Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Generator funkcyjny.

tata30 07 Sep 2011 19:38 31591 33
Texa Poland
  • Generator funkcyjny.

Witam. Inspiracją do zrobienia tego generatora było uszkodzone gniazdko słuchawkowe laptopa którego używałem do generowania sygnałów audio. Konstrukcja musiała powstać bardzo szybko, dlatego zdecydowałem się na najprostsze rozwiązanie, zamówiłem płytki do generatora na XR2206, miernik częstotliwości, generator szumu. (avt2495,1571,2269)
    W oczekiwaniu na przesyłkę zaprojektowałem płytkę sterowania do generatora i obudowę.
    Przyciski miałem ze starszych konstrukcji wzmacniaczy, postanowiłem, że posłużą do zmiany zakresów. Zmiana koloru wskazuje wybrany zakres częstotliwości. Elektroniczny isostat według schematu z forum elektrody :https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1262798.html Klawisze z pilota do Unimora  . Panel czołowy narysowany w Corelu, wydrukowany i zalaminowany, Płytka zaprojektowana w DipTrace.
    Części do kitów miałem, nie ma o czym pisać. Generator szumu ze względu na cenę (29 zł)kupiłem cały. Na początku miał być szum z TBA120, ale szumiał cokolwiek cicho, mało różowo, bardziej biało, oraz były słyszalne zmiany amplitudy (pewnie ze starości). Amplituda prostokąta została zmniejszona do 0.7 V. Schemat całości nigdy nie powstał, to zlepek różnych bloków, połączonych w procesie rysowania płytki. Oczywiście, jeśli kogoś coś zainspiruje w tym projekcie, wszystko udostępniam.
    Koszty.
    Płytki i kit w sumie 64 zł, gałeczki po 1 zł, obudowa 6 zł, XR 16 zł, wyświetlacze, scalaki, drobnica w sumie jakieś 30 zł gdybym musiał kupować. Obudowa 7 zł, mini isostaty po 2 zł, trafa sieciowe po 7 zł, przełącznik wyboru kształtu przebiegu 7 zł, pewnie uzbiera się około 150 zł. Trudno dokładnie wyliczyć bo wszystko miałem.
    Jeszcze raz podkreślam, że gotowe płytki tylko ze względu na brak czasu. Zaprojektowanie sensownej płytki dla wszystkich funkcji jakie chciałem mieć z dwu i półletnim synkiem na kolanach (wtajemniczeni wiedzą o co chodzi ), to co najmniej kilka dni.
    Generatorek czeka jeszcze na jakieś nóżki na przód obudowy. Pozdrawiam tata.
    Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    tata30
    Level 12  
    tata30 wrote 58 posts with rating 229, helped 0 times. Live in city katowice. Been with us since 2006 year.
  • Texa Poland
    marcin44430
    Level 16  
    Witam.
    Konstrukcja bardzo estetyczna.Lecz chciałbym się dowiedzieć w jakim programie kolega wykonał panel przedni i z czego został zrobiony filtr na wyświetlacz.
    eurotips
    Level 38  
    Tylko te 2 trafa sieciowe w takim urządzeniu ...
    Odczyt częstotliwości dobry albo dla nocnego Marka,
    albo żeby było widać w dzień, bo czy jest jakaś regulacja jasności wyświetlaczy?
    tata30
    Level 12  
    Witam. Panel przedni narysowałem w programie Corel, wydrukowałem i zalaminowałem. Wyciąłem otwory. Przykleiłem taśmą dwustronną do bezbarwnej plexi 2mm, do której przykleiłem wcześniej folię do przyciemniania szyb samochodowych. Co do jasności wyświetlaczy....świecą normalnie, może w nocy świeciłyby trochę za jasno, ale ja pracuję w dzień. Regulacji jasności nie ma.

Jedno trafo sieciowe pełni rolę stby, zasila jednocześnie przekaźniki zmiany zakresów, ledy, cd4042. Pobór w stby 27 mA. Zgadzam się, że wpływa to na wagę urządzenia, ale liczy się przecież ciężar gatunkowy! :D Pozdrawiam
    max-energy
    Level 22  
    Mógłby kolega wrzucić zdjęcia przebiegów poszczególnych funkcji??
    badworm
    Level 18  
    Panel zalaminowany zwykłą folią czy jakąś matową?
  • Texa Poland
    tata30
    Level 12  
    Witam. Zdjęcia przebiegów dodam jutro.
    Folia to najtańsza folia do oklejania okien samochodowych. Przed przyklejeniem jest połyskująca, nie matowa. Po kilku przetarciach w procesie przyklejania może sprawiać wrażenie matowej. Efekt niezamierzony :D. Polecam najciemniejszą lekko brązowawą, do wyświetlaczy czerwonych. Pozdrawiam
    tata30
    Level 12  
    To są przełączniki monostabilne z podświetleniem podobne do tych PB6149L-13 z TME. Kiedyś kupiłem więcej i zostało.
    grzeniu_pl
    Level 14  
    Na Twoim miejscu wykonałbym wyświetlacz na zielonych ledach, które są mniej upierdliwe od czerwonych zwłaszcza gdy w pokoju zrobi się ciemno.
    tata30
    Level 12  
    Witam. Na prośbę jednego z Kolegów zamieszczam przebiegi (wszystkie kształty o częstotliwościach 2kHz, 20kHz, 200kHz).
    Tak, zielony jest trochę milszy dla oka. Następnym razem.
    Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny.
    Irvine Kinneas
    Level 17  
    Konstrukcja bardzo staranna i upakowanie wewnątrz obudowy godne podziwu. Ładnie wszystko zmieściłeś. Nie ma problemów z "sianiem" traf? Plexi wycinałeś ręcznie metodą wiercenia czy może CNC/laser? Na sinusie widzę pojawiają się delikatne szpilki, próbowałeś to jakoś korygować czy "ten typ tak ma"?

Nie wiem czemu ludzie mają zastrzeżenia do czerwonych wyświetlaczy nocą, jest to kolor najmniej rażący. Przykład choćby z zegarów samochodowych te podświetlane na niebiesko czy biało strasznie(mnie osobiście) rażą.
    eurotips
    Level 38  
    Irvine Kinneas wrote:
    ...
    Nie wiem czemu ludzie mają zastrzeżenia do czerwonych wyświetlaczy nocą, jest to kolor najmniej rażący. Przykład choćby z zegarów samochodowych te podświetlane na niebiesko czy biało strasznie(mnie osobiście) rażą.

Tu może nie chodzi o kolor ale właściwości ludzkiego oka, w jasny słoneczny dzień trzeba naprawdę dobrych wyświetlaczy aby cokolwiek zobaczyć, ale bez regulacji to nocą masz żarówkę przy takiej mocy. Bez względu na kolor nie da się ich użytkować bez regulacji w zależności od oświetlenia, nie ma takiego złotego środka aby było dobrze widać w dzień i nie raziło w nocy, tu troszeczkę filtry poprawiają sprawę ale nie do końca, dlatego tak dopytywałem się o tą regulację.
    tata30
    Level 12  
    Witam. Szpilka na czubku sinusa to efekt tworzenia sinusoidy z trójkąta. Poddałem się po krótkiej walce. Łączyłem przełączniki przewodem w dobrym ekranie, wyjąłem cały generator na bok, zasilałem go z bardzo dobrego zasilacza symetrycznego i jedyne co ma na nią wpływ to długość przewodu łączącego przełącznik zakresów. Przy długości ok. 2 cm szpilki brak. W związku z tym, że musiałbym całkowicie przebudować generator, szpileczka została przyjęta jak zło konieczne.
    Trafa nie sieją, nie zauważyłem na żadnym zakresie, nawet przy małych amplitudach.
    Plexi wycinałem wiertarką i .....nożyczkami. :D (młodzież, proszę nie naśladować), ale miałem tylko tydzień. Zalaminowany papier wycinałem nożem do tapet. Laserowa wycinarka, czy CNC to marzenie.
    Jasność wyświetlaczy w ciemności nie ma dla mnie znaczenia, nigdy nie będę z tego korzystał po ciemku. :D
    Irvine Kinneas
    Level 17  
    A szpilka występuje przy każdej częstotliwości? W takim wypadku przebudowa całości nie ma chyba sensu, nie jest to coś co jakoś strasznie utrudni życie. Dziwię się w sumie, że taki problem wystąpił, ponieważ zbudowałem w tym samym czasie co Ty swój generator co prawda na elementach dyskretnych ale sinus też otrzymuje na bazie trójkąta i problemu szpilek nie ma. Chyba należy przyjąć, że to szczęście przy montażu albo sposób kształtowania tego scalaka jest inny niż ten w moim generatorze. Amplituda na wyjściu jest stała dla wszystkich przebiegów oraz stała w funkcji częstotliwości? No i jak ogólne odczucia z użytkowania, spełnia swoją rolę dobrze?

Tak właśnie się teraz zastanowiłem, że kolor nie ma absolutnie znaczenia byle w dzień był widoczny, bo własnie kto używa generatora po ciemku? Albo w pełnym ostrym słońcu? :D
    tata30
    Level 12  
    Witam. Wyjaśnienie obecności tej biednej szpileczki jest tutaj:

http://elektro.w.interia.pl/dokument/vco/index.html

Rys 11 wyjaśnia wszystko. Amplituda jest stała w funkcji częstotliwości. Prostokąt ma nieregulowalną amplitudę ok. 0,7V.
    Pewnie, że spełnia swoją rolę, ale po remisie z Niemcami nawet generator na 555 by mnie nie denerwował. :D
    narasta
    Level 21  
    Szanowni forumowicze jak zwykle skupiają się na wizualnym aspekcie urządzenia i na mało ważnych detalach projektu. Nawet jeśli wszystkie bebechy leżały by na kupie ale urządzenie generowałoby sygnały tak jak trzeba to nie miałbym nic do zarzucenia.

Ja bym chciał zobaczyć te przebiegi na jakimś porządnym oscyloskopie bo na tym to nic nie widać... Chętnie też przyglądnąłbym się wyższym harmonicznym.

Nie buja Ci się sygnał wraz z wahaniami napięcia zasilania?
    shunkx
    Level 13  
    narasta wrote:
    Szanowni forumowicze jak zwykle skupiają się na wizualnym aspekcie urządzenia i na mało ważnych detalach projektu. Nawet jeśli wszystkie bebechy leżały by na kupie ale urządzenie generowałoby sygnały tak jak trzeba to nie miałbym nic do zarzucenia.

Ja bym chciał zobaczyć te przebiegi na jakimś porządnym oscyloskopie bo na tym to nic nie widać... Chętnie też przyglądnąłbym się wyższym harmonicznym.

Nie buja Ci się sygnał wraz z wahaniami napięcia zasilania?

Zgadzam się z kolegą. Jak zwykle tylko wygląd. Dla mnie w środku nie jest tak ważne jak sygnał wyjściowy. Dlatego chciałbym zapytać jaka impedancja na wyjściu. I drugie pytanie - jak dokładnie generator podaje sygnały. Jaka podstawa czasu na oscyloskopie została ustawiona?

P.S. Jeśli chodzi o estetykę oraz wyświetlacz, to gratuluję - bardzo dobra konstrukcja. Nikt nie pracuje po ciemku i w pełnym słońcu!!!
    tata30
    Level 12  
    Witam Kolegów. Rozumiem, że chodzi o wahnięcia napięcia sieciowego? W mojej dzielnicy waha się niezauważalnie :). Nie zaobserwowałem przez te kilka dni nic takiego. Przebiegi obserwowane na 100 MHz Tektronixie 2336 wyglądają tak samo. Mógłbyś sprecyzować czego nie widać? Co do harmonicznych, sam bym chętnie popatrzył jak to wygląda, ale nie mam analizatora.
    Impedancja wyjściowa to 200 Ohm w trybie 1:1, oraz 20 Ohm w trybie 1:10.
    Podziałka oscyloskopu ustawiona była na 100 us dla zakresu 2 kHz, 10 us dla 20 kHz i 1 us dla 200 kHz. Koledze kilka postów wyżej zależało na obejrzeniu kształtu przebiegu, dlatego skupiłem się na okienku. Pozdrawiam
    shunkx
    Level 13  
    tata30 wrote:

Impedancja wyjściowa to 200 Ohm w trybie 1:1, oraz 20 Ohm w trybie 1:10.
    Podziałka oscyloskopu ustawiona była na 100 us dla zakresu 2 kHz, 10 us dla 20 kHz i 1 us dla 200 kHz. Koledze kilka postów wyżej zależało na obejrzeniu kształtu przebiegu, dlatego skupiłem się na okienku. Pozdrawiam

Czy w takim razie np. wykres pierwszy sinusoidalny (rozumiem, że jest oznaczony częstotliwością 2kHz) nie przedstawia czasami 4kHz? Bo jeżeli dobrze liczę to f=1/2,5*100*10^-6=4*10^3 czyli 4kHz?
    Chociaż przebieg jest przesunięty w pionie, więc może mnie to myli. Mimo wszystko wydaję mi się, że musi być inna podstawa czasu. Nie czepiam się, tylko po prostu jakoś tak mnie to zainteresowało.
    tata30
    Level 12  
    Witam Kolegów forumowiczów. Jakieś piętnaście minut liczyłem za Kolegą "shunkx" i niestety wychodziło mi tak samo. Gryzło mnie to, aż wsiadłem w auto i pojechałem do pracy sprawdzić.
    Było tak:
    Generator funkcyjny.
    Okazało się, że ktoś przestawił mi płynną regulację podstawy czasu (SWP VAR)
    Teraz jest:
    Generator funkcyjny.
    Jeszcze 20 kHz:
    Generator funkcyjny.
    Uprzejmie dziękuję za czujność. A tak na marginesie, to pisanie postów zmuszających do działania w sobotni wieczór jest moim zdaniem niehumanitarne. :) Pozdrawiam serdecznie
    narasta
    Level 21  
    Nie nie - Nie chodzi o wahania napięcia zasilania (czyli zniekształcenia). Chodzi o to czy na wyjściu generatora da się zauważyć przebieg napięcia zasilania.
    Robisz to tak:
    Generator ustawiasz na sinusoidę o f >> 50Hz. Ustawiasz oscyloskop na tak długą podstawę czasu, żebyś był w stanie zaobserwować przebieg 50Hz. Oscyloskop przełączasz na AC. Obserwujesz napięcie wyjściowe z generatora. W idealnym przypadku powinieneś dostać płaski przebieg - jeśli nie, to zobaczysz sinusoidę 50Hz, której tam nie powinno być. Tyczy się to tylko zasilania z trafa 50Hz. Zasilanie impulsowe to inna bajka.

Dziwna ta impedancja... Czemu nie 50 Ohm?

A te 9 screenów z oscyloskopu to nawet nie pokazuj na forum - po co pokazywać przebiegi kiedy nawet nie wiadomo który jest ktróy bo nie widać ustawień...

Pokaż nam jeszcze pasmo przenoszenia generatora, czyli zrób jakiś sweep od np 10Hz do maksymalnej częstotliwości (dla sinusoidy). Generator obciąż rezystorem 200 albo 20 Ohm (w zależności jaką impedancję wyjściową ustawisz). Amplitudę ustaw stałą. I ustaw powolny czas przemiatania. W idealnym (teoretycznym) przypadku powinieneś dostać prosta charakterystykę.

Quote:
    Co do harmonicznych, sam bym chętnie popatrzył jak to wygląda, ale nie mam analizatora.

A po co Ci analizator FFT? Wystarczy dobry oscyloskop - czyli np. ten Tektronix 100MHz.

Coś Ci ten prostokąt niezbyt pięknie wygląda - makabryczny czas opadania i narastania - O ile dobrze szacuje (Podstawa czasu wyszła mi około 7,93us) to nie wyciągniesz przez to więcej niż 250kHz (dla prostokąta, bo dla sinusoidy oczywiście więcej).
    shunkx
    Level 13  
    tata30 wrote:
    Witam Kolegów forumowiczów. Jakieś piętnaście minut liczyłem za Kolegą "shunkx" i niestety wychodziło mi tak samo. Gryzło mnie to, aż wsiadłem w auto i pojechałem do pracy sprawdzić.

Uprzejmie dziękuję za czujność. A tak na marginesie, to pisanie postów zmuszających do działania w sobotni wieczór jest moim zdaniem niehumanitarne. :) Pozdrawiam serdecznie

Nie ma za co. Też mnie to gryzło i liczyłem 3 razy, bo bałem się, że zaliczę wpadkę w tak banalnych działaniach a tu jednak miałem rację :) Dzięki wielkie za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie!
    Atreyu Makiavel
    Level 34  
    Lepszym rozwiązaniem, pozwalającym na dokładniejsze sterowanie byłyby tu impulsatory miast potencjometrów.
    tata30
    Level 12  
    Witam serdecznie.
    Kolega "narasta" napisał:

Dziwna ta impedancja... Czemu nie 50 Ohm?
    Dziwna by była 198,75 Ohm. :) 200 Ohm brzmi tak samo dobrze jak 50 Ohm. Wynika to z wartości R6 która wynosi właśnie ok. 200 Ohm.

A te 9 screenów z oscyloskopu to nawet nie pokazuj na forum - po co pokazywać przebiegi kiedy nawet nie wiadomo który jest ktróy bo nie widać ustawień...
    Jeśli ktoś chciałby to zbudować, myślę, że właśnie kształty na krańcach zakresów byłyby dla niego istotne. Nawet mało doświadczony elektronik widzi, że czasy narastania prostokąta są coraz większe, więc częstotliwość musi się zwiększać. Jeśli są dla mnie do zaakceptowania, to rozważam. Jeśli nie - projekt do śmieci.

Coś Ci ten prostokąt niezbyt pięknie wygląda - makabryczny czas opadania i narastania - O ile dobrze szacuje (Podstawa czasu wyszła mi około 7,93us) to nie wyciągniesz przez to więcej niż 250kHz...
    No i bardzo dobrze, miało być tylko 200 kHz. ... :)

Atreyu Makiavel napisał:
    Lepszym rozwiązaniem, pozwalającym na dokładniejsze sterowanie byłyby tu impulsatory miast potencjometrów.
    To prawda, ale to już byłby przerost formy nad treścią.
    Pozdrawiam serdecznie.
    narasta
    Level 21  
    Quote:
    Jeśli ktoś chciałby to zbudować, myślę, że właśnie kształty na krańcach zakresów byłyby dla niego istotne. Nawet mało doświadczony elektronik widzi, że czasy narastania prostokąta są coraz większe, więc częstotliwość musi się zwiększać. Jeśli są dla mnie do zaakceptowania, to rozważam. Jeśli nie - projekt do śmieci.

Chodziło mi o to, że w niezbyt przejrzysty sposób pokazujesz wyniki pomiarów a nie o jakość generacji. Jeśli robisz zdjęcie oscyloskopu to pokazujesz ekran oraz pokrętła żeby było widać wszystkie ustawienia :)

Jesteś wstanie pokazać nam pomiary z tego Tektronixa 100MHz?

I pozwolę sobie jeszcze raz zwrócić uwagę żebyś zobaczył wahania napięcia dla podstawy czasu np 5ms - wtedy zauważysz czy na wyjściu pojawia Ci się napięcie zasilania. Im niższe będą wahania tym mniejsze będziesz miał harmoniczne 50, 150, 350Hz itd
    mdziewie
    Level 19  
    Kolego narasta,

po mojemu, swój dylemat możesz rozwiązać również na podstawie aktualnych zdjęć (szczególnie tych dla najwyższej częstotliwości) - zakładając, że czas naświetlania aparatu jest cokolwiek dłuższy niż 1/100 sekundy, a holdoff nie jest przerażający (raczej nie jest, bo to analogowy oscyloskop), przy wahaniach wywołanych napięciem sieci czubki przebiegów byłyby rozmyte. A nie są.

Co do projektu - wiem, że najważniejsza jest funkcjonalność, ale mnie osobiście imponuje wykonanie. Gratuluję autorowi.
    Z tego co pamiętam (mylić się mogę), ten XR potrafi generować sygnały do 2 MHz. Nie korciło Kolegi, żeby wykorzystać cały zakres możliwości układu?

Pozdrawiam,
    MD
    tata30
    Level 12  
    Witam. Bardzo dziękuję Koledze mdziewie za słowa uznania. Oczywiście, że taka myśl przeszła mi przez głowę. Czytałem, że stabilnie działa do 1 MHz, ale czasu jak na lekarstwo, więc skleciłem tego kita bez przeróbek.

Kolega narasta napisał:

Generator ustawiasz na sinusoidę o f >> 50Hz. Ustawiasz oscyloskop na tak długą podstawę czasu, żebyś był w stanie zaobserwować przebieg 50Hz. Oscyloskop przełączasz na AC. Obserwujesz napięcie wyjściowe z generatora. W idealnym przypadku powinieneś dostać płaski przebieg - jeśli nie, to zobaczysz sinusoidę 50Hz, której tam nie powinno być. Tyczy się to tylko zasilania z trafa 50Hz.

Uprzejmie proszę oto zdjęcia. Nie wiem tylko czy o to Koledze chodziło? Do drugiego serwisu na Texa na razie w czasie pracy nie mam szans się wyrwać, ale jak Kolega się uprze, to obiecuję, że pojadę z generatorem jeszcze raz. Nie wiem tylko co tam można jeszcze zobaczyć.....:)
    Pozdrawiam

Generator funkcyjny. Generator funkcyjny. Generator funkcyjny.
    Hrabal
    Level 10  
    Chciałbym wykonać kopię twojego urządzenia, mógłbyś zamieścić całą dokumentacje, w raz wzorami twoich płytek?
    piotrek_48
    Level 2  
    Witam! Generator wykonany bardzo starannie i z pomysłem! Dlatego tak samo jak kolega Hrabal pragnę wykonać jego kopię.Przyłączam się do prośby o zamieszczenie dokumentacji.

Pozdrawiam Piotr