Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SEW Eurodrive
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głupie pytanie o uziemienie przy spawaniu

MCkawa 02 Sie 2008 15:25 8236 12
  • #1 02 Sie 2008 15:25
    MCkawa
    Poziom 10  

Witam

Jak to jest, podłączam plus do elektrody, minus do przedmiotu spawanego a czy musze jeszcze połączyć przedmiot spawany z ziemią ?

pozdrawiam

1 12
  • SEW Eurodrive
  • #3 02 Sie 2008 16:48
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Widziałem na dużym zakładzie jak kilka lat temu spawacze spawali elektrycznie. Besterka 400 i ponad 200m jednego kabla. Drugi był zaraz spawarki podpięty do konstrukcji. Trochę się obawiałem o duże spadki napięcia (spawali elektrodą 8 suwnicę), ale znakomicie i szło.

0
  • #4 02 Sie 2008 20:24
    MCkawa
    Poziom 10  

Czyli w końcu jak ? Nie trzeba ?

1
  • SEW Eurodrive
  • #5 02 Sie 2008 20:29
    niutat
    Poziom 37  

Witam, zacisków wyjściowych spawarki nie trzeba a nawet nie powinno się uziemiać.

0
  • #6 02 Sie 2008 20:38
    robokop
    Moderator Samochody

Przetwornik napisał:
    Ja pracuję jako elektromonter i masę podłącza się zwykle do jakiejś rury na przykład, prąd w stanie spoczynku jest mały, ok. 5A, ale w czasie spawania rośnie nawet do 80A, zależy jak się ustawi.

Masę czego podłącza się do "jakiejś rury" ? I jak to się ma do pytania o uziemianie spawanego przedmiotu ?
    Odpowiedź na zadane pytanie: Spawanego przedmiotu nie musisz uziemiać, tym bardziej że często było by to niewykonalne fizycznie. Aczkolwiek stanowiska spawalnicze (stoły) są podłączane przewodami wyrównawczymi do uziomów. A tak na zdrowy rozum, to po co Ci uziemiać obwód galwanicznie odseparowany od sieci ?

0
  • #7 02 Sie 2008 20:42
    Androl
    Poziom 14  

Dodam, że uziemieniu zacisku masowego nie służyłoby urządzeniu ponieważ prąd spawania dostaje się na obudowę i zakłóca działanie urządzenia (słabszy łuk). Miałem przypadek gdzie zacisk uziemiający we wtyczce urządzenia był wygrzany przez to że zacisk prądowy miał zwarcie do obudowy urządzenia.
    Także nie uziemiamy zacisków wyjściowych.
    Pozdrawiam

0
  • #8 02 Sie 2008 21:06
    HeSz
    Specjalista elektryk

Trzeba jeszcze uwzglęnić przepływ prądu stałego pochodzącego od spawarki przez ewentualne uziemienie. W sposób perfekcyjny RUJNUJE elementy uziemienia. Zawsze przy spawaniu należy podłączyć OBA bieguny spawarki, i nie uziemiać ich. Chyba, że ma się na pieńku z elektrykami i chce się im zrobić na złość. Ale... kij ma dwa końce.
    Pozdrawiam.

0
  • #9 02 Sie 2008 21:24
    MCkawa
    Poziom 10  

OK, dziękuje bardzo

0
  • #10 02 Sie 2008 21:34
    niutat
    Poziom 37  

Prosty przykład: uziemiony przewód masy w spawarce, podłączasz spawarkę do stanowiska spawalniczego z wyciągiem, jeśli masę spawarki podłączysz prawidłowo to wszystko jest O.K. ale jeśli przewód masowy nie ma właściwego styku lub rozłączy się w czasie spawania to prąd spawania popłynie przez przewód uziemiający spawarkę i przewód uziemiający wyciąg, skutków można się domyślić.

0
  • #11 03 Sie 2008 01:05
    Madrik
    Moderator Robotyka

MARCIN.SLASK napisał:
    Widziałem na dużym zakładzie jak kilka lat temu spawacze spawali elektrycznie. Besterka 400 i ponad 200m jednego kabla. Drugi był zaraz spawarki podpięty do konstrukcji. Trochę się obawiałem o duże spadki napięcia (spawali elektrodą 8 suwnicę), ale znakomicie i szło.

W dużych zakładach konstrukcje stalowe są z reguły połączone ze sobą galwanicznie. Przy spawaniu czegokolwiek do konstrukcji, wystarczy masę podpiąć "do jakiejś rury", żeby zamknąć obwód.
    Czasami wykorzystuje się konstrukcję jako stół spawalniczy.
    Niestety, zdarza się, że przy uszkodzeniu spawarki, prąd spawalniczy czasem płynie przez przewód zasileniowy spawarki i ulega stopieniu.
    Podobnie jest przy spawaniu podłączonych urządzeń elektrycznych - istnieje ryzyko, że prad spawalniczy popłynie przez zasilenie i spali instalację. Nie są to częste przypadki, ale się zdarzają. Ja widziałem takich kilka.

0
  • #12 03 Gru 2017 13:15
    Axles
    Poziom 14  

Dzień dobry, mam pytanie do Was, proszę o łopatologiczną odpowiedź, po co właściwie podłącza się masę (czyli ten drugi przewód ze spawarki), do czego i w jakim celu. Czy poza kwestią lepszego spawania ma to znaczenie dla bezpieczeństwa? Gdzie nie podłączać masy?
    Planuję zakupić do celów domowych spawarkę i póki co z teorią się zaznajamiam co i jak.

1
  • #13 03 Gru 2017 13:37
    3065572
    Użytkownik usunął konto