Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8

Estarriol 31 Lip 2009 13:35 7279 6
  • Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8

Witam!

Temat wrzuciłem tutaj z racji tego, że identycznie wyglądający zegar już jest w DIY, a autorem którego jest kolega pier który mi wybaczy mam nadzieję, że wzorowałem wygląd swojego zegara na jego zegarze.

Od początku - klasyczny zegar na IW-18 sterowany za pomocą ATMegi8. Układ zegara to DS1307 obsługiwany po i2c, którego implementację sam pisałem. Jeśli chodzi o wyświetlanie, zrezygnowałem ze znanego wielu osobom sterowania za pomocą rejestru przesuwnego 4094 i układu ULN2804 z racji tego, że miałem do dyspozycji odpowiednią ilość wyprowadzeń z kontrolera, zatem skończyło się na użyciu tylko układów ULN2804.

Kwestia programu.
    Program został wykonany w C. Wyświetla godzinę jak widać na załączonych obrazkach, multipleksowo oczywiście. Ponadto napięcie lampy jest dodatkowo sterowane za pomocą PWM - od godziny 21:00-6:00 przyciemnia się lekko, aby w nocy nie dawał po oczach.

Zasilanie.
    Bardzo zależało mi, aby układ był zasilany z ładowarki do telefonu [Sony Ericsson 4.9V]. W związku z czym powstała przetwornica odnaleziona gdzieś w czeluściach internetu [bodajże forum elportalu].

To czego nie widać w projekcie.
    1. Niepodłączone wyprowadzenie MOSI do złącza programatora (na zdjęciach płytki połączone kabelkiem).
    2. Na wyjściu przetwornicy znajduje się rezystor 27k lub 32k aby ograniczyć napięcie na przetwornicy. Przy niskim wypełnieniu PWM napięcie dochodziło do 70V co powodowało, że lampa świeciła tak samo jasno jak przy większym wypełnieniu.

Płytki i schematy.
    Proszę wybaczyć niedbałość w schematach - powstały one jedynie w celu zaprojektowania płytki.

Jeśli natomiast chodzi i płytki - z racji braku drukarki laserowej wykonywałem ręcznie, pisakiem do płyt CD. Wytrawiane w nadsiarczanie sodu.
    Dodam jeszcze że to były jedne z moich pierwszych zaprojektowanych/wytrawionych płytek.

Koszty
    Koszty duże i małe. Zależy od punktu widzenia. Bo nie kupuje się jednego rezystora a 10, jednego tranzystora a kilka, ale ograniczając się do zegara i wyliczonych elementów, myślę że koszt w 20-30zł się zamyka.

Na koniec jeszcze kilka zdjęć.
    Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8 Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8 Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8 Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8 Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8 Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8 Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8 Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8

Schematy:
    Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8 Zegar VFD na lampie IW-18 i Atmedze8

W załączniku płytki + schematy + źródło programu + wsad.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Estarriol
    Poziom 15  
    Specjalizuje się w: informatyka, uc
    Estarriol napisał 161 postów o ocenie 55, pomógł 12 razy. Jest z nami od 2005 roku.
    zulugula
    Poziom 15  
    Fajnie to wygląda, dobre jest to przyciemnianie w nocy:)
    Estarriol
    Poziom 15  
    Wykaz elementów:

Zegar:
    R1...R16: 68k
    R18: 98k
    R19: 470k
    R20: 270k
    R21, R22, R23: 4,7k
    R24: 33
    R25...R27: 10k
    Q2: kwarc zegarkowy 32.678kHz
    IC3, IC4: ULN2804

Przetwornica:
    L1: 100uH
    C1: 1,5nF
    C2: ~1000uF 5V
    C3: 220uF 63V
    R1: 10k
    R2: 1k
    R3: 56k
    R4: 120k
    R5: 10k
    D1: UF4007

Dodatkowo:
    -najlepiej jest jeszcze dodać przy samym kontrolerze kondensator 100nF, żeby zakłóceń i problemów nie było
    -na wszelki wypadek można rozważyć zabezpieczenie wyjścia przetwornicy dając diodę zenera około 40-45V, żeby nie przekraczało(na wypadek gdyby obciążenia nie było)
    -zamiast IRF840 można spróbować użyć tańszego IRF830

W razie ewentualnych pytań śmiało ;)
    piotrowskik
    Poziom 2  
    Zbudowałem ten zegar i wszystko działa z małym mankamentem. Wyświetlacz strasznie mruga . Nie wiem jaka jest przyczyną, tak jakby częstotliwość odświeżania była za mała. Wygrałem do atmega8 jakiegoś gotowca. Ma ktoś jakiś pomysł aby poprawić wyświetlanie?
    HD-VIDEO
    Poziom 40  
    FUSE na RC 8MHz, ustawione ?

LOW=0xE4
    HIGH=0xD9
    piotrowskik
    Poziom 2  
    Gdzie to mam ustawić w programatorze czy gdzieś w kodzie przed kompilacją. Urzywam programu minipro v.6.85 i programatora TL866.
    HD-VIDEO
    Poziom 40  
    W programatorze > Buff Select > Config