poniżej tego Q701? Może tam jest przyczyna?


    Jest to kondensator który wcześniej wymieniłem. Wspominałem o nim w poście nr. 5. Teraz ten lut poprawiłem i wygląda lepiej.

    //edit
    Odpaliłem komputer na tym zasilaczu na kilka minut i nic się nie stało. Rezystor miał bardzo wysoką temperaturę. Z początku było czuć spalenizną lecz po chwili przestało i wyglądało to na normalną pracę(Nie licząc tej temperatury).
  • #28 18499890
    Wojtek M
    Poziom 39  
    Posty: 3690
    Pomógł: 520
    Ocena: 1121
    robertwe napisał:
    Odpaliłem komputer na tym zasilaczu na kilka minut i nic się nie stało. Rezystor miał bardzo wysoką temperaturę. Z początku było czuć spalenizną lecz po chwili przestało i wyglądało to na normalną pracę
    To po odgięciu rezystora tak, żeby nie stykał się z innymi elementami i kablami temat do zamknięcia.
  • #29 18499897
    gumisie
    Poziom 43  
    Posty: 17881
    Pomógł: 1667
    Ocena: 2480
    Sprawdziłeś: Q701 oraz D701?
  • #30 18499906
    robertwe
    Poziom 8  
    Posty: 60
    Ocena: 11
    Wojtek M napisał:
    robertwe napisał:
    Odpaliłem komputer na tym zasilaczu na kilka minut i nic się nie stało. Rezystor miał bardzo wysoką temperaturę. Z początku było czuć spalenizną lecz po chwili przestało i wyglądało to na normalną pracę
    To po odgięciu rezystora tak, żeby nie stykał się z innymi elementami i kablami temat do zamknięcia.


    Jestem jeszcze tylko ciekaw czemu jest taka wysoka temperatura.

    Dodano po 1 [minuty]:

    gumisie napisał:
    Sprawdziłeś: Q701 oraz D701?


    Jak je sprawdzić? Nie miałem jeszcze styczności z takimi elementami.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z rezystorem 80Ω 2% z zasilacza komputerowego, który wykazuje niską rezystancję 17,7Ω oraz nadmierne nagrzewanie. W dyskusji pojawiły się różne opinie na temat uszkodzenia rezystora oraz jego roli w obwodzie zasilania. Użytkownicy sugerowali, że rezystor może pełnić funkcję obciążenia w linii 12V, a także zwracali uwagę na możliwe problemy z pomiarami rezystancji przy użyciu taniego multimetru. Wskazano na konieczność sprawdzenia innych komponentów, takich jak tranzystor Q701 i dioda D701, oraz zasugerowano wymianę rezystora na 47Ω jako test. Użytkownik potwierdził, że komputer działa poprawnie, mimo wysokiej temperatury rezystora.
Wygenerowane przez model językowy.
REKLAMA