Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomoc przy schemacie, źródło prądowe

01 Paź 2007 19:27 1952 3
 • Poziom 10  
  Witam wszystkich. Buduję źródło prądowe na zasilaczu impulsowym i mam pewien problem, zdobyłem pewien schemat ale nie jestem pewien czy on jest właściwy chodzi mi o tę część z ukł. LM358 który ma odpowiadać za kontrolę prądu, poza tym nie moge sobie poradzić z doborem właściwych wartości wartości elementów towarzyszących LM358, zależy mi na tym by przy zmianach rezystancji obciążenia prąd pozostawał niezmieniony natomiast napięcie może ulegać zmianom. Poniżej przedstawiam schemat. Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc.
  Pomoc przy schemacie, źródło prądowe
 • Poziom 19  
  dlaczego akurat na zasilaczu impulsowym? to dosc wredna technika :)
  dodatkowo układy TOP są bardzo wrazliwe na wszelkie niedokładnosci w projekcie.

  na poczatek rozdziel sobie cały układ i zxastanow sie dokłądnie - jakie ma miec parametry. - napisz sobie to na kartce.
  przeanalizuj note katalogową układu TOP i zobacz powinno byc na wyprowadzeniu 1. sprawdz noty katalogowe transoptora. Początkowo dopracuj częśc układu z układem U2B - tak by uzyskać pełny zakres regulacji napięcia. tu masz w zasadzie tylko komparator. ten układ powinie byc skompensowany ale tę funkcję spełniają juz elementy po str. pierwotnej :C4,C5,R5 Przeanalizuj notę TL431 - w tej konfiguracji Twoje zrodło napieciowe bedzie dawac napiecie jakies 2,5V o ile dobrze pamietam. zajmij sie obliczeniem ukłądu prądowego - okresl sobie przedtem jaki prad ma byc regulowany - oblicz wartosci rezystorow r13,14,17* . na koncu skompensuj to dziadostwo - dobierając wartosci w obw. uj. sprzężenia . to tak pokrotce i strrrasznie ogólnie :)
  no i sprawdz czy Ten LM358 wytrzyma Tobie to napiecie wyjsciowe na poziomie 50V i wyzszym niestety - osobiscie wątpię (w kazdym razie nie pamietam)
 • Poziom 17  
  Też o to zapytam....dlaczego?
 • Poziom 10  
  Witam, poprawiłem trochę schemat i mając trochę czasu zacząłęm kombinować w PSpice próbując zasymulować ten układ kontroli prądu i komparator. Wypociłem coś takiego, nie wiem czy jest dobry. Jeśli coś pomyliłem to proszę o uwagi.
  Używam PSpice 8.0 więc może ten schemat być trochę dziwny.
  Dioda D2 to u mnie LED transoptora, założyłem że prąd bedzie sie zmieniał w zakresie 4-20mA. Rezystor R16 to u mnie obciążenie.
  Nie wiem czy coś takiego uda mi się osiągnąć ale jest możliwość by zasymulować przy spadku rez. obciążenia by przy przekroczeniu max. wart.
  prądu ID2 napięcie zasilające zmniejszało swoją wartość(zależy mi by prąd utrzymywał się na poziomie 5A) czy tak będzie w rzeczywistości zachowywał się ten układ?
  Pomoc przy schemacie, źródło prądowe
  Aha, wachania napięcia zasilającego dopuszczam w granicach 5-48V, jest to realne czy może przesadzam?