logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Wnętrze oscyloskopu Siglent SDS1052DL+

maciej_333 26 Sty 2025 16:43 2976 10

TL;DR

  • Rozebrano oscyloskop Siglent SDS1052DL+, który zawieszał się podczas bootowania, aby odzyskać obraz systemu i sprawdzić wnętrze urządzenia.
  • Naprawa wymagała lutowania zworki, uruchomienia z przygotowanej karty SD, wejścia w tryb serwisowy i podmiany pliku konfiguracyjnego, a potem ponownego złożenia.
  • W środku znalazły się dwa FPGA Altery, pamięć flash, ARM Cortex-A8, złącze karty SD oraz konsola UART 3,3 V przy 115200 b/s.
  • Po odzyskaniu sprzęt wystartował jako SDS1202DL+ i oferował minimalnie 2,5 ns/div zamiast 5 ns/div.
  • Cała procedura zajęła około 1,5 godziny i wymagała rozłożenia urządzenia na około 20 wkrętów, więc była czasochłonna i mało wygodna.
REKLAMA
📢 Słuchaj (AI):
  • Oscyloskop Siglent SDS1052DL+ z podświetlonymi przyciskami i logo Siglent na ekranie.
    Chciałbym zaprezentować wnętrze oscyloskopu Siglent SDS1052DL+. Niestety oscyloskop ten, jak zresztą wiele innych urządzeń tej marki zawiesił się podczas bootowania. Coś się najwyraźniej pomieszało w pamięci i jakaś część ładowana (np. obraz systemu operacyjnego) z pamięci flash została uszkodzona/skasowana. Taki problem miałem już z trzema oscyloskopami SDS1052DL+.

    W przypadku takich kłopotów można napisać do producenta: info-eu(_at_)siglent.com Nawet potrafią coś odpisać. Dostałem więc instrukcję i stosowne pliki odzyskiwania. Bardzo pomocny okazał się też kolega tautech z forum EEV Blog. Teoretycznie można to naprawić przez zewnętrzne USB HOST. Jednak mimo stosowania się do instrukcji i nawet zakupu zalecanego pendrive nic to nie dało. W ten sposób udało się uruchomić tylko jeden z oscyloskopów. Próba resetowania też nie pomogła. Po rozkręceniu oscyloskopu w środku znalazłem złącze karty SD, więc poprosiłem producenta o opis jak odzyskać obraz pamięci w ten sposób. Okazuje się to "bardzo" proste. Wystarczy "tylko" rozebrać całość na części pierwsze, by dostać się do spodu płyty. Kolejno lutujemy jedną zworkę, składamy oscyloskop i wkładamy przygotowaną kartę SD. Kiedy już z niej zabootuje trzeba wyłączyć zasilanie i kartę to usunąć. Potem już zostało nam "jedynie" sprzęt uruchomić ponownie i wejść w tryb serwisowy, by podmienić plik konfiguracyjny. Ostatecznie trzeba z tego trybu wyjść i ponownie rozłożyć oscyloskop, by zlutowaną zworę usunąć. Ostatecznie całość trzeba złożyć. Zajmuje to ok. 1,5 godziny zabawy. Nie mogę dać tu dokładniejszego opisu, bo producent prosił, by nie udostępniać przesłanych mi materiałów. Ostatecznie całość zakończyła się sukcesem.

    Zdjęcia z zewnątrz:
    Oscyloskop Siglent SDS1052DL+ z podświetlonymi przyciskami i logo Siglent na ekranie.Widok zewnętrzny oscyloskopu Siglent SDS1052DL+.Tylna część oscyloskopu Siglent z etykietą informacyjnąWidok zewnętrzny oscyloskopu Siglent SDS1052DL+.

    Kolejno należy usunąć klawisz załączania oscyloskopu:
    Demontaż przycisku zasilania oscyloskopu Siglent Widok oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ z perspektywy przycisku zasilania.

    Następnie na wszelki wypadek warto usunąć gałki, by się nie porysowały przy rozkręcaniu urządzenia:
    Panel przedni oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ z widocznymi pokrętłami i przyciskami.

    Można teraz odkręcić cztery wkręty, by dostać się do wnętrza:
    Tylna część obudowy oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ z widocznymi śrubami.

    Po zdjęciu części blach ekranujących:
    Wnętrze oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ po zdjęciu obudowy. Wnętrze oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ z odkrytą płytą główną i zasilaczem.

    W dalszej kolejności trzeba odłączyć i zdemontować płytę zasilacza:
    Płytka zasilania oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ z widocznymi komponentami elektronicznymi. Płyta drukowana z widocznymi ścieżkami i lutowaniami.
    Jest to flyback na jakimś układzie serii TOP.

    Widać już nieco bardziej płytę główną:
    Wnętrze oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ z widoczną płytą główną i wentylatorem.

    Teraz trzeba odkręcić izolującą przekładkę, by dostać się do taśm klawiatury i wyświetlacza:
    Wnętrze oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ z widoczną płytą główną i złączami.

    W przypadku taśmy wyświetlacza należy wcześniej odkleić taśmę zabezpieczającą. Następnie trzeba to delikatnie rozłączyć:
    Złącze taśmy we wnętrzu oscyloskopu Siglent SDS1052DL+. Zbliżenie na płytę główną oscyloskopu Siglent SDS1052DL+. Wnętrze oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ z widocznymi elementami elektronicznymi.

    Teraz kolej na odkręcenie panelu przedniego (znowu kilka wkrętów):
    Wnętrze otwartego oscyloskopu Siglent z widoczną płytką drukowaną.
    Widać tu trochę jakichś rejestrów.

    Potem odkręcamy nakrętki ze złącz BNC i kilka wkrętów wewnątrz, by wymontować płytę główną:
    Tylna część obudowy oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ po demontażu. Wnętrze obudowy oscyloskopu Siglent bez komponentów wewnętrznych. Wnętrze płyty głównej oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ Płyta główna oscyloskopu Siglent SDS1052DL+.
    Z głównych układów widać tu dwa FPGA Altery, pamięć flash i ARM cortex A8: link. Widać też wzmiankowane złącze karty SD.

    Kolejno należy złożyć wstępnie na parę wkrętów oscyloskop, wstawić kartę SD i uruchomić go. W końcu będzie on wyglądał tak:
    Widok z przodu oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ z wyłączonym ekranem.
    Widać podświetlenie tylko kilku klawiszy (nie wszystkich) i szary wyświetlacz. Teraz trzeba zrobić, to co zdawkowo opisałem powyżej. Łącznie jest ok. 20 wkrętów. Masa straconego czasu.

    Po wszystkim oscyloskop działa:
    Oscyloskop cyfrowy Siglent SDS1052DL+ z wyświetlonym sygnałem prostokątnym na ekranie.

    Czy coś się zyskuje? Warto zobaczyć w menu, czy będzie ten sam model:
    Zaktualizowany model oscyloskopu na ekranie.
    Obecnie jest to SDS1202DL+ (czerwona ramka). Oryginalnie jest tak:
    Wyświetlacz oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ z informacjami o wersji.
    Co to daje? Podobno SDS1202DL+ ma pasmo 200 MHz. Można to próbować oszacować z czasu narastania dla przebiegu prostokątnego, ale nie bawiłem się w coś takiego. Łatwo jednak sprawdzić, czy jest jakaś szybsza podstawa czasu:
    Zrzut ekranu oscyloskopu Siglent z wyświetlonym przebiegiem sygnału
    Mamy więc minimalnie 2,5 ns/div zamiast 5 ns/div dla SDS1052DL+:
    Zrzut ekranu z oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ pokazujący płaski przebieg z wartościami pomiarowymi.
    Wniosek jest niezbyt zaskakujący. Cała seria SDS1XXX ma ten sam lub bardzo podobny sprzęt. Różnice są programowe. Tak powstają różne modele.

    Co można zrobić dalej, skoro już i tak sprzęt jest rozebrany? Kusząco wygląda złącze J11:
    Widok wnętrza oscyloskopu Siglent SDS1052DL+, ukazujący szczegóły płyty głównej z widocznym złączem J11.
    Jest to oczywiście UART o poziomach 3,3 V. Z tego, co pamiętam:
    Złącze UART w oscyloskopie Siglent z oznaczeniami pinów
    Mimo zacisku +5 V, to poziomy są 3,3 V. Łatwo to sprawdzić, mierząc napięcie na TxD i RxD.

    Dołączenie konwertera USB<->UART:
    Złącze karty SD i USB na zielonej płycie głównej oscyloskopu Siglent SDS1052DL+ w otwartym urządzeniu.Przetwornik USB-Serial FT232 podłączony kablem USB.
    Wymaganej jest oczywiście krosowanie dla TxD i RxD. Mamy tutaj typowe 115200 b/s i format ramki 8N1. Obecnie można już uruchomić terminal np. RealTerm. Podczas bootowania jest wysyłane coś takiego dla sprawnego oscyloskopu:
    Spoiler:

    U-Boot SPL 2013.01.01-svn29730 (Mar 27 2017 - 19:02:34)
    config ddr_pll_config()++
    config ddr_pll_config()--
    nand_init+++++
    nand_init-----
    Lcd_Init()++
    SetUpLCD()++
    SetUpLCD()--
    len=768052, height=480, width=800
    Logo from nandflash: base=0x81000000; end=0x810bb81f; end-base=0xbb81f; rwsize=0xbb820; r=0x0
    Lcd_Init()--


    U-Boot 2013.01.01-svn29730 (Feb 03 2018 - 16:33:27)

    I2C: ready
    DRAM: 128 MiB
    NAND: 256 MiB
    MMC: OMAP SD/MMC: 0, OMAP SD/MMC: 1
    Using default environment

    set_default_env::7870
    musb-hdrc: ConfigData=0xde (UTMI-8, dyn FIFOs, bulk combine, bulk split, HB-ISO Rx, HB-ISO Tx, SoftConn)
    musb-hdrc: MHDRC RTL version 2.0
    musb-hdrc: setup fifo_mode 4
    musb-hdrc: 28/31 max ep, 16384/16384 memory
    USB Peripheral mode controller at 47401000 using PIO, IRQ 0
    musb-hdrc: ConfigData=0xde (UTMI-8, dyn FIFOs, bulk combine, bulk split, HB-ISO Rx, HB-ISO Tx, SoftConn)
    musb-hdrc: MHDRC RTL version 2.0
    musb-hdrc: setup fifo_mode 4
    musb-hdrc: 28/31 max ep, 16384/16384 memory
    USB Host mode controller at 47401800 using PIO, IRQ 0
    Net: <ethaddr> not set. Validating first E-fuse MAC
    cpsw
    Hit any key to stop autoboot
    mmc_send_cmd : timeout: No status update
    Card did not respond to voltage select!
    (Re)start USB...
    USB0: lowlevel init failed
    USB error: all controllers failed lowlevel init
    Download Linux from USB to Nandflash...
    ** Bad device usb 0 **
    ** Bad device usb 0 **
    ** Bad device usb 0 **
    ** Bad device usb 0 **
    Booting from nand ...

    NAND read: device 0 offset 0x3080000, size 0x300000
    3145728 bytes read: OK
    ## Booting kernel from Legacy Image at 80200000 ...
    Image Name: Linux-3.2.0+
    Image Type: ARM Linux Kernel Image (uncompressed)
    Data Size: 2157768 Bytes = 2.1 MiB
    Load Address: 80008000
    Entry Point: 80008000
    Verifying Checksum ... OK
    Loading Kernel Image ... OK
    OK

    Starting kernel ...

    Uncompressing Linux... done, booting the kernel.

    init started: BusyBox v1.13.2 (2012-04-08 17:28:57 CDT)

    starting pid 519, tty '': '/etc/init.d/rcS'
    rS in
    /etc/init.d/rcS: line 15: setterm: not found

    starting pid 536, tty '/dev/ttyO0': '-/bin/sh'

    Processing /etc/profile... Done

    / # check_and_upgrade:starting...
    mount_fs: rw,sync,ubi1_0,/usr/bin/siglent/usr
    ubi1_0unattached
    attach_ubi:datafs
    attach_ubi:11
    UBI device number 1, total 812 LEBs (103104512 bytes, 98.3 MiB), available 0 LEBs (0 bytes), LEB size 126976 bytes (124.0 KiB)
    MOUNT_DIR_NAME = /usr/bin/siglent/usr
    TEST_RESTURN =
    is_fs_mounted 0 ---
    is_need_upgrade
    is_need_upgrade:not need upgrade
    check_and_upgrade:end...
    ++mount_check_copy_appdata: starting
    mount_fs: ro,sync,ubi2_0,/usr/bin/siglent/firmdata0
    ubi2_0unattached
    attach_ubi:firmdata0
    attach_ubi:9
    UBI device number 2, total 400 LEBs (50790400 bytes, 48.4 MiB), available 0 LEBs (0 bytes), LEB size 126976 bytes (124.0 KiB)
    MOUNT_DIR_NAME = /usr/bin/siglent/firmdata0
    TEST_RESTURN =
    is_fs_mounted 0 ---
    --mount_check_copy_appdata: ending
    Load Fpga Success!

    ECC failed: 0
    ECC corrected: 0
    Number of bad blocks: 0
    Number of bbt blocks: 0
    Block size 131072, page size 2048, OOB size 64
    Dumping data starting at 0x00000000 and ending at 0x00010000...

    Erasing 128 Kibyte @ 0 -- 0 % complete
    Erasing 128 Kibyte @ 20000 -- 50 % complete
    Erasing 128 Kibyte @ 20000 -- 100 % complete
    Failure to load the Help message!!

    Could not create log file: File exists
    COULD NOT CREATE LOGFILE '19700101-000005.534'!
    I0101 00:00:05.193247 534 module.cpp:568] ---------------------------------------------------------------------------------------
    I0101 00:00:05.214958 534 module.cpp:569] Creat Log
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    I0101 00:00:05.423487 534 module.cpp:489]
    -----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    vxi11_main = 5523
    init_lcd_driver()++
    g_vinfo.xres = 800
    g_vinfo.yres = 480
    g_vinfo.bits_per_pixel = 16

    Mamy tu więc bootloader U-boot (podobnie, jak w wielu innych chińskich urządzeniach) i Linux. Szkoda, że nie pomyślałem, by dołączyć się przed naprawą obrazu pamięci. Konsola normalnie działa. Mamy typowe echo i dostęp do Linuxa. Wpisanie czegokolwiek i CR:
    Terminal pokazujący komunikat błędu not found.

    Co jakiś czas wysyłane jest coś takiego:
    Zrzut ekranu pokazujący proces usuwania i zapisywania danych w pamięci.

    Dołączenie i odłączenie pendrive:
    Wynik błędu montowania urządzenia wykazany w logach systemowych oscyloskopu Siglent.Zrzut ekranu z programem RealTerm pokazującym logi z terminala.

    Po wysłaniu samego CR:
    Zrzut ekranu z terminala z uruchomioną konsolą.

    Wybrane polecenia Linuxa:
    Zrzut ekranu konsoli systemu Linux.

    Można zobaczyć np. co jest w wybranych katalogach.

    Pliki w BIN:
    Spoiler:
    cd bin
    /bin # ls -a
    . deluser linux64 reformime
    .. df ln rm
    addgroup dmesg login rmdir
    adduser dumpkmap ls run-parts
    ash echo lsattr sed
    busybox ed makemime setarch
    cat egrep mkdir sh
    catv ethtool mknod sleep
    changeip11.104 false mktemp startdebug
    changeip13.201 fdflush more stat
    changeip13.202 fgrep mount stty
    changeip13.203 getopt mountpoint su
    changeip13.210 grep msh sync
    changeip13.212 gunzip mt tar
    changeip13.213 gzip mv touch
    changeip13.250 hostname netstat true
    chattr hush nice umount
    chgrp ip pidof uname
    chmod ipaddr ping uncompress
    chown ipcalc ping6 usleep
    cp iplink pipe_progress vi
    cpio iproute pmap_dump watch
    cttyhack iprule portmap zcat
    date iptunnel printenv
    dd kill ps
    delgroup linux32 pwd
    /bin #


    Pliki w DEV:
    Spoiler:
    cd dev
    /dev # ls -a
    . mtdblock7 tty36
    .. mtdblock8 tty37
    Gpmc mtdblock9 tty38
    console network_latency tty39
    cpu_dma_latency network_throughput tty4
    device null tty40
    fb0 psaux tty41
    fpga_key ptmx tty42
    full pts tty43
    g_usbtmc ram0 tty44
    i2c-1 ram1 tty45
    i2c-2 ram10 tty46
    keyboard.dat ram11 tty47
    kmem ram12 tty48
    kmsg ram13 tty49
    loop-control ram14 tty5
    loop0 ram15 tty50
    loop1 ram2 tty51
    loop2 ram3 tty52
    loop3 ram4 tty53
    loop4 ram5 tty54
    loop5 ram6 tty55
    loop6 ram7 tty56
    loop7 ram8 tty57
    mem ram9 tty58
    mice random tty59
    mtd0 spidev1.0 tty6
    mtd0ro spidev1.1 tty60
    mtd1 tty tty61
    mtd10 tty0 tty62
    mtd10ro tty1 tty63
    mtd11 tty10 tty7
    mtd11ro tty11 tty8
    mtd1ro tty12 tty9
    mtd2 tty13 ttyO0
    mtd2ro tty14 ttyO1
    mtd3 tty15 ttyO2
    mtd3ro tty16 ttyO3
    mtd4 tty17 ttyO4
    mtd4ro tty18 ttyO5
    mtd5 tty19 ubi0
    mtd5ro tty2 ubi0_0
    mtd6 tty20 ubi1
    mtd6ro tty21 ubi1_0
    mtd7 tty22 ubi2
    mtd7ro tty23 ubi2_0
    mtd8 tty24 ubi_ctrl
    mtd8ro tty25 urandom
    mtd9 tty26 usb1
    mtd9ro tty27 usb2
    mtdblock0 tty28 usbdev1.1
    mtdblock1 tty29 usbdev2.1
    mtdblock10 tty3 vcs
    mtdblock11 tty30 vcs1
    mtdblock2 tty31 vcsa
    mtdblock3 tty32 vcsa1
    mtdblock4 tty33 watchdog
    mtdblock5 tty34 zero
    mtdblock6 tty35
    /dev #


    Pliki w LIB:
    Spoiler:
    cd lib
    /lib # ls -a
    . libnsl-2.12.2.so
    .. libnsl.so.1
    ld-2.12.2.so libnss_compat-2.12.2.so
    ld-linux.so.3 libnss_compat.so.2
    libBrokenLocale-2.12.2.so libnss_dns-2.12.2.so
    libBrokenLocale.so.1 libnss_dns.so.2
    libanl-2.12.2.so libnss_files-2.12.2.so
    libanl.so.1 libnss_files.so.2
    libc-2.12.2.so libpthread-2.12.2.so
    libc.so.6 libpthread.so.0
    libcidn-2.12.2.so libresolv-2.12.2.so
    libcidn.so.1 libresolv.so.2
    libcrypt-2.12.2.so librt-2.12.2.so
    libcrypt.so.1 librt.so.1
    libdl-2.12.2.so libthread_db-1.0.so
    libdl.so.2 libutil-2.12.2.so
    libgcc_s.so.1 libutil.so.1
    libm-2.12.2.so modules
    libm.so.6
    /lib #


    Pliki w MNT (pusty katalog):
    Spoiler:
    cd mnt
    /mnt # ls -a
    . ..
    /mnt #


    Spróbowałem też zobaczyć co się dzieje w konsoli przy wysyłaniu komend SCPI przez USB device. Zrobiłem więc prosty program w Labview na gotowym driverze ze strony NI (trochę go kiedyś poprawiałem):
    Block Diagram:
    Diagram blokowy programu LabVIEW do konfiguracji oscyloskopu.

    Front Panel:
    Panel sterowania oprogramowaniem do oscyloskopu w Labview.
    Ustawiany jest tu offset, czułość i tłumienie sondy.

    Po uruchomieniu w trybie pojedynczym mamy coś takiego w konsoli:
    Zrzut ekranu terminala z komunikatem błędu Parameter not allowed.
    Oscyloskop skonfigurował się prawidłowo. Skąd te błędy? Driver nie jest dopasowany do naszych ustawień regionalnych. Stąd jako separator dziesiętny wysyła przecinek. Brak jest więc kodów lokalizacyjnych w Format String. Powinno być na początku "%.;", jednak nigdy nie chciało mi się tego przerabiać.

    Można też jak wynika z tego, co jest wysyłane przy bootowaniu wstrzymać cały proces i pominąć ładowanie Linuxa:
    
    ...
    Hit any key to stop autoboot
    ...

    Uruchomiłem go więc na wciśniętym enter. Wysyłane było zatem CR. Udało się dostać tym samym do samego U-boot'a. Można już wpisać help i CR:
    Spoiler:
    U-Boot# help? - alias for 'help'
    askenv - get environment variables from stdin
    base - print or set address offset
    bdinfo - print Board Info structure
    bmpload - Get RGB from .bmp picture
    boot - boot default, i.e., run 'bootcmd'
    bootd - boot default, i.e., run 'bootcmd'
    bootm - boot application image from memory
    bootp - boot image via network using BOOTP/TFTP protocol
    chpart - change active partition
    cmp - memory compare
    coninfo - print console devices and information
    cp - memory copy
    crc32 - checksum calculation
    dfu - Device Firmware Upgrade
    dhcp - boot image via network using DHCP/TFTP protocol
    echo - echo args to console
    editenv - edit environment variable
    eeprom - EEPROM sub-system
    env - environment handling commands
    exit - exit script
    ext2load- load binary file from a Ext2 filesystem
    ext2ls - list files in a directory (default /)
    false - do nothing, unsuccessfully
    fatinfo - print information about filesystem
    fatload - load binary file from a dos filesystem
    fatls - list files in a directory (default /)
    fatwrite- write file into a dos filesystem
    fdt - flattened device tree utility commands
    go - start application at address 'addr'
    help - print command description/usage
    i2c - I2C sub-system
    iminfo - print header information for application image
    imxtract- extract a part of a multi-image
    itest - return true/false on integer compare
    loadb - load binary file over serial line (kermit mode)
    loads - load S-Record file over serial line
    loady - load binary file over serial line (ymodem mode)
    loop - infinite loop on address range
    md - memory display
    mm - memory modify (auto-incrementing address)
    mmc - MMC sub system
    mmcinfo - display MMC info
    mtdparts- define flash/nand partitions
    mtest - simple RAM read/write test
    mw - memory write (fill)
    nand - NAND sub-system
    nboot - boot from NAND device
    nfs - boot image via network using NFS protocol
    nm - memory modify (constant address)
    ping - send ICMP ECHO_REQUEST to network host
    printenv- print environment variables
    reset - Perform RESET of the CPU
    run - run commands in an environment variable
    saveenv - save environment variables to persistent storage
    setenv - set environment variables
    sf - SPI flash sub-system
    showvar - print local hushshell variables
    sleep - delay execution for some time
    source - run script from memory
    test - minimal test like /bin/sh
    tftpboot- boot image via network using TFTP protocol
    true - do nothing, successfully
    usb - USB sub-system
    usbboot - boot from USB device
    version - print monitor, compiler and linker version
    U-Boot#

    Jest całkiem sporo poleceń. Możnaby np. odczytać cały obraz pamięci FLASH do DDRAM i potem zapisać to do pliku na pendrive. Jednak wolałem się tym nie bawić. Łatwo tu coś uszkodzić. Nie jest to zupełny złom, jak np. tunery DVB-T.

    Komenda bdinfo:
    Zrzut ekranu z konsoli U-Boot przedstawiający informacje o konfiguracji sprzętowej.
    Widać już mapę pamięci. Stąd byłoby wiadomo gdzie np. ładować FLSH, by uzyskać jego obraz.

    Komenda coninfo:
    Zrzut ekranu z listą dostępnych urządzeń w U-Boot.

    Wersja U-boot'a:
    Zrzut ekranu z konsoli U-Boot oscyloskopu.

    Po latach pracy z SDS1052DL+ i generatorem SDS1020 mogę śmiało powiedzieć, że nie polecam produktów Siglent. Potrafi się to czasem zawiesić, szczególnie podczas programowania przez USB, ale i bez tego również. Nie wszystkie komendy SCPI działają a opis do niektórych jest taki, że trzeba zgadywać o co chodzi. Inne problemy to jak widać wieszanie się podczas bootowania. W dwóch SDS1052DL+ padło USB device, więc teraz trzeba je programować po ethernecie. Ciekawe co będzie następne...

    Fajne? Ranking DIY
    O autorze
    maciej_333
    Poziom 38  
    Offline 
    Specjalizuje się w: programowanie
    maciej_333 napisał 4226 postów o ocenie 1594, pomógł 487 razy. Mieszka w mieście Grudziądz. Jest z nami od 2003 roku.
  • REKLAMA
  • #2 21411945
    wiorekw
    Poziom 15  
    Posty: 260
    Pomógł: 7
    Ocena: 112
    Z jednej strony nie polecasz z powodu zawieszania się urządzenia, ale z drugiej strony trzeba przyznać, że producent odpowiada na maile i udziela pomocy, udostępnia pliki odzyskiwania, itp., co nie jest chyba zbyt powszechne wśród innych producentów sprzętów wszelkiej maści.
  • REKLAMA
  • #4 21412152
    maciej_333
    Poziom 38  
    Posty: 4226
    Pomógł: 487
    Ocena: 1594
    wiorekw napisał:
    Z jednej strony nie polecasz z powodu zawieszania się urządzenia, ale z drugiej strony trzeba przyznać, że producent odpowiada na maile i udziela pomocy, udostępnia pliki odzyskiwania, itp., co nie jest chyba zbyt powszechne wśród innych producentów sprzętów wszelkiej maści.

    Z jednej strony tak faktycznie jest. Doceniam to, że producent coś odpisał. Jednak to też jest dzięki forum EEVblog. Wspomniany kolega tautech, który jest przedstawicielem Siglenta gdzieś poza Europą nakłonił Niemca, który to jest przedstawicielem dla Europy, by ten odpisał. Bez tego nie wiem, czy dostałbym te pliki.

    Ponadto Siglent to udostępnia, ponieważ problem ten jest tak powszechny, że bez tego mogłaby chyba nawet spaść im sprzedaż.

    Miałem z tymi sprzętami już masę problemów. Jest to tym bardziej uciążliwe, kiedy oscyloskop jest używany bardzo intensywnie na zajęciach ze studentami. Stąd mam na uczelni siedem sztuk SDS1052 i tyle samo SDG1020. Wiele razy zawieszało mi się to w trakcie zajęć.

    Na forum EEVblog czytałem, że np. ktoś kupił dwa urządzenia Siglent z tym samym MAC adresem.
  • REKLAMA
  • REKLAMA
  • #6 21412586
    CMS
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Posty: 8457
    Pomógł: 258
    Ocena: 2595
    Skoro miałeś dostęp do zworki, a masz świadomość, że problem może powrócić, to czemu nie wyprowadziłeś sobie przełączniczka do tej zworki. W przyszłości wystarczyłoby zdjąć obudowę, przełączyć "pstryczek" i włożyć kardę MicroSD.
  • #7 21412654
    Macosmail
    Poziom 35  
    Posty: 2859
    Pomógł: 227
    Ocena: 858
    viayner napisał:
    Witam,
    wygląda identycznie jak mój Rigol, z zewnątrz 99% identyczności, a w środku 100%.
    Nawet "problemy" mają identyczne :)
    Pozdrawiam

    Który model Rigola to to samo co ten Siglent bo pierwsze słyszę.
  • #8 21412826
    maciej_333
    Poziom 38  
    Posty: 4226
    Pomógł: 487
    Ocena: 1594
    JerzolEL napisał:
    Poniżej podaję fajny link do eevblog gdzie z powodzeniem można zobaczyć jak przez wgranie innego firmweru w oscyloskopie Siglent 70MHz robi się wersja 150MHz.
    https://www.eevblog.com/forum/testgear/siglen...(v5-01-02-22)-next-firmware-feature-requests/

    Tu jest nawet lepiej. Teoretycznie z 50 MHz zrobiło się 200 MHz. Okazuje się, że pliki odzyskiwania są dla SDS1202DL+.

    CMS napisał:
    Skoro miałeś dostęp do zworki, a masz świadomość, że problem może powrócić, to czemu nie wyprowadziłeś sobie przełączniczka do tej zworki. W przyszłości wystarczyłoby zdjąć obudowę, przełączyć "pstryczek" i włożyć kardę MicroSD.

    Myślałem o tym. Jednak jest to od spodu płyty i to dość daleko od krawędzi. Stąd musiałbym dać przewody, jakiś przełącznik i tak to zabezpieczyć, by się nie zwarło o ekran. Następnym razem może tak zrobię.
  • #9 21414024
    kris8888
    Poziom 41  
    Posty: 6964
    Pomógł: 532
    Ocena: 1897
    viayner napisał:
    wygląda identycznie jak mój Rigol, z zewnątrz 99% identyczności, a w środku 100%.
    Nawet "problemy" mają identyczne

    Bo pewnie wychodzą z tej samej, chińskiej fabryki...😀
  • #10 21418967
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #11 21419724
    maciej_333
    Poziom 38  
    Posty: 4226
    Pomógł: 487
    Ocena: 1594
    Wiele lat temu wybrałem SDS1052 i SDG1020, bo był to sprzęt tani. Ponadto i tak miało to być tylko do prowadzenia zajęć ze studentami. Można to stosować również do nauki programowania takich urządzeń w LabVIEW, więc mamy częściowe wyposażenie na kolejny przedmiot. Miało to (i ma nadal) sens.

    Ostatnio padło mi USB w generatorze SDG1020. Nie ma on ethernetu, więc będę musiał go rozkręcić i spróbować zobaczyć co tam się dzieje. Mam też dwa starsze modele SDG1005, jednak podczas programowania wieszają się 100 razy częściej, niż SDG1020.
📢 Słuchaj (AI):

Podsumowanie tematu

✨ W dyskusji poruszono problemy związane z oscyloskopem Siglent SDS1052DL+, który często zawiesza się podczas uruchamiania. Użytkownicy zauważyli, że producent, mimo problemów, odpowiada na zapytania i udostępnia pliki do odzyskiwania, co jest rzadkością w branży. Wspomniano również o podobieństwie do oscyloskopów Rigol, a także o możliwościach modyfikacji sprzętu, takich jak aktualizacja firmware'u, co może zwiększyć jego parametry. Użytkownicy dzielili się doświadczeniami z innymi modelami Siglent, wskazując na poprawę w nowszych wersjach. Problemy z zawieszaniem się sprzętu były szczególnie uciążliwe w kontekście intensywnego użytkowania w edukacji.
REKLAMA