Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz audio z cyfrowym sterowaniem głośnością

marek_34 14 Maj 2011 19:32 6403 3
  • Przedwzmacniacz audio z cyfrowym sterowaniem głośnością

Układ jest przedwzmacniaczem z cyfrową regulacją głośności. Składa się z trzech podukładów. Schemat 1 przedstawia elektroniczny potencjometr. Kontrola odbywa się za pomocą dwóch przycisków. S1 zwiększa głośność, natomiast S2 ją zmniejsza.

Schemat nr 2 to dzielniki rezystorowe podłączone do 16 wejść analogowego multiplexera. Są to układy ic2, ic3 po jednym dla każdego kanału. W układzie występują również dwa analogowe wzmacniacze operacyjne - jeden na wyjściu i jeden na wyjściu. Wzmocnienie IC4A-B możemy zmieniać w zależności od potrzeb poprzez rezystory R38-40.

Trzeci schemat przedstawia standardowy zasilacz z podziałem na zasilanie części analogowej i cyfrowej.

Źródło: http://users.otenet.gr/~athsam/audio_preamplifier_with_digital_volume.htm

Fajne!
  • Relpol
  • #2 15 Maj 2011 14:50
    paluszasty
    Poziom 23  

Wg mnie projekt w stylu sztuka dla sztuki albo nawet nie. Istnieje bardzo dużo dobrych gotowych potencjometrów cyfrowych dedykowanych do zastosowań audio- np PGA2310,PGA2311 (wymagają sterowania przez uC), DS1802 (nie wymaga stosowania uC, tylko przyciski). Ostatni układ nie jest drogi, nie wymaga właściwie żadnych dodatkowych elementów i ma dobre parametry. Wg mnie projekt taki jak ten nie ma specjalnie sensu, użyte układy multipleksera nie są dedykowane do zastosowań audio. Składanie samemu potenciometru sterowanego cyfrowo ma wg mnie jedynie sens w przypadku bezkompromisowego rozwiązania -> przekaźniki +drabinka rezystorowa. .

• Relpol
  • #3 17 Maj 2011 05:52
    133182
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 17 Maj 2011 10:40
    Karol966
    Poziom 30  

Rozwiązanie wg mnie jak każde inne - dobre o ile działa :) Nie mam nic do niego a nawet mi się podoba ;) Mam jedną uwagę. Na schemacie 2 wejście audio oznaczone R wchodzi do multipleksera a wychodząc trafia na OP, z którego wychodzi oznaczone jako L i analogiczne dla wejścia L.