Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
CSICSI
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Intel łączy Optane z QLC w nowych dyskach

ghost666 13 Jan 2021 17:03 387 0
 • Intel łączy Optane z QLC w nowych dyskach
  Firma Intel przedstawiła niedawno najnowsze plany dotyczące produktów Optane, przedstawiając kilka nowych urządzeń opartych na pamięci Flash, mimo że sprzedaż działu NAND firmie SK Hynix jest cały czas w toku. Najnowsze dyski Optane są skierowane zarówno do centrów danych, jak i do klientów prywatnych, przy czym w tym ostatnim segmencie Intel wykorzystuje również pamięć Flash NAND swojej produkcji.

  Pamięć Intel Optane H20 łączy technologię 3D Xpoint ze 144-warstwową pamięcią QLC 3D NAND Flash; jest to część strategii firmy polegającej na „przekraczaniu” oczekiwań użytkowników, jak mówi David Lundell, dyrektor generalny działu klientów grupy Intel Optane. Te potrzeby obejmują natychmiastowe włączanie, szybkość reakcji, długą żywotność baterii w urządzeniu, płynną wielozadaniowość i wystarczającą ilość miejsca na dane. Optane odpowiada na wymagania dotyczące natychmiastowego działania i reagowania, dzięki czemu użytkownicy mogą szybciej wyszukiwać i znajdować pliki oraz szybciej uruchamiać swoje aplikacje, podczas gdy częste zadania są przyspieszane przez oprogramowanie uczące się zachowań użytkownika na komputerze.

  Najnowszy QLC 3D NAND zapewnia aż 1 TB pojemności, co staje się już normą w komputerach osobistych. "W tej części segmentu tak naprawdę chodzi o to, aby pamięć masowa osiągnęła rozmiary, których konsumenci nauczyli się oczekiwać" mówi Lundell. W międzyczasie format M.2 zmniejsza miejsce zajmowane w urządzeniach mobilnych i komputerach stacjonarnych przez podsystemy pamięci. Wysokie prędkości zapewnia PCIe 3 z NVMe. Intel uważa, że ​​H20 doskonale nadaje się do pracy w biurze, do gier jak i tworzenia treści. Lundell mówi, że Intel poda więcej szczegółów na temat prędkości i planów rozwoju bliżej daty premiery H20, planowanej na drugi kwartał tego roku.

  W przypadku centrów danych Intel zaprezentował moduł Optane SSD P5800X, który odzwierciedla potrzebę akceleracji pamięci masowej w miarę wzrostu gęstości NAND, powiedział David Tuhy, wiceprezes i dyrektor generalny działu pamięci masowej Optane dla centrów danych Intel. Coraz więcej obciążeń, takich jak sztuczna inteligencja, analizy biznesowe i bazy danych, realizuje się na jednym procesorze, ponieważ posiadają one więcej rdzeni. "Każde z tych obciążeń zwykle wymaga intensywnego odczytu i zapisu danych" mówi. Wraz z dodawaniem większej liczby rdzeni do procesorów, starsza pamięć i pamięć masowa stają się wąskimi gardłami.

  Intel nauczył się wiele z pierwszej generacji Optane SSD, chwali się Tuhy. Znajduje to swoje odzwierciedlenie w P5800X, który jest dostępny w formacie U.2 i jest w stanie działać zarówno poprzez PCIe 3.0, jak i 4.0, osiągając odczyty sekwencyjne do 7,2 Gb/s i zapis sekwencyjny do 6,2 Gb/s. Opóźnienie i jakość usług (QoS) były kluczowymi metrykami dla nowego dysku SSD, powiedział Tuhy, ponieważ wielu klientów pamięci masowych firmy Intel obsługuje takie segmenty, jak branża finansowa, które płacą na podstawie opóźnień i wymagań QoS. "Wielu naszych klientów dba o tę metrykę" powiedział Tuhy. "Każdy z nich ma swój model segmentacji, w którym cena wyliczana jest na podstawie opóźnienia".

  Ale nawet w środowisku centrum danych Optane nie zastępuje wszystkich dysków Flash SSD. Raczej, jak wskazuje Tuhy, Optane można umieścić przed dyskami SSD QLC NAND w celu gromadzenia danych w większych porcjach, dzięki czemu dane są optymalizowane przed umieszczeniem na QLC. Pomaga to rozwiązać problem wąskiego gardła. Dane są układane wydajniej, a żywotność dysku QLC wydłuża się.

  Ogólnie rzecz biorąc, nowa oferta Optane sugeruje, że Intel wykorzystał technologię 3D Xpoint tam gdzie zapewnia największą wartość dzięki namacalnym przypadkom użycia. Sugeruje to, że ta technologia pamięci trwałej nie jest przeznaczona do pełnego zastąpienia 3D NAND czy DRAM, nawet jeśli zajęła to kilka lat, aby dojrzeć po wprowadzeniu na rynek w 2015 roku. Wtedy w projektowaniu tej pamięci Intel wykorzystał doświadczenia swojego ówczesnego partnera, firmy Micron Technology.

  "Intel prawdopodobnie wolałby nie wypuścić Optane przed rokiem 2017, dwa lata po tym, jak firma Micron zrobiła wielki plus" powiedział Jim Handy, główny analityk w firmie Objective Analysis. Wiele z tego, co właśnie ogłoszono, było już od jakiegoś czasu omawiane w społecznościach zajmujących się pamięcią masową, takich jak Storage Networking Industry Associate (SNIA), więc szybkość i wydajność najnowszego Optane nie są całkowicie nieoczekiwane, jak mówi Handy.

  H20 jest oczywiście kontynuacją, ponieważ dysk M.2 dla klientów jest dostępny od roku, powiedział Handy. Doskonale odnalazł się on na rynku systemów gamingowych. "Poza tym nie jestem pewien, czy to wszystko jest tak bardzo pożądane". Długookresowa przyszłość tej linii produktów jest również kwestionowana, biorąc pod uwagę, że została ona stworzona, zanim Intel zdecydował się pozbyć swojej Flashowej działalności. "Trzeba się zastanawiać, dokąd Intel pójdzie w przyszłości - czy zaczną kupować Flash na otwartym rynku, czy też ten segment zniknie".

  Ewaluacjan Optane

  Zaletą połączenia H20 Flash z Optane jest ścisłe połączenie dwóch technologii dzięki oprogramowaniu układowemu Intela, co nie będzie możliwe, jeśli firma pozyskiwać będzie pamięci Flash na wolnym rynku, wskazuje Handy. "To naprawdę mówi bardzo dużo o tym, jak udało im się zoptymalizować oprogramowanie wewnętrzne dysku SSD, aby lepiej dopasować je do obciążenia" mówi analityk.

  Handy powiedział, że dyski SDD firmy Intel zawsze były "lepszym rozwiązaniem", ponieważ firma poświęcała znaczną część badań na rozwój oprogramowania układowego, więc dość charakterystyczne dla Intela jest posiadanie dysku SSD Optane z niezwykle dokładnie dostrojonym oprogramowaniem. "Trzeba również wziąć pod uwagę fakt, że w ramach konstrukcji Intel istnieje szersze zrozumienie tego, co dzieje się w systemie - w jaki sposób dane się przemieszczają i co należy zrobić, aby je zoptymalizować" powiedział. "To jest coś, co mogą wykorzystać, aby ich dyski SSD działały lepiej, niezależnie od tego, czy są Optane, czy nie".

  Handy jest zaskoczony faktem, że dyski SSD zyskują takie samo zainteresowanie, jak Optane DIMM, który zapewnia więcej zalet obliczeniowych. Nastąpiła pewna optymalizacja w drugiej generacji, a także znacznie zmniejszono zużycie energii, ponieważ Intel wyciągnął kilka wniosków z swojego pierwszego produktu DIMM.

  W dłuższej perspektywie Intel spodziewa się, że niesamowity wzrost ilości danych będzie nadal napędzał ewolucję pamięci nieulotnych, komentuje Alper Ilkbahar, nowy dyrektor generalny grupy Intel Optane. W połączeniu z nowymi możliwościami analitycznymi, z których korzystają firmy, aby uzyskać wgląd w coraz większe zbiory danych, takie jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe i analityka dużych zbiorów danych, istnieje "nienasycone zapotrzebowanie" na obliczenia. "Te same siły napędzają również potrzebę dostarczania coraz większej ilości danych do procesora, a to napędza zapotrzebowanie na pamięć".

  Oprócz zapowiedzianych dysków SSD, Ilkbahar powiedział, że Intel jeszcze bardziej rozszerzy swoją ofertę pamięci i pamięci masowej o trzecią generację pamięci trwałej Intel Optane o nazwie kodowej "Crow Pass", a w przyszłości procesor Intel Xeon Scalable o nazwie kodowej "Sapphire Rapids".

  Intel umieścił Optane jako dodatkową warstwę w hierarchii pamięci ulotnej i masowej, a Ilkbahar powiedział, że istnieje możliwość ponownej zmiany architektury obu rodzajów pamięci masowej oraz wykorzystania możliwości pamięci trwałej do działania zarówno jako tania pamięć, jak i super szybkie urządzenie magazynujące jednocześnie. Oprócz nowych produktów Optane, firma zaprezentowała również trzy nowe dyski SSD NAND z 144-warstwowymi komórkami 3D NAND.

  Źródło: https://www.eetimes.com/intel-teams-optane-with-qlc-nand/

  Cool! Ranking DIY
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10189 posts with rating 8481, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • CSICSI