Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oszczedna wersja zegara Nixie na PIC16F84

bruno4 26 Lut 2007 20:20 334583 1143
  • Oszczedna wersja zegara Nixie na PIC16F84
    Zegar NIXIE na procesorze PIC16F84 opracował Cyril Barbato. Na stronie autora można znaleźć schemat, plik ASM, oraz wzór dwustronnej płytki PCB dostosowanej do elementów SMD i wyświetlaczy IN8. Autor niestety nie zamieścił ani linijki opisu, a było by to na pewno ułatwieniem w uruchomieniu zegara.W związku z tym, że niedawno na Allegro kupiłem lampy Nixie LC513 oraz Z560M, postanowiłem zaprojektować, płytki PCB właśnie pod te wyświetlacze. W układzie zastosowałem sprawdzoną we wcześniejszych projektach przetwornicę na układzie NE555. Moja wersja zegara powstała na dwóch płytkach PCB łączonych ze sobą złączem tzw. goldpin, i skręcona śrubkami M3/20. Po uruchomieniu układu okazało się, że niestety cyfry nie wyświetlają się w odpowiedniej kolejności. Kolejność była następująca 0,1,2,3,7,5,8,4,9,6 ale na szczęście dało się to szybko poprawić w pliku ASM i po ponownej kompilacji wszystko działa prawidłowo. Zegar uruchomiłem wczoraj więc nie posiada jeszcze obudowy. Jest to bardzo oszczędna wersja zegara i myślę że zachęci kilka osób do zbudowania go. Więcej na temat zegara na mojej stronie http://bruno.netstrefa.com.pl/radio/projekt/nixieclock/

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    bruno4
    Poziom 13  
    Specjalizuje się w: elektronika użytkowa
    bruno4 napisał 118 postów o ocenie 46, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Przemyśl. Jest z nami od 2006 roku.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    Gonza
    Poziom 27  
    Bardzo fajny zegar. Kilka dni temu jakoś tak przeglądałem Elektrodę i właśnie zainteresowałem się tematem zegarów Nixie. Zdaje się że odwiedziłem nawet Twoją stronę www. Ale wracając do tematu - faktycznie prostota tego zegara sprawia, że zaczynam poważnie się zastanawiać nad zbudowaniem takiego. I mam pytanie: posiadasz może wzory płytek do termotransferu, np. w formacie PDF lub jakimś innym? Do tego zegara pasują zarówno Z560M jak i LC513 ?
    bruno4
    Poziom 13  
    PDFa z płytkami postaram się umieścić jutro. Z560M i LC513 mają takie same wyprowadzenia dodatkowo LC513 posiada kropkę. Prostota tego zegara sprawia to że koszty też są niewielkie.
    Pozdrawiam

Dodano po 25 [minuty]:

Jeszcze udało się to dzisiaj zrobić - czyli PDF z płytką do termotransferu.
  • IGE-XAOIGE-XAO
    RaDiK_88
    Poziom 15  
    Witam

dziś byłe na twoje stronie szczerze powiem że przydał by sie tutaj wsad do procka :) i rozmieszczenie elementów na płytkach PCB
    ocenka 9/10

pozdrawiam
    sesam
    Poziom 11  
    Super zegar. Mam zegar na Nixie, ale na licznikach :-( Ta konstrukcja jest extra. 6/6 i kropka!

Pozdrawiam i życzę dalszych sukcesów :-)

Krzysiek
    ciapciok
    Poziom 20  
    W jakim programie zaprojektowałeś PCB ? I gdzie można zdobyć układ 74141 ?

Pozdrawiam
    bruno4
    Poziom 13  
    Wsad do procka jest na mojej stronie. Układ 74141 kupiłem w internetowym sklepie Cyfronika a PCB i schematy rysuje w Corelu. A co do rozmieszczenia elementów zawsze może być lepiej - dzięki za wysoką ocenę i pozdrawiam
    c++
    Poziom 22  
    Witam,
    zegar bardzo fajny, staranne luty i sposob w jakim zostaly wsadzone elementy.
    PZDR
    HakuS492
    Poziom 12  
    Projekt bardzo mi się podoba! Mam tylko pytanie z czego to zasilasz?? I jeszcze jedno jak byś mógł to podaj specyfikacje elementów i ile cię to wyniosło!! :D

Napisz jeszcze tak fachowo czym różnią się lampy Z560M od LC513 :D
    danielkk
    Poziom 31  
    HakuS492 nie widzisz ze układ jest zasilany napiecie 9V a napiecie dla lamp NIXIE jest wytwarzana w przetwornicy. Mi sie podoba Twoja konstrukcja. ja Robie zegar tylko ze na licznikach. Fajnie by było jesli bys w przyszłosci zrobił zegar wraz z sekundami i umiescił go na forum, poniewarz mam w domu pare układow 74141 i chciałbym je wykorzystac do tego celu.
    kiler129
    Poziom 27  
    Co do poboru prądu to 1 lampa to 2mA a elektronika moze ze 20mA :D
    Konstrukcja super :) Gratuluje, zrób obudowę to msz u mnie 11/10, narazie 10/10 :D:D:D
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    HakuS492
    Poziom 12  
    Czyli że ja musze do tego jeszcze przetwornice robić? Jak mam w domu zasilacz na 9V?
    :?:

Dodano po 12 [minuty]:

Jeszcze powiedzcie mi jak zaprogramować ten procesor bo nie mam żadnego programatora :cry: i nie wiem jak to zrobić!!
    bruno4
    Poziom 13  
    Przetwornica jest na płytce - wystarczy 9V zasilacz. Wzory płytek gotowe (do prasowania) już umieściłem jako PDF. Napięcie (anodowe) zasilania lamp Z560M to 135V. Obudowa ma być wykonana z pleksi - ale to musi poczekać do weekendu. A co do ceny elementów PIC16F84A - 15zł, 74141 - 6 zł, lampki Z560M - 5zł/szt itd... Wszystko można kupić taniej albo drożej, Pozdrawiam i jeśli ktoś zrobi taki zegar proszę o foto.
    Pozdrawiam
    Gonza
    Poziom 27  
    bruno4 Mam jeszcze pytanie: czego użyłeś jako podstawek na lampy?
    RaDiK_88
    Poziom 15  
    Gonza - to są piny z wtyczek komputerowych np pod HDD pomysłowe to było chyba dobrze wypatrzyłem :D

Pzdrawiam
    bruno4
    Poziom 13  
    to są piny w wtyczek żeńskich DB25 - klasycznych stosowanych w komputerach. Tylko trzeba się chwile pobawić - rozbroić część metalową, wyjąć piny, wlutować kawałek obciętej nóżki np. z rezystora. Wlutować do pina a następnie w płytkę. Fajna zabawa ;)
    Arkadius3
    Poziom 16  
    Jak jest z dokladnoscia zegarka? projekt ogólnie bardzo ciekawy szkoda ze nie jest rozbudowany o sekundy
    Gonza
    Poziom 27  
    Fakt, z sekundami wyglądałby jeszcze lepiej. Ale zegar i tak mi się bardzo podoba i mam zamiar go wykonać. Lampy już zapewne do mnie jadą. Poniżej zamieszczam spis elementów wykonany na podstawie schematu ideowego.
    danio_ac
    Poziom 11  
    No więc i ja zapytam. Jak jest z dokładnością tego zegarka??
    bruno4
    Poziom 13  
    Dokładność zegara zależy głównie od rezonatora kwarcowego i kondensatorów 33p. Kondensatory mierzyłem miernikiem LC. Często bywa tak że różnią się od siebie 1-3p. Po kilku dniach pracy chodzi idealnie. Istnieje możliwość regulacji - stosując zamiast jednego z tych kondensatorów trymer o podobnej pojemności lub równolegle z nim mniejszy zmieniający częstotliwość oscylatora. Ale to wymaga przynajmniej doby aby zaobserwować zmiany.

Dodano po 2 [minuty]:

Gonza - dziękuję za profesjonalny spis
    MStaniszczak
    Poziom 11  
    Chciałbym sobie zaprojektować podobny zegar (trochę mi to zajmie – brak wiedzy [jeszcze;-)] i czasu, ale lubię się uczyć, a przynajmniej napisanie programu nie będzie dla mnie większym problemem). Mam jednak jedną wątpliwość po przyjrzeniu się diagramom z Twojej strony. Czy dobrze kombinuję, że w danej chwili świeci się tylko jedna lampka? Tj. procesor po kolei zapala poszczególne lampy, jednak ich zapalanie jest na tyle szybkie że nie pozostałe nadążają gasnąć i w gruncie rzeczy świecą się wszystkie na raz? Bo wygląda mi to tak że w konkretnej chwili wszystkie lampki dostają sygnał na ten sam pin określający cyfrę, jednak tylko jedna z nich dostaje sygnał na pin A, czyli tylko jedna w danym momencie powinna się palić. Mam nadzieję że dobrze wytłumaczyłem o co mi chodzi;-)
    danielkk
    Poziom 31  
    tak w danej chwili sie swieci tylko jedna lampka pobiewarz wszystko jest sterowane multiplexowo. tylko ze z taką częstotliwoscią ze ludzkie oko nie wychwytuje tego.
    MStaniszczak
    Poziom 11  
    danielkk napisał:
    tak w danej chwili sie swieci tylko jedna lampka pobiewarz wszystko jest sterowane multiplexowo. tylko ze z taką częstotliwoscią ze ludzkie oko nie wychwytuje tego.

A więc dobrze mi się wydawało:-) Wielkie dzięki:-) A czy nie doprowadza to do szybszego zużywania się lampek? Chociaż przy takiej częstotliwości to i jej pewnie wszystko jedno;-)
    bruno4
    Poziom 13  
    Nie jest mi znany problem zużywania się wyświetlaczy Nixie, uzależniony od częstotliwości multipleksowania. Ale może ktoś ma jakieś doświadczenia i wiedzę w tym temacie.
    milypl
    Poziom 13  
    Skusił mnie ten zegarek i postanowiłem zrobic taki sam :D Elementy zamowione, lampki tez (wczoraj pojawiły sie na allegro po 3,5zl za sztuke !!!) a programator się maluje własnie :)
    milypl
    Poziom 13  
    Spoko pomysł ze szkłem.
    Ja mam plan na obudowe z blachy nierdzewki 2mm lub 3mm z drewnianymi boczkami i mosiężnymi pierscieniami .
    Jak narazie to mam tylko plytke do programatora, robiona tradycyja metoda (wykałaczka i farba), płytki do zegara oczywiscie bede robił metoda termoforowa. Teraz to zostało mi czekanie na listonosza :D

Krazykilla
    Poziom 12  
    bardzo fajna sprawa ten zegar ;] mam aspiracje zeby cos takiego zrobic, ale chialbym na innych lampach i nie wiem czy bede w stanie ;] mam nadzieje ze bede mogl liczyc na mala pomoc z Twojej strony :D
    ciapciok
    Poziom 20  
    Czym można zastąpić układ 74141 ?

Pozdrawiam