Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mitronik
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)

blade13 26 Gru 2015 01:03 16395 25
  • Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)

Witam! Z racji iż w końcu zamontowałem w sypialni TV nastała potrzeba rozbudowania do niego jakiegoś systemu audio. Kolumny już posiadałem, brakowało tylko czegoś aby je napędzić. Najprostszy, jako że zajmuje się elektroniką tylko hobbistycznie, wydał mi się do zrobienia wzmacniacz na układach LM3886. I taki też zrobiłem...

Zasilanie:
    - Transformator toroidalny 2x27V 250VA
    (po wyprostowaniu daje ok. +-38V)
    - Dwa mostki z szybkich diod MUR820
    - Filtrowanie 4x 10.000uF
    - Układ Standby własnej konstrukcji. Zasilacz na załączonym wyłączniku tylnym nie pobiera dużo energii.

Standby:
    Zwykły układ na dwóch przekaźnikach, po przekręceniu gałki głośności (potencjometr z włącznikiem) uruchamia się duży transformator końcówek mocy oraz zasilanie 12V dla diod, wentylatorów i opóźnionego załączenia głośników. Na załączonym włączniku z tyłu obudowy działa tylko dioda na tylnym panelu. Układ zasilany osobnym transformatorem 12V 4VA na płytce.

Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)

Końcówki mocy:
    Tu wybrałem płytki z oferty advanceelectronic a mianowicie A-116, potrzebne elementy kupiłem w sklepie elektronicznym. Wybrałem je ze względu na prostotę i łatwość budowy. U mnie układ oddaje ponad 2x50W RMS przy impedancji 8 Ohm - mi wystarczy.
    Chłodzenie radiatorami 80x60mm oraz wentylatorami 60x60mm które połączone są z włącznikiem termicznym NO 5A/60*

Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)

Układ opóźnionego załączania głośników:
    Kit z oferty Nord Elektornik. Zestaw NE085 - miałem go złożone już wcześniej.

Obudowa:
    Założenia były takie żeby obudowa była jak najmniejsza i nie wyglądała dziwnie w sypialni :) Miała też kolorystycznie pasować do kolumn. Wymiary to 287mm szerokość, 66mm wysokość i 210mm głębokość. Całość zrobiłem sobie w pracy z sztywnej czarnej i białej pleksy oraz sklejki sosnowej.

- Boki:
    Boki są właśnie ze sklejki #21mm pomalowanej bejcą na kolor Orzech i polakierowanej lakierem bezbarwnym. Wycinałem na frezarce, udało się w nich fajnie zmieścić wentylatory 60x60mm, oraz podfryzować jeden boczek aby toroid nie zajmował tyle miejsca.

Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)

- Dół:
    Dół jest z blachy #2mm polakierowanej na czarny mat. Dodatkowo wyciąłem podłużne otwory pod radiatory dla lepszego chłodzenia i nawierciłem otworki do mocowania płytek z elektroniką i nóżek. Nogi przednie wziąłem z jakiegoś starego wzmacniacza, tylne to zwykle gumowe.

Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)

- Przód:
    Przód jest z czarnej pleksy #8mm wycinanej na laserze (razem z napisami) a cała reszta jest z czarnej pleksy #3mm dociętej i nawierconej na CNC.

Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)
    Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)

- Tył:
    Z tyłu zamontowałem komputerowe gniazdo zasilania, gniazdo bezpiecznika, włącznik oraz diodę LED. Po drugiej stronie są pozłacane gniazda bananowe - głośnikowe oraz RCA.

Tak jak już pisałem, włącznik jest w gałce głośności. Gałka jest od spodu podświetlana na czerwono. Jest tez na froncie dioda sygn. zasilanie oraz uruchomienia wentylatorów (pasują tutaj pod otwory stare prostokątne diody LED).

Zdjęcia:

Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Mitronik
  • #2 26 Gru 2015 12:07
    John5MM
    Poziom 19  

Dla mnie bardzo ładnie, brak zbędnych bajerów, w środku porządek , brak niewykorzystanego miejsca, przedni panel jak z fabryki, jedyne co jest nie tak to krzywo umieszczony wtyk w tylnej obudowie. Ja daję solidne 5/5 :), pytanie jaką blachę na przedni panel użyłeś i jak zrobiłeś napisy ?

• #3 26 Gru 2015 12:13
    Adamcall
    Poziom 16  

Ładne wykonanie pochwała za staranność jedynie te boki ze sklejki nie za ładnie wyszły chyba że to efekt aparatu.
    Ogólnie oceniam na 5.
    Pozdrawiam ADAM.

• Mitronik
  • #4 26 Gru 2015 12:21
    pawel1029384756
    Poziom 20  

Wzmacniacz wygląda jak fabryczny, a to największy plus. W środku wszystko ładnie rozłożone, widać, że nie jest to przypadkowa konstrukcja, tylko bardzo przemyślana. Szkoda, że sama końcówka mocy na scalaku, a nie na tranzystorach, ale też pewnie całkiem dobrze brzmi.
    Jak sprawuje się to chłodzenie, mierzyłeś może temperaturę w środku podczas pracy? Jakoś mam taki odruch, żeby być ostrożnym przy drewnie.

• #5 26 Gru 2015 13:07
    jarrod
    Poziom 17  

Do czego potrzebny jest układ opoźnionego załączania kolumn skoro LM3886 nie 'strzela' w glosniki przy włączaniu/wyłączaniu?

• #6 26 Gru 2015 13:08
    blade13
    Poziom 14  

luzik1980 napisał:
    ...jedyne co jest nie tak to krzywo umieszczony wtyk w tylnej obudowie....

Chodzi o to, ze nie jest po środku? To jedyne miejsce gdzie zmieścił sie wtyk od środka, czyli pomiędzi transformatorem a ukladem załączania głośników.

luzik1980 napisał:
    ...pytanie jaką blachę na przedni panel użyłeś i jak zrobiłeś napisy?

Panel przedni to czarna pleksa 8mm. Wycinanałem ją na laserze. Napisy też robione laserem.

Adamcall napisał:
    ... Ładne wykonanie pochwała za staranność jedynie te boki ze sklejki nie za ładnie wyszły chyba że to efekt aparatu.

Sa bejcowane, mozliwe ze to efekt aparatu.

pawel1029384756 napisał:
    Jak sprawuje się to chłodzenie, mierzyłeś może temperaturę w środku podczas pracy? Jakoś mam taki odruch, żeby być ostrożnym przy drewnie.

Przy dłuższym słuchaniu na 3/4 głośności radiatory miały temperature jedynie 35-40 stopni.

• #7 26 Gru 2015 13:19
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Bardzo ładna konstrukcja. Pokaż dokładniej/opisz podświetlenie potencjometru.

• #8 26 Gru 2015 22:25
    Szaman7
    Poziom 25  

Wzmacniacz zrobiony na wysokim poziomie. Front bardzo mi się podoba. Jaki wyszedł łączny koszt budowy wzmacniacza?

• #9 26 Gru 2015 23:09
    JaroPC
    Poziom 16  

Czy podłączanie przewodu ochronnego do śruby mocującej transformator ma sens, jeżeli transformator od metalowego mocowania oddziela gumowa podkładka?

• #10 26 Gru 2015 23:50
    pawel1029384756
    Poziom 20  

Mocowanie transformatora to kolejny metalowy element, jeżeli doszło by do odłączenia, lub przerwania jakiegoś przewodu, to może zajść sytuacja, że zetknie się taki przewód z mocowaniem i pojawi się na nim napięcie, a przez niego przejdzie na inne metalowe elementy. Nigdy nie dawałem przewodu ochronnego na taki uchwyt, ale jakiś sens to ma, im więcej takich zabezpieczeń, tym lepiej.

• #11 27 Gru 2015 10:14
    morozaw
    Poziom 14  

Wykonanie lux, chociaż pozostaje niedosyt patrząc na to jak zamontowałeś ledy.
    Mogłeś się już pokusić o zrobienie płytek, by nie było takiego pająka. :)
    Solidne 5 z małym minusem za brak PCB dla LED. :)

Ciekawy patent z podłączeniem sygnału dla końcówki mocy. To takie przewody czy wężyki? :)

PS już wiem dlaczego marzy mnie się frezarka :)
    Czy możesz kilka słów o niej? :)

• #12 27 Gru 2015 14:45
    JDragon
    Poziom 12  

Wzmacniacz sztos, tylko daj inaczej uziemienie obudowy, taki sposób jest niebezpieczny ponieważ przewód uziemienia z obudową tworzy zwój na którym może indukować się napięcie.

• #13 29 Gru 2015 11:21
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Estetyka na naprawdę wysokim poziomie. Widać co prawda nieco "audiofilskiego sznytu" ale nie w nadmiarze. Wnętrze wręcz pokazowe. Panele przedni i tylny - również. Szczególnie zaintrygowało mnie wykorzystanie diod do podświetlenia gałki i wskaźników zasilania i wentylatorów... No właśnie - o ile w tak małej obudowie są one niezbędne i tu żadnych zastrzeżeń mieć nie można, to sposób ich montaży budzi we mnie obawy. Przecież w ten sposób powietrze zasysane z dolnych szpar wentylacyjnych i wyciągane na zewnątrz przez wentylator - idąc po linii najmniejszego oporu - będzie owiewać skutecznie TYLKO dolną i górną część radiatora? Od góry zasłonięty jest górną ścianką, a dociśniecie go do boku uniemożliwia nawet przypadkowe chłodzenie wnętrza - transformatora, mostka...? Wiem, ze nawet podczas intensywnego grania nie nagrzeją się aż tak, jak same wzmacniacze mocy, ale jednak.
    No i te nieszczęsne szpary w bocznych panelach... Psują cały efekt - w dodatku bejca wsiąknęła w nie i pociemniła tak, ze stają się widoczne jeszcze bardziej. Znacznie lepszym (chociaż też nie doskonałym) byłoby wycięcie podobne do tego na wentylator i osadzenie w nim małych perforowanych "kratek wentylacyjnych". Gdyby były wykonane jak przód - byłoby znacznie lepiej pod względem estetycznym.

• #14 30 Gru 2015 13:39
    blade13
    Poziom 14  

NIXIE_123 napisał:
    Bardzo ładna konstrukcja. Pokaż dokładniej/opisz podświetlenie potencjometru.

Podfrezowałem we froncie pogłębienie troszke większe od gałki, na 6mm glębokości. Wycialem też #2mm kółko z czerwonej pleksy ktore pasuje do pogłębienia. Pod kółkiem są ledy na prowizorycznej plytce z czarnej okleiny. Wszystko pasuje na wcisk więc nie widziałem potrzeby budowania do tego osobnych PCB.

Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)

JaroPC napisał:
    Czy podłączanie przewodu ochronnego do śruby mocującej transformator ma sens, jeżeli transformator od metalowego mocowania oddziela gumowa podkładka?

Połączenie jest po śrubie do metalowej obudowy (czyli dołu wzmacniacza).

morozaw napisał:
    Wykonanie lux, chociaż pozostaje niedosyt patrząc na to jak zamontowałeś ledy.
    Mogłeś się już pokusić o zrobienie płytek, by nie było takiego pająka.
    Solidne 5 z małym minusem za brak PCB dla LED.

Napewno ładniej wygladaloby jakby ledy były na pcb. Ale naprawde pasują na mocny wcisk, nie ma szans ze wypadną albo beda sie chociazby ruszac :)

Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)

morozaw napisał:
    Ciekawy patent z podłączeniem sygnału dla końcówki mocy. To takie przewody czy wężyki?

Przewody sygnałowe to jakies podwójnie ekranowane przewody mikrofonowe. W głośnikach nic oprócz muzyki nie słychać :) Ale zwykłe ekranowane też pewnie zdałyby egzamin...

morozaw napisał:
    PS już wiem dlaczego marzy mnie się frezarka
    Czy możesz kilka słów o niej?

Pracuje na Rover A, 3 osiowa.

398216 Usunięty napisał:
    Przecież w ten sposób powietrze zasysane z dolnych szpar wentylacyjnych i wyciągane na zewnątrz przez wentylator - idąc po linii najmniejszego oporu - będzie owiewać skutecznie TYLKO dolną i górną część radiatora? Od góry zasłonięty jest górną ścianką, a dociśniecie go do boku uniemożliwia nawet przypadkowe chłodzenie wnętrza - transformatora, mostka...? Wiem, ze nawet podczas intensywnego grania nie nagrzeją się aż tak, jak same wzmacniacze mocy, ale jednak.

Szczerze mowiąc to sie mi jeszcze ani razu nie włączyły. Jak nie działają to cieple powietrze grawitacyjnie ucieka górnymi otworami w obudowie (sa dokladnie nad radiatorami), zimne zas zasysane jest z dołu. A kiedy wentylatory działają to WDMUCHUJĄ one powietrze do srodka i teoretycznie rozwiewają chyba równo na górę i dół...

No i co do otworów to zależało mi na takim wygladzie, boki miały być całe z drzewa, bez wstawek z plastiku ani kratek...

• #15 30 Gru 2015 14:43
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

blade13 napisał:
    wentylatory działają to WDMUCHUJĄ one powietrze do srodka
    W takim razie - zwracam honor. Pozostaje jednak brak chłodzenia wnętrza - transformatora i mostka.
    blade13 napisał:
    boki miały być całe z drzewa, bez wstawek z plastiku ani kratek...
    Rozumiem, jednak sam musisz przyznać, że za ciekawie to nie wygląda...

• #16 06 Sty 2016 13:55
    blade13
    Poziom 14  

W sumie nie jest tak zle ;) Zawsze lepiej tak niz skorzystać z gotowej obudowy. Moja jak by nie patrzec calkowicie od poczatku do konca wykonana samodzielnie ;D

• #17 06 Sty 2016 14:11
    tomek1guz
    Poziom 20  

Super wykonanie ! Bardzo mi się podoba. Zrobisz może jeszcze jeden taki na zamówienie ? :D

• #18 06 Sty 2016 14:21
    krzychu1499
    Poziom 8  

Bardzo ładna konstrukcja, front idealny ,cała obudowa rewelacyjna widać że włożyłeś w to bardzo dużo czasu i serca a to najważniejsze ! :D

Czy transformator wraz z mostkiem nie grzeje się zbyt mocno ? Dobrze by było zamontować jakiś wentylatorek ale z powodu braku miejsca pewnie zrezygnowałeś co jest oczywiste.

Jaki koszt takiej konstrukcji ? i jakie kolumny z tym współpracują ?

Aaaaa bym zapomniał bardzo bardzo mocny porządek w środku co się ceni ;)

Za całokształt z czystym sumieniem i uśmiechem na ustach 5/5 ! :D

P.S. z góry dzięki za odpowiedz ,pozdrawiam i życzę więcej udanych konstrukcji ! :D

• #19 06 Sty 2016 16:34
    blade13
    Poziom 14  

Co do grzania mostka i trafa to nic sie nie grzeje. Chcialem wyciac jeszcze podluzne kratki od razu nad diodami w mostku ale nie ma potrzeby!

Gra to z kolumnami jak na zdjeciach w pierwszym poście - Nubert.

• #20 21 Sty 2016 20:30
    Wiju 81
    Poziom 16  

Witam

Bardzo ładna konstrukcja, panel przedni wyszedł super.
    Jeśli wzmacniacz stoi w sypialni można pomyśleć o pilocie.

• #21 22 Sty 2016 14:53
    blade13
    Poziom 14  

Dziekuje bardzo! Co do pilota to mam go ustawione przewaznie na polowe glosnosci i sciszam pilotem od dekodera ;)

• #22 27 Sty 2016 22:24
    kolibercio
    Poziom 17  

Projekt świetny. Duży włożony wkład pracy. Obudowa wygląda jak typowy hi-end.

• #23 02 Lut 2016 12:43
    blade13
    Poziom 14  

Dziekuje za pozytywne oceny. Wlasnie koncze mocowanie plytku potencjometru (dystanse dluzsze musialem zamowic) i skrecam go ostatecznie. Zrobie jakies zdjecie przy okzaji.

• #24 09 Lut 2016 12:58
    blade13
    Poziom 14  

Dodaje tak ja mowilem dokończone mocowanie potencjometru... Musialem zakupic tulejki 30mm dlugie i skrócić je na wymiar do mojego pokrętła od głośności. Udało się. Dodatkowo poprawilem troche malowanie boków. Na zdjeciu tego nie widac bo akurat zle swieciło słońce przez okno ale teraz sa idealnie równe:

Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13) Prosty wzmacniacz stereo na LM3886 (blade13)

• #25 09 Lut 2016 23:04
    NIXIE_123
    Poziom 28  

Dziwi mnie jedno: Czemu ten temat nadal jest w poczekalni? Powinien już dawno powędrować do DIY konstrukcje

• #26 21 Mar 2016 19:14
    blade13
    Poziom 14  

No nie wiem dlaczego caly czas w poczekalni...

Wzmacniacz juz ostatecznie ukonczon. Wymienilem "termostat" na metalowy 50°C i przykleilem go na prawdziwy klej termoprzewodzacy. Poprzednia wersja byla na kropelke :)

Testowalem wzmacniacz grajac ok na 3/4 mocy i zaslonietym calkowicie od gory radiatorem. Wentylatory wlaczyly sie dopiero po ponad 50 minutach i to tylko na 2-3 minuty.