Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

FAQ Pulsująca Dioda LED, krok po kroku dla początkujących

28 Wrz 2006 21:22 215661 202
  • Poziom 17  
    Witam.
    Szukam na forum ale nie mogę znaleźć odpowiedzi na dręczące mnie pytanie ;) : Jak zrobić prosty układ aby dioda Led po prostu mrugała?
    Proszę o schemat :) Jestem początkujący ;)

Moderowany przez And!:

Schematy znajdziesz w tych tematach:

Migacz do latarki
    Migacz na tranzystorze
    Wielodiodowy migacz
    Wielodiodowy migacz naprzemienny
    NE555
    Led 12V
    Tęcza
    Na wzmacniaczu operacyjnym
    Migacz
    Mega migacz
    Migająca dioda LED na 12VDC na jednym tranzystorze

Uwaga, temat czyszczony co pewien czas z postów które, utknęły w martwym punkcie bez odpowiedzi, problemów oczywistych itp. , wedle uznania moderatorów oraz napływających raportów.

• AdexAdex
  • Poziom 40  
    Witam
    Można po prostu kupić taką diodę która mruga.
  • Admin grupy Projektowanie
    Wiadomo że każdy od czegoś zaczyna ale
    trzeba używać funkcji szukaj po wpisaniu chociażby "migająca dioda", zwraca nieco wyników...
    w ten sposób pojawia się mniej tematów z dość banalnymi problemami, które wprowadzają ogólne zamieszanie.

Migającą diodę można zrealizować począwszy od sterowania mikroprocesorem przez NE555 generatory na CD4093, wzmacniaczach operacyjnych po układy złożone tylko z tranzystorów rezystorów i kondensatorów.

Tutaj migacz o niskim poborze prądu:
    Migająca dioda o niskim poborze prądu

Mozna też kupić diodę która odrazu ma wbudowany układ któy powoduje jej miganie.

Schemat o którym mówisz jest dosć banalny:

Zamiast T3 podłącz LED nie zwracając uwagi na obwody związane z T3 (żarówka i płytka kontaktowa)
    Rezystor R4 można dobrać dla prądu LED wg:
    dobieranie rezystora do LED

R2 i C wpłyną na częstotliwość pracy.

Napięcie zasilające podłączamy po między b i m.
  • Poziom 17  
    Zapomniałem jeszcze zapytać :) gdzie zamontować potencjometr, żeby regulować szybkość mrugania?
  • AdexAdex
  • Poziom 40  
    Witam
    Stawiam na R2, zmiana jego wartości spowoduje zmianę szybkości migania.
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    poczytaj opisy a oznaczeni ci kolega podal w celu jak kupisz cos takiego to zebys wiedzial ktory jest ktory .. jak pojdisz do sklepu elektronicznego i powiesz prosze rezytor 0,25w 1k to sprzedawca nie bedzie cie pytal o nic wiecej (no chyba ze jakies specjalne zastosowanie) a rysunki jak to bywa sa pogladowowe podaje kody ze sklepu tak dla jasnoscki
    1k-RCDD100E
    10k-RCDE100E
    15k-RCDE150E
    jak pomogłem to wiesz co zrobic :D
    tak pozatym mam watpliwosci czy poradzisz sobie z zbudoawniem tego ,, pdolczenie tranzystrow jest truniejsze niz kupienie zwyklych rezystorow ale z pomoca forum chyba jakas tam bedzie ..najgorsze sa poczatki nie zrazaj sie jak nie dziala tylko sprawdz polaczenia .. najgorszy jest 1 "trudniejszy" układ potem powinno ci juz wychodzic w miare ...

Dodano po 26 [sekundy]:

poczytaj opisy a oznaczeni ci kolega podal w celu jak kupisz cos takiego to zebys wiedzial ktory jest ktory .. jak pojdisz do sklepu elektronicznego i powiesz prosze rezytor 0,25w 1k to sprzedawca nie bedzie cie pytal o nic wiecej (no chyba ze jakies specjalne zastosowanie) a rysunki jak to bywa sa pogladowowe podaje kody ze sklepu tak dla jasnosci
    1k-RCDD100E
    10k-RCDE100E
    15k-RCDE150E
    jak pomogłem to wiesz co zrobic :D
    tak pozatym mam watpliwosci czy poradzisz sobie z zbudoawniem tego ,, pdolczenie tranzystrow jest truniejsze niz kupienie zwyklych rezystorow ale z pomoca forum chyba jakas tam bedzie ..najgorsze sa poczatki nie zrazaj sie jak nie dziala tylko sprawdz polaczenia .. najgorszy jest 1 "trudniejszy" układ potem powinno ci juz wychodzic w miare ...
  • Poziom 17  
    Mam pytanko: w którą stronę dać tranzystor? Od strony strzałki na schemacie ma być tą wypukłą czy płaską stroną? :)

P.S. już zrobiłem ten układ ale dioda świeci światłem ciągłym (nie miga) :(
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Sprawdź wszystko jeszcze raz

• Poziom 17  
    Okazało się, że t1 był na odwrót teraz już dioda miga :)
    Mam pytanko jak podłączyć ten układ do 12v?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    to co u góry to ma byc wpiete na Ucc czyli tzw. plusa 12V
    to co na dole podlaczone do masy.
    milej zabawy
  • Poziom 42  
    Do 12V podłączasz bez zmian. Jak będzie za szybko migała dioda, zwiększyć
    C1 na 100uF lub C1 nie zmieniać a R2 zwiększać stopniowo ( 12k, 15k, 18k, itd) lub wstawić szeregowo z R2 potencjometr montażowy z 10kΩ
  • Poziom 17  
    Mam jeszcze pytanko :D jak zrobić aby można było podpiąć większą ilość diod? Gdy podłączyłem 4 układ migał ok, ale gdy już podłączyłem 8 diod to bardzo słabo...:/
  • Poziom 42  
    A tak:

Tranzystor T3 może być BD136,138, BC313 , i inne
  • Poziom 17  
    a jeżeli chcę podłączyć np 20 diod to podłączam tak samo jak na schemacie tylko kolejne pary?
    A czy zamiast 820R mogę dać podobny? Ruzumiem że 0,25W :)
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Można więcej podłączyć. Jeżeli są to czerwone , zielone to można połączyć pod jeden rezystor 5 szt. diod, rezystor zmniejszyć do 470 omów; moc 0,25W wystarcza

Rezystor powinien mieć taką wartość aby nie przekraczać prądu 20mA dla diody
  • Poziom 17  
    oj napisał:
    A tak:

Tranzystor T3 może być BD136,138, BC313 , i inne

Mam pytanko to "i inne" co dokładnie oznacza? Mogę podpiąć np:c33725 czy nie zabardzo? (Nie znam się jeszcze dobrze na tranzystorach :( )
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Inne..., jest wiele tranzystorów które tam pasują.

c33725 pasują jako tranzystory jako T1 i T2, jako T3 można użyć też BC557, itp.
  • Poziom 17  
    Mam pytanko: czy można przerobić ten układ tak, aby zrobić dwa wyjścia, do których podłączylibyśmy diody, które migały by na przemian?
  • Poziom 36  
    michalmiko napisał:
    Mam pytanko: czy można przerobić ten układ tak, aby zrobić dwa wyjścia, do których podłączylibyśmy diody, które migały by na przemian?

Można, ale diody mogą migać niesymetrycznie.
  • Poziom 17  
    żarówka rtęciowa napisał:
    michalmiko napisał:

Można, ale diody mogą migać niesymetrycznie.

Nieszkodzi, to nawet lepiej :) tylko jak przerobić można ten układzik? :D
  • Poziom 17  
    Rozbiłem ten układzik :)
    Oj: Jesteś pewien, że nie narysowałeś któregoś tranzystorka na odwrót?
    Ponieważ układ na 1 ani na 2 wyjściu nie pulsuje, a napięcie jest stałe :(
    Gdzie jeszcze szukać błędu, że świeci, a nie pulsuje?

Dodano po 37 [sekundy]:

Piszcie piszcie, czekam na odpowiedzi :)
  • Poziom 42  
    Nie wiem o jaki tranzystor chodzi.

Układ z dodatkowym tranzystorem T3 będzie działał, coś masz źle podłączone. Jako T3 może można zastosować BC558B, i uciągnie ze 30 diod.

Układ z dwoma tranzystorami (dorysowany dodatkowy po lewej strony T3) nie będzie działał.
  • Poziom 17  
    Oj, sorry! Chodziło mi Pana Żarówka Rtęciowa :)
    Czy ten przerobiony układzik może działać?
    Przesyłam foto wykonanego, niedziałającego układu :)
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7a31938a72cf7621.html
    http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/fedb0b69348cc3b3.html

Dodano po 50 [minuty]:

Okazało się, że układ działa! Tylko nie wiem dlaczego jak podłączyłem wczoraj miernik to nie pulsowało, a jak podłączyłem diody to pulsuje :D
    Mam pytanko dlaczego diodki jak migają na przemian to przygasają tak powoli a nie gasną całkiem? małe obiciążenie? (podłączyłem tylko po 1 diodzie bez zezystora ;))
  • Poziom 42  
    Bo ten układ tak ma. A rezystor dodaj bo popalisz diody.

Zmien na takie połączenie, będą gasąć do końca; układ jest niesymetryczny - diody na przemian troche nierownomiernie będą się przełączać.

• Poziom 17  
    Dzięki Oj!
    Mam jeszcze pytanko. Czy na tej nowej wersji schematu mogę pod jeden rezystor podłączyć więcej niż dwie diody?
    Ps. W jakim programie rysujesz te wspaniałe schematy? :)
    Jest to płatny program?