Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt 3d respiratora open source z Polski odpowiedź na Covid-19

pp:) 24 Mar 2020 20:37 654 10
    pp:)
    Poziom 13  
    Projekt 3d respiratora open source z Polski propozycja na braki respiratorów związanych z koronawirusem Covid-19. Nie jestem autorem.

Ventilaid

Wiem, że za dużo o tym wszędzie, ale proszę o rozpowszechnienie na światowych forach/portalach tematycznych (druku 3D, medycznych, cnc, itd). Może się przyda w krajach potrzebujących teraz lub później (Afryka, Ameryka Południowa, itd.).
    tzok
    Moderator Samochody
    Widziałem gdzieś projekt łatwiejszego do wdrożenia urządzenia wykorzystującego ręczny respirator, posiadającego jedynie mechanikę do ściskania ręcznej pompki. No i nie jest to stricte respirator a jedynie urządzenie wspomagające oddychanie (przez maskę, bez intubacji).
    bobycob
    Poziom 18  
    Zdublowane,

Link

Podobnie jak jeden z komentatorów - uważam, że to bardziej reklama niż realny pomysł. Nie warto tego powielać.
    stomat
    Poziom 35  
    Ciekawe co byś powiedział gdyby ktoś z twoich bliskich (nie daj Boże) umierał w dusznościach a w szpitalu nie byłoby "prawdziwego" respiratora. Czy też byś mówił "a ten tam to bardziej reklama, nie warto go podłączać"?
    Przecież to jasne że nie jest to komercyjny respirator z prawdziwego zdarzenia a coś co ma być ostatnią deską ratunku.
    bobycob
    Poziom 18  
    stomat napisał:
    Ciekawe co byś powiedział gdyby ktoś z twoich bliskich (nie daj Boże) umierał w dusznościach a w szpitalu nie byłoby "prawdziwego" respiratora. Czy też byś mówił "a ten tam to bardziej reklama, nie warto go podłączać"?
    Przecież to jasne że nie jest to komercyjny respirator z prawdziwego zdarzenia a coś co ma być ostatnią deską ratunku.

Wołałbym już stać przy nim i ręcznie pracować workiem. I tak musiałbym tkwić przy chorym bo jest duża szansa na to, że w drugiej godzinie po włączeniu stanie się coś czego projektant kwadratowego koła nie przewidział.
    Powiem więcej na tkliwe historyjki nie dam się nabrać. To co powiedziałeś jest jak wybór: wolisz umrzeć od ostrego topora kata, czy najpierw być powoli połamany na kole.

Jestem w stanie zrozumieć potrzebę, świetnym pomysłem jest budowanie części zamiennych których brakuje.
    Jednak całkowicie nie mam zaufania zbudowanych na kolanie rozwiązań związanych ze sterowaniem, tak mechanicznym jak i elektronicznym, czy też odnośnie pomiarów. Tak jak pisałem w podlinkowanych wątku - dużo bezpieczniejszy i prostszy w garażowej budowie byłby aparat CPAP. Nie jest to prawdziwy respirator, ale takich aparatów w szpitalach też brakuje, a nie każdy musi od razu lądować pod respiratorem.

Dodam, że podłączenie do respiratora to nie kroplówka, pacjent musi zostać zwiotczony, a docelowo utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej. Aby utrzymać go w tym stanie potrzebna się okazuje odpowiednia pompa infuzyjna, kardio monitor, czy pulsoksymetr.

Gdzie te projekty budowy pomp infuzyjny i kardiomonitorów? Lansik mniejszy, ale może się okazać, że kardiomonitor to sprytniejszy inżynier wydzierga z paru wzmacniaczy i wejścia audio komputera. Czy nawet Atmegi ze wzmacniaczem plus wyświetlacz Oled. O tym się nie mówi, ale brak Respiratora to tylko poboczny problem bo braki są ogromne.
    Żebyś się nie zdziwił gdyby bliski który trafił do szpitala - czego nie życzę - natrafił na brak wolnego łóżka nawet na korytarzu.

Jak życie pokazuje w naszym kraju ludzie mają szczęście jeśli się okaże, że test zostanie wykonany zanim człowiek zejdzie w domu na przymusowej kwarantannie.
    bobycob
    Poziom 18  
    ciekawa_osoba napisał:
    Niby Polski Projekt a film i strona nie jest w języku Polskim. To jakaś ściema.

Język to nie problem, dla mnie np zaporowa jest forma projektu - autocad. Niby popularny, ale drogi program i ja nie bardzo mam czym otworzyć.
    Może ktoś zna jakiś konwerter do formatu np freecad? :)
    stomat
    Poziom 35  
    bobycob napisał:
    Wołałbym już stać przy nim i ręcznie pracować workiem. I tak musiałbym tkwić przy chorym bo jest duża szansa na to, że w drugiej godzinie po włączeniu stanie się coś czego projektant kwadratowego koła nie przewidział.

Na to nie ma szans. Nie wejdziesz do szpitala zakaźnego w czasie epidemii.
    Może masz rację, może nie. Nie sposób tego ocenić bo wszyscy dookoła "ściemniają", a jak jest naprawdę to chyba nawet sam Pan Bóg nie wie. Tym niemniej, nawet jeżeli to tylko lans, dobrze że ktoś coś robi, może wykluje się coś nowego. Przecież wszyscy wołają o więcej innowacji w gospodarce a nie tylko klepanie palet.
    bobycob
    Poziom 18  
    stomat napisał:
    Tym niemniej, nawet jeżeli to tylko lans, dobrze że ktoś coś robi, może wykluje się coś nowego. Przecież wszyscy wołają o więcej innowacji w gospodarce a nie tylko klepanie palet.

Zerknij do podlinkowanego tematu, ten jest zdublowany nie ma sensu powtarzać. Tam jest parę innych dużo bardziej obiecujących projektów.
    cirrostrato
    Poziom 36  
    stomat napisał:
    Jest coś takiego jak worek ambu, obsługa ręczna bez zasilania i elektroniki.