Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop na AVR prezentacja urządzenia

mi_ma 05 Mar 2008 07:51 33084 47
  • Oscyloskop na AVR prezentacja urządzenia

Oscyloskop to jedno z najważniejszych urządzeń dla elektronik hobbysty, jednak nie każdy może sobie na to pozwolić ze względu na cenę. Komercyjne oscyloskopy często są stosunkowo drogie, a wieleu elektroników amatorów myślało o zbudowaniu własnego. Klasyczny oscyloskop (z lampą oscyloskopową) jest trudny do budowy w warunkach domowych ze względu na wymiary i łatwość uszkodzenia. Alternatywą są oscyloskopy PC, jednak są one nie przenośne, a w przypadku błędów na etapie projektowym, mogą być niebezpieczne dla samego komputera. Trzecim rozwiązaniem jest cyfrowy oscyloskop z wyświetlaczem LCD. I taki projekt znajdziemy na stronie źródłowej.

Niektóre funkcje:

maksymalna częstotliwość wejściowa 5MHz
    maksymalna częstotliwość wyświetlana bez antyaliasingu 10MHz
    rozdzielczość wyświetlacza 240x128
    Czułość 40mV na działkę
    impedancja wejściowa 10K
    Zasilanie: pojedyncze *V do 10V, 1A

Oscyloskop na AVR prezentacja urządzeniaOscyloskop na AVR prezentacja urządzenia
    Oscyloskop na AVR prezentacja urządzeniaOscyloskop na AVR prezentacja urządzenia

Więcej informacji na stronie źródłowej

Źródło http://www.eosystems.ro/eoscope/eoscope_en.htm

Fajne!
  • #2 05 Mar 2008 09:25
    AdlerPL
    Poziom 10  

Wie ktoś może skąd można by w Polsce dostać pasujący wyświetlacz?

• #3 05 Mar 2008 09:41
    korrus666
    Poziom 40  

Też sobie pomyślałem o budowie tego urządzenia i niestety również nie znalazłem tego wyświetlacza. Szkoda by było gdyby z tak głupiego powodu trzeba będzie zrezygnować z tak interesującego projektu. Chociaż napisane jest tam że wyświetlacz dowolny kompatybilny ze sterownikiem HD61830B. Poszukałem i znalazłem tu model LM3129. Może ktoś znajdzie jeszcze gdzieś.

• #4 05 Mar 2008 10:00
    marenc
    Poziom 24  

Hehe ... Xilinx zatrudniony do obsługi klawiatury :P A dane odbierane z ADC przez mikrokontroler :P

Co do projektu ... ja bym go uznał za kolejny "amatorski" oscyloskop ;) Jak skończę obecny projekt frezarki CNC to wezmę się za oscyloskop tylko na układzie programowalnym(i też xilinx) :)

• #5 05 Mar 2008 10:13
    Tleilax
    Poziom 12  

Jeśli chodzi o wyświetlacz to kiedyś zastanawiałem się nad wykorzystaniem telewizorka 7'' LCD z wejściem VGA. Jeśli chodzi o parametry to chyba znacznie lepiej bo jest kolor i uniwersalny interfejs, niestety sterownik to już chyba raczej FPGA albo szybki uC. W tym momencie gdybym miał coś takiego robić to chyba wszystko bym upchnął w FPGA(miękki mikroprocesor + obsługa interfejsów + układy kontroli taktowania). Ale chyba szybciej i taniej jest kupić gotowy(o zbliżonych parametrach) :( - cóż takie czasy.

• #7 05 Mar 2008 13:33
    magik128
    Poziom 22  

Ja nie wiem jak zrobienie takiego oscyloskopu może wychodzić taniej:/ Patrząc na części,już nie wspominając o samym wyświetlaczu widzę tu koszta rzędu 500zł. Za te pieniądze można kupić używany 2 kanałowy oscyloskop o paśmie minimum 25Mhz. I gdzie tu oszczędność?

• #8 05 Mar 2008 14:29
    Anonymous
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 05 Mar 2008 15:47
    Szopler
    Poziom 21  

Oscyloskop 2x50MHz (analogowy z lampą) z podwójną podstawą czasu (lupa) od 380 złotych na Alletanio (w tym przypadku). Sam kupiłem i polecam - sprzęt choć używany jest w pełni sprawny (bawię się nim już 3h i nie stwierdzam uszkodzeń). Firma sprzedała już ich kilka - szukajcie "oscyloskop Metrix" ;). Powodzenia!

• #10 06 Mar 2008 00:21
    drak
    Poziom 19  

I tak trzeba przerobić soft bo za ludzkie pieniądze raczej nie znajdzie się wyświetlacza z takim sterownikiem.

• #11 06 Mar 2008 07:52
    mirek301
    Poziom 19  

Ponad rok temu wykonałem ten oscyloskop.

Koszty zamknęły sie w kwocie 200 PLN łącznie z zamówieniem w profesjonalnej firmie wykonania pcb z maska i nadrukami.
    Cześć elementów można zamówić jako tzw sample.
    Dlatego radykalnie spadł koszt wykonania.

Jedyne co zmieniło sie w pokazanej wersji v1.2 w stosunku do wykonanej przeze mnie v.1.1 to soft w AVR

Wyświetlacze były dostępne na Wolumenie za 40-50 zl jedynie z zielonym podświetleniem.
    Nie wiem jaka teraz jest ich cena na Wolumenie.

Jak uda mi sie złapać kontakt z kolegą będącym aktualnie w posiadaniu tego oscyloskopu wstawię zdjęcia.

Dla mnie oferował zbyt mała częstotliwość graniczną.
    Ale był bardzo użyteczny w serwisie RTV.

W końcu kupiłem oscyloskop jako przystawkę USB do komputera i z dużo szerszym pasmem.

• #12 06 Mar 2008 20:30
    szakamason
    Poziom 13  

Tak jak kolega Mariuszlorenc stwierdził, Xilinx do klawiatury to nieporozumienie, to tak jakby mieć w domu stację lutowniczą z Hotair'em i używać tylko i wyłącznie do opiekania kiełbasek....

• #13 06 Mar 2008 22:54
    sambo123
    Poziom 13  

Nie wiem jak ta koledzy Mariuszlorenc i szakamason czytaja schemat, ale ja widze ze Xilinx taktuje ADC.. najprawdopodobniej pelni role dzielnika czestotliwosci oraz taktuje zapis do pamieci.

• #14 07 Mar 2008 17:03
    marenc
    Poziom 24  

Zawsze można by było mniejszy oscylator dać bezpośrednio na ADC :P

• #15 07 Mar 2008 20:14
    dgajew
    Poziom 18  

Używając stałego generatora nie będziemy mogli zmieniac podstawy czasu. Zastanawiam się czy daloby się rozszerzyć pasmo wymieniąc stopnie analogowe na coś szybszego, wzmacniacze operacyjnego z GBP = kilkaset MHz to obecnie nic nadzwyczajnego, kwestia odpowiedniego przetwornika ADC. Możnaby też zrezygnować z wyświetlacza i przesyłać wyniki np po usb do komputera PC (ewentualnie RS232 z optoizolacją). Autor zamieścił kod źródłowy, przeróbka powinna być łatwa, nie mam tylko pomysłu na coś bardziej przyziemnego niż xiling w roli generatora zegara.

• #16 08 Mar 2008 03:22
    lucian
    Poziom 13  

dgajew napisał:
    Używając stałego generatora nie będziemy mogli zmieniac podstawy czasu.

podstawę czasu ustawia uC, generatorem PWM na końcówce 15.

dgajew napisał:
    Zastanawiam się czy daloby się rozszerzyć pasmo wymieniąc stopnie analogowe na coś szybszego, wzmacniacze operacyjnego z GBP = kilkaset MHz to obecnie nic nadzwyczajnego, kwestia odpowiedniego przetwornika ADC.

stopnie analogowe mogą chodzic na 200MHz
    W tym układzie pasmo ogranicza tylko filtr wejściowy. 20MHz
    Pamięc 50MHz(czas dostępu 20ns)
    ADC 60MHz(w kazdym cyklu zegara mozna pobrac 1 sampla)

dgajew napisał:
    Możnaby też zrezygnować z wyświetlacza i przesyłać wyniki np po usb do komputera PC (ewentualnie RS232 z optoizolacją). Autor zamieścił kod źródłowy, przeróbka powinna być łatwa, nie mam tylko pomysłu na coś bardziej przyziemnego niż xiling w roli generatora zegara.

jest mało zasadne użycie xilinga do wysterowania wyświetlacza, chyba ze chciałbyś się wykaza umiejętnością ich programowania.

Dodano po 13 [minuty]:

mariuszlorenc napisał:
    Zawsze można by było mniejszy oscylator dać bezpośrednio na ADC :P

jak chcesz uzywac stałego zegara to musiałbys cały ten ZOOM-czyli rozciąganie zobrazowanego sygnału robic programowo w uC.
    Taki dzielnik zegara ADC to jest jakas uproszczona wersja.

• #17 08 Mar 2008 09:26
    marenc
    Poziom 24  

Najpierw się obronię :) Zawsze można zastosować 74HC590, a nie wykorzystywać Xilinx'a do takich rzeczy!

Co do wysyłania danych(oscylogramów na bieżąco) do kompa przez USB lub RS232 to jestem przeciwny. Są one za wolne. Myślałem nad wykorzystaniem ATA lub Ethernetu ... ale narazie mam inny projekt ;)

• #18 08 Mar 2008 10:05
    sambo123
    Poziom 13  

lucian napisał:
    dgajew napisał:
    Używając stałego generatora nie będziemy mogli zmieniac podstawy czasu.

podstawę czasu ustawia uC, generatorem PWM na końcówce 15.

Tak zgadza sie na koncowce 15 uC jest PWM, ale jego zadaniem jest wysterowanie wzmacniacza operacyjnego (regolacja podzialki V).
    mariuszlorenc napisał:

Zawsze można zastosować 74HC590, a nie wykorzystywać Xilinx'a do takich rzeczy!

Max czestotliwosc 74HC590 to 62MHz, wiec do czegos konkretnego (czestotliwosc wieksza niz 100MHz) sie nie nadaje. Mozna zrezygnowac z Xilinx'a, dac stala czestotliwosc np 100MHz uzyc szybszej pamieci FIFO (TI ma w swojej ofercie nawet 4ns o ile sie nie myle) calosc podlaczyc do kompa po rs232 lub usb. Od strony programowaej zastosowac np LabView i sprawa gotowa :)

• #19 08 Mar 2008 11:18
    lucian
    Poziom 13  

lucian napisał:

podstawę czasu ustawia uC, generatorem PWM na końcówce 15,ale jego zadaniem jest wysterowanie wzmacniacza operacyjnego (regolacja podzialki V).

sambo123 napisał:

Tak zgadza sie na koncowce 15 uC jest PWM, ale jego zadaniem jest wysterowanie wzmacniacza operacyjnego (regolacja podzialki V).

no, no , o to chodziło. (chyba pomyliłem terminy) :D

Dodano po 11 [minuty]:

czekaj , bo nie czaję.- o co chodzi z tym 74HC590 ?

Dodano po 24 [minuty]:

sorry bardzo, ale naprawde nie wiem o czym mowicie.
    Wyświetlacz przecież nie ma wpływu na szybkośc pomiaru.

• #20 08 Mar 2008 11:54
    sambo123
    Poziom 13  

Przez wykorzystanie 74HC590 można częściowo ( do pewnej częstotliwości) wyelminować Xilinx'a. Sam 74HC590 to licznik binarny.. można uzyskać podział częstotliwości z generatora przez 2,4,8,16,32,64,128. Można tez wykorzystać multiplekser i np 4 generatory, a z uC sterować z którego generatora ma iść taktowanie na ADC i pamięć.

• #21 08 Mar 2008 17:09
    daniel93
    Poziom 29  

Na AVR raczej bardzo częstotliwości wejściowej nie zwiększymy - AVR radzi sobie z antyaliasingiem do 5Mhz.

• #22 08 Mar 2008 17:15
    Szopler
    Poziom 21  

Jakby nie można było użyć ARM'a z wbydowaną obsługą USB (większość ma). Programuje się w GCC tak samo prosto jak AVRki...

• #23 09 Mar 2008 21:07
    dgajew
    Poziom 18  

bez przesady z ARM'em, po to projekt zawiera oddzielny przetwornik ADC i bufor FIFO, żeby można było zastosować dowolny mikrokontroler. Jeżeli nie wszyscy łapią ideę rozwiązania z FIFO to tłumaczę: kolejka FIFO to rodzaj szybkiej pamięci RAM o określonej długości - z tego powodu nie możemy zastosować stałego zegara, bo wówczas przykładowe 1024 bajty kolejki zapełnimy w "mgnienie oka" za każdym razem, nawet badając przebieg o częstotliwości 50 Hz.. taktowanie FIFO musi być płynne, i zapewne po to użyto Xilinxa. ADC od biedy może sobie przetwarzać tak szybko jak potrafi, co najwyżej nie zakolejkujemy wszystkich pomiarów. Ktoś stwierdził, że idea połączenia czegoś takiego z komputerem przez interfejs RS232 jest zła, ale dzięki temu można pomiary zapisywać i obrabiać wygodnie w komputerze. Transfer danych nie musi byc szybki, to FIFO gromadzi dane, później tylko trzeba je przesłać do dyspozycji użytkownika, nawet po RS232. Wadą będzie jedynie to, że nie będziemy mogli danych rejestrować w sposób ciągły. Ale to ma być oscyloskop, nie rejestrator. Do przesłania danych wystarczy taniutka ATmega8, nie musi to być od razu ARM ; ]
    Cały ten wywód powinien ułatwić zrozumienie zastosowania Xilinga. Swoją drogą ciekawe mogłoby być użycie profesjonalnego generatora zegara, takiego jednoukładowego. Nie chodzi o to przeciez żeby zamiast Xilinxa używać kilku dzielników, bramek i takich tam okropnych cyfrówek ; ] Może ktoś ma ochotę podzielić się wiedzą na temat dobrych programowalnych żródeł przebiegu prostokątnego z częst. max. powiedzmy 100 Mhz..

• #25 10 Mar 2008 14:57
    lucian
    Poziom 13  

na pl.farnell.com ten dzielnik kosztuje niecałe 20 euro.
    z tego co wida to fajna "kośc".
    ciekawe czy znajdzie się ktoś, kto poskłada to wszystko do kupy :idea:

• #26 10 Mar 2008 15:05
    Szopler
    Poziom 21  

Jak już się znajdzie chętny do "składania tego wszystkiego do kupy" to postuluję o 2 kanały :wink: .

• #27 10 Mar 2008 15:25
    marenc
    Poziom 24  

Ja już zahaczę o ten temat ... zna ktoś sklep(najlepiej śląsk) w który mogę kupić przetworniki A/D o prędkości sampli co najmniej 100Msps i oczęstotliwości wejściowej co najmniej 40MHz?

• #29 10 Mar 2008 15:45
    lucian
    Poziom 13  

kolega idzie na głęboką wodę. Czemu nie uzyjesz ADS 830 jak w oryginalnym układzie?

ADS 831 próbkuje na 80Mhz.

• #30 10 Mar 2008 16:47
    Szopler
    Poziom 21  

Może zamiast drogiego wyświetlacza zastosować jeszcze droższy (ale to każdy ma w domu) monitor ;), znaczy się wyjście VGA - podpinamy LCD i mamy wielkoekranowy oscyloskop ;). Jak sie topić to tylko w oceanie (a co?).