Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kupowanie telefonów na Allegro, OLX - czy blokują?

max-bit 13 Dec 2020 14:06 4932 48
Wago
    max-bit
    Level 29  
    Chcę kupić telefon.
    Drogiego dla kogoś... ale to nie istotne.
    Chodzi o to że Allegro i OLX jest pełne ofert różnych, różniastych.
    Oczywiście jest to tam parę PLN taniej niż cena sklepowa.
    I teraz do sedna, operatorzy zapowiadają (straszą?) że będą blokować telefony nie spłacane i tu się im nie dziwię bo to jasne i oszustwo.
    I teraz moje pytanie czy faktycznie tak jest, ktoś się spotkał z takim zablokowaniem?
    Oczywiście pytanie nr 2 które nasuwa się po pytaniu nr 1 jest czy taki telefon można odblokować? (root?)

PS: Proszę nie pisać mądrości typu boisz się to kup w sklepie... informacja ta też ma przestrzec ludzi bo można wtopić nie mały pieniądz.
  • Wago
  • Wago
    karolark
    Level 42  
    Telefon do czasu spłaty jest własnością operatora.
    Wszelkie kombinowanie przy IMEI i próby odblokowania (oraz kupno takiego mogą podchodzić pod paserstwo).
    A więc jak się boisz kupno w salonie. :|
    max-bit
    Level 29  
    No i to jest prawda, to idąc za ciosem to co robią te tysiące telefonów? Na allegro OLX itd. :)
    Dziwne bo operatorom to też nie przeszkadza...
    A przecież to żaden problem aby był obowiązek podawania nr IMEI a i operatorzy na podstawie nr IMEI podawali jaki jest status telefonu i niech nikt mi nie pisze że się nie da.
    Widać prawdopodobnie wszyscy mają na to wyczesane, bo operatorzy umowy mają ubezpieczone, allegro czesze kasę i tak się kółeczko wzajemnej adoracji kręci. Być może ostatnio ten proceder trochę się nasilił (plandemia = brak kasy) i operatorzy zaczęli się już bardziej tematem podniecać. A że wpływy na allegro pewnie nie mają żadnego więc jedynie co mogą zrobić to blokować telefony i wcale a wcale bym się nie zdziwił jak by w najbliższym czasie pojawił się wysyp takich cudów.

Pamiętam dawno temu bardachę o to robiła CYFRA+ kiedy to ich tunery pojawiały się na allegro, i wtedy faktycznie takie oferty były usuwane. Ale w telefonach jakoś takich akcji nie pamiętam.

PS
    Pisałem aby nie pisać mądrości typu boisz się to se kup w salonie.
    karolark
    Level 42  
    max-bit wrote:
    PS
    Pisałem aby nie pisać mądrości typu boisz się to se kup w salonie.

Kolega może sobie pisać co chce. :-)
    Nie kupować w sieci jak jest strach.
    Jedyne wyjście po oszustwie to sprawa cywilna.
    max-bit
    Level 29  
    Oczywiście... sprawa cywilna. :)
    To cię mądralo d..pną za paserkę :) to może od razu dobrowolnie poddać się karze.
    Art 291 KK
    § 1. Kto rzecz uzyskaną za pomocą czynu zabronionego nabywa lub pomaga do jej zbycia albo tę rzecz przyjmuje lub pomaga do jej ukrycia, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
    § 2. W wypadku mniejszej wagi, sprawca podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

No i tak, tak, wiem, kupić w sklepie.
    staś pytalski
    Level 39  
    Spotkałem się z Samsungami zablokowanymi przez Plus, ale nigdy nie spotkałem Huawei zablokowanego.
    blahfff
    Level 39  
    max-bit wrote:
    A przecież to żaden problem aby był obowiązek podawania nr IMEI a i operatorzy na podstawie nr IMEI podawali jaki jest status telefonu i niech nikt mi nie pisze że się nie da.

To się nie sprawdza z prostego powodu. Dostaniesz stan na dzisiaj, a że te telefony sprzedawane są przez operatorów w systemach ratalnych nawet na 4 lata, to blokada może nastąpić w dowolnym miesiącu później.

staś pytalski wrote:
    nigdy nie spotkałem Huawei zablokowanego.

Bo mniej tego na rynku się sprzedaje, a i Huawei są od razu blokowanie po IMEI, a nie z pomocą Knoxa tak jak Samsungi. Niemniej, zdarzały się zablokowane Huawei, SONY, LG czy iPhone'y.
    max-bit
    Level 29  
    Ale to o to chodzi abym wiedział że ten telefon jest sprzedany na raty! Jest informacja tel w sprzedaży ratalnej itd. (to chyba nie łamie ŚMODO).
    KNOX to nie IMEI!
    Każdy tel może zostać zablokowany, tu KNOX jest tylko prostą blokadą, prawdziwy problem to zablokowany IMEI nie w telefonie tylko w sieci!
    Czy to łapiecie?
    tzok
    Moderator of Cars
    Niektórzy operatorzy umożliwiają sprawdzenie statusu telefonu, na podstawie numeru IMEI, np. Plus, który chyba najbardziej słynie z blokowania telefonów:
    https://www.plus.pl/formularze/formularz-imei
    i T-Mobile:
    https://www.t-mobile.pl/c/sprawdzenie-imei

Wydaje mi się, że jest się w miarę bezpiecznym, kiedy kupuje się telefon od firmy, która wystawia paragon/fakturę.
    tzok
    Moderator of Cars
    Bezpieczniej w sensie posądzenia o paserstwo. Jak masz fakturę zakupu urządzenia z wyszczególnionym na niej modelem i numerem seryjnym/IMEI urządzenia, to w dużej mierze jesteś kryty, chociaż teraz u nas, to nic nie jest pewne.
    staś pytalski
    Level 39  
    Mozna szukać telefonów wziętych na raty w dużych sklepach elektro, czasami też się takie trafiają.
    Nie wiem czy ktoś z Was korzystał z opcji weryfikacji w Plus - to nie jest informacja na telefon czy z dnia na dzień. Ta weryfikacja trwa, a jak chcesz kupić szybko, to się nie sprawdzi.
    blahfff
    Level 39  
    max-bit wrote:
    Ale to o to chodzi abym wiedział że ten telefon jest sprzedany na raty!

I taka informacje od operatora mozesz uzyskac, w przypadku Plusa i T-Mobile jak ci kolega wyzej podal. Musisz jednak wczesniej wiedziec skad dane urzadzenie pochodzi bo nie ma zadnej wspolnej bazy, a na sama odpowiedz tez sie czeka do 24h. W praktyce niewiele to zmienia bo telefonow kupionych w inny sposob u operatorow praktycznie nie ma.

Generalnie, powinienes zapytac sprzedajacego o to czy dorzuca do urzadzenia pierwotny dowod zakupu (potrzebny do gwarancji tak czy inaczej) - najczesciej faktura vat, oraz zweryfikowac czy widnieje tam informacja o sprzedazy ratalnej i wlasnosci urzadzenia.

max-bit wrote:
    KNOX to nie IMEI!
    Każdy tel może zostać zablokowany, tu KNOX jest tylko prostą blokadą, prawdziwy problem to zablokowany IMEI nie w telefonie tylko w sieci!

Knox nie jest prosta blokada i zasadniczo nie w ogole nie sluzy do takich celow. Przy okazji jednak pozwala zdalnie zarzadzac urzadzeniem wiec operatorzy to wykorzystuja, bo to tez czytelniejsze dla uzytkownika - komunikat na pelen ekran z informacja o braku platnosci, niz nagly brak zasiegu. Z blokada po numerze IMEI nic nie zrobisz, przynajmniej legalnie, a ignorujac obowiazujace przepisy i tak wszystko zalezy od danego urzadzenia. Samsungi, przynajmniej do tej pory, nie byly blokowane po numerze IMEI.

Roznica miedzy kupnem od jakiejs firmy a od osoby prywatnej to glownie tak, ze w przypadku blokady mozesz sie do tej firmy zglosic i powinni wymienic ci urzadzenie na inne badz oddac pieniadze, o ile oczywiscie to nie firma widmo. W przypadku kupna od osoby prywatnej juz tak kolorowo byc nie musi, o ile w ogole jakikolwiek kontakt ze sprzedajacym nadal bedzie.

Przypadkow zablokowanych urzadzen jest duzo, ale o posadzeniu kogos o paserstwo z tego tytulu jeszcze nie slyszalem.
    max-bit
    Level 29  
    Kolejna dziwna rzecz
    Jedna z "firm" allegrowych wystawia pewien telefon x firmy x cena troszkę atrakcyjna.
    To się pytam (sprzedawcy) z jakiej to dystrybucji ?
    Odpowiedź ? Że telefony są od operatora y (komórkowego).
    Moje pytanie, a co to za kolejny ... jak telefony od operatora ? (gość wystawia ich kilkadziesiąt) piesze słyszę aby operator sprzedawał telefony firemką ?
    Czy jest coś takiego ? Aby operatorzy komórkowi byli sprzedawcami telefonów (czytaj dystrybutorem)?
    Gdzie tu wał ?

Dodano po 6 [minuty]:

Aż mnie korci zadzwonić do takiego operatora i zapytać czy to prawda ?
    tino2003
    Admin of GSM Group
    Telefony biorą firmy które opłacają pracownikom abonament a same aparaty sprzedają.
    max-bit
    Level 29  
    acha czyli wał :)
    Firma (na które zostały kupione) psyk zniknie i to samo :)
    A dziś to jest szczególnie możliwe .
    Ba nawet to jeszcze bardziej nie ładnie pachnie gość wie że firma zaraz odwali kitę robi coś takiego i ma dobrych kilkadziesiąt (może i kilkaset) tyś na koncie .
    tino2003
    Admin of GSM Group
    max-bit wrote:
    acha czyli wał

Jak na to wpadłeś?

Mój znajomy ma firmę transportową, zatrudnia ok 40 osób i co dwa lata dostaje za przedłużanie umów nowe telefony których nie daje pracownikom a właśnie sprzedaje i tymi pieniędzmi pokrywa częściowo ich abonamenty.

Gdzie tu widzisz wałek?
    tino2003
    Admin of GSM Group
    max-bit wrote:
    Czy ja się mylę ?

Mylisz się. Poświęc trochę czasu poczytaj a później możemy wrócić do dyskusji.
    max-bit
    Level 29  
    Na pewno bo myślę że jednak nie.
    No to proszę :
    Link
    "Kupując telefon na raty u operatora, należy pamiętać, że klient nie jest właścicielem urządzenia aż do zakończenia spłacania rat. Własność urządzenia zostanie przeniesiona na jego nabywcę dopiero po zapłaceniu ostatniej raty, do tego czasu sprzęt pozostaje własnością operatora, co oznacza też, że urządzenia nie można sprzedać osobom trzecim."
    Link
    "Strony mogą jednak inaczej uregulować tę kwestię w umowie. Sprzedawca może bowiem zastrzec sobie własność sprzedanej rzeczy aż do czasu uiszczenia pełnej wartości ceny. Zgodnie z art. 590 Kodeksu cywilnego, jeżeli rzecz została wydana kupującemu, zastrzeżenie własności powinno być stwierdzone pismem."
    I tak teraz operatorzy robia inaczej by nie mogli by zablokować a tacy głupi to operatorzy nie są.
    Operatorzy to nie święte mikołaje...
    ENDE
    PS
    A sprzedając osobie 3ciej telefon nie będący naszą własnością to już pachnie kratami. I o ile zrobi to jakiś Jaś zawsze się jakoś wyłga (chyba) ale firma jeśli zrobi sobie z tego źródło dochodu ...
    tino2003
    Admin of GSM Group
    Nie poczytasz i dalej linkujesz głupoty.

Telefon kupiony na raty u operatora owszem mogą blokować gdy nie spłacasz rat, ale tyczy się to tylko aparatów gdzie jest oddzielna umowa na abonament i druga na urządzenie. Jednak nawet takie blokady nie są legalne gdyż wewnętrzny regulamin operatora nie jest nadrzędny nad obowiązującym prawem które jasno określa kiedy można zablokować telefon lub IMEI.

Na temat praktyk blokowania przez operatorów wypowiedział się już sąd który tu uznał je za nielegalne.

Operatorzy bronią swoich interesów i to jest zrozumiałe, niemniej jednak dalej dają telefony wraz z abonamentem na które nie ma oddzielnej umowy i takich aparatów nie blokują.
    Co do prawa własności to już kolejny złożony problem gdyż rzecz kupiona na umowę kredytową jest Twoją własnością bez względu czy ją spłacasz czy nie.
    Przykładem gdzie jest inaczej może być umowa leasingowa gdzie prawo własności jest przenoszone na Ciebie dopiero po spłacie wszystkich zobowiązań.
    misiek1111
    Level 29  
    blahfff wrote:
    W przypadku kupna od osoby prywatnej juz tak kolorowo byc nie musi, o ile w ogole jakikolwiek kontakt ze sprzedajacym nadal bedzie.

Jeśli kontakt jest, można skorzystać z dwu letniej rękojmi.
    max-bit
    Level 29  
    "Jednak nawet takie blokady nie są legalne gdyż wewnętrzny regulamin operatora nie jest nadrzędny nad obowiązującym prawem które jasno określa kiedy można zablokować telefon lub IMEI."
    Oczywiście tak ... Pan Admin z portaliku stwierdził tak, to potężne firmy mające tabun prawników robią to nie legalnie :) i się posłuchają i dalej będą cwaniakom rozdawać pieniążki.

Może i to było by śmieszne jak by nie było śmieszne.

Słowo Klucz ... "jeśli kontakt jest"
    tino2003
    Admin of GSM Group
    tino2003 wrote:
    Na temat praktyk blokowania przez operatorów wypowiedział się już sąd który to uznał je za nielegalne.

Sąd się wypowiedział na temat tych praktyk nie admin z portaliku.

Admin z portaliku jest przeciw wszelkim oszustom i krętaczom, admin prowadzi działalność związaną z GSM i też został oszukany, sprawca dostał prawomocny wyrok a admin pieniędzy nie odzyskał do dziś dnia.

Prawo prawem a życie życiem. Jeżeli ktoś ma kasę to kupi telefon w sprawdzonym miejscu i zapłaci za niego 100zł więcej.

Jeżeli ktoś szuka po taniości to zakłada ankiety aby się dowiedzieć jak często ludzie padają ofiarami oszustów.
    max-bit
    Level 29  
    Jakiś sąd i co z tego u nas nie ma prawa precedensu więc każdy wyrok może być dowolny.

Ja uważam że blokowanie jest OK (a jak ma operator domagać się swego ?) szukać później Pana X ?

Sprawa jest prosta
    1. Operatorzy udostępniają status tego telefonu (wystarczy słowo umowa ... kończy się mm.rrrr) raty płacone i wszystko wiadomo.
    2. Sprzedawca allegro OLX ma obowiązek udostepnienia imei

i SPRAWA jest rozwiązana.