Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie przekaźnikiem za pośrednictwem przycisku

Elektrooonik 19 Kwi 2007 14:57 279214 330
 • #121
  gracus7
  Poziom 26  
  własnie tak sobie czytałem ten temat i zastanawia mnie jedną rzeczą, otóż montuje alarmy w pojazdach i mają one funkcję identyfikacji kierowcy (immobiliser) w postaci ukrytego przycisku czyli po włączeniu stacyjki przekaźnik automatycznie rozłącza dany obwód i auta nie uruchomimy aż do momentu naciścnięcia przycisku .. wtedy przekaźnik się wyłącza i załącza obwód i auto pali. jednak po wyłączeniu zapłonu przez 15 sek możemy ponownie włączyć auto bez wciskania przycisku bo układ liczy czas...

  interesowałoby mnie takie urządzonko w którym po włączeniu zapłonu automatycznie włączałby się na stałe przekaźnik a możnaby było go wyłączyć przyciskiem jednak po wyłączeniu zapłonu musiałoby następować reset i tak na okrągło ewentualnie tak przez około 15 sekund mógłby pamiętać przyciśnięcie przycisku.

  czy można przerobić tak ten ukłąd z początku tematu włącznik wyłącznik przekaźnika przyciskiem????
 • Relpol przekaźniki
 • #123
  finch
  Poziom 20  
  witam wszystkich

  zmontowałem układ kolegi elektronika ale mam pewien problem. Mianowicie:
  włączam napięcie przekaźnik samoczynnie klika, mogę go wyłączyć przyciskiem ale wtedy już układ w ogóle nie reaguje na naciskanie i nawet wyłączenie i włączenie zasilania spowrotem mu nie pomaga. sytuacja zmienia się gdy na chwile dotknę np poślinionym palcem nóżek kondensatora(zewrę je) wtedy układ daje zmienić stan ale chcąc płynnie zmieniać stany muszę przed każdym naciśnięciem przycisku powtarzać tę czynność zupełnie tak jakby trzeba go było rozładować. Elementy mam skompletowane z małą różnicą dotyczącą:
  -rezystora zamiast 5,1 5,6 kilo
  i kondensator-miał niby mieć 100 nF z tego co gość mówił ale nie sądzę aby tak było mam 2 i na jednym pisze 47u a na drugim 223 próbowałem już obydwa ale niezależnie od kondensatora układ zachowuje się bez zmian
 • #124
  Ready
  Poziom 11  
  Czy jest ktoś kto rozwinie temat kolegi west86
  Zmontowałem układ ale nie działa :/


  Sterowanie przekaźnikiem za pośrednictwem przycisku

  Dodano po 16 [minuty]:

  Jaka powinna być wartość rezystora Między BC 557 a Diodą 1N4148 ????

  Proszę o pomoc :(
 • #125
  finch
  Poziom 20  
  Ja już rozwiązałem kłopot odnośnie mojego pzerzutnika sprzedano mi w sklepie zły kondensator dopiero jak się doczytałem na jego obudowie to doszedłem o co chodzi. W każdym bądź razie wielkie dzięki za ten schemat i wszystkie uwagi poniżej nprawdę się przydały układ śmiga aż miło :wink:

  Aha jeszcze jedno mi się udało uzyskać efekt "pamięci" tzn jak powiedzmy włacze przerzutnik, potem odepnę zasilanie to nawet po kilkunastu godzinach po włączeniu zasilania przerzutnik przyciąga spowrotem-to normalne??
 • #127
  Ready
  Poziom 11  
  Lepiej pomóżcie z układem na 3 przekaźniki sterowany jednym przyciskiem :]
 • #128
  arktik1
  Poziom 27  
  Może macie jakiś namiar na WYŁĄCZNIK zabezpieczający przed rozładowaniem akumulatora samochodowego.
  szukałem na elektrodzie ale nie znalazłem nic konkretnego.
 • Relpol przekaźniki
 • #130
  Maciek28
  Poziom 12  
  Witam

  A ja bym proponował podłaczyc R2 do nozki 2 ukladu zamiast do 3 co wyeliminuje zalaczanie sie odbiornika po zaniku i ponownym powrocie zasilania (dotyczy schematu z 1-go postu)

  Pozdrawiam
  Maciek
 • #132
  25613
  Poziom 2  
  DO MARIANA B
  Czy jest mażliwość tak połączyć przekaźniki aby jednym przyciskiem włączać i wyłaczać dwa lub więcej urządzeń.
  Sprawdziłem twój przekaźnik bistabilny.Działa świetnie!
 • #133
  Marian B
  Poziom 35  
  Jest taka możliwość. Poprostu przycisk P uruchamia dodatkowy przekażnik, który ma tyle styków ile chcemy uruchomić układów załączających. Te styki pracują poprostu zamiast przycisków P.
  Można też połączyć układy kaskadowo, wykorzystując styk/styki wykonawczy b2 jako przycisk P. Styków wykonawczych może być przecież więcej niż jeden, a ilość styków można zawsze zwielokrotnić , stosując dodatkowe przekażniki.
 • #135
  25613
  Poziom 2  
  DO MARIANA B
  Źle sformułowałem pytanie chodziło mi o to aby jednym przyciskiem sterować kolejno dwa lub więcej urządzeń to znaczy: przycisk zał 1 przycisk zał 2 przycisk zał 1 2 i przycisk wył. 1 2
 • #136
  Marian B
  Poziom 35  
  Na pewno można. Są to tzw. układy sekwencyjne, działające wg. pewnej założonej sekwencji. Przekażnik, to nic innego jak podstawowa komórka pamięci, tak jak przerzutnik. Na przekażnikach można zrealizować każdą, nawet najbardziej złożoną maszynę liczącą- komputer. Oczywiście szybkość dziłania takiego komputera będzie mizerna, można ją liczyć w miesiącach, a nawet latach, nie mniej jest to możliwe.
  Sekwencyjne układy przekażnikowe są dosyć złożone, zarówno pod względem trudności projektowania/kombinowania, jak i ilości przekażników.Trudności zaczynają się już od więcej niż 3, bo ilość kombinacji rośnie 2 do n-potęgi.

  Jako ciekawostka, pierwsze elektryczne maszyny liczące, dużo lepsze niż mechaniczny arytmometr, były wykonane na przekażnikach.

  Najprostszy przykład takiego układu dla dwóch odbiorników, to będzie kaskadowe połączenie dwóch układów załączających. Styk wykonawczy b2 pierwszego będzie przyciskiem załączającym drugiego. Do włączania pierwszego odbiornika trzeba wtedy mieć w pierwszym układzie dodatkowy styk b. Uzyskamy w tym przypadku 4 możliwe kombinacje załączonych i wyłączonych odbiorników wzależności od kolejności naciskania przycisku (podawania impulsu sterującego), gdyż naciśnięcie i puszczenie przycisku, to impuls sterujący.


  imp.ster. / stan / odb.1 / odb.2
  - / 1 / 0 / 0 stan wyjściowy
  1 / 2 / 1 / 1
  2 / 3 / 0 / 1
  3 / 4 / 1 / 0

  Po kolejnym nacisnięciu przycisku cykl zacznie się od początku.

  Łącząc kaskadowo 3 układy, uzyskamy 8 kombinacji, 4 to16 kombinacji, itd.
 • #137
  StaFid
  Poziom 10  
  Do Mariana B.
  Bardzo mi się podobają Twoje rozwiązania bez stosowania elektroniki.
  Mam taki problem.
  Chcę sterować dwoma przekażnikami wykonawczymi za pomocą trzech przycisków monostabilnych:
  - jeden przycisk włącza pierwszy przekażnik z samopodtrzymaniem to drugi przekażnik jest wyłączony
  - drugi przycisk włącza drugi przekażnik z samopodtrzymaniem a pierwszy jest wyłączony
  - trzeci przycisk wyłącza obydwa przekażniki
  Głowię się od kilku dni rysujac rozmaite konfiguracje ale coś mi ciągle nie wychodzi (to chyba kwestia mojego wieku).
  Potrzeba zastosowania trzech przycisków wynika z posiadania gotowej płyty czołowej z trzema przyciskami z opisem "prawo-stop-lewo"
  Serdecznie pozdrawiam.
  Stanisław
 • #138
  StaFid
  Poziom 10  
  Do Mariana B.
  Niepotrzebnie namieszałem pisząc o sterowaniu dwoma przekażnikami. Niezmienne pozostają trzy przyciski (chwilowe) sterujące tyloma przekażnikami ile potrzeba do sterowania silnikiem prądu stałego przez zmianę biegunów zasilania z możliwością zatrzymania w każdej chwili.
  Pozdrawiam
  Stanisław
 • #139
  Marian B
  Poziom 35  
  Praca nawrotna silnika z wzajemną blokadą przekażników. Nie można ich włączyć jednocześnie.
  Przycisk P3 powinien być normalnie zwarty (rozwierny). Jeżeli niema innej możliwości i trzeba zastosować przycisk normalnie rozwarty (zwierny), to trzeba zastosować do niego dodatkowy przekażnik ze stykiem rozwiernym.
 • #140
  StaFid
  Poziom 10  
  Marian!
  Dziękuję ci bardzo. Właśnie o to mi chodziło. Jesteś naprawdę dobry w ukladach logiki na przekażnikach. Musze się porozglądac za przekażnikami trójpolowymi, możliwie małymi bo w obudowie sterownika nie ma za wiele miejsca.
  Napiszę trochę o mnie. Od roku jestem licencjonowanym krótkofalowcem, z powodu braku sprzetu jeszcze nie aktywnym. Jestem na etapie budowy instalacji antenowej i właśnie do obrotnicy anteny kierunkowej potrzebny mi sterownik w którego budowie tak bardzo mi pomogłeś. Ja wiem że są gotowe fabryczne rotory ze sterownikami, ale ja miałem stary rotor anteny satelitarnej a ponadto selsyny do zdalnego odczytu kierunku ustawienia anteny. I to zdecydowało o podjęciu się wykonania urządzenia samodzielnie. Jeszcze raz dziękuję.
  Pozdrawiam
  Stanisław
  SP9EZQ
 • #141
  Marian B
  Poziom 35  
  Przekażniki trójpolowe na trochę większy prąd (ok 10A) mają dość duże wymiary, a przecież nie wszystkie styki będą obciążone maksymalnym prądem. Moim zdaniem, jeżeli trochę zależy na miejscu, to wykorzystać przekażniki jedno, lub dwu polowe, z uzwojeniami połączonymi równolegle.
  Np. niewielkie przekażniki serii RM83.
  RM83Z, RM83P, lub RT314012. Są bardzo małe, i mają prąd styków 16÷20A, w zależności od typu.
  Można wykorzystać nawet miniaturowe przekażniki w układzie sterującym, bo tylko styki wykonawcze muszą mieć odpowiednią obciążalność.
 • #142
  grzegusss
  Poziom 10  
  witam jak zrealizować takie coś dwa przyciski p1 wybiera urządzenie od 1 do 8 a p2 załącza lub wyłącza wybrane urządzenie myślałem o czymś na 4017
  jakieś propozycje ??
  proszę o jakiś schemacik
 • #143
  Marian B
  Poziom 35  
  A czy nie prościej zastosować przełącznik obrotowy do wyboru urządzenia, i przycisk załącz/wyłącz?
  Nie trzeba wtedy naciskać w "nieskończoność" przycisku przy wyborze urządzenia.
  Jeżeli nie będzie używane bezprzewodowe zdalne sterowanie, to rozwiązanie z przełącznikiem obrotowym jest najprostsze.
  Można to rozwiązać w następujący sposób. Przełącznik obrotowy podłącza końcówki przycisku do kolejnych układów załącz/wyłącz. Do omawianego wyżej układu przekażnikowego potrzebny przełącznik dwusekcyjny. Można zrobić na jednosekcyjnym, ale wtedy trzeba zastosować dodatkowe dwupolowe przekażniczki.
 • #144
  Kusy
  Poziom 12  
  czytam i czytam te wszystkie posty na temat włącz / wyłącz i nie do końca mi to odpowiada.
  DLA maciej_333
  czy twój schemat ze strony nr. 2 tego wątku będzie zapamiętywał stan po odłączeniu zasilania ?? ja szukam układu, który nie będzie "pamiętał" stanu na wyjściu po odłączeniu zasilania, a mianowicie nie jest ważne co się dzieje na wejściu i na wyjściu kiedy układ działa (ma załączać i rozłączać np. przekaźnik) lecz najważniejszą sprawą jest to że po odłączeniu zasilania i ponownym załączeniu muszę mieć na wyjściu stan niski czyli przekaźnik nie może zwierać...
  zaprojektowałem już układ na 4049 i niestety pamięta stany...jak już go przerysuję to wstawię...
  pozdr Kusy...
 • #145
  niebieski326
  Poziom 18  
  Witam
  1.) Ma ktoś może schemat takiego sterownik tylko na CD4541 lub na CD4093?
  2.) Składał już ktoś to na NE555? Ja złożyłem i nie działa - czy to może być wina NE555?
 • #146
  Kusy
  Poziom 12  
  do Marian B
  zmontowałem twój schemacik na 2 przekaźniki. niestety nie miałem 2 podwójnych więc użyłem 4 pojedynczych. wszystko działa tak jak chcę ale...
  właśnie jest jedno ale, mam spory toroid ok 400W i pod to muszę wszystko podłączyć. toroid ma 18v i 8v. idąc dalej tropem rób wszystko tak jak się należy (chodzi o zmniejszenie napięcia z 18 na 12V) podłączyłem stabilizator 7812 T (12V, 3A) i niestety oczekiwane działanie układu się kończy. dzieje się dziwna sprawa, jak podłączę zasilanie i wcisnę "chwilówkę" to układ załącza ale jak chcę wyłączyć (wciskam "chwilówkę" drugi raz) to niestety już nie rozłącza. zastanawiam się jak działa scalony stabilizator, jaki ma on wpływ w moim przypadku. a jeżeli nie da się podłączyć go do tego układu to czym mam zmniejszyć napięcie z toroidu ?? kiedyś przeliczałem stabilizatory z diodą zenera jakie oporności jakie diody i jaki tranzystor, lecz już niewiele pamiętam i proszę o pomoc. no chyba że przekaźniki może chodzić na napięcie ok 18V. dodam że przy max obciążeniu toroidu napięcie spada poniżej 12V (11,42V) czy przekaźniki się nie spalą ??

  pzodr i czekam na odpowiedź....
 • #147
  Marian B
  Poziom 35  
  Prawdopodobnie, po pierwszym naciśnięciu, i zwolnieniu przycisku, nie chce się załączyć przekażnik A (ten górny). Jest to spowodowane tym, że uzwojenia przekażników są na nie właściwe napięcie.
  Poprawnie powinno być tak:
  Jeżeli główne napięcie zasilające wynosi np. 12V, to uzwojenia przekażników powinny mieć znamionowe napięcie 5V (połowa napięcia zasilania), jeżeli nap. zasilające wynosi 24V, to uzwojenia przekażników powinny być na 12V.
  Należy zauważyć, że w chwili załączania przekażnika A (górnego), uzwojenia przekażników są połączone szeregowo, i prąd załączający przekażnik A jest zmniejszony, bo szeregowo jest połączona rezystancja przekażnika B (dolnego). Dla tego uzwojenia przekażników powinny być na połowę napięcia zasilającego.
  Aby zwiększyć prąd załączania przekażnika A, można dobrać odpowiedni dodatkowy rezystor dołączony równolegle do uzwojenia B (dolnego).
  Stosowanie uzwojeń na połowę napięcia zasilania niczym nie szkodzi przekażnikom, gdyż w czasie normalnej pracy uzwojenia są połączone szeregowo, a czas przełączania, gdy na uzwojeniach jest pełne napięcie, jest bardzo krótki.
 • #148
  Kusy
  Poziom 12  
  Marian B
  no tak teraz zbadłałem dla czego ten układ ze stabilizatorem może nie działać. fajnie wytłumaczyłeś to jak się rozkłada obciążenie na przekaźnikach. dzięki wielkie i mam nadzieję że już nie będę kontynuował tego tematu, i wyszystko już mi zacznie chodzić i szefowa bdzie się cieszyć a ja będę zadowolony z siebie że udało mi się w końcu to ogarnąć...
  pozdrawiam wszystkich i dziękuję za wsparcie :D
  Kusy...
 • #149
  numlock
  Poziom 10  
  Przetestowany i działający bistabilny przełącznik (włącz/wyłącz) (ang. bistable on/off switch) TTL sterowany za pomocą mikrostyku z preselekcją (ustawieniem żądanego) stanu po włączeniu zasilania - jak działa możecie zobaczyć poniżej:

  Sterowanie przekaźnikiem za pośrednictwem przycisku

  oraz schemat:

  Sterowanie przekaźnikiem za pośrednictwem przycisku

  Komponenty:

  R1=330 kΩ
  R2=470 Ω
  R3=330 kΩ

  C1=C2=4,7µF

  U1=TTL 7474

  Zasilanie: oczywście TTL, Vcc=+5V

  Opis i niebawem płytka PCB :arrow: Tutaj

  Odbiornik sygnału to tylko propozycja, przydałby się opornik w szereg z diodą - ograniczający prąd tak żeby nie ubić TTL-ki ale dioda którą ja zastosowałem nie obciąża wyjścia aż tak mocno żeby układ się grzał.
 • #150
  c4meleon
  Poziom 11  
  Witam, chciałem poprosić o zaprojektowanie układziku który, będzie załączał/rozłączał transformator z/do sieci, żeby włączenie było sygnalizowane jedną diodą a wyłączenie drugą, ale co najgorsze chciał bym żeby była możliwość załączania/rozłączania po jakimś określonym czasie transformatora sygnałem audio z cd'ka bądź komputera, będzie to zamontowane we wzmacniaczu(czyli taki standby), z góry dziękuję, Pozdrawiam.