Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

kolumny TESLA + STX by --killer--

--killer-- 09 Maj 2006 16:53 7079 23
  • Moje nowe konstrukcje na bazie głośników
    ARV 104 03 8
    ARP 150 00 8
    GDN 22 120 8 SC

Budowa:
    *płyta 18mm
    *naturalny fornir brzoza
    *dwukrotnie lakierowane

*obudowa klejona na wikol i skręcana co kilkanascie centymetrów

*nie robiłem podfrezowań pod głośniki - tak mi sie bardziej podoba .. nie lubię wynalazków w stylu maskownice

*obudowa delikatnie tłumiona w okolicach głośnika basowego gąbką profilowaną

*głośniki uszczelnione silikonem

Wymiary około
    *124/ 16 / 25 cm
    *plus kolce

Dane techniczne

*obudowa 31 l

*strojenie 44 Hz

* 0 db 44 Hz
    -3 db 39 Hz
    -6 db 35 Hz

*zwrotnica własnej konstrukcji podział 300 / 3000 Hz 12 db
    *na głośniki srednio i wysokotonowy załozone tłumiki w celu zrównania efektywności z głośnikiem basowym

pozdrawiam

Fajne!
  • #2 09 Maj 2006 16:59
    !katun!
    Poziom 22  

ładne ładne :) możesz powiedzieć ile cie kosztował fornir ? pozdro :)

• #3 09 Maj 2006 17:15
    --killer--
    Poziom 11  

fornir kupowałem w całych opakowaniach .. było to dosyć dawno .. opakowanie około 30 - 40 liści 30cm szerokie 2 m długie moze troszke wiecej : 150 zł

• #4 09 Maj 2006 18:27
    Mis_Audio
    Poziom 11  

Bardzo fajne kolumny. Porządne wykonanie. A wszystko ile Cie w sumie wyszło?
    pozdrawiam

• #5 09 Maj 2006 20:23
    saimon500
    Poziom 14  

Fornirek pierwsza liga fajny terminal ale frezowania pod kosze były by na miejscu i wyglądało by to jeszcze lepiej. Gratuluje fajnych kolumienek, napisz może jak grają.

• #6 09 Maj 2006 20:54
    ziomplock
    Poziom 10  

wszystko super tylko troche zawysokie według mnie , przy ilu hz uciełeś niskiego z boku?

• #7 09 Maj 2006 20:58
    morfi020
    Poziom 20  

NO no niczego sobie powiedz czym napedzasz niby podlogowki a jednak jak ktos nie wie ze z boku ejst basior to moze sie ostro zdziwic :D

• #8 09 Maj 2006 21:07
    --killer--
    Poziom 11  

jak gra czeski duet chyba każdy wie .....
    nisko cięty ARP .. przy dużych mocach .. a podpięte mam je pod sony
    650 ESD .. daje sobie znakomicie rade .. poraz kolejny udowadnia ze jest wiele wart ..

te kolumny przy tym "HI END > wzmacniaczu naprawdę potrafią dynamicznie
    czysto i wyraźnie zagrać ..

polski gdn stx po odcięciu górnego pasma z którym sobie srednio radzi ... najbardziej mnie z tej trójki zaskoczył...... szybki pełny i dynamiczny bas ... z tej niespełna 20 wydobywa sie bas rodem z 30 .... a to wszystko przy pełnej kontroli ....

nie ukrywam ze kolumny lubią dostać troszke mocy ... ale to tez może być ich zaleta ... przy małych wychyleniach potencjometra sprytnie ukrywaja swoja wielkośc i zachowuja sie jak małe monitorki do relaksacyjnej muzyki

Dodano po 5 [minuty]:

co do charakterystyk odciecia wszystko jest w opisie na górze

• #9 10 Maj 2006 09:45
    darp3
    Poziom 13  

--killer-- napisał:
    jak gra czeski duet chyba każdy wie .....

Napisz bo ja nie wiem a konstrukcja mnie ciekawi.
    Umieszczenie niskotonowego z boku ma jak rozumiem "wyszczuplić"
    kolumny ale nie wpływa negatywnie na dzwięk ?

• #10 10 Maj 2006 11:03
    --killer--
    Poziom 11  

co do czeskiego duetu .. pisanie pustych definicji jak graja nie ma sensu .. bo i tak kazdy to inaczej zinterpretuje... tego trzeba posłuchać i samemu ocenić .. a co do GDN na bocznej sciance i ponownego powrotu do suchych definicji ... hehe ...

nie jestem pionierem w tej dziedzinie najznakomitsze firmy tak ustawiaja głośniki niskotonowe .. potrzeba go tylko odpowiednio nisko uciąć i zestroić z sredniotonowym .. o gotowych zwrotnicach i tanich elementach nie ma mowy....

• #11 10 Maj 2006 11:54
    darp3
    Poziom 13  

--killer-- napisał:
    co do czeskiego duetu .. pisanie pustych definicji jak graja nie ma sensu .. bo i tak kazdy to inaczej zinterpretuje... tego trzeba posłuchać i samemu ocenić

Racja - pisanie o dźwięku to jak opowiadanie ślepemu o kolorach.
    Dzięki za zaproszenie ale mam het daleko...

• #12 10 Maj 2006 12:45
    adamlen1
    Poziom 15  

Witam, całkiem fajne kolumienki, jeśli dobrze grają to jest spoko. Osobiście nie przepadam za głosnikiem montowanym z boku, ale ale nie jest źle. Jeżeli się autorowi podoba to jest najwazniejsze, a jeszcze ważniejsze od wygladu jest jakośc dźwieku. pozdro

• #13 10 Maj 2006 21:11
    krzych.k
    Poziom 15  

Ładnie ci to wyszło. Kawał dobrej, dokładnej roboty. Żeby wszystkie DIY na forum były tak starannie wykonane.... Jedno ale tylko. Przy takiej wysokości kolumny, jak głośnik basowy jast na samym dole to w środku mogą pojawiać się fale stojące. Gdzieś w środku dobrze jest dać ukośnie jaką śpowierzchnię. Pozdrowienia.

• #14 11 Maj 2006 00:23
    kris_k73
    Poziom 18  

Jestem bardzo ciekaw jak to gra :)...ARP cięty od doły na 300 Hz,gdy wg danych producenta przenosi od 500 hm?Na boku niskie tony cięte tak samo 300 Hz,nie ma problemu z zanikim kierunkowości niskich,(hmm myślałem ,ze bas można ciąć tylko tak jak suba przy bocznych posadowieniu na jakieś 150 Hz lub niżej )?Nie przewracają się te kolumienki przy tej smukłości i taaakiej wysokości :)?......Wizulanie bez zarzutu,wysoka estetyka wykonania :)....

pozdrawiam

• #15 11 Maj 2006 01:04
    --killer--
    Poziom 11  

co do ARP .. ten głośnik przenosi bez wiekszego spadku efektywnosci juz od 250 ... a co do ciecia przy 500 (jeszcze "nikt" nie zrobił dobrych kolumn stosujac sie do wytycznych producentów czy to chodzi o sposób ciecia czy o wartosci elementów zwrotnic ... ) Tonsil proponuje ciac prawie wszystkie swoje wysokotonowe na 4.8 khz........ a kazdy ma inna budowe i kopułke .. cos w tym chyba nie tak prawda ...

150 hz dla basu ... to nie jest sub .. tylko kolumny stereo .(chociaz ja jestem zwolennikiem o wiele nizszego ciecia suba jesli jest on pasywny).. nie sposób skontruować poprawnie działajacej zwrotnicy która bedzie miała wiekszy odstep miedzy podziałami nic 3,4 okt.............zbytnie rozsciagniecie podziału miedzy głośnikami bedzie miało o wiele wieksze skutki dla akustyki ... mmhh ... ciekawe jak to robia psyhic audio czy canton ....

niewiem moze sie myle........ ale suche definicje .. rzadko sprawdzaja sie w praktyce.........

Dodano po 2 [minuty]:

ja rózniez pozdrawiam .. hehe .. słowa krytyki mile widziane .. nikt nie jest nieomylny

• #16 11 Maj 2006 11:14
    Medeis
    Poziom 21  

Witam

Niestety wydaje mi sie ze te 300Hz dla niskotonoki to stanowczo za wysoko :( Dla mnie totalny max. w takiej konstrukcji to 200, zdecydowanie lepiej 150(ale to juz przy midwooferze, nie przy sredniaku.) i nizej...
    Ciekaw jednak jestem jak w tym momencie jest z kierunkowoscia.

Pozdrwiam

• #17 11 Maj 2006 11:50
    --killer--
    Poziom 11  

""nie sposób skontruować poprawnie działajacej zwrotnicy która bedzie miała wiekszy odstep miedzy podziałami nic 3,4 okt.............zbytnie rozsciagniecie podziału miedzy głośnikami bedzie miało o wiele wieksze skutki dla akustyki ... mmhh ... ciekawe jak to robia psyhic audio czy canton .... "" vs krytykowana kierunkowośc na niskotonowym

.. czy ktos ze specjalistów .. wyjawi jak to sie w praktyce

pozdrawiam

• #18 12 Maj 2006 13:13
    --killer--
    Poziom 11  

zwracam honor
    dokopałem sie do karatów cantona

jestem jeszcze ciekaw jak to robi audio psyhic

3 drozna z podziałem 150 hz i 3500 hz z 30 cm celuloza na bocznej

tylko czy to sie nie odbija na zwrotnicy i rozcciągnieciu pasma podziału ??

pozdrawiam

• #19 02 Gru 2007 21:44
    GREGOR:-)
    Poziom 12  

Witam!!! ostatnio zrobiłem podobną konstrukcję z basowcem tonsila z boku... Gra rewelacyjnie. Tylko że zwrotnicę mam taką uniwersalną ze sklepu! Dodałem jedynie dodatkowy filtr na basowca! Oto link do nich https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic880676.html...... Boli jedynie w moich zwrotnica a u Ciebie to zapewne najmocniejszy punkt! POZDRAWIAM

• #20 02 Gru 2007 23:26
    gucio.
    Poziom 22  

No gregor rozmawiaj z killerem o zworkach bo on zna sie na rzeczy.

A wracając do tematu kolumny bardzo ładne mi sie ogólnie nie podoba jak niski jest z boku a u Ciebie i u Gregora ładnie to wygląda podoba mi sie choć u Ciebie fornir bardziej dopieszczony

pozdrawiam

P.S myślałem że ty zaszalejesz bardzie jeżeli chodzi o osprzęt ( głośniki) jakieś Vifki a tu STX i TESLA :P :P

• #21 14 Gru 2007 11:24
    Farmi18
    Poziom 14  

No to chłopaki jak to jest.
    Chcę też kolumne z głosnikiem z boku jak u KILELERA czy GREGORA, ale nie rozumiem jak tą dziure częstotliwosci wypełniliscie.
    Skoreo basy tniecie nisko, poniżej 300, to jak ją średniakami wypałenacie?
    Czy tak nisko cięty bas, a co za tym idzie taka konstrukcja są niepotrzebną komplikacją gdy chce się mieć kolumny STEREO + SUB Aktywny, w przysżłosci podlaczone do KD?

• #22 14 Gru 2007 12:08
    --killer--
    Poziom 11  

witam .. widze ze archaiczny temat dalej ma ogladajacych

kolumny to bardzo stara moja konstrukcja zawiera pełno błedów

niedawno zwrócił sie do mnie o pomoc gregor z przerobieniem swoich kolumn ... za pare tygodni bedzie mozna zobaczyc jak powinny byc skonstruowane kolumny z basem na boku .. no chyba sie gregor pochwali he

pozdrawiam

• #23 14 Gru 2007 12:17
    Farmi18
    Poziom 14  

No razem z GREGOREM macie ten sam dylemat tylko ty juz do swoich przywykłeś, a gregor zrobił nowe i od razu "każą" mu je przerabiać. Ja bym sie zdenerwowoał przynajmniej. No ale trzeba coś z tym zrobić. Żeby tu nie rozpisywać sie dalej z tymi samymi porbelmami, zerknij tu i odpowedz:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic880676.html

i jeszcze na chwile , do osttaniego posta tu:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=896597&highlight=

• #24 14 Gru 2007 13:07
    --killer--
    Poziom 11  

przywykłem ?? nie rozumiem ... kolumny z tego postu zmieniły własciciela niedługo po zrobieniu ...

a co do zmian to taki juz urok DIY .. dazenie do doskonałosci ...

pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME