Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar na lampach VFD

lukasb9 01 Kwi 2007 20:52 8723 16
  • Zegar na lampach VFD
    Witam po moim zegarku z lampkami NIXIE przyszła pora na kolejny, ten "zasila" dwie lampu VFD wyciągniete ze starych rosyjskich zegarków, całosc kontroluje ATmega16, poprzez dwa ekspandery PCF8583, na szynie I2C umieszczony jest jeszcze PCF8583 z którego odczytywana jest aktualna godzina i data, dodatkowa funkcja zegara jest pokazywanie temperatury do pomiaru której uzyłem termometru DS18B20, plytka na pokładzie ma równiez dwa "gadajace" układy ISD1420 ale okazało sie ze ich jakos nagran jest marna, wiec narazie nie sa wykorzystywane - zegar miał mówic godzine, z tyłu sa przyciski do ustawiania aktualnej daty, godziny, budzika, zegar ma mozliwosc komunikowania sie przez RS232 z PCtem niestety ze względu na zerowe pojecie o pisaniu aplikacji na komputer PC mozna go kontrolować tylko przez terminal, zegar w załozeniu ma odziedziczyc po swoim straszym bracie na lampach nixie synchronizacje czasu i daty za pomoca sygnału DCF, za jakos zdjec przepraszam taki aparat, niedługo umieszcze lepsze, czekam na wszelkie uwagi, pytania...jeśli ktoś jest w posiadaniu takich lamp niech pisze na PW chętnie dwie kupie

Fajne!
  • #2 01 Kwi 2007 21:01
    Nostradamus
    Poziom 17  

nie no super CI to wyszło. Większość elementów SMD :D :D

• #3 01 Kwi 2007 21:08
    lukasb9
    Poziom 28  

Nostradamus - góra w SMD, tylko to co daje spore straty - stabilizacja napięcia żażenia (mogłem dac jeden stabilizator na obydwa wyswietlacze) ale jeden jest starszy potrzebuje "dopałki" :) więc żażenia reguluje osobno, anodowe natomiast do 30V wspólnie, przetwornica na MC33063, dolna płyta jest w przewlekanych, dzieki za pozytywna ocene :) pozdrawiam, tak żeby było wszystko jasne zegar pokazuje na ostatnich dwóch pozycjach setne sekund

• #4 01 Kwi 2007 22:41
    macio8888
    Poziom 22  

No piękna robota:) mowisz, ze nawet do setnych sekund?? i jeszcze z termometrem??super sprawa.
    Jak czymś takim sie steruje, bo mam taki wyswietlacz tylko, ze w jednej bance jest chyba 12 cyfr i tez bym zrobił coś takiego.
    Mógłbym prosić o schemacik tego cuda i jak mozna to jeszcze wsad do procka? :D
    A że sie tak zapytam to co Ci sie z klawiatura stało?? chodzi mi o lewy ctrl ;)

pozdrawiam macio8888

• #5 01 Kwi 2007 23:26
    lukasb9
    Poziom 28  

dzieki :) co do klawiatury - mam stacje na gorace powietrze hot-air jak to sie mówi, wstawilem ja w stojak kiedys i zabardzo przesunałem i mo ctrl wypłynął :), odnosnie schematu niema go jeszcze, nigdy go nie było ale będzie :) pojawi sie pewnie na mojej stronie www.lucaslab.grandhost.pl , wsad również musze poprostu opracowac, ja jakos najpierw robie a potem dokumentacja oczywiscie projekt jest mój :) nie zaden plagiat :), co do sterowania, potrzebujesz napięcia zazenia, i anodowego, zazenie jest cały czas a anodowe podajesz na segmenty wyswietlacza, dodatkowo siatkami mozesz zapalac odpowiednią pozycje wyswietlacza, bo sa one wewnatrz połaczone pod multipleksowanie

• #6 02 Kwi 2007 00:38
    RaDiK_88
    Poziom 15  

Witam
    coś pięknego z mi sie łezka w oku zakręciła jestem pełen podziwu jaki był koszt tego cuda i czy można gdzieś dostać takie wyświetlacze ??

projekt boski

• #7 02 Kwi 2007 01:33
    lukasb9
    Poziom 28  

Witam dziękuje za slowa uznania :) czy mozna takie wyswietlacze kupic? miesiac temu jak byłem w polowie tego zegarka znalazłem takie na allegro ale zanim zdazyłem sie dowiedziec o typ od sprzedajcego to juz ich nie było.... zeszły migiem... patrze czasem i czekam moze akurat... co do kosztów pewnie ponizej 100zł

• #8 02 Kwi 2007 02:08
    Jarema
    Użytkownik obserwowany

Witam,
    Trzeba przyznać, że zegar wyszedł Ci dość fajny lecz nie rozumiem dlaczego :
    - do sterowania użyłeś ekspanderów na I2C - zamiast uprościć konstrukcję i wykorzystać np. MAX6921 który posiadając 12 wyjść bez problemu steruje 1 wyświetlaczem a poza tym zawiera wysokonapięciowe stopnie wyjściowe przystosowane do sterowania VFD,
    - zegar zbudowany w oparciu o PCF8583 - czyżby atmega nie posiadała kontrolera przerwań ?
    Zastosowanie elementów smd (przynajmniej na płytce wyświetlaczy - oczywiście na plus ;).
    Jeśli dobrze widzę to zasilasz żarzenie katod napięciem stałym - to nie do końca trafiony pomysł ponieważ na włóknach żarzenia powstaje spadek napięcia objawiający się nierównomiernym świeceniem poszczególnych cyfr ;).
    Za staranne wykonanie ocena 7/10 - jeszcze obudowa by się przydała ;)
    Ja swego czasu zrobiłem zegar na jednym wyświetlaczu vfd - identycznym jakie zastosowałeś - pracuje nieprzerwanie już 3 rok - mam 5 zapasowych lamp więc jeszcze dluuugo pożyje ;)

• #9 02 Kwi 2007 02:48
    lukasb9
    Poziom 28  

Jarema - dziekuje za uwagi :), zaczne moze powoli wyjasniac :), czemu nie MAX - bo na niego nie "wpadłem"?, nie uzywałem wczesniej ekspanderów na I2C stąd ten pomysł, PCF jest po to żeby zegar mierzył czas po wyłaczeniu zasilania, atmega16 posiada fajna mozliwosc podłaczenia drugiego kwarcu "zegarkowego" i pracy na nim jako RTC ale po wyłaczeniu zasilania wszystko trafia szlag, majac juz szyne I2C po której steruje ekspandery, dołozylem na nia RTC w postaci PCF8583 z podtrzymaniem bateryjką 3V pastylkową, odnosnie napięcia zmniennego na żazenie - szczerze mówiac po sprawdzeniu z napięciem stałym stwierdziłem że jest ok i nie kombinowałem dalej, pozatym moje wyswietlacze juz sa sfatygowane ten po lewej ma oderwana jedna siatke, stac jedna kreseczka sweici za mocno.... czytalem bledszych cyferek ze wzgledu na spadek napięcia na włoknie zazenia, ale ja mam na żazeniu jakies 1,5V a anodowe 25V różnica niewielka, w wygladzie również, tak więc bład który przyjmuje do wiadomosci :) to fakt nie uzyca tego ekspandera który proponowałes, jutro zaznajomie sie z nota katalogowa i kto wie :) jesli czegos nie wyjasniłem wal smiało :) pozdrawiam Łukasz

• #10 02 Kwi 2007 10:50
    kumooo
    Poziom 16  

No panie kolego lukasb9 doskonala robota :) jak zawsze zreszta :) to jeszcze musisz pomyslec nad obudowa i bedzie gitesik :D jak sie nie myle to masz podobna konstrukcje na wyswietlaczach LED prawda? moglbys ja umiescic rowniez na elektrodzie bylaby to mila alternatywa , no przynajmnije tak mi sie wydaje. pozdrawiam :)

• #11 02 Kwi 2007 13:36
    Boleslaw666
    Poziom 17  

Bardzo fajnie Ci wyszło ale do zdjęć mogłeś przyciemnić pomieszczenie lub coś...bo z tych zdjęć to mało co widać.. bo tam chyba na jednym wyświetlaczu to ten twój zegar VFD temperaturę wyświetla....

PS.Pozdr all people from BEST-BP-STACH'O'HARD'n'CORE-SHOOL :D

• #12 02 Kwi 2007 13:56
    Brutus_gsm
    Poziom 25  

witam, mam taką lampę, sprawną i nie mogę jej uruchomić. Jak to wszystko zasilasz? Jak to podłączyć?

Z oryginalnego zegarka wyciągnąłem transformator z sześcioma uzwojeniami wtórnymi, każde z innym napięciem na wyjściu :/

• #13 02 Kwi 2007 14:05
    Boleslaw666
    Poziom 17  

Brutus_gsm napisał:
    witam, mam taką (1)lampę, sprawną i nie mogę jej uruchomić. Jak to wszystko zasilasz? Jak to podłączyć?

Z oryginalnego zegarka wyciągnąłem (2)transformator z sześcioma uzwojeniami wtórnymi, każde z innym napięciem na wyjściu :/

--(2)Jak to z sześcioma uzwojeniami wtórnymi? Masz w sumie 6 par kabli od trafa(12 sztuk)?
    --(1)Nie lampę tylko wyświetlacz VFD lub lampowy,gazowany jak kto woli :D
    (wybacz że się czepiam,ale inni zaraz podłapią z tą"lampą" :) )

PS.Pozdr all people from BEST-BP-STACH'O'HARD'n'CORE-SHOOL :D

• #14 02 Kwi 2007 14:45
    TheWiktus
    Poziom 18  

Mam taki wyświetlacz ,trafo ,procek chyba tylko brak mi kilku rezystorków i bufora może po świętach się za to zabiorę.Za płytkę duży plus (mi nigdy nie wychodzą) cała konstrukcja też fajna.

• #15 02 Kwi 2007 23:06
    MasterD
    Poziom 9  

Nie no bomba ten zegar. Obudowa i będzie zarąbisty bajer :D. Oceniam 9/10. Troche slabo z częsciami :|bo ten procek na prawde mógł być użyty tu. Życzę powodzenia przy następnych projektach. Pozdr.

• #16 03 Kwi 2007 13:22
    Andrzej Ch.
    Poziom 27  

Mnie się bardzo podoba, nawet gdzieś mam takie dwie lampki, leżą - więc mógłbym je wykorzystać. Czy można skądś ściagąnąć schematic i rysunek płytki ? Moja ocena 9/10 za pomysłowość, szkoda że nie ma na razie obudowy

• #17 04 Kwi 2007 01:22
    lukasb9
    Poziom 28  

Witam dzieki za pozytywne opinie :) co do schematu obiecuje że bezie i schemat i wsad i rysunki płytek na mojej stronie, teraz niemam czasu tego robic, projet powstawał na bierząco i schematu nigdy nie było, mam na obecna chwile rysunki płytek i wsad, odnosnie obudowy - w tym niejestem mocny, moze macie jakies pomysły? obecnie mieszkam na stancji - studiuje wiec niemam dostępu do cięższego sprzętu typu imadło, stąd tez moje konstukcje są surowe, mysle ze kazda kiedys doczeka sie obudowy, teraz w planach rotujacy zegarek jak skoncze umieszcze :) pozdrawiam