Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DISCOLITEZ - Mój własny kolorofon

tomekflak 05 Sty 2007 17:44 16816 37
  • DISCOLITEZ - Mój własny kolorofon
    Witam, chciałem zaprezentować konstrukcję wykonaną według schematu z oficjalnej strony http://discolitez.com/pmwiki/pmwiki.php?n=Hardware.TRIAC

Urządzenie działa jak kolorofon, z tym że podłącza się je do portu LPT, poprzez który plugin/program discolitez steruje poszczególnymi kanałami w rytm muzyki. Zaletą tego jest możliwość dokładnego ustawienia każdego kanału według naszych upodobań.
    Urządzenie pierwotnie miało powstać w wersji 8 kanałowej, jednak z powodu braku gotówki muszę się nacieszyć 6 żaróweczkami :).

Urządzenie wykonałem w niecały tydzień. Obudowa wykonana ze sklejki i paneli podłogowych, obita matą do wykańczania kolumn. Oprawki na żarówki zakupiłem na allegro. Jedyną zmianą wprowadzoną przeze mnie do schematu było dodanie układu ULN2803A który zwiększa napięcie wychodzące z portu LPT ponieważ miałem za małe (3.3V).

Urządzenie sprawuje sie dobrze, żarówki (40W) są trochę za mocne (za jasne), ale na większych salach daje świetny efekt. Urzadzenie nie grzeje sie praktycznie wcale.

Aktualnie używam tylko czterech kanałów, gdyż nie mam środków na kupno porządnych żarówek.

Filmik prezentujący działanie:
    (bez żarówki niebieskiej bo mi się spaliła)

Link

Szczegółowe informacje pod adresem http://www.elektroda.net/dla_kompa/discolitez.html

W niedziele dodam więcej fotek. Piosenka w tle to Kenny Blake - Tom's Dinner. Pozdrawiam

Nie pisz postów jeden pod drugim

Fajne! Ranking DIY
    [3.12.2020, webinar] Zagadnienia pomiarowe w nowoczesnej inżynierii materiałowej. Zarejestruj się
    O autorze
    tomekflak
    Poziom 13  
    Zamiast dziękować wciśnij "pomógł" :)
    tomekflak napisał 140 postów o ocenie 10, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Legnica City. Jest z nami od 2005 roku.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    6 żarówek, a świecą tylko 3, to co jest w środku to totalny chaos i wypadałoby coś z tym zrobić, oprawki mogłyby być jednakowe.

Poza tym temat w niewłaściwym dziale - przeniosłem z DIY Pozostałe.

Efekt bardzo przyjemny.
    Madman07
    Poziom 19  
    Witam,

Fajnie Ci to wyszło (efekt). Daj zdjęcia wnętrzności samego sterownika. Ja swój projekt też prawie zrobiłem, 3 żarówki 21W na 12V (do małego pomieszczenia starczy:D), zostało mi do zrobienia cos (nie wiem jak nazwać) co rzuca obraz gwiazdki na ścianę, ona się obraca i zmienia kolory. Tak jak McRancor pisze, chaos w obudowie, mógłbyś zrobić np. na płytce uniwersalnej). Pozdro
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  
    Witam,
    Gdybym nie wiedział, że to Discolitez, to bym stwierdził, że masz tam makaron ;) - nie no żart.
    następcą wersję spróbuj zrobić na płytce uniwersalnej - zwłaszcza, jeśli będziesz się bawił w deluxe 32.

No i mam też pytania.
    1. Sygnał z LPT idzie do ULN2803 i potem do MOS3041? Bo właśnie nie byłem pewien, czy tak się da.
    2. Jakiego softu używasz dokładniej? Discolitez Pro ; Plug-inu do WinAmpa ; czy może Lightninga?

Pozdrawiam
    Fibbif
    Poziom 10  
    Witam. Efekt jest oszałamiający :D:D Mam pytanie ile wyniósł koszt konstrukcji ? I jeszcze jakbyś mógł zarzucić linkiem do tych oprawek na allegro to byłoby super. Naprawdę extra, pozdrawiam :)
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Efekt taki sobie, nieco chaotyczny. Ogolnie kolorofony juz sie przejadly i nie wzbudzaja zachwytu. Poza tym uwazam ze angazowanie komputera do tak banalnego efektu za pomylke.
  • Relpol przekaźnikiRelpol przekaźniki
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  
    (...)
    chaka napisał:
    Poza tym uwazam ze angazowanie komputera do tak banalnego efektu za pomylke.

W sumie fakt. Można by to zrobić na mikro kontrolerze, ale dla wielu ( na przykład i dla mnie ) łatwiej jest zaangażować do tego jakiegoś starego PeCeta, niż uczyć się sztuki programowania mikro kontrolerów ( przy okazji zapewne komplikując cały układ ).
    Tak mi się wydaje.

Pozdrawiam
    Cinek_as
    Poziom 21  
    Czy podobny efekt da iluminofonia jabla albo norda? :> Chodzi mi o takie dobre działanie :P
    tomekflak
    Poziom 13  
    Witam, koszt urządzenia wyniósł z obudową jakieś 200 zł. Oprawki są na aukcji tutaj:
    http://allegro.pl/item154542909_lampka_do_sufitu_podwieszanego_r50_kolor_luxima.html
    Musisz tylko dobrać odpowiedni rozmiar (R80, R50).
    Działają tylko 3 bo niebieska zbiła mi się podczas kręcenia filmu, natomiast dwie w czarnych oprawkach świecą zbyt ciemno, więc ich narazie nie ustawialem.
    Na płytce nie chciałem robić bo nie lubie. Zbyt skomplikowany schemat, a ja nie mam wprawy w robieniu płytek. Na pajączku działa i nie ma problemow :) Jutro będę miał troche więcej czasu to zamieszcze kompletny schemat i kosztorys.
    Używam pluginu do winampa.

Dziękuje za wszystkie opinie i pozdrawiam :)

EDIT: Co do oprawek to zamawialem dwie duże (czarne) i cztery małe (białe), jednak przyslali przez pomylke jedną chromowaną, a już mi sie nie chcialo wymieniać więc pomaluje ją na bialo, albo wszystkie na czarno.
    PS: To że myślicie że jest tam spaghetti to sie nie dziwie ale nie przesadzajmy :) To tylko takei ujęcie. Jutro będzie więcej :P
    Stanley121
    Poziom 16  
    Witam.

Efekt daje niziemski to urządzonko:D
    Czy na kazdy kanał trzeba wykonać identyczną plytke jak na schemacie w linku???

Mógłbyś dać wiecej zdjęć środka?(elektroniki)
    konjo123
    Poziom 12  
    Siemka

Widze ze kolejnej osobie to dziala... Jak ja sobie to zrobilem (4 kanaly) to do tej pory nie wiem dlaczego ale zawsze mi sie to pali - w sensie ze ten rezystor 330ohm sie pali i nie wiem dlaczego bo plytka jest ok i robilem tak jak mowi schemat... :/

Mam pytanko - te rezystory to trzeba jakieś mocniejsze zastosowac (w sensie na wiekszą moc)?

Ale projekt spoko. Podoba mi sie :)
    martrox
    Poziom 12  
    Super! , ale jak to zrobiłeś? Wszystko chodzi na żrówkach na 220V jeśli tak to w środku jest jakaś przetwornica czy coś w tym stylu?
    tomekflak
    Poziom 13  
    Żarówki sa na 220V.
    Każdym kanałem steruje triak załączany przez optotriak podłączony do porty LPT.
    Spróbuj programowo powyłączać wszystkie wyjśćia na LPT (użyj programu userport). Rezystory 330 ohm sa dobre :)

Pozdrawiam.

Co do płytki to po co męczyć się skoro tak urządzenie też działa ?

Pozdrawiam
    gts1991
    Użytkownik obserwowany
    Witam
    Dla mie super 9/10 :D:D:D jak możesz daj cały schemat :D posprzątj w środku :D jako wersje masz Winamp ? podobo nie przy nie każdej działa ??
    roman1988
    Poziom 10  
    mi się tam bardzo podoba konstrukcja fakt faktem trochę przesadziłeś z tym artystycznym nie ładem w środku ale ogólnie fajnie, pamiętam że kiedyś miałem kolorofon zrobiony na trzech żarówkach ok 40w i starterach ze świetlówki nawet to fajnie chodziło i co najważniejsze bez wykorzystania kompa ale minus bo żarówki zapalały się w odpowiedniej kolejności i tak w kółko, teraz planuje zrobić podobny projekt ale chce chce wykorzystać do tego jakąś iluminofonie i do tego zamiast diod wstawić małe przekaźniki mam jeden który działa już spokojne od 2V poszukam jeszcze kilka i może zacznę działać co wy myślicie o tym pomyśle???
    tomekflak
    Poziom 13  
    Dzięki za opinie. Dodałem schemat i nowe zdjęcia do opisu.

Roman1988: Wydaje mi się że osiągniesz efekt bardzo podobny do mojego :) Pozdrawiam
    tomekflak
    Poziom 13  
    Nie mam zdolności manualnych, dla mnie liczy się tylko to że zewnątrz nie szpeci i działa :)
    kakerek
    Poziom 11  
    Witam , projekcik wyszedl bardzo ladnie :) sam biore sie za takie cos . Jezeli macie np. schemat plytki pod ten uklad bylbym wdzieczny za przeslanie mi go na maila : kakerek(malpa)o2.pl . Ocenka 10/10
    Stanley121
    Poziom 16  
    Witam.
    Ma ktoś moze wzór plytki? Zgóry dzieki za udostepnienie. Chce sobie zrobic cos takiego tylko nie moge rozgryz schematu bo jestem poczatkujacy:D

Pozdrawiam
    kakerek
    Poziom 11  
    Witam

schemat plytki mam sam sobie zrobilem (schemat bez ukladu ULN) . Jezeli ktos bylby zainteresowany schematem prosze pisac na gg albo maila.

Czas oczekiwania na schemat moze byc troszke dlugi :P gdyz sam robie sobie taki kolorfon :D
    Stanley121
    Poziom 16  
    Witam.
    Jezeli mozesz to zapodaj ten schemat :D
    Czym różni sie praca tego bez układu ULN?
    Zastosowanie go badz nie ma jakies znaczenie?

Pozdrawiam
    tomekflak
    Poziom 13  
    Powiem Tobie Ja tak: ULN podwyższa jedynie napięcie wychodzące z portu LPT ponieważ mam zbyt małe coby sterować optotriakiem (nieliczni mają tak niskie napięcie). Potrzebny jest też do tego zeby działały diody LED. Jeżeli masz wymagane napięcie (4-5V) na LPT i nie potrzebujesz LEDów to ULN jest zbędny. Pozdrawiam
    KRYST_K700I
    Poziom 11  
    Jakich żarówek używasz (nie pytam sie na jakie napięcie tylko jaka moc i czy są to jakieś specjalne) ?? Jaka jest przybliżona cena jednego kanału (bez ULN) ??
    patricious
    Poziom 12  
    Mam pytanka:
    1. Jak połączyć więcej kanałów ? Żarówki w szereg po kolei 3 ?
    2. Jak podłączyć triak, tzn chodzi mi o oznaczenia nóżek.
    3. Czy dla 3 żarówek muszę budować trzy takie układy ?

Proszę o odpowiedź gdyż jestem początkujący a efekt Discolitez mi się podoba.
    tomekflak
    Poziom 13  
    Witam.. dawno mnie tu nie było. Żarówki te dostaniesz nawet w większych hipermarketach. Są to żarówki reflektorowe 40W.
    mateusz885
    Poziom 23  
    jeden problem... pisałem w innym temacie ale nikt sie nie zainteresował
    "ale wiecie coo ja mysle ze lepiej sterować discolitezem z 98 bo na xp mam zainstalowany userport to nie chodzi wszystko tak jak na 98
    dokładniej na 98 jest tylko napięcie jak jest dawany sygnał z discoliteza, a na xp odwrotnie jak sie nic nie dzieje to swieci ciagle jak sie w dl pro wlaczy ciagle swiecenie to sie wylancza i po prostu miga bo miga....
    na 98 daje lepszy efekt u mnie albo nie umiem cos ustawic :/
    narazie to sterowałem tylko jedną czerwoną diodą ;p
    (na układzie z zarowkami bedzie pewnie tak samo :/) "
    KRYST_K700I
    Poziom 11  
    Czy w tym schemacie obojętne jest podłączenie masy napięcia sieciowego - czy do neutral czy do live czy nie ??