Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie CO

Jacek1708 11 Wrz 2007 23:09 19014 45
  • Sterowanie CO
    Idzie zima
    Postanowiłem zautomatyzować proces sterowania ogrzewaniem w moim mieszkaniu. Założeniem było sterowanie zaworami przy grzejnikach w zależności od zadanej temperatury i harmonogramu czasowego niezależnie w każdym z pomieszczeń w mieszkaniu. Ponieważ oferowane przez producentów sterowniki posiadają funkcje sterowania i programowania temperatury tylko w wybranym pokoju (jednym ) , mnie takie rozwiązane nie odpowiadało. Sercem sterownika jest ATMEL AT89S52 + RTC PCF8583 +pamięć 24C04 . Program napisany w BASCOM zajmuje około 7k. Do wizualizacji , odczytu i nastaw temperatury napisałem programik w VB. dzięki niemu można odczytać temperaturę w 8 punktach mierzoną przez DS1820, ustawić zadaną temperaturę w ybranym pokoju, ręcznie zamknąć lub otworzyć zawór na grzejniku, ustawić i odczytać aktualny czas z RTC, włączyć piec w tryb zima/lato zobaczyć stan wysterowania zaworu grzejnika. Wszystkie nastawy przesyłane są do sterownika przez RS485. Oprócz tego sterownik realizuje funkcje alarmu mieszkaniowego współpracując z czujkami ruchu podczerwieni pasywnej. Informacje o wystąpieniu alarmu również można odczytać z pamięci sterownika za pomocą programu w PC. Jest tam informacja o czasie i strefie z której wystąpił alarm. W harmonogramie czasowym niezależnie dla każdego pokoju ustawić można godziny dzień/noc w tygodniu i weekend W godzinach nocnych temperatura obniżana jest o 3 st. C od zadanej w dzień
    Płytki wykonane metodą termotransferu i po zmontowaniu polakierowane lakierem do elektroniki Podobnie DS , końcówki ubrane w termokurcze i polakierowane. Zobaczymy jak się sprawdzi tej zimy

Sterowanie CO Sterowanie CO Sterowanie CO
    Sterowanie CO Sterowanie CO

Jeżeli chodzi o koszt sterownika to trudno powiedzieć , budowałem go w wolnych od pracy chwilach i wielokrotnie zmieniałem. Myślę że całość nie przekroczy 100 PLN + obudowa od typowej centrali alarmowej z zamontowanym trafem i miejscem na akumulatorek 12V 17 Ah.
    Wszystkiego ciepłego i czekam na opinie

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Jacek1708
    Poziom 12  
    Jacek1708 napisał 112 postów o ocenie 2, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście W-wa. Jest z nami od 2005 roku.
  • Relpol przekaźniki
    Alcatraz
    Poziom 11  
    Zatkało mnie.

Nie interesują mnie tego typu projekty, ale...
    No właśnie ale ten projekt zasługuje na opinie od byle kogo.

Pomysł bombowy co do zintegrowania CO z Alarmem i to czego mało w takich sterownikach, przyjazny interfejs Użytkownika.

A i na koniec chciałem dodać osobiste nadzorowanie i sterowanie poszczególnych stref cieplnych - Pomysł godny Uwagi i Oceny.

Pozdrawiam!
    DmZ
    Poziom 18  
    powiem tyle: projekt jest świetny.nie ważę sie nawet na jedno slowo krytyki.jesteś zawosdowcem.plytka jak z kopyta.wszystko przemyslane.brak słów.

pomysl o komercyjnym działaniu.
    gratuluje.
    grzebuj
    Poziom 13  
    Jestem pod wielkim wrażeniem profesjonalizmu autora projektu.
    Mam pytanie dotyczące elementów wykonawczych, mianowicie interesuje mnie koszt zakupu siłowników i zaworów współpracujących z tymi siłownikami. Jeszcze jeżeli można dowiedzieć się, czy producent udostępnia specyfikacje dotyczące sposobu sterowania tymi urządzeniami.
    Marczeli_P
    Poziom 20  
    Bardzo fajny projekcik. Czy była by możliwość abyś wrzucił schemacik i wzór płytek.
    I interesuje mnie jeszcze jedna sprawa gdzie można kupić takie właśnie sterowniki zaworów żeby je zmienić zamiast głowic termostatycznych?
    Nie wiem jakie masz piec, ale przy węglowym istnieje prawdopodobieństwo, że przegrzejesz wodę. Powiedzmy nałożysz do pełna i temperatura w pomieszczeniu się ustali to zawory sie pozamykają a piec będzie pracował z pełną mocą z wodą obiegającą tylko rurki. Nie wiem czy rozważałeś taki przypadek, wartałoby zastosować jakiś dodatkowy zbiornik buforujący aby ci instalacji nie porozrywało, albo przynajmniej w takim przypadku skierować medium przynajmniej do boljera. Uzyskałbyś przy okazji ciepłą wodę użytkową.
    Calineczka*
    Poziom 31  
    ...powtorze sie, ale bardzo interesujacy projekt. Jest jakas zaleznosc od temp. zewnetrznej?jest ona brana pod uwage? Jak szybko uklad reaguje na zmiany temperatury? Wziales pod uwage jakies czynniki zaklocajace, np. powiew cieplejszego powietrza, przeciag, etc? Zaimplementowales jakis algorytm zapobiegajacy za czestemu/szybkiemu przelaczaniu zaworow?
    Jacek1708
    Poziom 12  
    Piec jest gazowy dwusystemowy z własnym sterownikiem. Niema więc kłopotu z przegrzaniem instalacji.
    Co do schematu i płytek jest to sprawa bardzo prosta i indywidualna zależy bowiem od zastosowanych przekaźników wykonawczych i procka . U mnie przekaźniki sterowane są z jednego portu poprzez ULN2803. Reszta to magistrala I2C do zegara i pamięci, 1Wire do DS, złącze ISP, i wejście timerów dla alarmu ( alarm wykorzystuje przerwania). Poza tym gdy wychodzę z domu i załączam alarm sterownik wie że nie ma domowników i ustala niższą zadana temperaturę. Gdy alarm jest wyłączony sterownik realizuje program w/g harmonogramu czasowemu.
    Siłowniki są typowe SAUTER i zwykłe zawory grzejnikowe Ja kupiłem polskie po 35 PLN za sztukę. Siłowniki innej firmy widziałem w marketach budowlanych w dziale ogrzewania . Działają podobnie jak głowica termostatyczna: zbiorniczek z woskiem podgrzewany jet mini grzałką 230V.
    Załączanie i wyłącznie zaworów od zadanej temperatury ma histerezę +1 -0,1 st.C. Sam siłownik na pełne otwarcie / zamknięcie potrzebuje około 1,5 min. Jest wiec pewna bezwładność tego układu.
    piotrekcrash
    Poziom 12  
    Jacek1708, Dokładnie tego typu projektu szukam od poł roku, żadna firma nie oferuje takiego lub chociaż podobnego urządzenia...
    Już sam miałem się wziać za projektowanie, ale posłuże się Twoim projektem:)
  • Relpol przekaźniki
    gregoorr
    Poziom 17  
    No muszę przyznać że baarrdzzo interesujący projekt, tym bardziej że z mojej branży. Bije na głowę spotykane rozwiązania na rynku nie tylko pod względem finansowym, ale również pod względem łatwości modyfikacji. Minus to niestety konieczność poprowadzenia przewodów. W moim przypadku więc odpada. Jeśli chodzi o głowice to tak jak napisano powyżej jest to głowica termiczna, w której znajduje się grzałka (chyba 3W), która powoduje rozgrzewanie wosku lub płynu. Z fizyki wiadomo że rozgrzewanie powoduje rozszerzanie, i płyn lub wosk wciska grzybek powodując zamykanie zaworu. Jest to dosyć płynne, trwa do kilku minut i nie powoduje żadnego hałasu. Kosz to od dwudziestu paru złotych. Na rynku jest kilka takich rozwiązań, miedzy innymi bezprzewodowych. Można kupić głowicę z zegarem , ale wtedy sterujemy tylko jednym grzejnikiem, lub zdecydować się na np: rozwiązanie AURATON-a (aktualnie nowość w ich ofercie). Mamy centralkę, która może sterować do 8 głowic radiowych. Niestety temperatura mierzona jest w punkcie zamontowania centralki. Cena centralki i kilku głowic zwala z nóg. W linku jest instrukcja tego systemu. Brak niestety kontroli temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Najbardziej podoba mi się pomysł obniżenia temperatury po zazbrojeniu alarmu, tak oczywisty że aż ciężko na niego wpaść. Dla mnie rewelacja, pod względem rozwiązania problemu.
    http://alarmy.auraton.pl/media/produkty/80B_TX_RX_window.pdf
    " target="_blank" rel="nofollow" class="postlink ">
    http://alarmy.auraton.pl/media/produkty/80B_TX_RX_window.pdf
    _Arecki_
    Poziom 15  
    Jacek1708 napisał:
    Załączanie i wyłącznie zaworów od zadanej temperatury ma histerezę +1 -0,1 st.C. Sam siłownik na pełne otwarcie / zamknięcie potrzebuje około 1,5 min. Jest wiec pewna bezwładność tego układu.

Jak jest właśnie z bezwładnością grzania?
    Pytanie do Ciebie lub do fachowców (gregoorr).

Miałem kiedyś zamontowany sterownik CO (pomiar temp. w jednym punkcie i odpowiednio włączanie/wyłączanie pieca) - najprostszy z możliwych.
    Nie podobało mi się to, że w momencie przekroczenia zadanej temp. piec się wyłączał i grzejniki robiły się zimne. Gdy temp w końcu spadła piec się włączał i grzejniki robiły się ciepłe/gorące (zależnie od ustawienia) aż do przesady. Taka bezwładność bardzo mi przeszkadzała - raz zimne, raz gorące. Histereza ustawiona na 1 st. C, próbowałem dać czujnik bliżej grzejników, aby był bardziej wrażliwy, ale nie bardzo to pomogło.
    Problem był o tyle nieprzyjemny, że mam jeden dość duży grzejnik, który właśnie był albo źródłem gorąca, albo zimna - bardzo irytujące.

Czy zauważyłeś u siebie takie zjawisko, ewentualnie wiesz jak temu zapobiec?
    sczarek
    Poziom 10  
    Histereza 1 st C to bardzo duzo. Ile trzeba grzac(chlodzic), zeby zmienic temp o 1 st C.
    Sterowniki z gornej polki maja histereze 0.1 st C
    Jacek1708
    Poziom 12  
    Nie mam jeszcze dużego doświadczenia, ale czytałem że nie każdy typ grzejnika nadaje się do pracy automatycznej. Żeliwne w ogóle odpadają, płytowe blaszane też nie są najlepsze, Ja zdecydowałem się na aluminiowa z Krakowa ze względu na opinie o nich pod względem współpracy z automatyką. Poza tym temperaturę na wy. z pieca ustawiłem na około 45 st. C. Zmiany temperatury są bardziej rozciągnięte w czasie , a więc mniej gwałtowne. Jak już pisałem zima przed nami i wówczas okaże się czy teoria pokrywa się z praktyką?
    markhack6
    Poziom 13  
    Witam
    Dobry projekt -
    gratuluje wytrwałości i jestem przekonany że szybko zwrócą się koszty budowy.
    Posiadam podobne urządzenie od 9 lat , które jest często udoskonalane lecz bardziej rozbudowane i zaawansowane lecz muszę stwierdzić że sterownik CO. musi być bardzo "elastyczny" na zmienne potrzeby użytkownika i oczywiście niezawodny.
    gregoorr
    Poziom 17  
    _Arecki_ napisał:

Jak jest właśnie z bezwładnością grzania?
    Pytanie do Ciebie lub do fachowców (gregoorr).

No niestety w takim rozwiązaniu tak będzie. Jest to szczególnie uciążliwe przy instalacjach gdzie zład wody jest duży i są grzejniki o dużej pojemności wody np: żeliwne. Przy takim napędzie (głowica termiczna) nie da się tego rozwiązać. Jej stany to zamknięte lu otwarte, nie ma stanów przejściowych. Auraton i Euroster stosują inne ciekawe rozwiązanie. Głowica ma napęd elektryczny, podobnie jak w serwie modelarskim. Grzejnik jest stopniowo przymykany. Jeśli jest za ciepło to sterownik podaje impuls i silniczek stopniowo przymyka zawór. Po ustabilizowaniu grzejnik jest mniej lub bardziej ciepły, bez gwałtownych skoków temperatury. Głowice są zasilane bateriami, 2 baterie alkaliczne R6, żywotność do 2 lat. Wydaje mi się że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie sterownika z tego projektu i takich głowic.
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników
    Fajne rozwiązanie, chociaż jest jedno "ale" do zamieszczonych obrazów, czy:

WTOTEK na ekranie, to dodatkowa informacja o losowaniu Lotto we wtorek (dodatkowa funkcja systemu - przypominacz dla potencjalnych milionerów ) ? ;)))
    _Arecki_
    Poziom 15  
    gregoorr napisał:
    Auraton i Euroster stosują inne ciekawe rozwiązanie. Głowica ma napęd elektryczny, podobnie jak w serwie modelarskim. Grzejnik jest stopniowo przymykany. Jeśli jest za ciepło to sterownik podaje impuls i silniczek stopniowo przymyka zawór. Po ustabilizowaniu grzejnik jest mniej lub bardziej ciepły, bez gwałtownych skoków temperatury. Głowice są zasilane bateriami, 2 baterie alkaliczne R6, żywotność do 2 lat. Wydaje mi się że idealnym rozwiązaniem byłoby połączenie sterownika z tego projektu i takich głowic.

Takich właśnie regulatorów szukałem, ale wszystkie były dwu-stanowe (on/off). Samemu coś takiego zrobić to trochę zabawy jest, może być nawet skokowa regulacja, ale żeby nie była tylko 2-krokowa. Zaraz poszukam tych co wspomniałeś, ale podejrzewam, że ich cena jest zdecydowanie wyższa od zwykłych dwustanowych regulatorów.
    Jacek1708
    Poziom 12  
    sczarek napisał:
    Histereza 1 st C to bardzo duzo. Ile trzeba grzac(chlodzic), zeby zmienic temp o 1 st C.
    Sterowniki z gornej polki maja histereze 0.1 st C

histereze można ustawić bardzo wąsko lub wogóle pomonąć, a wydłużyć czas pomiędzy kolejnymi próbkami który teraz wynosi 1s. Praktyka pokarze zmiana paru linijek programu to błachostka i można dowolnie eksperymentować aby uzyskać nie tylko oszczędności ale komfort.
    Morpheusss
    Poziom 15  
    Witam!
    Gratuluję projektu, oby takich więcej! Miło patrzeć - estetyczny, przemyślany, dobrze wykonany.
    Sam zabieram się do budowy podobnego kontrolera, mam jednak problem z zakupem głowic do zaworów. Gdzie przez internet można kupić głowice termiczne bądź elektryczne? Na Alle.... pustki, albo ja nie potrafię szukać ;)
    Jacek1708
    Poziom 12  
    Paweł Es. napisał:
    .... WTOTEK na ekranie, to dodatkowa informacja o losowaniu Lotto we wtorek (dodatkowa funkcja systemu - przypominacz dla potencjalnych milionerów ) ? ;)))

Wtorek to poprostu dzień tygodnia. Jak pisałem, harmonogram czasowy może być inny w tygodniu, a inny w weekend . Z tąd na tej grafice oprucz czasu czytanego z RTC sterownika również dzień tygodnia
    JStan
    Poziom 16  
    Tym razem i ja musze wyrazić swoją opinie. Urządzenie bardzo mi się podoba ze względu na funkcje jaką pełni, opatrzone jest w oprogramowanie użytkowe a wykonanie wszystkiego to już prawdziwy sukces, płytka dwustronna i interfejs sterujący w VB. Moja ocena 6/6. Życze więcej takich udanych konstrukcji!!
    Gibol
    Poziom 17  
    Konstrukcja normalnie bomba. Wszystko zrobione dokładnie i przemyślane. Interfejs sterujący także świetny! Pełen profesjonalizm! A jakie zastosowanie praktyczne! Zima idzie... to idealne rozwiązanie! Jestem pełen podziwu! Wielkie gratulacje dla autora!
    Orochimaru
    Poziom 31  
    Bardzo fajny projekt ze świetnym wykonaniem. Są szanse na zamieszczenie wsadu i programu na forum?
    Rozumiem, że sterownik może pracować bez komputera, a program jest tylko ułatwieniem programowania.

gregoorr napisałeś, że taka głowica woskowa nie ma stanów przejściowych. Nie można by tej grzałki jakoś PWM-em potraktować, albo sterować wielkością napięcia?
    Jacek1708
    Poziom 12  
    Orochimaru napisał:
    ............
    Rozumiem, że sterownik może pracować bez komputera, a program jest tylko ułatwieniem programowania.

?

Oczywiście sterownik zaprogramowany pracuje bez komputera. Grafiki służą jedynie do nastaw i wizualizacji. Myślę żeby dopisać kawałek programu który zdejmowałby wykres temperatury w funkcji czasu /taki Bayer/ , ale może później i w tedy komp musiałby pracować
    Co do programu wątpię żeby można go było wykorzystać w całości tak jak jest , ponieważ dostosowany jest do indywidualnego środowiska w którym pracuje sterownik. Poza tym zawiera sporą część do komunikacji z PC. Oba programy / dla sterownika i PC / pisane były równolegle. Oczywiście mogę podpowiedzieć jak rozwiązałem to czy tamto, ale oczekuję konkretnych pytań. Muszę nadmienić że jest to mój pierwszy program na PC napisany w VB6. Sam wiele godzin spędziłem w necie szukając i pytając mądrzejszych od siebie. gotoców niema

Co do stanów przejściowych siłownika
    Ponieważ czas przesterowania jest dość długi, a czas próbkowania bardzo krótki myślę że może dojść do sytuacji gdy w takcie niepełnego otwarcia przyjdzie polecenie zamknij i na odwrót. wszystko zależy jak szybko będzie zmieniać się temperatura w pokoju i jak wąską histerezę ustawimy .
    markhack6
    Poziom 13  
    Proszę nie stresować autora ocenami projektu , to jest dobry moment aby wspólnie wyciągać wnioski co jest lepsze a co jeszcze lepsze .
    Ja mam zdanie takie, całkowicie cyfrowy sterownik kiedyś się "zwiesi" może w dalszym etapie dobrze było by pomyśleć o zabezpieczeniach i o UPS.
    Marczeli_P
    Poziom 20  
    Mam pytano do autora gdzie można kupić w Polsce te regulatory do kaloryferów proszę o namiar na firmę lub sklep.
    Jacek1708
    Poziom 12  
    Marczeli_P napisał:
    Mam pytano do autora gdzie można kupić w Polsce te regulatory do kaloryferów proszę o namiar na firmę lub sklep.

Nie rozumiem pytania. Proszę przeczytać uważnie wszystkie posty
    AoT_Hunter_PL
    Poziom 21  
    Koledze chodziło o sterowane zawory do grzejników :)
    tomeeh
    Poziom 23  
    Hej.
    Mi osobiście w tym projekcie najbardziej podoba się współpraca z PC. Sam robię kilka urządzeń na µC, lecz połączenie ich z PC to już dla mnie większy problem. Poprzez jakie złącze się komunikujesz - jest to RS232? Powiedz szczerze - jak bardzo skomplikowana jest obsługa komunikacji od strony PC? Czy masz gdzieś adres źródłowej strony, w której te problemy zostały opisane?