Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora

msb 22 Maj 2019 21:50 12426 35
 • Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora
  Witam.

  Przed rozpoczęciem opisywania mojej konstrukcji chciałbym ostrzec:

  OZON W ZBYT DUŻYM STĘŻENIU JEST SZKODLIWY DLA ZDROWIA I MOŻE ZAGRAŻAĆ ŻYCIU !

  Wszelkie próby sterowania należy przeprowadzać przy odłączonym generatorze. Uruchomienie próbne przeprowadzać w przewiewnym miejscu i na krótki okres. Po użyciu dokładnie przewietrzyć pomieszczenie/auto. Podczas ozonowania nie wolno przebywać w przestrzeni w której pracuje ozonator. Stosować się do ogólnych instrukcji używania ozonatorów.

  W związku z rozpoczęciem sezonu chłodniczego w aucie, musiałem odwiedzić warsztat w celu zabicia "zapachu" klimatyzacji. Koszt 50 zł. Ponieważ miałem nadmiar wolnego czasu postanowiłem zrobić generator ozonu na własne potrzeby.
  Początkowo chciałem sam zrobić generator wysokiego napięcia i siatkę wytwarzającą ozon, ale po zorientowaniu się w problemach jakie to stwarza postanowiłem kupić gotowca z Chin, ale obudowę dostosować do ew. wymiany na własną konstrukcję w przyszłości.
  Układ sterowania zbudowany jest w oparciu o Atmega 8 w obudowie przewlekanej, bo taki mi leżakował. Program napisany w BASCOM. Elementy wykonawcze na przekaźnikach. Na płytce jest przewidziane gniazdo do podłączenia termistora kontrolującego temperaturę generatora, ale po próbach generator był chłodny więc uznałem że termistor jest zbędny. Na schemacie nie są uwzględnione: wyłącznik zasilania, bezpiecznik w gałęzi zasilania, bezpiecznik generatora oraz diodę LED z driverem (EATON) sygnalizującą podanie napięcia 230V na generator.
  Trochę więcej o sterowaniu.
  Jest możliwość uruchomienia pięciu programów. Trzy pierwsze to proste timery. Po wybraniu numeru programu (PLUS/MINUS) wciskamy START - włącza się wentylator, dioda ostrzegawcza i po zadanym czasie (odliczanie na wyświetlaczu LED) uruchamia się generator ozonu na czas ustawiony w wybranym programie.
  Odliczanie do załączenia jest konieczne, aby uniknąć wdychania ozonu który dość szybko się generuje. Po zakończeniu pracy generatora, wentylator dalej pracuje przez ok 5 min (czas nastawiany) po czym gaśnie dioda "OZON" zaświeca się dioda "GOTOWY" i można zacząć wietrzyć auto.
  Czas pracy programu programuje się następująca: w momencie gdy generator nie pracuje wybieramy program (PL/MI) i wciskamy przycisk "OK", rozjaśnią się dwie ostatnie cyfry na wyświetlaczu, przyciskami PL/MI ustawiamy czas programu( w minutach), zatwierdzamy "OK".
  Uruchamianie programu 4 i 5 przebiega podobnie, z tym że są różnice w działaniu tych programów.
  Program 4 to praca impulsowa : ozonowanie , przerwa, ozonowanie itd. przez określony czas, wentylator pracuje cały czas . Można nastawiać niezależnie czas trwania programu, czas ozonowania, czas przerwy.
  Program 5 to ozonowanie określony odcinek czasu (w celu napełnienia przestrzeni) następnie praca impulsowa. Ustawiane są: czas programu, czas długiego odcinka, czas impulsu, czas przerwy.
  Wszystkie parametry: czasy programów, czasy przerw między impulsami, czas opóźnienia załączania, czas pracy wentylatora po zakończaniu ozonowania są zapisywane w Eeprom procesora i nie zanikają po wyłączeniu zasilania. Podczas pracy na wyświetlaczu wyświetlana jest informacja o stanie pracy - ozonowanie, praca wentylatora, odliczanie do końca pracy, czas upływający po zakończeniu pracy.

  Szkielet obudowy to aluminiowe kształtki po przedwiekowym urządzeniu, nawet nie pamiętam co to było. Ponieważ obudowa jest dość wysoka, znalazło się miejsce na zwinięcie przewodu zasilającego. Dzięki temu przechowywanie ozonatora jest bardzo wygodne. Wszystkie blachy obudowy wykonane z polerowanej blachy bezkwasowej.
  Płytkę wykonałem metodą termotransferu, trawienie niestety nie przebiegło po mojej myśli(wlałem pomyłkowo coś niezidentyfikowanego zamiast wytrawiacza i ledwo uratowałem ścieżki więc zdjęciem chwalił się nie będę) . Projekt płytki i schemat utworzony w KICAD. Zdjęcia nie wyszły rewelacyjnie ale mój telefon nie radzi sobie z błyszczącym powierzchniami.

  Deklarowana wydajność generatora to 15g/h, niestety nie mam możliwości tego zweryfikować. Po kilku użyciach mogę stwierdzić, że na średniej wielkości auto osobowe wystarcza 12 min ozonowania. Pomieszczenie ok 12m3 ozonowałem 25 min i było wg mnie zbyt długo.

  Kilka zdjęć wnętrza i schemat poglądowy:

  Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora
  Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora
  W załącznikach : komplet dokumentacji KICAD, schemat PDF, program BASCOM i plik HEX

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  msb
  Poziom 15  
  Offline 
  Specjalizuje się w: komputery bascom, technika grzewcza i elektryka
  msb napisał 127 postów o ocenie 146, pomógł 6 razy. Mieszka w mieście Zabrze. Jest z nami od 2004 roku.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  h3c4
  Poziom 14  
  A to moja wersja na szybko ; ) - spisuje się bardzo dobrze.
  Zwężkę i rurkę używam do ozonowania butów ;D

  Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora
 • #3
  error105
  Poziom 13  
  Jeśli masz brzydki zapach to sam ozonator nie wiele ci da, tak samo jak sam dezodorant :)
  Co 4 lata czyscic trzeba wymiennik ciepła w kabinie, bo to na nim rośnie fauna i flora.
  To że ja zabijemy ozonem, owszem da coś, ale na szczątkach szybko odrośnie nowa.
  Stąd dla mnie ozon jest świetny ale jako dodatek do czyszczenia (nie, nie mówię o psiknieciu pianka i już czyste).
 • #4
  Hetii
  Poziom 16  
  Wyszła pełna profeska.
  Te płyty z aluminium to ręcznie wykonane czy na CNC?

  I widzę w tle jakiś panel sterowania elektrowni jądrowej, może by tak kolega podzielił się jakimiś zdjęciami w osobnym wątku co to za panele i z jaką funkcjonalnością, przyda się to jako inspiracja :)
 • #6
  msb
  Poziom 15  
  Hetii napisał:
  Wyszła pełna profeska.
  Te płyty z aluminium to ręcznie wykonane czy na CNC?

  I widzę w tle jakiś panel sterowania elektrowni jądrowej, może by tak kolega podzielił się jakimiś zdjęciami w osobnym wątku co to za panele i z jaką funkcjonalnością, przyda się to jako inspiracja :)


  Witam.

  Płyty wykonane są ze stali bezkwasowej tzw. "nierdzewki" grubości 1,2 mm, ścinki produkcyjne z firmy w której pracuje. Wszystko wycinane na gilotynie i dopracowywane kątówką w piwnicy potem ręcznie polerowane filcem z pastą polerską.

  Mój panel i warsztat w piwnicy ( blok ):

  Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora


  Od prawej :
  1. załączniki gniazd, zespołów zasilaczy , oświetlenia
  2. zasilacz 3.3V 3A z ogranicznikiem prądu
  zasilacz 5 V 3A z ogranicznikiem prądu
  zasilacz 12V 5A z ogranicznikiem prądu
  zasilacz 12V 10A
  zasilacz symetryczny 3V-18V 1,5A z ogranicznikami prądu
  3. generator funkcyjny piła prostokąt sinus max 10Mhz
  miernik FCL
  tester elementów elektronicznych
  kontroler kolby lutowniczej (PWM )
  4. zasilacz podwójny (electronics lab)
  czterokanałowy miernik cyfrowy do 30V
  analagowy miernik napięcia lub prądu na bazie dość dokładnego ustroju

  Większość układów to moje projekty oprócz miernika FCL, Testera elementów i zasilacza electo... .
  Panel służy mi już sześć lat.

  Dodano po 20 [minuty]:

  error105 napisał:
  Przydałby się czujnik stężenia ozonu i dopiero na tej podstawie, włączać i wyłączać ozonator :)

  Badałem temat. Bardziej interesowało mnie uzyskane stężenie i wyświetlanie go . Był czujnik który mierzył zawartość O3 (MQ-131) ale były z nim problemy i jest wycofany ze sprzedaży w kraju .Na ali.. 17$ . Nie zaryzykuje . Gdyby to było proste to już by montowano w fabrycznych ozonatorach . Mimo kontaktów w różnych firmach, zajmujących się chemią i oczyszczaniem nie mogę nigdzie wypożyczyć miernika stężenia ozonu :-(

  Dodano po 23 [minuty]:

  h3c4 napisał:

  Zwężkę i rurkę używam do ozonowania butów ;D


  Ciekawy pomysł z butami. Płytę o strony wywiewu w każdej chwili mogę odkręcić (4 śrubki) i zastąpić ją inną, z otworem na wężyk i ozonator stanie się bardziej uniwersalny. Poleciał +
 • TermopastyTermopasty
 • #7
  msztula
  Poziom 15  
  Mogę prosić o wymiary obudowy ?
  Jest możliwość dołożenia sterowania pilotem ?
 • #8
  msb
  Poziom 15  
  msztula napisał:
  Mogę prosić o wymiary obudowy ?
  Jest możliwość dołożenia sterowania pilotem ?


  Rozmiar panelu 140mm X 210mm, wysokość urządzenia 240mm. W plikach KICAD są dokładnie rozrysowane płyty boczne i panel główny.
  Program zajmuje 80% pamięci, wolne wejście też jest więc można dołożyć obsługę odbiornika np. w standardzie RC5. Jak musisz to zawsze możesz dokupić moduł sterowania i zmostkować wyjściami przyciski sterujące, koszt ok 25zł , lub tylko moduł jednokanałowy do sterowania start/stop. W programie wprowadziłem opóźnienie załączania generatora aby spokojnie opuścić strefę ozonowania więc sterowanie pilotem uważam za zbędne.
 • #9
  Janusz_kk
  Poziom 29  
  Ozonator pełna profeska, masz plusa.
  Warsztat też masz fajnie rozwiązany, pochwal się nim w osobnym artykule, bo naprawdę warto.

  Dodano po 1 [minuty]:

  Np. te mierniki, sam robiłełeś? poopisuj co tam masz :)
 • #10
  Radow
  Poziom 13  
  Zrobiłem taki ozonator z 3 takich modułów. Ogolnie jeden juz nie dziala po okolo 2h uzytkowania ale reszta jeszcze jest ok.

  Ogolnie duzo bajerow u mnie tylko sterownie czasem.

  Uważam tak jak ktoś zauważył ze profilaktyczne można czyścić sobie nim dla zdrowotnosci - ale jak nie wyczyscisz to i tak nic z tego a opisy że zabija 100% to tylko chwyt marketingowy.
 • #11
  cefaloid
  Poziom 32  
  error105 napisał:
  Co 4 lata czyscic trzeba wymiennik ciepła w kabinie, bo to na nim rośnie fauna i flora.


  Acha.

  I tak normalnie co 4 lata prujesz całą deskę rozdzielczą, radio, liczniki i urywasz przy tym tak ok 10 spinek (smutny fakt że plastik trwardnieje z wiekiem i już nie ma tej sprężystości co kiedyś) aby się tam dostać i go wyczyścić?

  Pytam z czystej ciekawości, a niezmiernie mnie to ciekawi dlatego, że:
  error105 napisał:
  (nie, nie mówię o psiknieciu pianka i już czyste).


  A dla autora konstrukcji plus. Nie mam tu się czego przyczepić.
 • #12
  BasementAudioLab
  Poziom 3  
  Mnie natomiast ciekawi, jakie problemy są z używaniem ozonatora na generatorze WN oraz metalowej siatce?
  Co do samej konstrukcji jak najbardziej na plus, widać przyłożenie do tematu :)
 • #13
  error105
  Poziom 13  
  cefaloid napisał:
  error105 napisał:
  Co 4 lata czyscic trzeba wymiennik ciepła w kabinie, bo to na nim rośnie fauna i flora.


  Acha.

  I tak normalnie co 4 lata prujesz całą deskę rozdzielczą, radio, liczniki i urywasz przy tym tak ok 10 spinek (smutny fakt że plastik trwardnieje z wiekiem i już nie ma tej sprężystości co kiedyś) aby się tam dostać i go wyczyścić?

  Pytam z czystej ciekawości, a niezmiernie mnie to ciekawi dlatego, że:
  error105 napisał:
  (nie, nie mówię o psiknieciu pianka i już czyste).


  A dla autora konstrukcji plus. Nie mam tu się czego przyczepić.


  Akurat w 3 autach mam bardzo dobry dostep do wymiennika, wiec Tak, poswiecam jeden dzien I czyszcze kazdy po kolei :) (koszt spinek w ASO to 40zl na try autach, stac mnie na take rozrzutnosc mimo ze po 4 latach zadna nie peka) I wiesz co ? Mimo ze ozonuje przed I po zimie auto, to z wymiennika I Tak wyciagam szklanke szlamu ktory normalnie dalej by wdychal, w firmowych autach mimo ozonowania co rok, w 8letnim aucie zaczyna smierdziec juz po 2-3 miesiacach pieczarkami. Skads to sie jednak vierze

  Dodano po 4 [minuty]:

  msb napisał:
  Badałem temat. Bardziej interesowało mnie uzyskane stężenie i wyświetlanie go . Był czujnik który mierzył zawartość O3 (MQ-131) ale były z nim problemy i jest wycofany ze sprzedaży w kraju .Na ali.. 17$ . Nie zaryzykuje . Gdyby to było proste to już by montowano w fabrycznych ozonatorach . Mimo kontaktów w różnych firmach, zajmujących się chemią i oczyszczaniem nie mogę nigdzie wypożyczyć miernika stężenia ozonu :-(

  Wlasnie o tym czujniku myslalem u mnie, a dlaczego ? Bo wyczytalem ze ozon szybko utlenia I przy duzym stezeniu, tapicerka moze oberwac (uzytkownicy VW mowia ze zaczyna sie kleic tapicerka).
  U mnie problem nie wystepowal, ale myslalem ze moze ktos wpadl ma jakis czujnik w rozsadnym pieniadzu by nie przekroczyc jakiegos stezenia duzego ;)
 • #15
  error105
  Poziom 13  
  Uzywam tylko weglowego z ASO, dwa auta maja fabryczny a jedno nie ma wcale.
  W tym Co nie ma faktycznie jest wyraznie wiecej syfu, ale tell co maja tez nie sa czyste.
  cefaloid napisał:
  A to ciekawe bo ja nigdy takich przygód nie miałem.

  A rozbierales I czysciles ? Czy po prostu nie smierdzi to nie zagladam ? Wsadz sobie sciereczke biala do nawiewow I przeciagnij to zobaczysz jak czysto jest w czystym aucie :)
 • #16
  msb
  Poziom 15  
  BasementAudioLab napisał:
  Mnie natomiast ciekawi, jakie problemy są z używaniem ozonatora na generatorze WN oraz metalowej siatce?

  Troszkę sie nie zrozumieliśmy, sam chętnie bym używał siatkę lub ostrza i generator WN . Problemem było zorganizowanie materiałów, ponieważ w fazie projektowania i wykonywana elektroniki nie byłem mobilny. Myślę że własna konstrukcja pochodziła by dłużej niż Chińczyk.

  Dodano po 5 [minuty]:

  error105 napisał:
  I przy dużym stężeniu, tapicerka możne oberwać

  Też mam obawy, jedyne co mogę zrobić to obliczyć stężenie,poszukałem i stąd te 12 min na średni samochód osobowy przy wydajności 15g/h). Niektóży sugerują że lepiej powtórzyć zabieg ozonowania po tygodniu przy mniejszych stężeniach, niż raz dowalić na maksa.
 • #17
  reaven22
  Poziom 28  
  Obudowa zacna, nie wstyd było by sprzedawać :) Moja wersja bardziej uboga stylistycznie i bez extrasów. Wykonana na kolanie w 40minut z przydasi garażowych. Dzielnie pracuje na siebie już chyba 4 rok.

  Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatora
 • #18
  error105
  Poziom 13  
  msb napisał:
  Też mam obawy, jedyne co mogę zrobić to obliczyć stężenie,poszukałem i stąd te 12 min na średni samochód osobowy przy wydajności 15g/h). Niektóży sugerują że lepiej powtórzyć zabieg ozonowania po tygodniu przy mniejszych stężeniach, niż raz dowalić na maksa.

  Wlasnie chyba to samo podejście wykorzystam, lepiej 2-3razy co kilka dni małym stężeniem, niż raz na max.
  I tak urządzenie mamy pod ręką :)
 • #19
  peterrrm
  Poziom 14  
  Przy wytwarzaniu ozonu "zużywa" się tlen O2. Czy w takim razie zamknięcie generator ozonu w szczelnym samochodzie jest poprawne? Czy sam generator nie powinien stać na świeżym powietrzu a jedynie rurką powinno być tłoczone powietrze z generatora do samochodu? W ten sposób generator ma cały czas zasób tlenu.
 • #20
  Janusz_kk
  Poziom 29  
  peterrrm napisał:
  Przy wytwarzaniu ozonu "zużywa" się tlen O2. Czy w takim razie zamknięcie generator ozonu w szczelnym samochodzie jest poprawne?

  Tak, a tlen się nie "zużywa" tylko wraca do postaci mało aktywnej O2.
 • #21
  Zenereczek
  Poziom 9  
  Jaką żywotność mają takie generatorki?
 • #22
  encore
  Poziom 18  
  Zastanawiałem się kiedyś na kupnem fabrycznego urządzenia na swoje potrzeby i firmowe. Jednak cena jest taka, że zdałem sobie sprawę, że nigdy taki zakup się nie zwróci.

  Taka samoróbka to ciekawa alternatywa. Jest nawet szansa, że to urządzenie zrobione samemu kiedyś się zwróci :).

  Rodzi się tylko pytanie jak jest trwałość takich tanich chińskich generatorów ozonu?
  Czy przypadkiem po 50-100 godzinach pracy nie popsuje się to?
 • #23
  msb
  Poziom 15  
  encore napisał:

  Rodzi się tylko pytanie jak jest trwałość takich tanich chińskich generatorów ozonu?
  Czy przypadkiem po 50-100 godzinach pracy nie popsuje się to?


  Nie doszukałem się takich informacji .Ale jeśli przyjrzysz się zdjęciom "polskich produkcji" za np za 599 zł na All.. to często przez siatkę wylotową można dostrzec kawałek chińskiego generatorka. Nie będe ukrywał że to mi zrobiło troche reklamy, gdyby się często psuły to nie opłacało by się je wstawiać (reklamacje). Generator który zrobiłem może być rozwojowy i jeśli coś się będzie działo to powalczę z generatorem w/n i siatką, opisywaną na nie raz na tym forum. Obudowa jest uniwersalna i przyjmie następne wynalazki :D .
 • #24
  dlugiiii
  Poziom 13  
  To i ja pochwalę się moim ozonatorem. Do budowy ozonatora użyłem 4 modułów 10g/h(każdy włączany przez osobny przełącznik), układu czasowego (od 35sec do 1h), zasilacza, 2-ch bezszczotkowych wentylatorów i obudowy z odzysku. Zamontowałem 4 moduły z dwóch powodów :
  1) dopasować się do wielkości pomieszczenia (od małej powierzchni do dużego pokoju)
  2) posiadać działający moduł, jeżeli moduły są awaryjne :)
  Po włączeniu głównego włącznika, wybieram moduły do włączenia, ustalam czas na przednim panelu i wciskam start. Po ustalonym czasie wyłączane są tylko moduły.
  Pobór całego urządzenia z 4 modułami wychodzi ok 370W.
  Nie jest to żaden wyczyn w budowie, ale działa niezawodnie i użyłem większość części, które miałem w warsztacie :) Jedynie chciałbym dodać czujnik O3, aby kontrolować stężenie ozonu i sterować modułami dla odpowiedniej dawki. Czy znacie w miarę tani i niezawodny taki czujnik, który możecie polecić?
  Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatoraozon1.jpg Download (682.83 kB) Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatoraozon2.jpg Download (988.06 kB) Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatoraozon3.jpg Download (1.05 MB) Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatoraozon4.jpg Download (1.69 MB) Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatoraozon 5.jpg Download (1.16 MB) Ozonator samochodowy na bazie chińskiego generatoraozon6.jpg Download (4.21 MB) [/img]
 • #26
  rysio68
  Poziom 14  
  "OZON W ZBYT DUŻYM STĘŻENIU JEST SZKODLIWY DLA ZDROWIA I MOŻE ZAGRAŻAĆ ŻYCIU ! "
  To prawda, ale ozon ma też działanie terapeutyczne, o czym warto wiedzieć.
  Dla "Ciekawskich" Wystąpienie dr Szymona Grzywacza na temat ozonoterapii na I sympozjum Towarzystwa Medycyny Zintegrowanej:
  https://www.youtube.com/watch?v=ahw61boQdY0
 • #27
  Zenereczek
  Poziom 9  
  No właśnie, jakie jest bezpieczeństwo stosowania takiego ozonatora? Ktoś ma doświadczenie w temacie?
  Chodzi o to, czy włączając takie urządzenie na zbyt długi czas w domu, jest szansa zaszkodzenia sobie? I otoczeniu - ktoś pisał o lepiących się plastikach w aucie. Może z innymi tworzywami, produktami itp dzieje się podobnie i potem co? Firanki i meble do wymiany... ;)
 • #28
  szczepulek
  Poziom 12  
  A oto mój projekt.. na szybko bez wodotrysków. Wykonany ozonator z chinskiego modułu obudowy po niesprawnym zasilaczu. I zasilaczu 12v PoE do uruchomienia wentylatora. Można użyć wentylator 230V ja użyłem ten co był w komplecie zasil. PC.
 • #29
  szczepulek
  Poziom 12  
  Działanie.
  Dwie płytki dające 10g ozonu są aż zanadto na moje potrzeby :) polecam sprzedawce z Ali o nazwie
  ATWFS World Life Store
  Paczka dotarła w tydzień. Zabezpieczona dobrze.
 • #30
  szczepulek
  Poziom 12  
  encore napisał:
  Zastanawiałem się kiedyś na kupnem fabrycznego urządzenia na swoje potrzeby i firmowe. Jednak cena jest taka, że zdałem sobie sprawę, że nigdy taki zakup się nie zwróci.

  Taka samoróbka to ciekawa alternatywa. Jest nawet szansa, że to urządzenie zrobione samemu kiedyś się zwróci :).

  Rodzi się tylko pytanie jak jest trwałość takich tanich chińskich generatorów ozonu?
  Czy przypadkiem po 50-100 godzinach pracy nie popsuje się to?


  O ile mnie pamięć nie zawodzi to jakieś generatory sprzedawane po 400 zł nasze krajowe rodzime (przynajmniej z nazwy) mają sprawność generowania wyliczoną na 40 godzin, tak kilka lat temu się tym zainteresowałem.
  Przy cenie 60 zł za cały układ z 2 płytek po 5g każda wysłany z ChRL nawet nie zastanawiałem się nad opłacalnością. W mojej okolicy biorą 40-50 zł za ozonowanie.. ja w tej chwili już 6 samochodów ozonowałem 15 min każdy. Dawno się zwrócił zakup.