Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacje układu chłodzienia zasilacza komputerowego

mrrudzin 28 Kwi 2005 16:37 10317 22
  • Zasilacz: EPS 350ATX PFC
    Cel: wyciszenie zasilacza jak najmniejszym kosztem
    Działania:
    Wyciąłem kratkę, grilla kupie przy najbliższej okazji. Z
    drugiej strony zasilacza (tam gdzie są wloty powietrza) wyciąłem otwór średnicy śmigła wentylatora i wrzuciłem drugi wentylator (z uszkodzonego zasilacza)
    Zasilanie obu odbywa się poprzez regulator od wentylatora Freezone firmyPentagram. Napięcie wynosi ok 6V.
    W zasilaczu siedzą dwa radiatory. Do większego (który grzeje się najmocniej) przykręciłem wiatrak 40x40 (z radiatora od procka). Ten z kolei jest zasilany z 12V przez rezystor 310 ohmów.

Do tego na procesorze siedzi Freezone 100Cu+ firmy Pentagram zasilany napięciem obniżonym do 5V

A efekt jest zatrważający... Komputer "delikatnie szumi" a nie wyje ;)

Jak się wam podoba?

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 28 Kwi 2005 19:43
    latawiec666
    Poziom 16  

Mi sie podoba. Chciałem cos podobnego robić w starym kompie ale zrezygnowałem, bo nie miałęm wiatraków.
    Ciekawe czy daje więcej db niż wcześniej??

• #3 28 Kwi 2005 22:39
    mrrudzin
    Poziom 39  

Wcześniej wyło.. a teraz jest naprawde cicho...
    Słychać tylko cichutki szum powietrza... ;)

• #4 12 Maj 2005 15:51
    zilw
    Poziom 17  

Ja dzisiaj zainstalowałem duży wiatrak u sąsiadki w ramach serwisu hehe :] Komp się cholernie grzał, jakieś debile go składały, zero przepływu powietrza . Ciepło z zasilacza szło prosto na procesor, który się tak grzał ze kompa nie szło włączyć, jak dotykałem radiatora to się oficjalnie poparzyłem. Poprawiłem to i owo i teraz nawet nie jest letni a co dopiero gorący :]

• #5 12 Maj 2005 16:05
    Hucul
    Poziom 39  

Mój sposób na ciszę to zakładanie dużych wentyli gdzie się da i zasilanie ich z 5V (nominalnie zasilane z 12V) . W moim pentium 200 założyłem radiator z pentium 4 (po małych przeróbkach) bez wentylatora i mam ciszę , prawie bo zaczyna mnie złościć syczenie monitora i wycie dvd . :)

• #6 12 Maj 2005 18:43
    mrrudzin
    Poziom 39  

Hehe... mi też doskwiera hałas wydawany przez monitor... ;)
    A odnoście tego chłodzenia z P4. Rozumiem że powstało chłodzenie pasywne na procku?

• #7 12 Maj 2005 18:55
    Hucul
    Poziom 39  

Pasywne i bardzo ciche :) Przymierzam się do podkręcenia procka , ale muszę założyć termometr na radiator , bo płyta główna go nie ma , a nie chciałbym spalić tak szacownego zabytku ;)

• #8 12 Maj 2005 22:24
    mrrudzin
    Poziom 39  

No ja mam na procku coś takiego jak na zdjęciu...
    Myśle że jakbyś taką bryłkę miedzi założył... to możnaby kręcić do woli...

• #9 13 Maj 2005 13:42
    Hucul
    Poziom 39  

Na jakim procku to chodzi ??

• #10 13 Maj 2005 16:11
    mrrudzin
    Poziom 39  

Sempron 2800+
    Chodzi od 90 godzin przy 100% obiciążeniu (renderuje w 3d studio) i ma 48*. Wiatrak wolnoobrotowy na radiatorze chodzi przy napięciu obniżonym do +5V. Ma przy tym niecałe 1500 obr/minutę... a co za tym idzie - trzeba się mocno wsłuchać żeby strwierdzić czy komp chodzi czy nie ;);)

• #11 13 Maj 2005 16:17
    Hucul
    Poziom 39  

Na moim p 200 wyciągnąłbym z 800 Mhz pod takim miedziakiem ;))

• #12 16 Maj 2005 08:07
    SzReQ
    Poziom 18  

to twoje p 200 jest mniej warte niż sam radiator który ma zamontowany mrrudzin :)

• #13 16 Maj 2005 12:16
    Hucul
    Poziom 39  

SzReQ napisał:
    to twoje p 200 jest mniej warte niż sam radiator który ma zamontowany mrrudzin :)

Oprócz wartości w złotówkach ten sprzęt ma wartość "sentymentalną" , której się nie da wymienić na walutę ;) Do moich potrzeb p 200 jest wystarczająco "szybki" :) :) Mogę na nim flaszować słuchawki , ekperymentować z tunerami dvb , grać ( Civ 2 i Heroes ) , a wszystko w ciszy i spokoju ;)

• #14 16 Maj 2005 16:57
    SzReQ
    Poziom 18  

moj komputer ma celerona 2.4 i niema ani jednego wentyla wszystko na radiataorach ,,mam także 2 zasilacze w ,,nawet kiedyś opisywałem na jednym z mojich postów

• #15 16 Maj 2005 19:57
    mrrudzin
    Poziom 39  

hehe
    To widze że nie tylko ja kombinuje żeby było cicho... ;)
    Panowie - jak możecie jakieś zdjęcia powrzucać... zawsze bardziej obrazowo ;)

• #16 17 Maj 2005 09:44
    uwe300
    Poziom 20  

zeby bylo cicho to zalozylem wc, ale pompka mnie denerwowala i kupilem laptopa, pomysl fajny:)

• #17 17 Maj 2005 11:36
    dasko
    Poziom 20  

Ja u siebie zasilam wentylator na zasilaczu z 9V, na na wentylu na procku mam ok5V i praktycznie nie slychac, a i jeszcze jedno wykrecilem dysk z obudowy i polozylem na dykturce takiej dosc grubej bo stwierdzilem ze wiekszosc chalasu generowala wlasnie obudowa od drgan dysku teraz mam cisze jak makiem zasial.

• #18 17 Maj 2005 12:13
    swenson84
    Poziom 10  

Ja wycialem kratke z zasilacza i powiekszylem wloty w przedniej czesci przy radiatorach. napiecia na wiatrakach dalem po 7V. Wymienilem tez radiator na grafice(fx 5500) bo byl malutki, i zamontowalem wiekszy od celerona 600 po drobnych przerobkach. zeby byl dobry przeplyw to porozcinalem tasmy od dyskow na cienkie paseczki tak ze otrzymalem jeden cienki przewod. Lekko szumi prawie niezauwazalnie a i zasnac moge normalnie przy nim.

• #19 19 Maj 2005 13:55
    kysu
    Poziom 20  

Wyciac kratke mozna ... bedzie faktycznie cisze... ale co z bezpieczenstwem? ...przecierz do kompa moga miec dostep dzieci ... polbiedy kiedy ich palce trafi wentylator ...a jesli komp bedzie wylaczony a paluszki dostana sie glebiej i natrafia na zasilanie ? ... sugeruje by po wycieciu blachy zainstalowac kratke z drutu ...tak jak robie wiele firm produkujacych "markowe" ;-) komputery ... ew. cokolwiek tam wstawic bo zagrozenie jest konkretne...

• #20 19 Maj 2005 14:03
    mrrudzin
    Poziom 39  

Jasne że tak!
    Ja na szczęście nie mam małych dzieci w domu, a sam niezabezpieczony wiatrak stoi w trudno dostępnym miejscu.
    Kratka to koszt około 5 PLN (zwykła druciana), więc chyba nie warto na tym oszczędzać...

• #21 27 Maj 2005 23:34
    GruX
    Poziom 18  

Ja tam na żadne wentylatorki nie nażekam, tylko ten twardziel........ ma ktoś pomysł jak dysk wyciszyć, bo jak kompa na noc właczonego zostawie, to rano niewyspany się budze.....!!??

• #22 28 Maj 2005 12:09
    lechoo
    Poziom 39  

[GRUBY] napisał:
    Ja tam na żadne wentylatorki nie nażekam, tylko ten twardziel........ ma ktoś pomysł jak dysk wyciszyć, bo jak kompa na noc właczonego zostawie, to rano niewyspany się budze.....!!??

Najprościej zmienić go na jakiś cichy model, np. Seagate Barracuda lub WD Caviar serii SB/SD.

• #23 28 Maj 2005 23:43
    mrrudzin
    Poziom 39  

Najprościej...
    Stary dysk w kieszeń - posłuży do archiwizacji danych... a nowy cichutki do kompa jako główny...

Można się bawić w przekładki silikonowe... ale nie osiągniesz takiego poziomu hałasu jaki daje Baracuda...

Moją 80-tkę słychać dopiero jak zaczyna czytać mocno zdefragmentowane dane :)

Szukaj w 5mln produktów