Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik radiowy PIONIER U2 - cewka

06 Lut 2009 00:34 6591 24
  • Poziom 9  
    Witam!
    Z mojego potencjometru odczytałem PW 2-1MΩ.Mam pytanie ile ma on mieć watt? Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Moderowany przez stołek_-92:

Pozwoliłem sobie usunąć rażące "FM" z tematu, reszta bez zmian.

• Pomocny post
    Poziom 16  
    Jak zapewne zauważyłeś jest dość sporych gabarytów i pewnie z parę watów może mieć, po prostu takie wtedy robili... Z punktu widzenia układu radia, jego moc jest nieistotna, byle by miał wyłącznik sieciowy, długą ośkę, identyczną średnicę mocowania i podobną rezystancję.
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Te potencjometry miały zazwyczaj 0,5W.
    Zresztą nie o moc tu chodzi :D
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    Orginalny to 680kiloomów,0,5W
  • Poziom 9  
    Mam jeszcze pytanko mianowicie w moim pionierku cewka od fal krótkich jest zepsuta i zastanawiam się czy jest możliwe zamiast tej cewki zrobić cewkę od fal FM? Czy wogóle będzie to działać?
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    Nie będzie.
    Nie ma takich fal jak FM. Zapewne chodzi o ukf, który jest modulowany własnie FM. To radio odbiera tylko w modulacji AM i żadna zmiana cewki tego nie zmieni.
  • Poziom 9  
    A jakaś naprawa tej cewki może się udać? To radio mam po dziadku i on widocznie próbował ją przestroić.
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    Oczywiście może się to udać ale z tego co wiem to właśnie cewki od fal krótkich były raczej "nie ruszane" przez gryzonie i "fachowców" z uwagi na grubość drutu. Jak możesz to zrób zdjęcie i pokaż o którą cewkę chodzi :)
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Odbiornikiem Pionier nie odbierzesz UKFu, gdyż w czasach jego produkcji ów zakres był słabo rozpowszechniony. Pomijając już fakt, że z założenia miał być to odbiornik tani i łatwodostępny - głowica UKF podnosiłaby znacznie koszt.
    Zakresy jakie posiada Pionier nie zmieniły się, wskutek czego nie może być mowy o jakimkolwiek "przestrajaniu". Co najwyżej myszy mogły pozjadać cewki i przewody, o czym napisał Kolega wyżej.
  • Pomocny post
    Poziom 26  
    W owym czasie ze względu na słaby odbiór radia Wolna Europa skrócano o jeden zwój cewkę od fal krótkich w celu polepszenia odbioru tej stacji.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    aktyp napisał:
    W owym czasie ze względu na słaby odbiór radia Wolna Europa skrócano o jeden zwój cewkę od fal krótkich w celu polepszenia odbioru tej stacji.

Pewnie chodziło bardziej o "przesunięcie" zakresu fal krótkich w obszar 25m i 19m, bo nie wszystkie Pionierki pokrywały tak szeroki zakres fal krótkich. Ale do tego nalezało skrócic o jeden zwój cewke obwodu wejściowego oraz cewke obwodu heterodyny.

A Wolna Europa faktycznie głównie była nadawana w paśmie 19m.

Słyszałem teorię, że w Pionierkach specjalnie w późniejszym okresie produkcji zawężono zakres fal krótkich do 31m-49m właśnie żeby utrudnić odbiór wolnej Europy. Ale ile w tym prawdy to nie wiem. Generalnie dość trudno zrobić szeroki zakres przestrajania fal krótkich zachowaniem wysokiej dobroci obwodów rezonansowych, nie dzieląc go na podzakresy.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    kris8888 napisał:

Słyszałem teorię, że w Pionierkach specjalnie w późniejszym okresie produkcji zawężono zakres fal krótkich do 31m-49m właśnie żeby utrudnić odbiór wolnej Europy. Ale ile w tym prawdy to nie wiem.

Dużo w tym prawdy.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1145301.html

• Pomocny post
    Poziom 12  
    To prawda z tymi cewkami, teraz patrzę na moje dwa Pionierki i bakelitowy ma pasma od 17m-50m a drewniany ma od 31m-50m. W którymś wymieniałem cały zespół przełącznika z cewkami i teraz żałuję bo ten nowy był już inny :/
  • Poziom 9  
    Zdięcie tej cewki oczywiście wstawię tylko narazie nie mam kiedy go zrobić. Mój odbiornik na falach krótkich ma zakres od 31m do 50m. To może był problem z odbiorem Wolnej Europy i dziadek nie mógł słuchać jej i próbował przestroić ten zakres albo coś.
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    fishu4 napisał:
    Zdięcie tej cewki oczywiście wstawię tylko narazie nie mam kiedy go zrobić. Mój odbiornik na falach krótkich ma zakres od 31m do 50m. To może był problem z odbiorem Wolnej Europy i dziadek nie mógł słuchać jej i próbował przestroić ten zakres albo coś.

Jest to bardzo prawdopodobne.
    Co do cewki fal krótkich, zapodam ilość zwojów:
    Obwód wejściowy 4 + 10
    Heterodyna 29½ + 9½ + 9
    Pochodzą z książki Poradnik radioamatora M. Szczurka - wydana w 1956r., zawiera zatem ówczesne "poprawki".

PS. Off-Topic wydzieliłem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1226045.html
  • Poziom 9  
    Na zdjęciu zaznaczyłem tą cewkę od fal krótkich.

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1145301.html

• Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Jak mnie skleroza nie myli, to jest to cewka wejściowa dla fal średnich. Oryginalna smoła nie zdradza, by była ona kiedykolwiek ruszana.
    Coś pokiełbasiłeś ;)
  • Poziom 9  
    To jest jak najbardziej ta cewka, smoła nie jest zniszczona bo wycięcie jest zrobione na środku tej cewki. Na zdjęciu za bardzo nie widać tych odstających drucików.A zakres średni działa bardzo dobrze.
  • Pomocny post
    Specjalista-oldradio
    stołek_-92 napisał:
    Jak mnie skleroza nie myli, to jest to cewka wejściowa dla fal średnich. Oryginalna smoła nie zdradza, by była ona kiedykolwiek ruszana.
    Coś pokiełbasiłeś ;)

Prawie. To jest cewka od fal długich.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Średnich. Cewka wejściowa fal długich (widoczna na zdjęciu) nawinięta jest drutem w emali.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Może i ja coś dodam; rzeczona cewka jest obwodem wejściowym fal średnich.

Natomiast ta druga wyżej to jest oscylator fal długich- obok tej cewki jest wlutowany padding 450pF.
    A cewka wejściowa fal długich jest umieszczona pomiędzy obwodem wejściowym fal krótkich i oscylatorem fal krótkich, po drugiej stronie płytki przełącznika.
  • Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe
    stołek_-92 napisał:

Jest to bardzo prawdopodobne.
    Co do cewki fal krótkich, zapodam ilość zwojów:
    Obwód wejściowy 4 + 10
    Heterodyna 29½ + 9½ + 9
    Pochodzą z książki Poradnik radioamatora M. Szczurka - wydana w 1956r., zawiera zatem ówczesne "poprawki".

PS. Off-Topic wydzieliłem: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1226045.html

Nie zawiera tej poprawki. Tow. Stalin już nie żył a i w międzyczaasie "poprawiono" sieć zagłuszarek. Wersji popularnych odbiorników z zawężonym zakresem fal krótkich jakoś nie miałem okazji spotkać.

Ponadto ta dyrektywa nie miała abyt długiego żywota bowiem jeszcze latach 50-tych powstało wiele odbiorników nie spełniających tych zasad.
    Ktoś w końcu zauważył że nie tędy droga....
  • Poziom 31  
    studisat napisał:
    Wersji popularnych odbiorników z zawężonym zakresem fal krótkich jakoś nie miałem okazji spotkać.

Ponadto ta dyrektywa nie miała abyt długiego żywota bowiem jeszcze latach 50-tych powstało wiele odbiorników nie spełniających tych zasad.

Było sporo popularnych odbiorników z okrojonym zakresem fal krótkich, jak między innymi część Pionierów, Mazurów, a także późniejszych konstrukcji z lat 60-tych na lampach novalowych takich jak Figaro lub Rozyna. Raczej śmierć Stalina w tym względzie nie miała nic wspólnego...:-).

Dzięki temu pewnie wystarczyło postawić mniejszą ilość "zagłuszarek" WE.

W zasadzie to obecnie trudniej jest zdobyć w miarę całego Pioniera z pełnym zakresem fal krótkich niż z okrojonym.
  • Poziom 9  
    Mój Pionierek ma taką skalę co jest na tym pierwszym zdjęciu ze Stalinogrodem.