Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu

Holtek 16 Gru 2010 23:13 14175 21
  • Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu

Chciałbym przedstawić bardzo prosty sposób na zmniejszenie zużycia energii elektrycznej przez starszy sprzęt np audio :) Chodzi tutaj o pobór energii podczas czuwania, przez urządzenie, które nie posiada energooszczędnego zasilacza standby.

Wstęp:
    W naszych domach posiadamy wiele urządzeń, które przez większość czasu pracują w trybie standby i często nie zdajemy sobie sprawy ile prądu mogą one pobierać w takim stanie. Ceny energii elektrycznej niestety wciąż rosną. Mam bzika na punkcie oszczędziania energii podczas czuwania i kilka lat temu zakupiłem miernik zużycia energii VOLTCRAFT Energy Logger 3500 i wykonałem kilkanaście pomiarów.
    Największym zaskoczeniem okazał się leciwy dekoder SAT Philips 6010 pobierający aż 18W :!::!::!: podczas czuwania, w czasie normalnej pracy 18,6W. Na kolejnych miejscach uplasowała się nagrywarka Pioneer PDR-05 - 10,5W, następnie popularny niegdyś zasilacz Chieftec 420W, który bez podpinania płyty głównej pobierał 8W (przetwornica standby o bardzo niskiej sprawności).

Wymienionych urządzeń już dawno nie posiadam ale wciąż mam w domu dwie stare i piękne wieże z początku lat '90 - Technics SC-CH700 oraz Technics SC-CH900 do których mam wielki sentyment i nie zamierzam się ich pozbywać. Wieże te, podczas czuwania pobierały 8W wyświetlając godzinę , wypalając jednocześnie wyświetlacz VFD.
    Miałem okazję naprawiać kilka sztuk tych wież. Przywiezione z Niemiec miały w różnym stopniu wypalony VFD i niestety podczas pracy wyświetlacz wzmacniacza bardzo brzydko wygląda w porównaniu do wyświetlaczy w pozostałych segmentach. Sprzęt pochodzi z roku 1993 a w tamtych czasach nikt nie myślał o oszczędności :), niestety ale nie pomyśleli też o żywotności wyświetlacza :cry:

Według danych z tabliczki znamionowej sprzęt pobiera z sieci max 250W. Po wyłączeniu zestawu przyciskiem power, wciąż pracuje główny transformator zasilający całą wieżę, zasilając procesor pobierający znikomą ilość energii oraz wyświetlacz VFD wyświetlający godzinę. Nie wspomnę tu o prądach wirowych w rdzeniu transformatora. Całość pobiera aż 8W co jest dla mnie nie do przyjęcia jak na obecne warunki :D
    Zdecydowałem się na dostosowanie sprzętu do obecnie obowiązujących norm jednocześnie rezygnując jedynie z wyświetlania godziny przez prądożerny wyświetlacz VFD. Zegarków w domu mam pod dostatkiem :)
    Jako, że urządzenia Technics SC-CH700 i SC-CH900 nie posiadają fabrycznie zamontowanego zasilacza standby postanowiłem zamontować taki zasilacz co się okazało bardzo prostym i skutecznym rozwiązaniem :)
    Poza tym, że nie widać wyświetlanej godziny wieża nic nie straciła na funkcjonalności, codziennie rano się włącza, budząc mnie coraz głośniej grającą Trójką:) Wygaszone wyświetlacze oraz kontrolki, wyglądające jakby sprzet w ogóle nie był podłaczony do sieci nagle ożywają i pudło zaczyna grać :)

Schematy:
    Schemat dodatkowego zasilacza w załączniku, w formacie Protela. Ze względu na prostotę układu, nie ma co opisywać :) Na schematach opisałem jakich przeróbek dokonałem na płycie głównej Technicsa.

Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu

Wykonanie:
    Płytkę zaprojektowałem w programie Protel 99SE, wykonałem za pomocą papieru kredowego. Rozmieszczenie wyprowadzeń dla transformatorka i przekaźnika dopasowałem dla elementów, jakie miałem na stanie.

Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu

Gotowy moduł zasilacza umieściłem w wolnym miejscu obok głównego trafa, mocując ją do specjalnie przygotowanych uchwytów. Odłączyłem duży transformator, który teraz jest włączany tylko gdy wieża jest uruchomiona. Procesor w którym jest także zegar z budzikiem zasilany jest z nowego zasilacza.

Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu

Podsumowanie:
    Wieże są cały czas dołączone do sieci, wyłączam je jedynie latem, gdy nie ma mnie dłużej w domu albo gdy zanosi się na burzę :D Pełne sterowanie z pilota oczywiście działa. Jak widać na zdjęciach miernik Voltcraft 3500 pokazuje tylko 0,3W w stanie czuwania. Kilka lat temu w podobny sposób zmodyfikowałem stary amplituner. Ta drobna modyfikacja w jednej z wież działa bezawaryjnie już trzy lata a w drugiej półtora roku :D

Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu Prosta modyfikacja starej wieży zmniejszająca zużycie prądu

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    mdziewie
    Poziom 18  
    Gratuluję jakości. Urzekły mnie opisy wyprasowane na płytce:)

Czy sprawdzałeś może, ile oszczędności daje "połowiczne" rozwiązanie wykorzystujące główny transformator (polegające tylko na odłączeniu wyświetlacza)?
  • PCBway
    Tranzystor_1992
    Poziom 16  
    Przepiękne wykonanie, bardzo mi się podoba Twoje wykonanie obwodów drukowanych oraz sam wygląd urządzenia. Na prawdę muszę Ci pogratulować, ponieważ należy się. Gdybyś mógł zdradzić sekret i opowiedzieć od początku do końca w jaki sposób wykonujesz płytki to byłbym Ci bardzo wdzięczny. W czym projektujesz obwody :?:
    Widzę, że jest to Protel, która wersja :?:

Pozdrawiam ;)
    mklos1
    Poziom 25  
    Dwie sprawy:
    1) Nie znalazłem oryginalnej karty katalogowej miernika, tylko jakieś kompilacje z których wynika że: zakres pomiaru mocy skutecznej jest od 1,5W do 3500W, czyli wskazanie jest znacznie poniżej teoretycznego zakresu pomiarowego. Dodatkowo miernik ten poniżej 2W jest obarczony błędem +/-15% + 1 cyfra, czyli przy wskazaniu 0.3W, błąd jest dość duży. Warto by dokonać pomiaru innym narzędziem, aby mieć pewność, czy jest on wiarygodny. Poza tym zauważ ile wskazuje miernik na pozycji "VA". Ponad 3VA a współczynnik mocy jest na poziomie 0.1. Mam więc spore wątpliwości do do wiarygodności tego pomiaru (lub duża moc bierna pobierana przez trafo).
    2) Rozwiązanie co prawda skuteczne, ale bardzo nieeleganckie, gdyż pozbawiłeś urządzenie pewnej funkcjonalności. Dużo ciekawszym rozwiązaniem byłaby redukcja mocy zachowująca funkcjonalność.

Sama płytka jest wykonana estetycznie. Podoba mi się.
    Holtek
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    mikos1
    Zdaję sobie sprawę z tego, że mierząc tak małe moce pomiar będzie obarczony dużym błędem. Obecnie nie posiadam pod ręką miernika z True RMS ani podobnego miernika mocy mierzącego dokładnie w tym zakresie :cry: Strona wtórna przy 5,6V pobiera 15mA DC.
    Tak, pozbawiłem urządzenie zegarka i tyle :!: Jak wcześniej pisałem, jest mi on niepotrzebny a powodem modyfikacji było zmniejszenie zużycia energii oraz przedłużenie żywotności wyświetlacza VFD. Ciężko zredukować moc, gdy wyświetlaczem jest VFD wymagający żarzenia :cry:

Tranzystor_1992
    Jak pisałem na początku, kiedyś Protel99SE, obecnie nowsza wersja :D
    Kupuję najzwyklejszy papier kredowy w papierniczym, wzór ścieżek drukuję drukarką HP 1015. Następnie wydruk przyklejam taśmą papierową w kilku miejscach do laminatu i całość przepuszczam kilkanaście razy różnymi stronami przez laminarkę Lervia, w której wymieniłem R19 na 4,2k i dzięki temu wałki osiągają 160 stopni :D Po ostygnięciu kąpiel w detergencie, część papieru się sama odklei, reszta ręcznie i trawimy w B327 :) Analogicznie postępuję wykonując warstwę opisową. Po odklejeniu papieru na tonerze pozostaje biały nalot, który usuwam octem. Tę samą metodę stosuję dla płytek dwustronnych. Miedź zabezpieczam preparatem Plastik 70.
    mklos1
    Poziom 25  
    Holtek napisał:
    Ciężko zredukować moc, gdy wyświetlaczem jest VFD wymagający żarzenia :cry:

To jest właśnie wyzwanie. Zrobiłeś może zdjęcia (lub może pamiętasz) wyniki gdy obmierzałeś urządzenie przed modyfikacją? Chodzi mi głównie o PF(cos fi) na standby. Kiepski wynik PF Twojego układu wynika z podpięcia trafa bezpośrednio do sieci. Może pokusisz się o eksperyment z równoległym kondensatorem?
    oneprocenter
    Poziom 9  
    epi92, autor tematu opisał wszystko post wyżej ;)
    Również jestem pod wrażeniem wykonania płytki.
    amator2000
    Poziom 21  
    po pierwsze : nie taka prosta modyfikacja, bo trzeba się nagimnastykować z wykonaniem płytki, lutowanie, uruchomienie, itp

po drugie : moim zdaniem skórka nie warta wyprawki, prościej kupic w markecie eletroniczny timer na przekaźniku prosto z Chin za 25 pln, który o oznaczonej porze dnia albo nocy włączy i wyłaczy wieże (nawet Technicsa :D:D:D)
    BANANvanDYK
    Poziom 38  
    Prąd 15mA pobierany przez standby to niewiele. W moim kinie domowym było więcej (uC + LCD + IR + dioda standby).
    Jedna rzecz mi nie pasuje. Transformator o napięciu wtórnym 7.2V, a przekaźnik na napięcie 12V. Czy włączona cewka przekaźnika nie robi zbyt dużego obciążenia dla transformatora, który ma ok. 3 VA?
    Najlepszą rzeczą byłoby opracowanie takiego systemu standby, aby w ogóle nie pobierał prądu z sieci. Zasilanie z akumulatorka?
    krzys-iek
    Poziom 20  
    Ekhmm wiele sie nie znam ale jesli z akumulatora to jak sobie wyobrazasz oszczednosci? No czlowieku tu wypada pomyslec. Z akumulatora prad musi isc a pozniej musisz to naladowac i to wladowac wiecej niz trzeba bo na pewno beda straty - juz jestes przegrany. Akumulatory kosztuja i co jakis czas trzeba je wymienic - gdzie widzisz sens a juz nie mowiac o oszczednosci?

Mam wieże CH-32, tego samego koncernu na M z Japoni (takze leciwa). Sprzet pieknie wykonany ale w standby zjadal takze sporo, z 10W jak nic!! Ten sam typ wyswietlacza VFD (myslalby ktos ze to jakis wynalazek z epoki dinozaurow ale w moim rocznym radiu samochodowym Kenwooda takze jest VFD - widac cienkie druciki zazenia). No i moze sie kiedys pokusze o podobna modyfikacje "eko". Wieża samsunga ktora miala zastapic poczciwego CH32 troche mnie zawiodla.... ale za to samsung bierze <1W na czuwaniu. CH32 mial basy, samsung okazalo sie ze nie ma pozadnego glosnika basowego to jeszcze nie ma tweeterow... jak radio z bazaru!!! Wiec dzwiek do kitu. CH32 mial godzine w standby (ok jak widac nie kazdy to lubi) a ta nowa nic z tego... i jeszcze kilka innych durnot ktorych poczciwy sprzet nie mial. Takze to niezla modyfikacja, w rok sie zwroci na pradzie a sprzec cieszy i ladnie wyglada :)
    komalik
    Poziom 14  
    Witam
    Modyfikacja bardzo ładnie wykonana. Jednak ja osobiście poza modą na "eko" nie widzę w niej sensu... Zużyłeś części za gdzieś 20 pln. Przy założeniu (optymistycznym), że Twoja wieża jest przez cały czas w trybie czuwania będziesz oszczędzał rocznie ~1,5 pln. Im więcej używasz jej normalnie tym mniej oszczędzisz. Więc okres zwrotu będzie gdzieś ze 20 lat :) Nie doliczam Twojej pracy (kilka godzin spokojnie), bo by życia Ci nie starczyło, żebyś cokolwiek zaoszczędził dzięki tej modyfikacji.

Nie mniej wykonanie bardzo eleganckie i staranne.

Pozdrawiam
    ufo000000
    Poziom 14  
    Jak Ty to liczyłeś że wyszło Ci 1,5zł na rok?!
    Jeśli można to spytam przy okazji co sądzicie o tym.
    U brata sprawdziłem ile ciągnie na czuwaniu wieża sony rxd6av i wyszło mi 38W!! a 40W bierze po włączeniu (oczywiście gdy jest max zciszona). Była ona już ze 3 razy w naprawie (padło właśnie zasilanie) i mam pytanie czy szpec coś źle zrobił że bierze taką ilość na czuwaniu czy ten typ tak ma bo wydaje mi się paranoją. A co najlepsze przyszło mi do głowy żeby sprawdzić ile pobiera po dobrych paru latach wysysania 24/h i teraz ją włącza brat do prądu tylko gdy używa.
    kosmo21
    Poziom 18  
    komalik napisał:
    Witam
    Zużyłeś części za gdzieś 20 pln. Przy założeniu (optymistycznym), że Twoja wieża jest przez cały czas w trybie czuwania będziesz oszczędzał rocznie ~1,5 pln.

Jakieś obliczenia ? Bo chyba gdzieś jest błąd.
    komalik
    Poziom 14  
    Witam
    Racja. Mój błąd (z rozpędu :) )
    Faktycznie wychodzi coś koło 25-30 złotych rocznie... to już wygląda na to, że gra jest warta świeczki.

W takim razie teraz tylko trzeba szukać dobrego OFE. Szkoda trzymać oszczędności w skarpecie :P

A na poważnie to jeżeli się szybko zwraca i jest przyzwoicie zrobione - ja jestem za!

Pozdrawiam
    mklos1
    Poziom 25  
    komalik napisał:
    Witam
    Racja. Mój błąd (z rozpędu :) )
    Faktycznie wychodzi coś koło 25-30 złotych rocznie... to już wygląda na to, że gra jest warta świeczki.

Coś drogi ten prąd... Bo mi wychodzi c.a. 14PLN/rok w ciągłym standby (przed modyfikacją i założeniu ceny 1kWh 0,2PLN).
    komalik
    Poziom 14  
    Gratuluję dostawcy :)
    u mnie prąd w sumie kosztuje ~50 gr/kWh (no, może bez grosza)
    mklos1
    Poziom 25  
    komalik napisał:
    Gratuluję dostawcy :)
    u mnie prąd w sumie kosztuje ~50 gr/kWh (no, może bez grosza)

A przepraszam. Nie uwzględniłem przesyłu.
    Ale akurat mnie w tym projekcie niepokoi co innego... Co prawda gospodarstwa domowe nie płacą za moc bierną, ale tutaj (o ile można wierzyć miernikowi) mocy biernej na standby wypada 3VA (PF = 0.1). Średnio "eko" wypada.
    Holtek
    mklos1
    Niestety ale nie pamiętam ile wynosił PF przed modyfikacją ale możliwe, że będę miał jeszcze okazję zrobić taki pomiar :) Przy takiej mocy nie jest wymagane żadne PFC.

amator2000
    To kup mi w markecie elektroniczny timer, który rano włączy sprzęt na wybraną wcześniej stację/utwór z CD i który po wyłączeniu wieży będzie umożliwiał włączenie jej pilotem z łóżka :D Po powrocie napięcia sieciowego wieża się nie włączy nawet gdy grała przed odcięciem zasilania :!:

BANANvanDYK
    Bez obciążenia po wyprostowaniu miałem około 11V, po włączeniu przekaźnika napięcie spadało do około 10V. Przekaźnik pobiera około 25mA więc spokojnie :D

komalik
    Jak już pisałem, drugim powodem było przedłużenie życia wyświetlacza. Musiałbyś zobaczyć na żywo jak wygląda wypalony wyświetlacz w porównaniu do pozostałych, część pikseli w ogóle nie świeci, część świeci jak nowe, może to by Cię przekonało :D
    wojtek0995
    Poziom 27  
    Czy działa to na zasadzie:
    pierwszy klik - włączone
    drugi klik - wyłączone i tak w kółko ;) ?
    I czy po do zbudowania tego układu potrzeba tej wierz, czy można go również zastosować osobno?
    Holtek
    Działa to tak jak na filmie :D W tym przypadku wieżę włącza timer, reszta to sterowanie z pilota.

Link
    artbi
    Poziom 19  
    Witam , ośmielę sie zapytać o współczynnik mocy , chyba to nie najlepiej wygląda :) jakaś korekta fazowa była by wskazana
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  
    Użytkownik domowy płaci za moc czynną, więc jeśli to ma być tanie dla właściciela a nie zakładu energetycznego to w czym jest problem?
    Ponadto pomiar takim miernikiem mocy <2W jest bardzo oszukany i nie brał bym odczytów za wiążące. Jeśli układ po stronie wtórnej pobiera przy 5,6V 15mA to rzeczywista moc czynna pobierana przez układ wynosi <0,5W uwzględniając pobór mocy przez trafo.
    Przy mocach <75W nie wymaga się stosowania PFC więc nie zanudzałbym autora narzekaniem, ponadto zastosowanie jednej świetlówki kompaktowej w domu spowoduje przekompensowanie obwodu.
    Osobiście podoba mi się staranność wykonania płytki oraz chęć zrobienia coś bardziej zaawansowanego niż kit migającej diody z Jabela :)