Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Symasym - końcówka mocy

saper18 09 Jun 2011 12:25 17997 26
Relpol
 • Symasym - końcówka mocy

  Witam forumowiczów elektrody.

  Chciałbym przedstawić mój nowy projekt wzmacniacza mocy. Jest to końcówka mocy oparta na modułach Symasym'a.

  Transformator jest o mocy 200VA o napięciu 2x 28V. Zasilacz składa się z dwóch mostków prostowniczych 8A i 10 kondensatorów o pojemności 4700uF/50V Nippon Chemi-Con, które zakupiłem na portalu aukcyjnym. Pojemność w każdej szynie zasilania to ok. 23 500uF. Pod płytką, równolegle pod każdy większy kondensator dałem mniejsze 100n. Przed modułami mocy zastosowałem bezpieczniki 3,15A. Ścieżki są solidnie zalane cyną.

  Symasym - końcówka mocy

  Moduł mocy to Symasym. Płytki postanowiłem zakupić od samego projektanta - flodinsa. Są świetnie zaprojektowane, małe wymiary, no i nie wzbudzają się układy. Same końcówki mocy oparte są na tranzystorach 2SA1943/2SC5200. Tranzystory zostały parowane, zresztą te mniejsze też. Tranzystory małej mocy zostały spięte rurką termokurczliwą w celu sprzężenia termicznego. W module zastosowałem rezystory precyzyjne 1%. Tranzystory zostały przykręcone śrubami M3, po uprzednim dodaniu podkładek silikonowych i pasty termoprzewodzącej. Prąd spoczynkowy ustawiony jest na 15mV.

  Symasym - końcówka mocy

  W mojej końcówce mocy zastosowałem zabezpieczenie przed napięciem stałym na wyjściu, przed wysoką temperaturą (przekaźnik odłącza kolumny przy 80°C). Wszystko odbywa się na komparatorze LM393. Zastosowałem również szybkie odłączenie głośników przy zaniku napięcia na transformatorze oraz opóźnione ich załączenie przy włączeniu wzmacniacza (ok. 3 sek. zwłoki). Oczywiście jedno zabezpieczenie na jeden moduł mocy.
  Na tej samej płytce znajduje się Soft start transformatora. Niby przy transformatorze 200VA nie jest potrzebne, bo prąd udarowy jest mały, ale nie raz przy podłączaniu jego do sieci potrafiły strzelić bezpieczniki. Świadczy to o złym zaprojektowaniu transformatora.
  Jako bajer zdecydowałem, że na front panelu będzie włącznik na switchu, który został zrealizowany na przerzutniku CD4013. Dostarcza on napięcie zmienne do soft startu trafa poprzez załączenie przekaźnika. Wyłącznik główny znajduje się z tyłu obudowy.

  Symasym - końcówka mocy

  Na front panelu znajduje się włącznik, w którym są po dwie diody czerwone i dwie zielone. Przy włączeniu przez 3 sekundy świecą czerwone diody - opóźnienie głośników. Złą pracę wzmacniacza (napięcie stałe, zbyt wysoka temperatura) również sygnalizują owe diody. Po kilku sekundach diody czerwone gasną i jeżeli końcówka mocy działa prawidłowo zapalają się zielone.

  Symasym - końcówka mocy Symasym - końcówka mocy

  Obudowa wzmacniacza opiera się głównie na radiatorach o wymiarach 300x85 mm, panelu czołowego o grubości 10 mm, reszta obudowy to blacha stalowa.
  Dla uzyskania rys na front panelu użyłem papieru ściernego o gr. 100. Z tyłu zastosowałem na wejście chinche, na wyjście speakony (tylko i wyłącznie dlatego, że miałem takie na stanie) i gniazdo zespolone razem z włącznikiem i bezpiecznikiem. Obudowa jest skręcona śrubami M4. Blachy tj. spód, tył i góra zostały pomalowane na czarno metodą proszkową.

  Końcówka mocy jest połączona z zestawem DIY 2,5-drożnym opartym na przetwornikach STX serii AWX. Kolumny mają 8Ohm i przy tej impedancji używana jest końcówka mocy, co tłumaczy wybór takiego transformatora, a nie o większej mocy. Jeżeli chodzi o dźwięk, to nie będę się rozpisywał, bo każdy ma inne upodobania. Aczkolwiek chciałbym napisać, iż taki zestaw spełnia moje oczekiwania.

  Końcówka mocy będzie pracowała z przedwzmacniaczem opartym na układzie PGA2320 i buforze OPA2134, za który zamierzam zająć się w niedalekiej przyszłości.

  Mam nadzieję, że zdjęcia odzwierciedlą rzeczywisty urok końcówki mocy.

  Symasym - końcówka mocy Symasym - końcówka mocy Symasym - końcówka mocy Symasym - końcówka mocy Symasym - końcówka mocy

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  saper18
  Level 13  
  Offline 
  saper18 wrote 54 posts with rating 64, helped 2 times. Live in city Nowa Sól. Been with us since 2006 year.
 • Relpol
 • #2
  fuutro
  Level 43  
  Do podkładek silikonowych nie używa się pasty termoprzewodzącej, co innego do mikowych czy ceramicznych. Prąd spoczynkowy możesz mieć w mA ale nigdy mV.

  Wizualnie wygląda całkiem nieźle ;)
 • #3
  saper18
  Level 13  
  Mój błąd. Ustawiłem spadek napięcia na rezystorach emiterowych ponieważ jest to dla mnie wygodniejsze.
  Pozdrawiam :)
 • #4
  bsw
  Level 19  
  Wzmacniacz bardzo mi się podoba. Wzorowa konstrukcja z zewnątrz i wewnątrz.

  Mam pytanie dot. panelu przedniego - jak go zabezpieczyłeś przed plamami od dotyku ?
 • #5
  .3lite
  Level 17  
  saper18 wrote:
  Mój błąd. Ustawiłem spadek napięcia na rezystorach emiterowych ponieważ jest to dla mnie wygodniejsze.
  Pozdrawiam :)


  I = 0.015 / 0.22 = 68~mA


  2x 28V to i tak mało moim zdaniem, 2x 32-35V byłoby dobrym wyborem stosunkowo między mocą a grzaniem się całego układu.
 • #6
  fuutro
  Level 43  
  Tutaj jednak dając nawet połowę mniejszą impedancję, tj 4 Om/kanał nic szczególnego się nie stanie, tylko ten transformator będzie prawdopodobnie przeciążany zależnie od poziomu sygnału.
 • #7
  saper18
  Level 13  
  bsw- panel przedni oddałem firmie zajmującej się anodowaniem w celu dodania powłoki o kolorze aluminium.

  .3lite- dlaczego uważasz że 2x 28V to za mało ? Oczywiście, mógłbym dowinąć kilka zwoi na transformatorze w celu zwiększenia napięcia na nim, pytanie tylko po co ? Po za tym, transformator kupiłem ok 6 lat temu aby zrealizować inną konstrukcję.

  fuutro- Transformatory toroidalne mają tą zaletę, że są bardzo elastyczne pod obciążeniem, także nie byłoby problemu z użyciem tej końcówki z impedancją 4Ohm. Aczkolwiek, jak już wyżej napisałem, końcówka mocy pracuje pod obciążeniem 8Ohm.
 • #8
  fuutro
  Level 43  
  Chciałeś chyba napisać, że są sztywne - zwykłe transformatory mają tą cechę, że napięcie na wyjściu nieraz mocno zmienia się pod obciążeniem.

  Niemniej w tym wypadku drobne przewymiarowanie konstrukcji przy takim obciążeniu na pewno nie zaszkodzi.
 • #9
  saper18
  Level 13  
  Dobrze się rozumiemy. To że na transformatorach EI siada napięcie przy większym obciążeniu wiadomo nie od dziś. Tak jak napisałeś, końcówka może pracować pod obciążeniem 4R z pełną mocą bo transformator ją odda jednakże będzie się to wiązać z wyższą temperaturą transformatora z powodu przeciążenia.
 • #10
  badworm
  Level 18  
  saper18 wrote:

  Ścieżki są solidnie zalane cyną.

  Czy solidnie czy nie to w sumie niewiele zmienia. Cyna ma słabą przewodność, gdy potrzeba przenieść duże prądy przez ścieżki to lepiej przylutować do nich drut miedziany lub blachę miedzianą "na sztorc".
  Quote:

  Na tej samej płytce znajduje się Soft start transformatora. Niby przy transformatorze 200VA nie jest potrzebne, bo prąd udarowy jest mały, ale nie raz przy podłączaniu jego do sieci potrafiły strzelić bezpieczniki. Świadczy to o złym zaprojektowaniu transformatora.

  Wspomniałeś o większej "sztywności" (lub jak napisałeś 'elastyczności') transformatora toroidalnego - to, co jest tego przyczyną, powoduje też większy prąd udarowy przy załączaniu transformatora toroidalnego. Ten typ transformatorów posiada mniejszą reaktancję rozproszenia, ze względu na zachowaną ciągłość rdzenia. I ta reaktancja ogranicza prąd udarowy oraz powoduje spadek napięcia pod obciążeniem.

  Sam wzmacniacz jest bardzo ładny, brawo!
 • #11
  kuchcik1345
  Level 10  
  Gdzie kupiłeś te konektory do wlutowania na PCB bo takich właśnie szukam ??
 • #12
  saper18
  Level 13  
  Konektorki kupiłem w sklepie LARO w Zielonej Górze. Mają swoją stronę internetową, proszę poszukać.
 • #13
  TOMI
  Service technician RTV
  Dobry wybór stopnia mocy, ładnie wykonana i przemyślana. Jedynie co może trochę za bardzo rzuca się w oczy, to tasiemka kolorowa na trafie (ale to szczególik). Nie dało się jej jakoś bokiem ukryć ?
  Może i trochę przesadziłeś z kondensatorami jak dla mnie. Masz jak zmierzyć moc dla 4 ohm?
 • #14
  TDA11
  Level 10  
  Estetycznie wykonana i przemyślana konstrukcja. Super obudowa. Jak ktoś już wspominał, trochę za duże pojemności baterii kondensatorów. I coś mi się wydaje że bliskość gorących radiatorów i transformatora mogą skrócić ich żywotność.
 • #15
  r-maniac
  Level 15  
  Gratuluję przemyślanej i estetycznie wykonanej konstrukcji. Mam pytanie dotyczące zastosowanych radiatorów, skąd pochodzą gdzie zostały zakupione, czy to jakiś seryjny model, czy były czernione na zlecenie?
 • #16
  saper18
  Level 13  
  TOMI- tylko taka tasiemka była w elektronicznym. Chciałem aby wszystkie połączenia były możliwie jak najkrótsze, dlatego ukrywanie tasiemki po bokach nie wchodzi w grę. Niestety nie posiadam specjalistycznego sprzętu pomiarowego.

  TDA11- Transformator przy 5 godzinach normalnego grania osiągał letnią temperaturę która na pewno nie wpłynie na żywotność kondensatorów które są z resztą na 105*C

  r-maniac- Radiator kupiłem na alledrogo w całości. Później został wrzucony na piłę w celu równego przecięcia. Radiator czerniłem w zaprzyjaźnionej firmie.
 • #17
  livekiller
  Level 16  
  .3lite wrote:
  saper18 wrote:
  Mój błąd. Ustawiłem spadek napięcia na rezystorach emiterowych ponieważ jest to dla mnie wygodniejsze.
  Pozdrawiam :)


  I = 0.015 / 0.22 = 68~mA


  2x 28V to i tak mało moim zdaniem, 2x 32-35V byłoby dobrym wyborem stosunkowo między mocą a grzaniem się całego układu.


  Przy napięciach co podałeś trzeba zmienić tranzystory w układzie różnicowym, np. na bc546
 • #18
  saper18
  Level 13  
  Te tranzystory zostały wymienione na takie jak piszesz- bc546b. To raczej było logiczne jeżeli zwiększałem napięcie do symasyma to nie mogły byc tam tranzystory które pracują na mniejsze napięcie. Wydawało mi się to tak banalne że nie umieściłem tego w opisie.
 • #19
  trance123
  Level 21  
  Kable ekranowane podłącza się ekranem tylko z 1 strony a ty chyba masz z 2 .Dlaczego pod podkładki sylikonowe nie daje się pasty ?Jaki jest koszt malowania proszkowego ?Wykonanie godne podziwu. Trochę dziwne jest to,że pomimo braku jakich kol-wiek schematów choć by zabezpieczenia temat nie jest uznawany za niską wartość merytoryczną.
 • #20
  fuutro
  Level 43  
  Nie ma sensu dawać pasty silikonowej na podkładki silikonowe z prostego powodu - podkładki już spełniają funkcję pasty - wystarczy docisnąć typowo śrubą (śrubami) element chłodzony do radiatora a taka podkładka wypełni wszelki luzy podobnie jak pasta no i daje izolację galwaniczną.
 • #21
  drzejk0b
  Level 11  
  Perfekcyjnie rozmieszczone elementy w obudowie - tor audio jest krótki, cały zasilacz jest z przodu. Tak właśnie powinny wyglądać konstrukcje audio.
  Nie podoba mi się jedynie włącznik zasilania, ale to już kwestia gustu. Przyczepię się również do anody front panelu - firma która to robiła, zdecydowanie się nie przyłożyła.
 • #23
  saper18
  Level 13  
  Proszę:
  -schemat zabezpieczeń:
  Symasym - końcówka mocy

  -schemat soft startu transformatora:
  Symasym - końcówka mocy

  -schemat włącznika na przerzutniku:
  Symasym - końcówka mocy
 • #24
  Rafał 116
  Level 17  
  Mógłbyś podać jeszcze wartości elementów do tego zabezpieczenia głośników(pierwszy schemat) bo nie mogę tego wygooglać. Masz zrobione dwa takie układy osobno dla lewego i prawego kanału można by to było połączyć aby zrealizować to na jednym przekaźniku?
 • #25
  Piotrek666
  Level 13  
  Konstrukcja w moim guście
  Sprzęt godny pochwały - konektory, budowa modularna, czystość i przejrzystość
  choć ja bym podciągnął napięcie i jakieś ekranowanie trafa i całego układu zasilania?
  No i gigantyczna gała potencjometru jak dla mnie :D

  Jakie koszty? Ile czasu?

  Sam się przymierzam do symasym`a ale na razie to ja miałem kontakt z Kolumnami a nie elektroniką.
 • #26
  saper18
  Level 13  
  Jako że od początku projektu była wizja samej końcówki mocy to żadne "gały" nie wchodziły w grę. Końcówką mocy steruje osobny przedwzmacniacz. Jak już w pierwszym poście pisałem- transformator pochodzi z poprzedniego projektu i nie widziałem sensu kupna nowego, tyle że ekranowanego, tym bardziej iż postarałem się aby same moduły mocy były jak najdalej trafa co zupełnie zniwelowało przydźwięk.
  Nie pamiętam kosztu, ale realizacja końcówki mocy trwała jakiś miesiąc rozbijając to weekendowe wieczory.
 • #27
  mescar407
  Level 1  
  całośc naprawdę estetyczna, ładnie wykonane. Mógłbyś powiedziec cos o tym wzmaku, jak to gra ? Robiłeś też inne podobne projekty np. uniampa ?