Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symasym - końcówka mocy

saper18 09 Cze 2011 12:25 16524 25
 • Symasym - końcówka mocy

  Witam forumowiczów elektrody.

  Chciałbym przedstawić mój nowy projekt wzmacniacza mocy. Jest to końcówka mocy oparta na modułach Symasym'a.

  Transformator jest o mocy 200VA o napięciu 2x 28V. Zasilacz składa się z dwóch mostków prostowniczych 8A i 10 kondensatorów o pojemności 4700uF/50V Nippon Chemi-Con, które zakupiłem na portalu aukcyjnym. Pojemność w każdej szynie zasilania to ok. 23 500uF. Pod płytką, równolegle pod każdy większy kondensator dałem mniejsze 100n. Przed modułami mocy zastosowałem bezpieczniki 3,15A. Ścieżki są solidnie zalane cyną.

  Symasym - końcówka mocy

  Moduł mocy to Symasym. Płytki postanowiłem zakupić od samego projektanta - flodinsa. Są świetnie zaprojektowane, małe wymiary, no i nie wzbudzają się układy. Same końcówki mocy oparte są na tranzystorach 2SA1943/2SC5200. Tranzystory zostały parowane, zresztą te mniejsze też. Tranzystory małej mocy zostały spięte rurką termokurczliwą w celu sprzężenia termicznego. W module zastosowałem rezystory precyzyjne 1%. Tranzystory zostały przykręcone śrubami M3, po uprzednim dodaniu podkładek silikonowych i pasty termoprzewodzącej. Prąd spoczynkowy ustawiony jest na 15mV.

  Symasym - końcówka mocy

  W mojej końcówce mocy zastosowałem zabezpieczenie przed napięciem stałym na wyjściu, przed wysoką temperaturą (przekaźnik odłącza kolumny przy 80°C). Wszystko odbywa się na komparatorze LM393. Zastosowałem również szybkie odłączenie głośników przy zaniku napięcia na transformatorze oraz opóźnione ich załączenie przy włączeniu wzmacniacza (ok. 3 sek. zwłoki). Oczywiście jedno zabezpieczenie na jeden moduł mocy.
  Na tej samej płytce znajduje się Soft start transformatora. Niby przy transformatorze 200VA nie jest potrzebne, bo prąd udarowy jest mały, ale nie raz przy podłączaniu jego do sieci potrafiły strzelić bezpieczniki. Świadczy to o złym zaprojektowaniu transformatora.
  Jako bajer zdecydowałem, że na front panelu będzie włącznik na switchu, który został zrealizowany na przerzutniku CD4013. Dostarcza on napięcie zmienne do soft startu trafa poprzez załączenie przekaźnika. Wyłącznik główny znajduje się z tyłu obudowy.

  Symasym - końcówka mocy

  Na front panelu znajduje się włącznik, w którym są po dwie diody czerwone i dwie zielone. Przy włączeniu przez 3 sekundy świecą czerwone diody - opóźnienie głośników. Złą pracę wzmacniacza (napięcie stałe, zbyt wysoka temperatura) również sygnalizują owe diody. Po kilku sekundach diody czerwone gasną i jeżeli końcówka mocy działa prawidłowo zapalają się zielone.

  Symasym - końcówka mocy Symasym - końcówka mocy

  Obudowa wzmacniacza opiera się głównie na radiatorach o wymiarach 300x85 mm, panelu czołowego o grubości 10 mm, reszta obudowy to blacha stalowa.
  Dla uzyskania rys na front panelu użyłem papieru ściernego o gr. 100. Z tyłu zastosowałem na wejście chinche, na wyjście speakony (tylko i wyłącznie dlatego, że miałem takie na stanie) i gniazdo zespolone razem z włącznikiem i bezpiecznikiem. Obudowa jest skręcona śrubami M4. Blachy tj. spód, tył i góra zostały pomalowane na czarno metodą proszkową.

  Końcówka mocy jest połączona z zestawem DIY 2,5-drożnym opartym na przetwornikach STX serii AWX. Kolumny mają 8Ohm i przy tej impedancji używana jest końcówka mocy, co tłumaczy wybór takiego transformatora, a nie o większej mocy. Jeżeli chodzi o dźwięk, to nie będę się rozpisywał, bo każdy ma inne upodobania. Aczkolwiek chciałbym napisać, iż taki zestaw spełnia moje oczekiwania.

  Końcówka mocy będzie pracowała z przedwzmacniaczem opartym na układzie PGA2320 i buforze OPA2134, za który zamierzam zająć się w niedalekiej przyszłości.

  Mam nadzieję, że zdjęcia odzwierciedlą rzeczywisty urok końcówki mocy.

  Symasym - końcówka mocy Symasym - końcówka mocy Symasym - końcówka mocy Symasym - końcówka mocy Symasym - końcówka mocy


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
 • #2 09 Cze 2011 12:40
  fuutro
  Poziom 43  

  Do podkładek silikonowych nie używa się pasty termoprzewodzącej, co innego do mikowych czy ceramicznych. Prąd spoczynkowy możesz mieć w mA ale nigdy mV.

  Wizualnie wygląda całkiem nieźle ;)

 • #3 09 Cze 2011 13:09
  saper18
  Poziom 12  

  Mój błąd. Ustawiłem spadek napięcia na rezystorach emiterowych ponieważ jest to dla mnie wygodniejsze.
  Pozdrawiam :)

 • #5 09 Cze 2011 15:17
  .3lite
  Poziom 17  

  saper18 napisał:
  Mój błąd. Ustawiłem spadek napięcia na rezystorach emiterowych ponieważ jest to dla mnie wygodniejsze.
  Pozdrawiam :)


  I = 0.015 / 0.22 = 68~mA


  2x 28V to i tak mało moim zdaniem, 2x 32-35V byłoby dobrym wyborem stosunkowo między mocą a grzaniem się całego układu.

 • #6 09 Cze 2011 15:25
  fuutro
  Poziom 43  

  Tutaj jednak dając nawet połowę mniejszą impedancję, tj 4 Om/kanał nic szczególnego się nie stanie, tylko ten transformator będzie prawdopodobnie przeciążany zależnie od poziomu sygnału.

 • #7 09 Cze 2011 15:52
  saper18
  Poziom 12  

  bsw- panel przedni oddałem firmie zajmującej się anodowaniem w celu dodania powłoki o kolorze aluminium.

  .3lite- dlaczego uważasz że 2x 28V to za mało ? Oczywiście, mógłbym dowinąć kilka zwoi na transformatorze w celu zwiększenia napięcia na nim, pytanie tylko po co ? Po za tym, transformator kupiłem ok 6 lat temu aby zrealizować inną konstrukcję.

  fuutro- Transformatory toroidalne mają tą zaletę, że są bardzo elastyczne pod obciążeniem, także nie byłoby problemu z użyciem tej końcówki z impedancją 4Ohm. Aczkolwiek, jak już wyżej napisałem, końcówka mocy pracuje pod obciążeniem 8Ohm.

 • #8 09 Cze 2011 15:57
  fuutro
  Poziom 43  

  Chciałeś chyba napisać, że są sztywne - zwykłe transformatory mają tą cechę, że napięcie na wyjściu nieraz mocno zmienia się pod obciążeniem.

  Niemniej w tym wypadku drobne przewymiarowanie konstrukcji przy takim obciążeniu na pewno nie zaszkodzi.

 • #9 09 Cze 2011 16:27
  saper18
  Poziom 12  

  Dobrze się rozumiemy. To że na transformatorach EI siada napięcie przy większym obciążeniu wiadomo nie od dziś. Tak jak napisałeś, końcówka może pracować pod obciążeniem 4R z pełną mocą bo transformator ją odda jednakże będzie się to wiązać z wyższą temperaturą transformatora z powodu przeciążenia.

 • #10 09 Cze 2011 17:25
  badworm
  Poziom 18  

  saper18 napisał:

  Ścieżki są solidnie zalane cyną.

  Czy solidnie czy nie to w sumie niewiele zmienia. Cyna ma słabą przewodność, gdy potrzeba przenieść duże prądy przez ścieżki to lepiej przylutować do nich drut miedziany lub blachę miedzianą "na sztorc".
  Cytat:

  Na tej samej płytce znajduje się Soft start transformatora. Niby przy transformatorze 200VA nie jest potrzebne, bo prąd udarowy jest mały, ale nie raz przy podłączaniu jego do sieci potrafiły strzelić bezpieczniki. Świadczy to o złym zaprojektowaniu transformatora.

  Wspomniałeś o większej "sztywności" (lub jak napisałeś 'elastyczności') transformatora toroidalnego - to, co jest tego przyczyną, powoduje też większy prąd udarowy przy załączaniu transformatora toroidalnego. Ten typ transformatorów posiada mniejszą reaktancję rozproszenia, ze względu na zachowaną ciągłość rdzenia. I ta reaktancja ogranicza prąd udarowy oraz powoduje spadek napięcia pod obciążeniem.

  Sam wzmacniacz jest bardzo ładny, brawo!

 • #11 09 Cze 2011 17:35
  kuchcik1345
  Poziom 9  

  Gdzie kupiłeś te konektory do wlutowania na PCB bo takich właśnie szukam ??

 • #12 09 Cze 2011 19:40
  saper18
  Poziom 12  

  Konektorki kupiłem w sklepie LARO w Zielonej Górze. Mają swoją stronę internetową, proszę poszukać.

 • #13 09 Cze 2011 20:11
  TOMI
  Serwisant

  Dobry wybór stopnia mocy, ładnie wykonana i przemyślana. Jedynie co może trochę za bardzo rzuca się w oczy, to tasiemka kolorowa na trafie (ale to szczególik). Nie dało się jej jakoś bokiem ukryć ?
  Może i trochę przesadziłeś z kondensatorami jak dla mnie. Masz jak zmierzyć moc dla 4 ohm?

 • #14 09 Cze 2011 20:24
  TDA11
  Poziom 9  

  Estetycznie wykonana i przemyślana konstrukcja. Super obudowa. Jak ktoś już wspominał, trochę za duże pojemności baterii kondensatorów. I coś mi się wydaje że bliskość gorących radiatorów i transformatora mogą skrócić ich żywotność.

 • #15 09 Cze 2011 21:32
  r-maniac
  Poziom 14  

  Gratuluję przemyślanej i estetycznie wykonanej konstrukcji. Mam pytanie dotyczące zastosowanych radiatorów, skąd pochodzą gdzie zostały zakupione, czy to jakiś seryjny model, czy były czernione na zlecenie?

 • #16 09 Cze 2011 21:35
  saper18
  Poziom 12  

  TOMI- tylko taka tasiemka była w elektronicznym. Chciałem aby wszystkie połączenia były możliwie jak najkrótsze, dlatego ukrywanie tasiemki po bokach nie wchodzi w grę. Niestety nie posiadam specjalistycznego sprzętu pomiarowego.

  TDA11- Transformator przy 5 godzinach normalnego grania osiągał letnią temperaturę która na pewno nie wpłynie na żywotność kondensatorów które są z resztą na 105*C

  r-maniac- Radiator kupiłem na alledrogo w całości. Później został wrzucony na piłę w celu równego przecięcia. Radiator czerniłem w zaprzyjaźnionej firmie.

 • #17 09 Cze 2011 22:19
  livekiller
  Poziom 16  

  .3lite napisał:
  saper18 napisał:
  Mój błąd. Ustawiłem spadek napięcia na rezystorach emiterowych ponieważ jest to dla mnie wygodniejsze.
  Pozdrawiam :)


  I = 0.015 / 0.22 = 68~mA


  2x 28V to i tak mało moim zdaniem, 2x 32-35V byłoby dobrym wyborem stosunkowo między mocą a grzaniem się całego układu.


  Przy napięciach co podałeś trzeba zmienić tranzystory w układzie różnicowym, np. na bc546

 • #18 10 Cze 2011 08:36
  saper18
  Poziom 12  

  Te tranzystory zostały wymienione na takie jak piszesz- bc546b. To raczej było logiczne jeżeli zwiększałem napięcie do symasyma to nie mogły byc tam tranzystory które pracują na mniejsze napięcie. Wydawało mi się to tak banalne że nie umieściłem tego w opisie.

 • #19 10 Cze 2011 09:14
  trance123
  Poziom 20  

  Kable ekranowane podłącza się ekranem tylko z 1 strony a ty chyba masz z 2 .Dlaczego pod podkładki sylikonowe nie daje się pasty ?Jaki jest koszt malowania proszkowego ?Wykonanie godne podziwu. Trochę dziwne jest to,że pomimo braku jakich kol-wiek schematów choć by zabezpieczenia temat nie jest uznawany za niską wartość merytoryczną.

 • #20 10 Cze 2011 09:38
  fuutro
  Poziom 43  

  Nie ma sensu dawać pasty silikonowej na podkładki silikonowe z prostego powodu - podkładki już spełniają funkcję pasty - wystarczy docisnąć typowo śrubą (śrubami) element chłodzony do radiatora a taka podkładka wypełni wszelki luzy podobnie jak pasta no i daje izolację galwaniczną.

 • #21 10 Cze 2011 14:06
  drzejk0b
  Poziom 10  

  Perfekcyjnie rozmieszczone elementy w obudowie - tor audio jest krótki, cały zasilacz jest z przodu. Tak właśnie powinny wyglądać konstrukcje audio.
  Nie podoba mi się jedynie włącznik zasilania, ale to już kwestia gustu. Przyczepię się również do anody front panelu - firma która to robiła, zdecydowanie się nie przyłożyła.

 • #22 13 Cze 2011 19:21
  Rafał 116
  Poziom 17  

  Mnie natomiast ciekawi schemat i ew. wzór płytki zabezpieczenia, jeżeli byłoby to możliwe prosiłbym autora o umieszczenie tego tutaj.

 • #23 16 Cze 2011 09:07
  saper18
  Poziom 12  

  Proszę:
  -schemat zabezpieczeń:
  Symasym - końcówka mocy

  -schemat soft startu transformatora:
  Symasym - końcówka mocy

  -schemat włącznika na przerzutniku:
  Symasym - końcówka mocy

 • #24 30 Cze 2011 14:25
  Rafał 116
  Poziom 17  

  Mógłbyś podać jeszcze wartości elementów do tego zabezpieczenia głośników(pierwszy schemat) bo nie mogę tego wygooglać. Masz zrobione dwa takie układy osobno dla lewego i prawego kanału można by to było połączyć aby zrealizować to na jednym przekaźniku?

 • #25 17 Sty 2012 12:25
  Piotrek666
  Poziom 13  

  Konstrukcja w moim guście
  Sprzęt godny pochwały - konektory, budowa modularna, czystość i przejrzystość
  choć ja bym podciągnął napięcie i jakieś ekranowanie trafa i całego układu zasilania?
  No i gigantyczna gała potencjometru jak dla mnie :D

  Jakie koszty? Ile czasu?

  Sam się przymierzam do symasym`a ale na razie to ja miałem kontakt z Kolumnami a nie elektroniką.

 • #26 17 Sty 2012 17:44
  saper18
  Poziom 12  

  Jako że od początku projektu była wizja samej końcówki mocy to żadne "gały" nie wchodziły w grę. Końcówką mocy steruje osobny przedwzmacniacz. Jak już w pierwszym poście pisałem- transformator pochodzi z poprzedniego projektu i nie widziałem sensu kupna nowego, tyle że ekranowanego, tym bardziej iż postarałem się aby same moduły mocy były jak najdalej trafa co zupełnie zniwelowało przydźwięk.
  Nie pamiętam kosztu, ale realizacja końcówki mocy trwała jakiś miesiąc rozbijając to weekendowe wieczory.