Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Tektronix
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020.

Rafał 116 08 Sie 2019 09:37 3924 21
  • Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020.
    Witam,
    tak na wstępie powiem że czytając temat kolegi tzok dochodzę do wniosku że DIY wg elektrodowiczów to zawsze robienie płytek samemu i rzeźbienie każdej jednej rzeczy samodzielnie, dlatego liczę się z możliwym hejtem, jednak wrzucam mój zasilacz na DIY dlatego że podczas składania miałem kilka zagadek które jakoś ominąłem i szkoda byłoby zabrać to do grobu.

Zaczęło się od tego że trafiłem przypadkiem gdzieś na chińskiej stronie na zasilacz DPS3005 i pomyślałem że fajnie byłoby mieć mały i wydajny zasilacz. Zaraz potem trafiłem na DPS3015 i pomyślałem że muszę mieć a jak zobaczyłem DPS5020 to zdecydowałem się na zakup w Polsce.
    Potem miałem chwilę dumajki czym to zasilić. Przez myśl przeszedł mi toroid ale miałem złe doświadczenia z filtracją 50Hz i pomyślałem o gabarycie i trafo sieciowe odpadło. Przeglądając Allegro trafiłem na mały zasilacz o pasującym napięciu małych gabarytach, nie drogi markowy i nowy, jedynie trochę małej mocy bo tylko 800W ale najbardziej mi zależy na pełnym prądzie przy mniej więcej 36V.
    Pierwszy problem to jak uruchomić ten zasilacz? Sprzedający dał wskazówki trochę pokombinowałem i wyczaiłem że trzeba spiąć te dwa piny:
    Pierwsze próby:
    Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020.
    Ok, działa ale pierwsze co mi się rzuciło w uszy to dlaczego to tak wyje?
    Fabryczny wentylator był mały i osiągał 13000rpm, co dawało niezły jęk.
    Wstawiłem inny większy i cichszy co tam było pod ręką, ale okazuje się że zasilacz wywala błąd wentylatora.
    Obejrzałem na oscyloskopie co daje wentylator na trzecim pinie i pojawiły się jakieś tam górki, trochę przypominające połowę sinusa ale trochę jak piłę. Tak czy inaczej częstotliwość tego przebiegu wynosiła około 800Hz. Zamiast wentylatora podpiąłem w zasilaczu generator i odpalił się bez problemu. Nie bawiłem się w dobieranie wentylatora który by dawał taki sygnał wyjściowy, kupiłem generator na NE555 za 5zł i wstawiłem między zasilaczem a wentylatorem.
    Nie ma już zabezpieczenia zasilacza od pracy z uszkodzonym wentylatorem ale wiem że ma zabezpieczenie termiczne.
    Potem pojawiła się kwestia obudowy, padło na miniaturyzację i w sumie słusznie bo jest bardziej mobilny i praktyczny.
    W tej kwestii miałem plany skorzystać z lasera i giętarki gdzieś na zewnątrz ale ostatecznie wyrzeźbiłem szlifierką. Szablon wyglądał tak:
    Po wycięciu, pozaginaniu i pospawaniu wyszło coś takiego:
    Potem próby upchania tego w obudowie i próby pod obciążeniem z innym chłodzeniem, nowy wentylator ma troszkę większą wydajność od starego, a obudowa jest zrobiona starannie co chodzi o szczelność.
    Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020.
    Po pomyślnych próbach uruchomienia i testach czas na układanie kabli i malowanie. Zasilacz jest zrobiony w taki sposób że można wyciągnąć cały środek w przypadku awarii i mieć łatwy dostęp do wszystkiego poza obudową, a potem wstawić z powrotem bez większych kombinacji.
    Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020.

Zasilacz używa się generalnie w miarę ok ale obsługa panelu nie jest zbyt intuicyjna, a nawet ani troche.
    Jako że zasilacz sieciowy ma 800W a moduł DPS ogarnie 1kW w ustawieniach ograniczyłem moc do 800W. Gdy pobór na wyjściu przekroczy nastawiony próg, odłączane jest napięcie wyjściowe bez automatycznego powrotu.
    Jak za te pieniądze to polecam, ogólny kosztorys wygląda tak:
    DPS5020 256zł w Polsce z przesyłką
    Zasilacz POWERONE XR08.48 100zł z przesyłką (są chyba jeszcze dostępne)
    Koszt obudowy ~ 50zł (blacha, rzeźba, spawanie, wiercenie, malowanie)
    Generator NE555 10zł
    Akcesoria połączeniowe i wentylator z odzysku.

Podsumowując, oglądałem ostatnio wywiad na yt z jednym z konstruktorów kombajnu Bizon (podobno bardzo udana seria) i w pewnym momencie stwierdził że nie da się wszystkiego robić samemu, czasem trzeba skorzystać z gotowych podzespołów bo inaczej musielibyśmy się cofnąć aż do wynalezienia koła, z czym się zgadzam.

Gdyby ktoś chciał sobie też taki zrobić to służę radą.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Rafał 116
    Poziom 17  
    Rafał 116 napisał 396 postów o ocenie 143, pomógł 1 razy. Mieszka w mieście Iwonicz-Zdrój. Jest z nami od 2009 roku.
  • Tektronix
    Janusz_kk
    Poziom 21  
    Masz plusa, ładnie ogarnąłeś ten zasilacz.
    paluszasty
    Poziom 24  
    Obudowa zasługuje na dużego plusa.

Czy nie myślałeś o dodaniu jakiegoś dodatkowego filtru wyjściowego, z tego co pamiętam to był ne elektrodzie temat, gdzie pokazano ze znacznie poprawia to parametry tego zasilacza szczególnie przy dużych prądach. Nie mogę teraz znaleźć tego tematu.

Te zasilacza DPS kuszą. Szczególnie jak potrzeba czasem zasilacza z dużym prądem. Pytanie czy da się tam jakoś dorobić wejście "sense" do pomiaru napięcia, blisko obciążenia. Przy prądach 20A to niestety opory na złączach i przewodach dadzą o sobie znać.
    guciu2
    Poziom 16  
    No właśnie ja się dołączam tak trochę do pytania kolegi powyżej - może zrobisz i pokażesz jak wygląda na oscyloskopie napięcie wyjściowe np. przy 3,3V albo 2,5V przy sporym prądzie np 5 czy 10 A i przy niewielkim np 10 mA, bo jestem bardzo ciekawy jak takie zasilacze o sporym zakresie regulacji się sprawują w praktyce?

Btw. A tak poza tym - ładna konstrukcja :)
    eurotips
    Poziom 36  
    Mam dwa takie zasilacze, jeden na DPS5015 i trafie UPS drugi na DPS5020 i zasilaczu impulsowym.
    Są świetne, bo tak na prawdę cyfrowa jest tylko kontrola nastaw i sterowanie TFT, sam zasilacz to sprawdzona aplikacja TL594 w konfiguracji buck converter.

Co do Twojej konstrukcji: skoro wyrzeźbiłeś arcydzieło w postaci metalowej obudowy to po co wkładasz tam zasilacz w metalowej puszcze ? możesz spokojnie jej się pozbyć, pewno siedzi w niej też wentylator, też do wyrzucenia, te w obudowie wystarczą.

Jeśli będziesz go wykorzystywał jako ładowarkę to koniecznie bezpiecznik na wyjściu i równoległa dioda od strony modułu która przepali go przy odwrotnym podłaczeniu baterii. Takowa dioda jest na pcb modułu ale jest to SS510 w obudowie SMC i zupełnie nic nie uchroni przy pomyłce, wywali ci komplet kluczy na pcb.
  • Tektronix
    tomybb
    Poziom 26  
    guciu2 napisał:
    może zrobisz i pokażesz jak wygląda na oscyloskopie napięcie wyjściowe np. przy 3,3V albo 2,5V przy sporym prądzie np 5 czy 10 A i przy niewielkim np 10 mA, bo jestem bardzo ciekawy jak takie zasilacze o sporym zakresie regulacji się sprawują w praktyce?

Jestem w trakcie testów podobnych przetwornic, też DPS, niedługo artykuł pojawi się na forum to zobaczycie jak to się prezentuje.
    pawlik722
    Poziom 21  
    Zgrabnie ci to wyszło. Znam ten zasilacz, często używam to w prostowniku. Obsługa jest tak intuicyjną ze aż ciarki przechodzą ale za to zawsze trzyma parametry, i najważniejsze ograniczenie prądowe dziala jak należy.
    hindoos
    Poziom 24  
    Ile to cudo waży? :) Nie widzę też żadnych uchwytów transportowych, a wspominasz coś o mobilności zasilacza. Dla mnie rączka w takich sprzętach warsztatowych to zbawienie :)
    Rafał 116
    Poziom 17  
    guciu2 napisał:
    pokażesz jak wygląda na oscyloskopie napięcie wyjściowe

Nie mam aktualnie dostępu do oscyloskopu także czekamy na artykuł tomybb.

paluszasty napisał:
    Czy nie myślałeś o dodaniu jakiegoś dodatkowego filtru wyjściowego

Zobaczymy co tam wyjdzie na oscylogramach, ale ten zasilacz służy głównie do "orania", do delikatniejszych urządzeń mam liniowy.

paluszasty napisał:
    Przy prądach 20A to niestety opory na złączach i przewodach dadzą o sobie znać.

Nie spodziewam się wielkiego spadku napięcia, raczej setne może do dziesiątej części wolta.

eurotips napisał:
    po co wkładasz tam zasilacz w metalowej puszcze ?

Ma charakterystycznie mocowane PCB do obudowy, kupę rzeźby żeby dokładnie przymocować zasilacz. Teraz mam przynajmniej bardzo uproszczoną budowę.
    Wentylator fabryczny o którym wspomniałem został od razu wywalony.

eurotips napisał:
    Jeśli będziesz go wykorzystywał jako ładowarkę to koniecznie bezpiecznik na wyjściu i równoległa dioda

No faktycznie o tym całkiem zapomniałem a dość często ładuję nim akumulatory. Może gdzieś jeszcze upchnę bezpiecznik.

ditomek napisał:
    Dałbym od góry rączkę meblową a wentylator nieco przesunął.

Nie da rady, nie ma już gdzie przesuwać. Waży jakieś może 2kg, spokojnie wchodzi w jedną rękę.
    paluszasty
    Poziom 24  
    Z tymi setnymi częściami to przesadziłeś. Nawet jak sumaryczny opór (w dwie strony) licząc opory:
    -złącze płytka-przewód
    -złącze przewód-banany
    złącze-banany-banany
    -banany-przewód
    -przewód-odbiornik
    Wyniesie tylko 0.1ohm, co jest bardzo optymistyczne to przy 20A masz już 0.2V spadku.
    Oczywiście przy mniejszych prądach ten spadek będzie odpowiednio mniejszy. Fakt że jak coś pobiera 20A to rzadko potrzeba dokładności 0.2V, chyba że przy małych napięciach.
    No ale do takiego zasilacza aż prosi się dodać wejście "sense"
    Venom007
    Poziom 27  
    Witam,
    Mogę poprosić pełny schemat generatora do wentylatora? Też się z tym męczyłem.
    Ricoh_220

Poziom 35  
    Panowie czytam i śmiać mi się chce powiedzcie jak często potrzebne wam np 5V i 20 amper przy dokładności do 0,01A obciążenia lub stabilności napięcia 0,2V ?
    Tylko takie proste pytanie.Do takich zastosowań zasilacze laboratoryjne i nie z dolnej półki tutaj kolega pokazał projekt wg. mnie całkiem fajny. I chwała mu za to działa spełnia funkcje założone i po to został zbudowany.Zaraz każecie wykorzystać w nim nadprzewodniki.
    megabajt
    Poziom 9  
    A to mój. Obecnie nie wyobrażam się zabawy z elektroniką bez tego zasilacza, ładuję też nim akumulatorki, naprawdę fajna rzecz.
    eurotips
    Poziom 36  
    Dzisiaj przyszedł zasilacz, kupiony chyba u tego samego sprzedawcy, bo fotka jak go uruchomić z pierwszego postu jest taka sama jak dostałem mailem od sprzedającego po zakupie.
    Zrobiłem zworę jak na tym obrazku, podłączam do prądu a tam HUK BŁYSK i nie ma prądu w całym domu...
    Godzinę dumałem o co chodzi, no fakt że powinienem to zrobić przez trafo separujące, ale ponoć to nowy zasilacz więc uznałem że powinno się obejść i bez tego.
    W końcu doszedłem: ta wielowarstwowa płytka którą sprzedający przycina kątówką robi przypadkowe zwarcia i podłączenie jej może być niebezpieczne jak w moim przypadku.
    Zasilacz nie daje oznak życia, z wysyłką stówę mnie kosztował, chyba mu odeślę bo nie widzę tu swojej winy, oczekiwałem sprawnego zasilacza, przetestowanego.
    pawlik722
    Poziom 21  
    To jeden z fajnieszych zasilaczy na rynku. pomijając intuicyjność obsługi.
    Jak czytam te komentarze o dokladnosciach stabilnosciach i paskudnych srubkach w diy to aż prosi się wkleić link do sklepu z zasilaczem spełniającym kolegów wymagania. Ostrzegam do kosztorysu autora trzeba dodać minimum jedno zero.
    Ech krytyka konstruktywna zawsze jest mile widziana przeze mnie ale czepialstwo mnie bardzo drażni. .
    Rafał 116
    Poziom 17  
    Venom007 napisał:
    Mogę poprosić pełny schemat generatora do wentylatora?

Schematu nie posiadam bo kupiłem gotowy moduł generatora za małe pieniądze. Jest to zwykły generator na NE555, u mnie nastawiony na między 800Hz a 1.2kHz. Jest ogólnie dostępny za kilka złotych.

eurotips napisał:
    W końcu doszedłem: ta wielowarstwowa płytka którą sprzedający przycina kątówką robi przypadkowe zwarcia i podłączenie jej może być niebezpieczne jak w moim przypadku.

No fakt, w moim przypadku też tak było ale oszlifowałem sobie te zadziory, potem mierzyłem miernikiem a na końcu samą płytkę podłączyłem do sieci przez bezpiecznik 1A.
    Dopiero potem podłączyłem ją do zasilacza ale i tak z wielką ostrożnością.

eurotips napisał:
    Zasilacz nie daje oznak życia,

Może upaliło ścieżki na płytce podłączeniowej? Spróbuj podpiąć się bezpośrednio do zasilacza. Ja się wlutowałem bo wiedziałem że działa i nie będę zwracał, ale spokojnie można się podpiąć krokodylkiem żeby nie lutować.

Zasilacz ma jeszcze dwa bezpieczniki w środku, ale jeżeli dostał fazę na uziemienie albo jakąś ścieżkę od komunikacji to może być bida.
    Płytka w środku jest również wielowarstwowa, słabo z możliwością naprawy.
    Nawet uzwojenie trafa jest zrobione na PCB
    Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020. Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020.
    eurotips
    Poziom 36  
    Rafał 116 napisał:
    eurotips napisał:

No fakt, w moim przypadku też tak było ale oszlifowałem sobie te zadziory, potem mierzyłem miernikiem a na końcu samą płytkę podłączyłem do sieci przez bezpiecznik 1A.
    Dopiero potem podłączyłem ją do zasilacza ale i tak z wielką ostrożnością.

Ja też oszlifowałem i upewniłem się że nie ma nigdzie zwarcia, niestety gdzieś przebiło na odległość.
    krychast
    Poziom 20  
    ditomek napisał:
    Dałbym od góry rączkę meblową a wentylator nieco przesunął.
    Zebrałeś pochwały za obudowę. Na mnie nie zrobiła wrażenia. Bardzo szpeci ją ta siatka z przodu.
    Reszta spoko.

popieram
    zadam1
    Poziom 11  
    Witam również zmajstruję sobie taki zasilacz, kupiłem na razie coś takiego Zasilacz 0-50V 0-20A 800W na DPS5020.
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  
    paluszasty napisał:
    Z tymi setnymi częściami to przesadziłeś. Nawet jak sumaryczny opór (w dwie strony) licząc opory:
    -złącze płytka-przewód
    -złącze przewód-banany
    złącze-banany-banany
    -banany-przewód
    -przewód-odbiornik
    Wyniesie tylko 0.1ohm, co jest bardzo optymistyczne to przy 20A masz już 0.2V spadku.

Witam,
    przy 0,1Ω i 20A to będzie nie 0,2 a 2V spadku napięcia.