Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głupie pytanie o uziemienie przy spawaniu

MCkawa 02 Aug 2008 15:25 24607 26
 • #1
  MCkawa
  Level 11  
  Witam

  Jak to jest, podłączam plus do elektrody, minus do przedmiotu spawanego a czy musze jeszcze połączyć przedmiot spawany z ziemią ?

  pozdrawiam
 • #2
  11111olo
  Level 42  
  Nie musisz. Tam masz niskie napięcie tylko ogromny prąd - więc nie zabije ;)
 • #3
  MARCIN.SLASK
  Home appliances specialist
  Widziałem na dużym zakładzie jak kilka lat temu spawacze spawali elektrycznie. Besterka 400 i ponad 200m jednego kabla. Drugi był zaraz spawarki podpięty do konstrukcji. Trochę się obawiałem o duże spadki napięcia (spawali elektrodą 8 suwnicę), ale znakomicie i szło.
 • #4
  MCkawa
  Level 11  
  Czyli w końcu jak ? Nie trzeba ?
 • #5
  niutat
  Level 36  
  Witam, zacisków wyjściowych spawarki nie trzeba a nawet nie powinno się uziemiać.
 • #6
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przetwornik wrote:
  Ja pracuję jako elektromonter i masę podłącza się zwykle do jakiejś rury na przykład, prąd w stanie spoczynku jest mały, ok. 5A, ale w czasie spawania rośnie nawet do 80A, zależy jak się ustawi.


  Masę czego podłącza się do "jakiejś rury" ? I jak to się ma do pytania o uziemianie spawanego przedmiotu ?
  Odpowiedź na zadane pytanie: Spawanego przedmiotu nie musisz uziemiać, tym bardziej że często było by to niewykonalne fizycznie. Aczkolwiek stanowiska spawalnicze (stoły) są podłączane przewodami wyrównawczymi do uziomów. A tak na zdrowy rozum, to po co Ci uziemiać obwód galwanicznie odseparowany od sieci ?
 • #7
  Androl
  Level 14  
  Dodam, że uziemieniu zacisku masowego nie służyłoby urządzeniu ponieważ prąd spawania dostaje się na obudowę i zakłóca działanie urządzenia (słabszy łuk). Miałem przypadek gdzie zacisk uziemiający we wtyczce urządzenia był wygrzany przez to że zacisk prądowy miał zwarcie do obudowy urządzenia.
  Także nie uziemiamy zacisków wyjściowych.
  Pozdrawiam
 • #8
  HeSz
  Electrician specialist
  Trzeba jeszcze uwzglęnić przepływ prądu stałego pochodzącego od spawarki przez ewentualne uziemienie. W sposób perfekcyjny RUJNUJE elementy uziemienia. Zawsze przy spawaniu należy podłączyć OBA bieguny spawarki, i nie uziemiać ich. Chyba, że ma się na pieńku z elektrykami i chce się im zrobić na złość. Ale... kij ma dwa końce.
  Pozdrawiam.
 • #9
  MCkawa
  Level 11  
  OK, dziękuje bardzo
 • #10
  niutat
  Level 36  
  Prosty przykład: uziemiony przewód masy w spawarce, podłączasz spawarkę do stanowiska spawalniczego z wyciągiem, jeśli masę spawarki podłączysz prawidłowo to wszystko jest O.K. ale jeśli przewód masowy nie ma właściwego styku lub rozłączy się w czasie spawania to prąd spawania popłynie przez przewód uziemiający spawarkę i przewód uziemiający wyciąg, skutków można się domyślić.
 • #11
  Madrik
  moderator of Robotics
  MARCIN.SLASK wrote:
  Widziałem na dużym zakładzie jak kilka lat temu spawacze spawali elektrycznie. Besterka 400 i ponad 200m jednego kabla. Drugi był zaraz spawarki podpięty do konstrukcji. Trochę się obawiałem o duże spadki napięcia (spawali elektrodą 8 suwnicę), ale znakomicie i szło.


  W dużych zakładach konstrukcje stalowe są z reguły połączone ze sobą galwanicznie. Przy spawaniu czegokolwiek do konstrukcji, wystarczy masę podpiąć "do jakiejś rury", żeby zamknąć obwód.
  Czasami wykorzystuje się konstrukcję jako stół spawalniczy.
  Niestety, zdarza się, że przy uszkodzeniu spawarki, prąd spawalniczy czasem płynie przez przewód zasileniowy spawarki i ulega stopieniu.
  Podobnie jest przy spawaniu podłączonych urządzeń elektrycznych - istnieje ryzyko, że prad spawalniczy popłynie przez zasilenie i spali instalację. Nie są to częste przypadki, ale się zdarzają. Ja widziałem takich kilka.
 • #12
  Axles
  Level 14  
  Dzień dobry, mam pytanie do Was, proszę o łopatologiczną odpowiedź, po co właściwie podłącza się masę (czyli ten drugi przewód ze spawarki), do czego i w jakim celu. Czy poza kwestią lepszego spawania ma to znaczenie dla bezpieczeństwa? Gdzie nie podłączać masy?
  Planuję zakupić do celów domowych spawarkę i póki co z teorią się zaznajamiam co i jak.
 • #13
  Anonymous
  Anonymous  
 • #14
  blomax
  Level 2  
  No to nie wiem. Kupiłem właśnie spawarkę i wyraźnie piszą żeby uziemić przedmiot spawany lub stół roboczy. Czyli przewód masowy de fakto będzie uziemiony. A jeśli masę mam na plusie to "plus" będzie uziemiony. Jakie to ma konsekwencje, nie wiem. A teraz załóżmy że spawarka ma jakieś przebicie i na konstrukcji pojawia się napięcie. Naprawdę mam spawać nieuziemione elementy?
 • #15
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  To kupiles chinski produkt , a instrukcje pisał kutafon z łapanki. Obwodu wtornego spawarki nie wolno łaczyć z jakimkolwiek przewodzacym elementem instalacji elektrycznej.

  Dodano po 1 [minuty]:

  blomax wrote:
  teraz załóżmy że spawarka ma jakieś
  zdarza się wtedy zadziała ochrona poprzez szybkie wyłaczenie. Obudowa spawarki musi być polaczona z Pen jesli jest metalowa.

  Dodano po 44 [sekundy]:

  Nie wiem czego tu nie rozumieć?
 • #16
  vorlog
  Level 39  
  Strumien swiadomosc... wrote:
  Obudowa spawarki musi być polaczona z Pen jesli jest metalowa

  Cholera... Niedobrze. To jak ja mam spawarkę w chałupie podłączyć, jak nie mam PENa w żadnym gnieździe?
  A obudowa na 100% metalowa, sam robiłem.
  Od dwudziestukilku lat w chałupie ryzykuję życiem swoim, rodziny i wszelkiego domowego inwentarza?
  V.
 • #19
  ladamaniac
  Level 39  
  Kolega spawał element w imadle. Imadło przykręcone do metalowego stołu. Z drugiej strony stołu szlifierka, porządna, z metalową obudową. Więc kolega na chwilę odłożył rączkę z elektrodą na stół obok, na którym stała wiertarka kolumnowa, porządna. Uziemienie się zesr...ało ze szczęścia.
 • #20
  wkondratgazetapl
  Level 10  
  MCkawa wrote:

  plus do elektrody, minus do przedmiotu spawanego

  A nie odwrotnie?
 • #21
  ladamaniac
  Level 39  
  wkondratgazetapl wrote:
  MCkawa wrote:

  plus do elektrody, minus do przedmiotu spawanego

  A nie odwrotnie?


  Z reguły nie, ale zależy od typu elektrod. Powinieneś mieć na opakowaniu elektrod informację o biegunowości.
 • #22
  vorlog
  Level 39  
  Lata '80 ubiegłego wieku, Zakłady Mechaniczne TARNÓW, odlewnia żeliwa, komory śrutownicze- takie blaszane szopy, gdzie jedyna instalacja elektryczna to oświetlenie kilkoma żarówkami E40/1000W (tak, były takie :) i obrotnica w podłodze. Ile razy ekipa mechaników/ślusarzy odstawiała performance ze spawarkami (wirnikowymi), gdzie spawarki stały w spawalni, jakieś 30m dalej, i "masa" była podłączona do najbliższej kontrukcji wsporczej taśmociągów a jedynie kabel do elektrody był ciągnięty na miejsce zbrodni, tyle razy ekipa elektryków miała do wymiany popalone przewody w śrutowniach. Czasem też całe wiązki oprzewodowania systemu taśmociągów, ułożone w stalowych rurkach.
  I okazję wydębienia flaszki od nieszczęsnych delikwentów.
  Oczywiście żadne prośby o przytarganie spawarki na miejsce spawania i podłączenie "masy" lokalnie nie skutkowały :)
  V.
 • #23
  m4rc1nb0r3k
  Level 1  
  .czytam i czytam te fora i wiem ,że nic nie wiem . Chcialem się nauczyć spawać ale przy moim wykształceniu plastycznym to się chyba nie uda.
  Kurs spawacza chyba musiał bym poprzedzić podstawami fizyki z podstawówki. Rynce opadajom zatem. ( chcialem pospawać kontener i ogrodzenie... przerasta mnie to cheba )
 • #24
  vorlog
  Level 39  
  Wybierz się z wizytą (i pakietem startowym, może być flaszka czy kilka piwek) do najbliższego speca-ślusarza, co to nawet w ramach fuchy spawa coś sąsiadom, ale speca, nie dłubacza garażowego- godzina-dwie plus treściwa rozmowa i możesz już coś sobie sam poćwiczyć.
  Nie święci garnki lepią, a na swoje domowe potrzeby nie musisz mieć "papiórów mistrzowskich", niemniej do ogrodzenia to możesz startować po naprawdę dłuższych ćwiczeniach.
  V.
 • #25
  homo_sapiens
  Level 21  
  m4rc1nb0r3k wrote:
  Chcialem się nauczyć spawać ale przy moim wykształceniu plastycznym to się chyba nie uda.
  Kurs spawacza chyba musiał bym poprzedzić podstawami fizyki z podstawówki.

  Do spawania elektrycznego, w podstawowym zakresie, niepotrzebna jest fizyka ale praktyka u dobrego mistrza. Warunek podstawy - nietrzęsące się ręce, dobry wzrok i szczere chęci. Znam takich którzy polegliby w każdym tak zwanym teście na inteligencję ale robią spawy podlegające odbiorowi przez prześwietlanie spawów.
 • #26
  BANANvanDYK
  Level 41  
  Uziemiony stół to proszenie się o kłopoty. Zwłaszcza kiedy spawa się urządzenie podłączone do instalacji elektrycznej. W mojej poprzedniej pracy spawacz tworzył rzemiosło przy wibratorze podłączonym do sterownika. Zazwyczaj wibrator stał na gumowych nóżkach i w chwili dokonywania poprawki dochodziło do upalenia przewodu ochronnego na całej długości, bo masa nie była podłączona bezpośrednio do spawanego elementu. Był pomysł aby dorobić dodatkowy przewód masowy który będzie łączony ze spawanym elementem, a nie przez stół.
  Generalnie zasada jest taka, żeby masę łączyć ze spawanym elementem w miejscu jak najbliżej spawu.
 • #27
  Strumien swiadomosci swia
  Level 43  
  MCkawa wrote:
  Witam

  Jak to jest, podłączam plus do elektrody, minus do przedmiotu spawanego a czy musze jeszcze połączyć przedmiot spawany z ziemią ?

  pozdrawiam

  NIEWOLNO.
  Każda spawarka ma izolowany obwód wtórny .