Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar Nixie IN-14

k4be 28 Maj 2007 21:03 12756 14
  • Zegar Nixie IN-14
    Kolejny 'w zasilaczu komputerowym' - zegarek z funkcją daty. Nie jest gotowy - zostało trochę pracy przy obudowie i zamontowanie klawiatury. Lampy z demontażu jakiegoś radzieckiego modułu. Sterownik na 7442 + neonówki i tranzystory. Kontroler atmega8, rtc DS12887A, tak, jak w przedstawionym wcześniej zegarku vfd. Elementy smd znacznie uprościły montaż sterownika (przede wszystkim - mniej otworów).
    Zdjęcia:
    Zegar Nixie IN-14
    Zegar Nixie IN-14
    Zegar Nixie IN-14
    Zegar Nixie IN-14
    Zegar Nixie IN-14

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • Katalog Megger
  • #2 28 Maj 2007 21:32
    Qbuś
    Poziom 38  

Wszystko cacy,ale ta "glutoplazma" (klej) trochę psuje ogólny widok

• Katalog Megger
  • #3 29 Maj 2007 07:34
    mr.box
    Poziom 15  

Zegarek jak każde Nixie wygląda cudnie. Ale zdradź nam tajemnice czym robiłeś PCB bo te ścieszki....dziwnie wyglądają

• #4 29 Maj 2007 07:39
    k4be
    Poziom 31  

Program graficzny (Inkscape) + metoda tonerowa. Zawsze niezawodne, i da się ładne zaokrąglone ścieżki :)

• #5 29 Maj 2007 20:35
    Orochimaru
    Poziom 31  

Ścieżki rzeczywiście nietypowe. Jak makaron, ale wyglądają fajnie.
    Dobry pomysł na obudowę, wygląda znajomo :)

• #6 29 Maj 2007 21:58
    k4be
    Poziom 31  

Mam nadzieję, że admin dlk.pl mnie nie zabije za to co zrobił moderator z linkami do zdjęć :)
    Taka obudowa raz już się sprawdziła, teraz ją zastosowałem ponownie... Lampy nie sterczą na zewnątrz obudowy, przez co trudniej je uszkodzić ;)

• #7 30 Maj 2007 09:00
    k4be
    Poziom 31  

Projekt prawdopodobnie umieszczę w dziale Download. Koszt: 4zł za 2 układy 74HC42 (bardzo drogie u mnie,,,), 3.50zł za atmega8. Za 15 lamp IN-14 dałem 15zł (no, lamp było 16, ale jedna zepsuta...), więc koszt na ten zegarek wychodzi 6zł. Tranzystory BF423 - 6*80gr. Nie wiem, jakie mogły być koszty wykonania płytek. Reszta elementów z demontażu, a rtc z sampli. Razem wychodzi około 20zł.

• #8 16 Lip 2007 18:31
    rupi998
    Poziom 10  

Czy mógłbyś udostępnić dokumentację wraz z PCB ? Kilka dni temu stałem się posiadaczem całej listwy takich właśnie lamp. 16 sztuk w tym dwie pęknięte. Od razu zacząłęm szperać w necie i natknąłęm się na Twój projekt no i zapragnąłęm zrobić takie cudo. Jest mały problem. Otóż oprócz sumbolu IN-14 na lampie jest jeszcze symbol IV 75, wydaje mi się, ze jest to data produkcji. Z tego wynika, że mają ponad 30 lat i nie wiadomo czy się jeszcze do czegoś nadają. W jaki sposób można sprawdzić te lampy zanim wezmę się do roboty?

• #9 28 Lip 2007 21:03
    k4be
    Poziom 31  

Nogę oznaczoną od środka na biało podłącz przez rezystor ok 47k do +200V, a dowolną inną nogę do minusa zasilacza. Powinno coś zaświecić.
    Jeśli chcesz, mogę opracować lepszy projekt takiego zegarka - zrezygnowałem z udostępniania tej konstrukcji po przeanalizowaniu wad projektowych.
    Moje lampy są chyba z 1974 :)

• #10 02 Sie 2007 17:51
    rupi998
    Poziom 10  

Jeżeli możesz to chętnie poczekam na nowy projekt . Na moich lampach nie ma żadnego oznaczenia na biało.
    Plus chyba do tej siatki?
    Ale dzięki coś wykombinuję.

• #11 02 Sie 2007 18:17
    k4be
    Poziom 31  

Fabryka w każdej lampie wyprowadzenie anody zaznacza na biało. Po prostu ten drucik jest pokryty białą masą wewnątrz lampy, zaraz nad talerzykiem z wyprowadzeniami.
    Nowy projekt wykonam sam, następnie umieszczę go w dziale download.
    Skontaktować się można ze mną pod drugim identyfikatorem jabbera w profilu.

• #12 12 Sie 2007 10:22
    rupi998
    Poziom 10  

Witam po długiej przerwie.
    Znalazłem i podłączyłem tak jak mówiłeś, najpierw pod 175V potem zwiększałem aż do 200V (po wyprostowaniu) ale cyfry świeciły tylko 1/3 swojej powierzchni, pewnie czas zrobił swoje. Na razie sprawdziłem jedną z 14 sztuk.

• #14 23 Cze 2008 23:13
    dzu
    Poziom 11  

Witam,

hmm... ostatni post w wątku ma już parę dni, ale nic spróbuje może ktoś sie odezwie.
    Kupiłem kilka takich lamp żeby zrobić zegar [nixie mają coś w sobie], niestety sam nie dam rady zaprojektować.
    Dopiero zaczynam przygodę z elektroniką.
    k4be: czy jest możliwość uzyskać schemat do ww zegara? Pisałeś że powinien trafić do download, ale nie mogę go tam namierzyć.

pp

Szukaj w 5mln produktów