Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar VFD na radzieckiej lampie IW-18

ryborz 06 Kwi 2007 17:24 37014 85
  • Zegar VFD na radzieckiej lampie IW-18
    Zegar VFD na radzieckiej lampie IW-18 sterowany za pomocą mikrokontrolera ATMega8. Układ wykorzystuje zegar czasu rzeczywistego pcf8583.

Funkcjie układu:
    • Wyświetlenie godzin-minut-sekund :)
    • 2 stopniowa regulacja jasności świecenia
    • Automatyczne ściemnianie, rozjaśnianie o danych godzninach
    • Możliwość włączenia animacji co minutę
    • Możliwość ustawienia podświetlenia RGB

Zdjęcia:

Program był pisany w assemblerze i zawiera około 1500 linii kodu.

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    ryborz
    Poziom 23  
    Specjalizuje się w: mikrokontrolery, radioelektronika
    ryborz napisał 567 postów o ocenie 19, pomógł 47 razy. Mieszka w mieście Katowice. Jest z nami od 2003 roku.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Nostradamus
    Poziom 17  
    nie no gratuluję
    Fajnie CI to wyszło. Mógłbyś pokazać wnętrze tego zegarka. 6/6
    xml2000
    Poziom 17  
    super pomysł na obudowę ale odrobinę za duża a i nie boisz się że jak coś spadnie na lampę to ją potłucze warto by było ją zabezpieczyć jakąś szklaną lub plexiglasową rurką.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
    Shanleaf
    Poziom 17  
    Podzielam opinię kolegów, iż to jest piękny zegar : ] Proszę o schemat, oraz zdjęcia wnętrza. Ile kosztowała Cię ta lampa?
    ryborz
    Poziom 23  
    Obudowa jest trochę na wyrost ale w środku siedzi trafo i dość spora płytka (szeroka i wysoka). Też myślałem nad jakąś szybką z pleksi w środku. Narazie postawię zegar w bezpiecznym miejscu:) Lampa na allegro coś koło 1.5zł + przesyłka (opłaca się zamówić więcej bo mają drogą przesyłkę).
    Bobekmaster
    Poziom 24  
    Ja bym dał dużą szybe z plexy, która osłaniała by całe wcięcie. Wyglądałoby to świetnie.
    Pozdrawiam
    Decado
    Poziom 21  
    wykonanie piękne.
    Daj wsad do procka.
    Acha ile cie to razem kosztowało??

Pozdrawiam Decado
    marcin_oizo
    Poziom 28  
    Piękna sprawa! Też robię zegaren na tej lampie i na ATmega8 i 2xULN2804... Tobie to wyszło prześlicznie, to drugi zegar który mnie się najbardziej podoba. Poza tym to gratuluję głowy do programowania, 1500 linii i to w Asemblerze no nielada wyzwanie:) Ja mam problemy w C a co dopiero w Asemblerze!
    Pozdrawiam moja ocena to oczywiście max!
    ryborz
    Poziom 23  
    C jest też ok z tego co mi wiadomo. Wcześniej pisałem w bascomie, ale stwierdziłem że nie po to mi tego assemblera do głowy tłuką żeby z niego nie korzystać. Chciałem się w nim trochę podszkolić. Bascom generalnie to pomyłka. Chociaż go bardzo lubię bo się w nim szybko i łatwo programuje.
    tomo88
    Poziom 15  
    po prostu rewelka! Brawo, mógłbyś jeszcze przybliżyć nam kosztorys??
    MiChAś_17
    Poziom 18  
    Zegarek bomba... już szukałem lampy na allegro, są oczywiście, ale może jednak najpierw poczekam aż kolega udostępni wsad do procka, bo po co kupować części jak nie będzie się z nich nic składało. Pozdrawiam jak dla mnie 6+
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    :D konstrukcja pierwsza klasa :)
    ;] respekt :D
    napisz ile zapłaciłeś za wszystko ;)
    VIGOR_PICTURES
    Poziom 20  
    Witam,
    Mimo, ze mnie lampy nie interesują, i raczej nie podobają, to ta konstrukcja mnie olśniewa, zarówno sama lampa, jak i pomysł na obudowę.
    6/6
    W sumie to bym może zrobił obudowę z jakiegoś innego materiału, może szczotkowane aluminium?
    Pozdrawiam
    Jarema
    Użytkownik obserwowany
    Witam,
    Kolejny zegarek oparty o PCF8583 i atmega...
    Ponadto marnotrawienie energii w rezystorach w układzie zasilania siatek / segmentów.
    Zasilania żarzenia napieciem stałym to nie jest zbyt dobry pomysł - szczególnie przy długich lampach...
    Jedyny plus to starannie wykonana obudowa i chęć pisania w asemblerze (popieram - szczególnie programy do 16kB kodu ;) ).

Ocena 4+ ale tylko dlatego że autor nie poszedł na łatwiznę i nie pisał w języku dla dzieci - bascomie :D.
    Mikrob
    Poziom 14  
    Fajny zegar , podobno starocie wracają do łask !! Te lampy były w starych kalkulatorach biurowych - teraz to już złom .Nikt tego nie stosuje bo zasilane były tylko z sieci 220V i miały wielkość kasety VHS . Nie wiem co ten zegar potrafi ale rosjanie 20lat temu produkowali układy zegarowe które sterowały takimi wyświetlaczami za pomocą jedynie kilku elementów RC . Co do podświetlania to świeci tam zielony luminofor , więc jak go podświetlić ??
    oj
    Poziom 42  
    Jarema napisał:

...
    Ponadto marnotrawienie energii w rezystorach w układzie zasilania siatek / segmentów.

Strasznie dużo zmarnował prądu, ... średnio 4,5mA, przy zapalonych 88.88.88
    kaldachar
    Poziom 14  
    Piękne wykonanie i dobry pomysł . Na taką konstrukcję aż miło popatrzeć . Gratuluje :-) . 10/10 . Pozdrawiam .

Jesteś jednym z niewielu który nie ma dywanu tzw. "tureckiego" . Chodzi o taki obrzydliwy wzór :-)
    riodoro1
    Poziom 22  
    konstrukcia pierwsza klasa zwykleżeczy wykonane w starym stylu mi się nie podobają no ale to to sięmusi podobać i jeszcze program w asemblerze no poprostu cudo!!
    OCENA 6/6
    gratuluje :D
    Trabi
    Poziom 36  
    Za obudowę 6/6! Niekonwencjonalna konstrukcja i za to duży PLUS.
    ryborz
    Poziom 23  
    Kosztorys:
    Elektronika - ok. 35zł
    Lampa - średnio 5zł (kupowałem parę sztuk)
    Sklejka 8zł
    Lakierobejca 10zł

Filmy z animacjami:

Link

Link

Link

Do pierwszego posta dołączam wsad do procka!
    badworm
    Poziom 18  
    Jarema napisał:
    Witam,
    Kolejny zegarek oparty o PCF8583 i atmega...

A na czym ma być??? Ten RTC jest bardzo popularny, tani, dokładny, prosty w obsłudze i do tego ch...nie energooszczędny - podtrzymywany superkondensatorem 0,22F wytrzymał tydzień, potem podłączyłem zegar z powrotem do zasilania :) Można robić zegar bez użycia zewnętrznego RTC, tylko na procku ale wtedy będzie problem z podtrzymaniem zasilania.
    pawelcb33
    Poziom 24  
    Bardzo fajnie ci to wyszło, moglbys wrzucic plytke i spis elementow bo niewszystko moge tam odczytac bo chetnie takze taki zegarek sobie zrobie, nawet juz znalazlem lampe na allegro.

Znalazlem fajna stronke dot. tez zegarka natej lampie, oto ona:
    http://the-end.ep.com.pl/ivanek89.html
    ryborz
    Poziom 23  
    Odnośnie elementów:
    Wszystkie rezystory 4.7k 125mW, ten na tranzystorze 3k, te przy lampie 16 x 68k 250mW. Tranzysto BC337, przekaźnik 5V / 50V, diody 1N4007, (2 diody 1n4148, kondensator 100nF, trymer 30pF, kwarc zegarkowy 32.768kHz ) przy pcf8583, 3 kondensatory 220uF 50V, kondensator 10uF 10V, kondensator 1000uF 50V.
    IC3,IC4 stopnie wyjściowe darlington ULN2803A.

Dodaję płytkę drukowaną (skala 1:1 )i rozmieszczenie elementów.

Odnośnie pytań:
    RGB złącza do podłączenia diody RGB wspólna anoda (trzeba podłączyć też rezystory)
    SW1, SW2 - podłączenie przycisków (wiadomo drugie końce na masę)
    Godziny ściemniania i rozjaśniania można ustawić.
    Wsady:VfDeep - eeprom, VFDclock-wsad do procka

Generalnie są dwa przyciski, jeden od ustawiania drugi od przechodzenia dalej.
    Włączamy menu - ustawiamy godzine przyciskiem ustawień, aby zapisac godzine należy trzymac przycisk przejscia dalej i nacisnąć przycisk ustawiania.

Menu po kolei:
    Godzina-minuty, godzina-minuty rozjaśnianie, godzina-minuty ściemnianie, red(0-255), green, blue, automatyczne ściemnianie(0-1), animacje(0-1), jasność(0-1, działa jak auto wyłączone )

Całość zasilana jest transformatorem sieciowym 12V 0.5A.
    W projekcie trzeba dodać jeszcze jeden stabilizator np. 7810 ponieważ 7805 się ostro grzeje. Radiatory obowiązkowe!
    Obecnie pracuję nad trochę ulepszonym softem. Jak skończę to wrzucę.
    Załączniki:
    PiotrWitk
    Poziom 12  
    Bardzo estetyczne wykonanie, dorzuć jeszcze fotki z rozmieszczeniem elementów na płytce.
    pawelcb33
    Poziom 24  
    Temat troche ucichł, mam pytanie do autora, moglbys mi wyslac na maila albo zamiescic w temacie schemat tego zegarka ale w eagle (bo w tym rysowales chyba)bo chcialbym troche zmienic pare rzeczy bo plytka jest troche duza.
    Michal_b1
    Poziom 18  
    ryborz napisał:
    Wsady:VfDeep - eeprom, VFDclock-wsad do procka.

Zabieram się za budowę tego zegara. Części już zakupione. Mam pytanie odnośnie tego wsadu do eeprom'a. Jak go wgrać do niego? Jakiego programu i programatora używałeś?
    ryborz
    Poziom 23  
    programator pod port LPT:
    stk200
    Program Bascom AVR.
    bajc
    Poziom 13  
    W jakiej wersji Eagle była tworzona płytka ?? Mam wersję z elektrody i nie mogę otworzyć. :|