Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Usbasp by chrzanek24 dziala naprawdę

chrzanek24 05 Feb 2008 21:53 9459 41
Altium Designer Computer Controls
  • Usbasp by chrzanek24 dziala naprawdę
    Chciałbym przedstawić mój pierwszy programator czyli Usbasp . Płytke wykonałem metodą termotransferu i wytrawilem w chlorku żelaza w mojej wytrawiarce (przedstawie ją później). Płytka jest drugą w moim życiu więc nie jest najlepsza, ale nie jest zla :). Programator działał od razu, bez żadnych problemów.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    chrzanek24
    Level 10  
    chrzanek24 wrote 12 posts with rating 1, helped 0 times. Live in city Kielce. Been with us since 2006 year.
  • Altium Designer Computer Controls
    comer3
    Level 27  
    Całkiem ładna i udana konstrukcja.. :) Jaki jest koszt wykonania tego programatora (od 0) ??
  • Altium Designer Computer Controls
    Traker Wymiatacz
    Level 14  
    ładna konstrukcja jak na drugą w życiu
    możesz zamieścić TWÓJ schemat?
    bo widziałem usbaspy bez tych diód(nie led) ale czytałem że nie zadziała
    więc proszę zamieść twój schemat
    m3
    Level 11  
    Ładnie wygląda, chociaż drugie zdjęcie (od strony ścieżek trochę nie wyraźne)...
    Poza tym staraj się nie prowadzić ścieżek pod kątem prostym, tak jak zrobiłeś to w pobliżu złącza USB. Lewa strona wygląda lepiej. Daje -5/6 :)
    chrzanek24
    Level 10  
    Koszt tego programatora to 15 zł więc nie dużo. Zamieszczam schemat w eaglu. Dodaje wyraźnie zdjęcie płytki. Kalafonia popsuła cały efekt :(

Test123
    Level 14  
    Quote:

Kalafonia popsuła cały efekt

No wlasnie.. i dlatego zawsze po lutowaniu powinno sie dokladnie umyc szczoteczka (np do zebow) plytke np.. Izoprepanolem albo spirytusem lub innym srodkiem usuwajacym kalafonie. I na koniec zabezpieczyc jakims lakierem. I to nie tylko ze wzgledow na estetyke.
    massaada
    Level 12  
    Całkiem zgrabnie Ci to wyszło, chociaż można by zrobić jakąś obudowę.
    Jeżeli chodzi o kalafonię są na to trzy sposby.

1. Przed polutowaniem elementów pokrywasz płytkę kalafonią w spray'u. Zletą jest ochrona miedzi przedz czynnikami zewnętrznymi. Nie potrzeba też dodatkowo nabierać kalafonii na grot, wystarczy ta ze spoiwa.
    Punkty lutownicze są wtedy czyste i błyszczące, pod warunkiem że ich nie przegrzejesz (lutowanie ok 1 do 2 sek).

2. Jeżeli nie masz kalafonii w spray'u to można ją rozpuścić w czystym denaturacie lub lepiej w spirytusie reatyfikowanym. Takim roztworem pokrywa się płytkę przed lutowaniem. Efekt podobny do tego z pkt. 1

3. Można zmyć kalafonię po lutowaniu spirytusem lub rozpuszczalnikiem nitro, ale wtedy tracimy warstwę ochronną (nie zalecane).
    Życzę powodzenie w zabawie elektroniką.
    Traker Wymiatacz
    Level 14  
    nie chodziło mi o schemat ideowy
    podaj proszę schemat montażowy bo nie wiem jak te diody zamontować
    chrzanek24
    Level 10  
    Kreską w strone USB jeżeli o to ci chodzi :)
    Anaakin2004
    Level 12  
    Witam. Całkiem dobry projekt. Ale małe uwagi:
    1. Ścieżki nie pokryte spoiwem lutowniczym, to jest mały błąd w całej konstrukcji. kalofonia usuwa się łatwo zmywaczem dla podnogci.
    2. Nie zaleca się robić ścieżek pod kątem 90 stopni.
    MarasTej
    Level 11  
    Ja chciałem się zapytać dlaczego nie zaleca się robić ścieżek pod kątem 90 stopni? i czy jak mam spoiwo z topikiem to też powinienem posmarować całą płytkę kalafonią przed lutowaniem? bez tego też mi się pięknie lutuje
    hemol
    Level 12  
    Programator na usb dla avr jeszcze nie jest mi potrzebny, ale dla ludzi mających nowsze komputery niezastąpiony. Wykonanie bardzo dobre, te krople kalafonii na płytce nie przeszkadzają, przecież w obudowie nie będzie widać, a nikt tego po kałużach, śniegu, nie będzie targał. Ścieżek pod kątem 90° nie należy robić ponieważ w tych miejscach powstają podtrawienia. Tak dobrze jest pokryć płytkę wcześniej topnikiem w sprayu, albo roztworem kalafonii.
    Stan Borys
    Level 11  
    Ja mam trzy pytania:
    1 Gdzie jest wsad?
    2 Czy są potrzebne dodatkowe sterowniki Windows?
    3 Jakiego programu używasz do tego programatora?
    adamc3
    Level 10  
    fajny układ, i dobrze wykonany, ale czy ma ktoś może taki sam tylko z elementami smd - ciekawie by wygladał a na pewno byłby o wiele mniejszy...

aha i pytanie do autora -> po co są te dwie diody ?
    chrzanek24
    Level 10  
    Dla zabezpieczenia portu USB, ale widzialem schematy bez tych zenerek i też podobno działa.
    adamc3
    Level 10  
    tzn. chodzilo mi o diody zielona i czerwona .... czy one mrugaja przy ladowaniu programu ?
    schematu z zalacznika nie ogladalem stad te pytanie .
    ma3-4ysz
    Level 24  
    "Podłączam" się pod pytania Stan Borys prosząc o pochwalenie się kompletną dokumentacją projektu.
    chrzanek24
    Level 10  
    Dioda czerwona sygnalizuje działanie programatora a dioda zielona świeci się gdy wgrywany jest flash
    Duch__
    Level 31  
    W tym temacie umieściłem kompletny schemat wraz z PCB oraz programem do obsługi USBasp, wszystkimi sterami, wsadem i ustawieniami Fusebitów. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic896283.html
    m3
    Level 11  
    Twój dodatek chyba jeszcze nie jest skończony? Przylutuj pozostałe nóżki, mimo tego, że nie są używane. Wyglądać będzie trochę bardziej profesjonalnie.
    Poza tym usuń punkty za transfer... To nie jest coś za co można by wymagać punktów. ;)
    dawid512
    Level 32  
    Fajny programator zwlaszcza dla nowych komputerow gdzie jest duzo gniazd usb. Plytki robisz ok ale zastosuj sie do tego co ci podpowiadaja koledzy czyli tak: Trawisz, malujesz lub spryskujesz plytke roztworem kalafonii i lutujesz bez niej poniewaz plytka jest dobrze przygotowana i lutuje sie naprawde fajnie. Dzieki temu wyeliminujesz te brzydkie pola kalafonii.

Pozdrawiam
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    A weź człowieku powiedz jak ty to robisz że tak palisz tą kalafonię ?? chyba za długo lutujesz połączenia albo używasz kalafonię poza tą która znajduje się w "cynie", w życiu czegoś takiego nie widziałem ;p chociaż czasem całe płytki cynuję i nie miewam takich problemów, co do projektu to zastrzeżeń, a nawet sobie zrobie coś takiego tylko wersję z podstawkami na jednej płycie (rzadko robie złącza ISP na płytkach bo u mnie we "wiosce" ;] nie ma za bardzo goldpinów)

P.s. jak robisz płytki ?? prasujesz na papier czy "wcierasz" toner w laminat ? (znaczy sie że masz żelazko na kolanach na tym laminat i papier/folia)
    jaculas
    Level 14  
    jakim wiertłem wierciłeś otwory?
    chrzanek24
    Level 10  
    Kładę płytkę na stole potem papier kredowy i prasuje .

Dodano po 1 [minuty]:

Wiercę wiertłem 0,8 czasami wiekszym pod podstawki i złącza.
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    No to polecam sposób z żelazkiem na kolanach, płytki wychodzą ZAWSZE ponieważ nierówności na płycie żelazka itp. powodują że nie wszystko sie odbija a wcierają ścierką wszystko dociskasz i tyle potem na 5 min do zamrażarki i do trawiarki (najlepiej nadsiarczan sodu bo nie plami)
    m3
    Level 11  
    @MICHAŁ.rogaczewski, pierwszy raz się spotykam z tym, żeby ktoś wkładał płytkę do zamrażarki zaraz po sprasowaniu... :D Możesz wyjaśnić co to daje?
    vertim
    Level 23  
    Najlepiej płytke jest najpierw oczyścić papierem ściernym (wodnym) , chodzi mi tutaj o P440.
    :D
    Potem wyczyścić żelazko i dalej wiadomo.Ja mam jeszcze takie pytanie , jakiego papieru czy foli używacie do termotransferu :P
    Ja osobiście używam papieru fotograficznego i płytki wychodzą takie jak na wydruku:D
    michal.rogaczewski
    Level 28  
    m3 wrote:
    @MICHAŁ.rogaczewski, pierwszy raz się spotykam z tym, żeby ktoś wkładał płytkę do zamrażarki zaraz po sprasowaniu... :D Możesz wyjaśnić co to daje?

A daje daje ale jak robisz z folią wtedy odchodzi zawsze czysta folia bez oporu (praktycznie sama odpada)
    vertim wrote:
    Potem wyczyścić żelazko i dalej wiadomo.Ja mam jeszcze takie pytanie , jakiego papieru czy foli używacie do termotransferu Razz
    Ja osobiście używam papieru fotograficznego i płytki wychodzą takie jak na wydruku:D

Folia rlz ;] nie ma całej tej zabawy ze zrywaniem papieru w kawałeczkach tylko odchodzi za jednym pociągnięciem