Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sonel MPI 540Sonel MPI 540
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik kręci do przodu przy wyłączonych bezpiecznikach.

28 Kwi 2020 13:51 2304 70
  • Poziom 4  
    Witam.
    Od pewnego czasu zauważyłem miesięczny wzrost zużycia kWh. Po sprawdzeniu wykresów już od 6 miesięcy jest średnio za 100 zł większe zużycie. Sprawdziłem wszystkie sprzęty miernikiem i we wszystkich przypadkach ich pobór był w normie. Następnie wyłączyłem główne korki w budunku. Na liczniku typu C52 (jest w zewnętrznej skrzynce) tarcza przestała się obracać - jednak po kilku sekundach zaczeła się wolno kręcić. Czy to normalny objaw? Ktoś kiedyś sprawdzał zachowanie licznika u siebie pod tym kątem? Czy można to wiązać ze wzrostem zużycia kWh? Dodam jeszcze że przy wyłączeniu korków przy samym liczniku, ruch tarczy całkowicie ustaje. Po drodze między nimi a tymi w budynku nie ma żadnego odbiornika.
    Pozdrawiam
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Poziom 37  
    Czy czasami nie był zatrzymywany licznik magnesem neodymowym?
    Sprawdzenie przez elektryka lub do zakładu energetycznego.
    Za to przecież zakład bierze pieniądze.
  • Sonel MPI 540Sonel MPI 540
  • Specjalista elektryk
    stone18 napisał:
    Na liczniku typu C52 (jest w zewnętrznej skrzynce) tarcza przestała się obracać - jednak po kilku sekundach zaczeła się wolno kręcić.
    Czy wyłączyłeś bezpieczniki przedlicznikowe?
    Jeżeli nie, to spróbuj je wyłączyć. Bo może być, że jest upływ na przewodzie (kablu) od licznika do Twojej rozdzielni.
  • Poziom 22  
    Dużo lat temu widziałem takie cudo. Ludki zgłosili do to do energetyka, że im nabija kasę.
    Taaa, energetyk wymienił licznik, stary przekazano do ekspertyzy. A cwany instalator podstawił kwita do podpisu gdzie w małej rubryczce napisano, że odbiorca wyraża zgodę na naliczenie ryczałtu z powodu uszkodzenia licznika.
    Dobrze, że akurat tam byłem i pokazałem to palcem. Nawet w przypadku zawyżania potrafią naliczyć dopłatę :)
    Czytać kwita bardzo dokładnie.
  • Poziom 4  
    krzysiozak napisał:
    Czy czasami nie był zatrzymywany licznik magnesem neodymowym?

Wykluczone, zresztą nie interesują mnie takie sprawy. Licznik to jest ok 4-5lat. to nowy budynek z nową instalacją. Nie był w tym czasie naprawiany ani nic z takich rzeczy. A co do ekspertyzy to za nieuzasadnioną obciążą mnie.

Dodano po 3 [minuty]:

kj1 napisał:
    stone18 napisał:
    Na liczniku typu C52 (jest w zewnętrznej skrzynce) tarcza przestała się obracać - jednak po kilku sekundach zaczeła się wolno kręcić.
    Czy wyłączyłeś bezpieczniki przedlicznikowe?
    Jeżeli nie, to spróbuj je wyłączyć. Bo może być, że jest upływ na przewodzie (kablu) od licznika do Twojej rozdzielni.

Tak jak pisałem - kiedy wyłączyłem bezpieczniki przy liczniku to się zatrzymywał całkowicie. Więc ten "upływ na przewodzie" pewnie jest. Pytałem czy też tak macie i czy to normalne zjawisko bez wpływu na zwiększanie zużycia energi.
  • Poziom 27  
    stone18 napisał:
    Od pewnego czasu zauważyłem miesięczny wzrost zużycia KWh. Po sprawdzeniu wykresów już od 6 miesięcy jest średnio za 100 zł większe zużycie
    Jakie Masz średnie rachunki za prąd, wspomniany wzrost rachunku o 100 zł to jaki przyrost procentowy rachunku za prąd?
  • Poziom 4  
    Wojtek M napisał:
    stone18 napisał:
    Od pewnego czasu zauważyłem miesięczny wzrost zużycia KWh. Po sprawdzeniu wykresów już od 6 miesięcy jest średnio za 100 zł większe zużycie
    Jakie Masz średnie rachunki za prąd, wspomniany wzrost rachunku o 100 zł to jaki przyrost procentowy rachunku za prąd?

Zawsze od czasu jak tu mieszkam było średnio 150zł/m od zeszłego roku ok 250zł/m
  • Poziom 43  
    stone18 napisał:

Zawsze od czasu jak tu mieszkam było średnio 150zł/m od zeszłego roku ok 250zł/m

Bardziej wiarygodne by było porównanie wartości zużytych kWh, bo porównywanie wartości złotowych może być niemiarodajne, bo nigdy nie wiadomo czy jakieś tam składniki nie poszły w górę.
  • Poziom 4  
    stone18 napisał:
    Bardziej wiarygodne by było porównanie wartości zużytych kW, bo porównywanie wartości złotowych może być niemiarodajne, bo nigdy nie wiadomo czy jakieś tam składniki nie poszły w górę.

Przeliczyłem: ostatnie 7mies. średnia za ten okres to 343kWh.
    Za okres 7mies wcześniejszych (przed wzrostem zużycia) 233kWh.
  • Poziom 27  
    Włącz tylko jeden odbiornik prądu na 1 godzinę np. grzejnik elektryczny o znanej mocy i Zobacz ile licznik wyliczy zużycia energii.
  • Specjalista elektryk
    stone18 napisał:

Tak jak pisałem - kiedy wyłączyłem bezpieczniki przy liczniku, to się zatrzymywał całkowicie. Więc ten "upływ na przewodzie" pewnie jest

No to trzeba zaprosić elektryka z miernikiem rezystancji izolacji, zlokalizować uszkodzony przewód i go wymienić lub znaleźć miejsce gdzie ten upływ występuje i go naprawić.
    Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że ten upływ z czasem będzie się pogłębiał i może nawet doprowadzić do pożaru.
  • Poziom 4  
    kj1 napisał:
    stone18 napisał:

Tak jak pisałem - kiedy wyłączyłem bezpieczniki przy liczniku, to się zatrzymywał całkowicie. Więc ten "upływ na przewodzie" pewnie jest

No to trzeba zaprosić elektryka z miernikiem rezystancji izolacji, zlokalizować uszkodzony przewód i go wymienić lub znaleźć miejsce gdzie ten upływ występuje i go naprawić.
    Sytuacja jest o tyle niebezpieczna, że ten upływ z czasem będzie się pogłębiał i może nawet doprowadzić do pożaru.

Czyli można całkowicie wykluczyć awarię licznika tak? "uszkodzony przewód"? W tym czasie kiedy pojawił się problem nie były wykonywane żadne prace remontowe (tym bardziej nic nigdy od zakupu domu nie było przekopywane na odcinku licznik-rozdzielnia)- mechaniczne uszkodzenie jakichkolwiek przewodów wykluczam. Dodam jeszcze że tarcza obraca się o jakieś 2 podziałki na minutę (nie wiem czy to może mieć jakieś znaczenie). Fakt pozostaje faktem - zwiększone zużycie jest i to pojawiło się z miesiąca na miesiąc - nie jakoś stopniowo.
  • Poziom 27  
    Na liczniku Masz napisaną ilość obrotów tarczy / kilowatogodzinę, łatwo obliczyć jaką moc pobiera instalacja. Może gdzieś na strychu, gdzie rzadko się wchodzi włączona jest jakaś żarówka itp.
  • Poziom 4  
    Wojtek M napisał:
    Na liczniku Masz napisaną ilość obrotów tarczy / kilowatogodzinę, łatwo obliczyć jaką moc Pobiera instalacja. Może gdzieś na strychu, gdzie rzadko się wchodzi włączona jest jakaś żarówka itp.

A czy ktoś z Was wie może ile podziałek jest na tarczy licznika typu C52? Nigdzie nie znalazłem takiej informacji. Jedynie tyle, że ma 120 obr/kWh.
  • Poziom 43  
    stone18 napisał:
    Jedynie tyle, że ma 120 obr/kWh.

I co potrzebujesz więcej ?
    Włącz stoper, zmierz ile czasu potrzebuje na jeden pełen obrót i policz.
  • Specjalista elektryk
    stone18 napisał:

Czyli można całkowicie wykluczyć awarię licznika tak?

Tego zagwarantować Ci nie mogę. Opieram się na informacjach , które uzyskałem od Ciebie. Nie wiem czy one polegają na prawdzie.
    Napisałeś:
    stone18 napisał:

Nie wiem jaki był powód, że tarcza ruszyła. Nie wiem czy Twoje
    stone18 napisał:
    główne korki w budunku
    To zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Dużo jest tego "nie wiem"
    Trzeba zaprosić kumatego elektryka, który to wszystko zweryfikuje.
  • Poziom 4  
    kj1 napisał:
    stone18 napisał:

Czyli można całkowicie wykluczyć awarię licznika tak?

Tego zagwarantować Ci nie mogę. Opieram się na informacjach , które uzyskałem od Ciebie. Nie wiem czy one polegają na prawdzie.
    Napisałeś:
    stone18 napisał:

Nie wiem jaki był powód, że tarcza ruszyła. Nie wiem czy Twoje
    stone18 napisał:
    główne korki w budunku
    To zabezpieczenie przedlicznikowe.
    Dużo jest tego "nie wiem"
    Trzeba zaprosić kumatego elektryka, który to wszystko zweryfikuje.

Ok. Widzę, że bez wizyty specjalisty się nie obejdzie. Chciałem wstępnie zapytać Was ekspertów o opinię w tej sprawie aby mieć jakieś podparcie. Tak czy owak dzięki wszystkim, którzy poświęcili czas na odpisanie:)))
    Pozdrawiam.
    (jak coś się z tym fantem wyjaśni to odpiszę).
  • Poziom 27  
    stone18 napisał:
    A czy ktoś z Was wie może ile podziałek jest na tarczy licznika typu C52? Nigdzie nie znalazłem takiej informacji. Jedynie tyle, że ma 120 obr/kWh.
    Na tarczy jest czarny znacznik Zmierz tak jak pisał Kolega "kokapetyl" czas pełnego obrotu tarczy. Podaję przykładowe obliczenia : pełny obrót tarczy trwa np. 120 sekund, to na godzinę będzie 30 obrotów ( 3600 / 120 = 30 ). 30 obr / 120 obr/kWh = 0,25kWh, czyli podłączone obciążenie wynosi 0,25kW, czyli 250W.
  • Poziom 4  
    kkas12 napisał:
    Kolego, wyłączony wyłącznik główny w budynku i cęgi założone na każdą z żył dadzą odpowiedź.
    Innej rady jak pomiar prądu w każdej z żył w.l.z. przy zerowym obciążeniu nie ma.

Dziękuję serdecznie za opinie, przekażę to fachowcom. Nie ma innej rady bo nie stać mnie na wyłączenie prądu na godzinę lub dwie i czekanie ile obrotów zrobi licznik bez obciążenia, żona mi łeb rozbije wałkiem, rozważałem założenie garnka ale wtedy ogłuchnę.
    Jeszcze raz dziękuję. Wasze opinie wstępnie pomogły mi w decyzji:)
  • Poziom 30  
    Po wyłączeniu obciążenia tarcza licznika ma prawo powoli obracać się aż dojdzie do czarnego pola na tarczy.
    Sprawdź czy tarcza na pewno przechodzi przez czarne pole i idzie dalej.
    W praktyce tarcza potrafi się zatrzymać lekko przed lub za czarnym polem, ale przy sprawnym liczniku i braku upływu w przewodach musi stanać w okolicach czarnego pola na tarczy.
  • Poziom 27  
    stone18 napisał:
    nie stać mnie na wyłączenie prądu na godzinę lub dwie i czekanie ile obrotów zrobi licznik bez obciążenia
    Po co wyłączać prąd na godzinę wystarczy zmierzyć czas jednego pełnego obrotu tarczy licznika, to może być kilka minut.
  • Poziom 4  
    masonry napisał:
    Po wyłączeniu obciążenia tarcza licznika ma prawo powoli obracać się aż dojdzie do czarnego pola na tarczy.
    Sprawdź czy tarcza na pewno przechodzi przez czarne pole i idzie dalej.
    W praktyce tarcza potrafi się zatrzymać lekko przed lub za czarnym polem, ale przy sprawnym liczniku i braku upływu w przewodach musi stanać w okolicach czarnego pola na tarczy.

Dziękuję, tak zrobię jeszcze tego nie próbowałem, nie wiedziałem o tym.

Dodano po 7 [minuty]:

Wojtek M napisał:
    stone18 napisał:
    nie stać mnie na wyłączenie prądu na godzinę lub dwie i czekanie ile obrotów zrobi licznik bez obciążenia
    Po co wyłączać prąd na godzinę wystarczy zmierzyć czas jednego pełnego obrotu tarczy licznika, to może być kilka minut.

Wojtem M. Z tego co rozumiem aby zmierzyć pełen obrót tarczy licznika muszą być spełnione pewne warunki. Masz na myśli na obrocie bez obciążenia (wtedy to potrwa długo) Czy pod obciążeniem? Lecz jakim i czy to badanie będzie miarodajne? Nie mam tu odbiornika 1000W które bierze równomiernie prąd. Ciężko mi to w taki sposób sprawdzić. Nie używamy żadnych prądożernych odbiorników. Lampy wszystkie ledowe. Pozostałe odbiorniki już badałem pod tym względem. Nic się nie zmieniło od czasu kiedy nagle wzrósł pobór prądu. Jestem skrupulatny jeżeli chodzi o włączone niepotrzebne odbiorniki. Nie zmieniłem stylu życia od tego czasu.
  • Poziom 10  
    Najczęściej pomaga przestawienie faz tak ja przy obrotach silnika trójfazowego,należy to zrobić w zabezpieczeniu głównym.
  • Poziom 27  
    Wystarczy podłączyć zwykłą żarówkę np. 100W (nie energooszczędną) i zmierzyć czas obrotu tarczy i policzyć moc.
    Patrz #19.
  • Poziom 12  
    stone18 napisał:

Na liczniku typu C52 (jest w zewnętrznej skrzynce) tarcza przestała się obracać - jednak po kilku sekundach zaczeła się wolno kręcić. Czy to normalny objaw?

To jest normalny objaw, że tarcza się będzie obracać aż do zatrzymania się w wyznaczonym miejscu, oznaczonym polem tarczy na środku szczeliny pod języczkiem. Obrót tarczy bez obciążania może trwać nawet kilkadziesiąt minut.

Aby wykluczyć bieg jałowy licznika, najlepiej było odpiąć przyłącze od licznika (odłączenie instalacji w domu nie jest do końca miarodajne), jeżeli tarcza wykona co najmniej 2 obroty z przejściem znacznika pod języczkiem, oznacza to, że licznik ma bieg jałowy i zawyża wskazania. Warto zanotować czas jednego obrotu.

Sprawdź na plombach z boku licznika jaki jest wybity rok legalizacji, legalizacja licznika indukcyjnego jest max. do 15 lat, po tym czasie licznik powinien być wymieniony.

"Niewidzialni złodzieje" prądu w instalacji:
    zasilacze impulsowe bez obciążenia - ładowarki do komórek, laptopów itp.
    stare ochronniki przepięć - zdegradowane warystory,
    obniżona izolacja przewodów i kabli, szczególnie w wilgotnym środowisku,
    podświetlenie wyłączników do żarówek LED lub świetlówek kompaktowych,
  • Poziom 22  
    Dyskusja zeszła jak zwykle na poziom w którym nie chcę uczestniczyć. Pozdrawiam.
  • Poziom 4  
    zielon_1215 napisał:
    stone18 napisał:

Na liczniku typu C52 (jest w zewnętrznej skrzynce) tarcza przestała się obracać - jednak po kilku sekundach zaczeła się wolno kręcić. Czy to normalny objaw?

"Niewidzialni złodzieje" prądu w instalacji:
    zasilacze impulsowe bez obciążenia - ładowarki do komórek, laptopów itp.
    stare ochronniki przepięć - zdegradowane warystory,
    obniżona izolacja przewodów i kabli, szczególnie w wilgotnym środowisku,
    podświetlenie wyłączników do żarówek LED lub świetlówek kompaktowych,

Witam dzisiaj dostałem nowy rachunek za pobór prądu (rozliczenie rzeczywiste) na kwote 350zł - zużycie 413 kWh od 01.IV do 02.V jakaś masakra.
    Od razu sprawdziłem pobór watomierzem kompa synka. teraz długo siedzi przed PC jakieś 15h dziennie. Średni pobór pracy komputera 150W. Na mierniku wyszło mi 0.1 kWh na godzinę - zepsuł się czy co?

Dodano po 7 [minuty]:

Dariusz Goliński napisał:
    Czy licznik masz w lini ogrodzenia czy na budynku ?
    Jeśli w ogrodzeniu to jaki kolor izolacji ma kabel który odchodzi od licznika do budynku ?

Licznik jest na zewnątrz budynku poza ogrodzeniem a w skrzynce wygląda tak: Licznik kręci do przodu przy wyłączonych bezpiecznikach.
  • Poziom 22  
    Dyskusja zeszła jak zwykle na poziom w którym nie chcę uczestniczyć. Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    stone18 napisał:
    Średni pobór pracy komputera 150W. Na mierniku wyszło mi 0.1 kWh na godzinę - zepsuł się czy co?
    Na jakim mierniku? Przecież
    150W x 1h = 0,15kW x 1h = 0,15 kWh zużycia na godzinę.