Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz audio z cyfrowym sterowaniem głośnością

marek_34 14 Maj 2011 19:32 6361 3
 • Przedwzmacniacz audio z cyfrowym sterowaniem głośnością

  Układ jest przedwzmacniaczem z cyfrową regulacją głośności. Składa się z trzech podukładów. Schemat 1 przedstawia elektroniczny potencjometr. Kontrola odbywa się za pomocą dwóch przycisków. S1 zwiększa głośność, natomiast S2 ją zmniejsza.

  Schemat nr 2 to dzielniki rezystorowe podłączone do 16 wejść analogowego multiplexera. Są to układy ic2, ic3 po jednym dla każdego kanału. W układzie występują również dwa analogowe wzmacniacze operacyjne - jeden na wyjściu i jeden na wyjściu. Wzmocnienie IC4A-B możemy zmieniać w zależności od potrzeb poprzez rezystory R38-40.

  Trzeci schemat przedstawia standardowy zasilacz z podziałem na zasilanie części analogowej i cyfrowej.

  Przedwzmacniacz audio z cyfrowym sterowaniem głośnością

  Przedwzmacniacz audio z cyfrowym sterowaniem głośnością

  Źródło: http://users.otenet.gr/~athsam/audio_preamplifier_with_digital_volume.htm


  Fajne!
 • #2 15 Maj 2011 14:50
  paluszasty
  Poziom 23  

  Wg mnie projekt w stylu sztuka dla sztuki albo nawet nie. Istnieje bardzo dużo dobrych gotowych potencjometrów cyfrowych dedykowanych do zastosowań audio- np PGA2310,PGA2311 (wymagają sterowania przez uC), DS1802 (nie wymaga stosowania uC, tylko przyciski). Ostatni układ nie jest drogi, nie wymaga właściwie żadnych dodatkowych elementów i ma dobre parametry. Wg mnie projekt taki jak ten nie ma specjalnie sensu, użyte układy multipleksera nie są dedykowane do zastosowań audio. Składanie samemu potenciometru sterowanego cyfrowo ma wg mnie jedynie sens w przypadku bezkompromisowego rozwiązania -> przekaźniki +drabinka rezystorowa. .

 • #3 17 Maj 2011 05:52
  Bogdan K
  Poziom 33  

  paluszasty napisał:
  Wg mnie projekt w stylu sztuka dla sztuki albo nawet nie. Składanie samemu potenciometru sterowanego cyfrowo ma wg mnie jedynie sens w przypadku bezkompromisowego rozwiązania -> przekaźniki +drabinka rezystorowa. .


  Czemu co niektórzy na Elektrodzie są tak zgorzkniali i nigdy nic im nie pasuje, autor projektu przedstawił swój projekt rozwiązanie co nie znaczy że musisz Kolego użyć takiego rozwiązania dlaczego ludzie nie przyjmą jednej istotnej rzeczy pod uwagę że projekty przedstawiane tu na forum są tylko i wyłącznie własnymi rozwiązaniami danych konstrukcji urządzeń elektronicznych. Brawo dla Autora projektu za indywidualny tok myślenia i stosowanie własnych rozwiązań nie wszystko musi być na mikrokontrolerach.
  Jak dla mnie to autor projektu zasługuje na duży plus za bardzo ciekawy projekt tzw. nie tuzinkowy.

  Pozdrawiam

 • #4 17 Maj 2011 10:40
  Karol966
  Poziom 30  

  Rozwiązanie wg mnie jak każde inne - dobre o ile działa :) Nie mam nic do niego a nawet mi się podoba ;) Mam jedną uwagę. Na schemacie 2 wejście audio oznaczone R wchodzi do multipleksera a wychodząc trafia na OP, z którego wychodzi oznaczone jako L i analogiczne dla wejścia L.