Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz lampowy+zasilacz

krzem3 07 Kwi 2008 13:01 34394 80
  • Wzmacniacz lampowy+zasilacz

Amatorski 16 lampowy wzmacniacz stereo konstrukcja dzielona na wzmacniacz+zasilacz.

Wzmacniacz lampowy+zasilacz

Ostatnie zmiany dotyczące wzmacniacza oraz aktualny schemat na str.3

Lampy stopnia końcowego 2x4szt E-34L
    Sterujące 2x2szt ECC-99
    Wzmacniacz wstępny i odwracacz fazy 2xECC-82
    Dwie lampy EM-84
    Transformator sieciowy toroidalny 600W
    Transformatory wyjściowe toroidalne 10 sekcyjne ultralinear push pull
    Wskaźniki wychyłkowe rzeczywistego sygnału wyjściowego
    7 wejść sygnałowych na przekaźnikach
    Układ opóźniający włączenie głośników około 10sek
    System przełączeń przewodów głośnikowych na drugi wzmacniacz lub amplituner.
    Układ opóźniający włączenie napięć anodowych dla przedwzmacniaczy i stopnia końcowego, z funkcją standby.
    Kondesatory sprzęgające,odsprzęgające MKP,MKS Wima
    Impedancja wyjściowa 4-8 ohm przełączana bez przekładania przewodów głośnikowych.
    Sprzężenie zwrotne włączone/wyłączone przełącznikiem.
    Polaryzacja lamp w stopniu mocy,osobna regulacja prądu anodowego dla kazdej lampy E34L.
    Moc 2x80W
    Układ ultralinear Kl.AB
    Pasmo przenoszenia 15-60KHz
    Waga. Wzmacniacz 13kg
    Waga. Zasilacza 15kg

Sprzęt towarzyszący.
    Kolumny głośnikowe JBL Northridge E-100, efektywność 92dB
    Kolumny podstawkowe JBL-L 810 z tytanową kopułką do- 40KHz
    Odtwarzacz Harman Kardon HD-750 HD-CD
    Odtwarzacz DVD Yamaha S-1500 DVD Audio/SA-CD
    Amplituner stereo Harman Kardon HK-3470

Fajne!
  • #2 07 Kwi 2008 15:18
    Trafo888
    Poziom 17  

Dodaj zdjęcia wnętrza i może jakiś schemat. Jakie dałeś transformatory głośnikowe? W jaki sposób lakierowałeś obudowę?

• #3 07 Kwi 2008 15:20
    ferdu
    Poziom 13  

OMG!!!
    Już wiem na czym będę wzorował moje konstrukcje.

Jeszcze tylko może jakiś schemat albo więcej informacji na temat tego wzmacniacza. Jakieś parametry czy coś?

• #4 07 Kwi 2008 15:25
    630176
    Usunięty  
  • #5 07 Kwi 2008 16:03
    nik156
    Poziom 18  

Super ale to ma bo lamp tam więcej się nie dało :P super a najlepsza obudowa i te wskaźniki mocy :)

Proszę o korzystanie z przycisku "Pisownia" przed wysłaniem postu. Błędy ortograficzne nie będą tolerowane, regulamin pkt. 15.
    Nie kasować wpisów moderacyjnych!
    21:13 7.04.2008
    [_P_]

• #6 07 Kwi 2008 16:04
    madelektronik
    Poziom 12  

Taka wspaniała konstrukcja aż sie prosi o opis budowy, szczegóły techniczne, parametry itd. Ja właśnie buduje wzmacniacz lampowy 2x ecl86 ale na pewno nie będzie on na takim wypasie

• #7 07 Kwi 2008 16:05
    Usunięty
  • #8 07 Kwi 2008 16:19
    Decado
    Poziom 21  

A więc tak:
    1Konstrukcja wspaniała i z wyglądu i (zapewne) z działania. :)
    2Osobiście bym sie pogubił w tych kablach w środku i zrobił bym do tego w całości PCB ale podobno tak sie robi lampówki. ;)
    3Proszę o schemat i podanie mocy wyjściowej tego cuda ;)
    4W jaki sposób lakierowałeś obudowe?

Pozdrawiam Decado

• #9 07 Kwi 2008 16:49
    MinisterQ
    Poziom 17  

Spoks. Można zapewne nad tymi lampami jajka smażyć. ;)
    Ciekaw jestem ile to mocy oddaje.

• #10 07 Kwi 2008 17:25
    tiktiktak
    Poziom 11  

genialne :) jaką to mocą dysponuje ;> hehehe tym można pokój ogrzać :p

• #11 07 Kwi 2008 17:28
    MaThiR
    Poziom 16  

Ja prosiłbym o bardziej rozbudowany opis urządzenia. Nie napisałeś nic o mocy, nie zamieściłeś schematów, żadnych pomiarów, jakie wrażenia odsłuchowe - postaraj się uzupełnić ten temat w dodatkowe informacje. Mógłbyś również obnażyć sposób wykonania obudowy, glównie panelu przedniego.

• #12 07 Kwi 2008 18:01
    wielki-szu
    Poziom 13  

Kolego androot jak mogła ci przyjść do głowy taka myśl do kosza to jest cudo. Jakie są koszty takiego wzmacniacza

• #13 07 Kwi 2008 18:07
    parafka
    Poziom 20  

Projekt dla starych wyjadaczy lampowych. Jak komuś mało info. z opisu to nie powinien się brać za budowę tego diabelstwa. Ja robiłem SE na pojed. EL34 i narobiłem się po pachy, a tu takie COŚ! Najwięcej roboty to mechanika i uruchomienie.
    Niemniej jednak mile widziany byłby schemat jednego kanału z pomierzonymi napięciami w zasadniczych punktach układu.
    A o koszty nie ma się co pytać bo to gruba kasa i zależy od wielu rzeczy.
    Ja szacuję na 2000PLN.

• #14 07 Kwi 2008 18:08
    ZurasGliwice
    Poziom 9  

Mozna prosić o foto z tyłu ?:D

• #16 07 Kwi 2008 18:27
    krzem3
    Poziom 17  

Dziękuję bardzo za przychylne opinie o moim wzmacniaczu. Opis wzmacniacza zamieszczę w możliwie krótkim czasie. Problem w tym że mam trudności w zamieszczeniu moich materiałów na stronie,ponieważ jestem słaby w tym temacie gdyż od niedawna mam komputer którego nigdy nie chciałem oprócz sprzętu audiovideo i to był mój błąd. Może mi ktoś wytłumaczy jak załadować zdjęcia i jak wkleić ze schowka do opisu,dostałem za to opeer. Więc SOS. Niedowiarków informuję że jest to mój wzmacniacz,mam zdjęcia z poszczególnych etapów budowy wzmacniacza. Zasilacz jest specjalnie wykonany do wzmacniacza o dużej wydajności z regulacją napięcia anodowego lamp końcowych od +370 do +470V w zależności od potrzeby wykorzystania mocy. Zasilacz pracuje dobrze i w minimalnym stopniu się nagrzewa,choć nawet zainstalowałem wentylator z regulacją obrotów aby chłodzić spód wzmacniacza. Obudowy to przerobione Radmory- korektor,amplituner,dolne części obudowy są odseperowane blachą stalową poniklowaną o grubości 1.5mm.Panel czołowy,tylny,górny jest z blachy stalowej o grub.1.5mm.Lakier jest to metalik dorabiany,choć w pierwszej wersji górny panel był niklowany. Resztę informacji już niedługo.

• #17 07 Kwi 2008 18:31
    goffer007
    Poziom 15  

czy to jest otl bo traf głośnikowych to ja nie widzę?

• #18 07 Kwi 2008 18:35
    urzedas
    Poziom 13  

goffer007 napisał:

Hehe - masz na drugiej fotce - toroidy :D

• #19 07 Kwi 2008 18:44
    goffer007
    Poziom 15  

urzedas napisał:
    goffer007 napisał:

Hehe - masz na drugiej fotce - toroidy :D

Fucktycznie. Myślałem że to część zasilająca w dualmono ale te zaciski głośnikowe itp nie pasują :)
    W takim razie odpowiem za autora że te cudo powinno mieć koło 70W na kanał jeśli jest w klasie AB1 lub 20W jeśli jest w klasie A

• #20 07 Kwi 2008 18:46
    wladl
    Poziom 14  

goffer007 napisał:

Umiejętność czytania za zrozumieniem :). Trafa wyjściowe toroidalne, jak autor zaznaczył na samym początku.
    Wykonanie super, odważnie i nie banalnie dobrana kolorystyka.Bardzo ciekawy efekt optyczny z lustrem, tylko do zdjęcia, czy na stałe ?.
    Jeśli to klasa AB, to pewnie ze 100W na kanał
    W trakcie pisania przemknęło mi kilka wpisów :D

• #21 07 Kwi 2008 19:14
    krzem3
    Poziom 17  

Zasilacz jest chyba na innej stronie, może ktoś pomoże umieścić go poniżej wzmacniacza.Dziękuję.

• #22 07 Kwi 2008 19:18
    msb
    Poziom 14  

zatkało mnie- jak możes to zapodaj zdjęcie załączonego w półmroku , oczywiście też prosze o parametry i schemat

• #24 07 Kwi 2008 20:51
    zibisound
    Poziom 22  

Witam. Wzmacniacz wykonany jest ok. i tylko jedno stwierdzenie: jezeli jest
    on do domu to wystarczyła by moc 2*40-50 W na kanał i mozna na dobrych kolumnach pokój rozwalać. Skończyłem budowę wzmacniacza gitarowego
    Marshall JCM 800- ok. 10 W mocy RMS. Z głośnikiem Fane 12" , na pół mocy
    daje taki poziom dżwięku, że nie da się długo wytrzymać. Lampy dają
    niesamowitą sprzawność w porównaniu do tranzystorów i ta jakość dżwięku!!!
    Jak będę miał czas to zamiszczę opis i zdjęcia. Ostrzegam też potencjalnych
    kostruktorów, ze schemat , zamieszczony np. na elektrodzie to nie jest
    GOTOWY UKłAD i trzeba go skorygować a bez oscyloskopu i generatora nie da się moim zdaniem, zrobić dobry wzmacniacz. Zdarzają się wzbudzenia,
    śmieci. przydżwięk i taki sprzęt pomiarowy jest niezbędny do pracy.
    Pozdrawiam i gratuluję sprzętu- Zygmunt.PS. Niedługo będę robił podobny
    wzmacniacz ok. 2* 40 W tylko boki będą z drewna.

• #25 07 Kwi 2008 20:53
    czopik2004
    Poziom 19  

Nadal nic nie wiemy o wrażeniach odsłuchowych. Gratuluję udanej konstrukcji i podziwiam Kolegi wiedzę z zakresu elektroniki lampowej. 13/10 jak nic!

• #26 07 Kwi 2008 21:17
    krzem3
    Poziom 17  

Dziękuję za uznanie. Na 2xEL-34 już miałem,ale ciekawość nie pozwalała mi spocząć i chciałem osiągnąć coś wydajniejszego lubię dobrą dynamikę i ustawiony potęcjometr na godz. 9.00 lub mniej.

• #27 07 Kwi 2008 21:18
    mobor
    Poziom 22  

osobiscie brakuje mi do pełnej dychy opisów elementów sterujących/diod :)

ale "10-" zasłużenie

• #28 07 Kwi 2008 21:20
    onatos
    Poziom 11  

Pomysł bardzo dobry .
    Bardzo czytelny układ elementów .Jak na budowę wzmacniacza lampowego ( takiej mocy ) to rzeczywiście 5 z plusem .
    Ale chciałbym usłyszeć to cudo .
    Kiedy osobiście budowałem tego typu wzmacniacze , największym problemem ( najistotniejszym ) było nawinięcie trafa głośnikowego a następnym było sparowanie lamp . Według mojej wiedzy moc jednego kanału nie powinna przekraczać 100W ( powyżej rosną zniekształcenia ).
    Przy takiej ilości pracujących lamp w zimę ,kaloryfery w pokoju są chyba zbędne ?
    Pozdrawiam i gratuluję .

• #29 07 Kwi 2008 21:33
    mario166
    Poziom 14  

bardzo ładna estetyczna obudowa mi sie bardzo podoba może kiedys zmajstruje takie cos!! musiałes sie napracowac!! ile cała konstrukcja cie wyniosła?? 10/10 piekne!!!!!!!!!

• #30 07 Kwi 2008 21:44
    kris6661991
    Poziom 25  

To nie jest ładne... to jest przepiękne! Jaką to cacko ma moc wyjściową? ocena standardowa za takie urządzenia - 11!/10

Pozdrawiam :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME