Tak jest. Ten tfu "prostownik" to zasilacz transformatorowy niefiltrowany. 55W na 12V daje prąd I=P/U, I=55VA/12V=4,58A. Starzy kierowcy wozili żarówkę 5W w oprawce z kablami. Mogli taką próbówką znaleźć miejsce, gdzie urywało się napięcie/nie dochodził prąd. Ustawiali też kąt wyprzedzenia zapłonu. Było to w czasach gdy samochód można było naprawić samodzielnie a w razie wypadku samochód nie donosił na pijanego kierowcę (a to tylko u nas i dalej na wschód). Zimna żarówka pobiera większy prąd niż wyliczony i może dojść do przepalenia bezpiecznika czyli do zadziałania bezpiecznika. Zatem lepiej użyć żarówkę 5W niż 55W. Ja się bezpiecznika nie boję, mam w zapasie, więc używam żarówkę 55 W.
Napięcie ustaw na 12V dla żarówki 12V.
Dodano po 6 [minuty]:
Napięcie ustaw na 12V dla żarówki 12V.
Dodano po 6 [minuty]:
SQ5AZP napisał:O, kolega już podpowiedział jak tę ładowarkę, ten "prostownik" naprawić.Należy sprawdzić (podłączając żarówkę reflektora 50-60 W 12 V w ustawieniu na 12V. Podłączyć w miejsce akumulatora. Następnie woltomierz dc do łapy i szukać miejsca gdzie znika napięcie z transformatora. Najpierw wyjście trafa (AC), później za samym mostkiem (DC) i dalej aż do bezpiecznika i wyjścia.