Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

CNCUSB - kontroler frezarki CNC

ecc83 17 Feb 2015 22:36 12825 18
Computer Controls
  • CNC USB controller

Postanowiłem wykonać kontroler maszyny CNC w oparciu o projekt ze strony:
    http://www.planet-cnc.com/ (dział DIY)
    Oprogramowanie jest świetne jak za 69 euro.
    Płytkę zaprojektowałem wg swoich potrzeb, dostosowując ją do starego projektu Alana Garfielda sterownika 3A opracowanego na mostkach LMD18245T z możliwością podziału 1:1, 1:2, 1:4, 1:8 i 1:16. PCB dwustronne wykonałem w jednej z dolnośląskich firm - dokładnie w Bierutowie firma NOREL.
    Działa rewelacyjnie jak na amatorskie możliwości.
    Teraz jestem na etapie projektu (PCB) nowego sterownika wykonanego również na mostach LMD18245+PIC16F876A (francuski projekt).

Krótka fotorelacja z budowy:

CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC
    CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC

Film działającej jeden osi dostępny tu:
    https://www.youtube.com/watch?v=a-ijKvkEhtI
    Film czterech osi:
    https://www.youtube.com/watch?v=KS_X1LHrqM8

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    ecc83
    Level 10  
    ecc83 wrote 57 posts with rating 33, helped 0 times. Been with us since 2005 year.
  • Computer Controls
    trance123
    Level 21  
    Koszt sterownika USB z płytkami elementami i oprogramowaniem ?
  • Computer Controls
    StiV1995
    Level 12  
    trance123 wrote:
    Koszt sterownika USB z płytkami elementami i oprogramowaniem ?

Też bym sie chętnie dowiedział ;)

A dlaczego sterowniki silników sam wykonałeś? Koszty jakoś czy z hobby?
    ecc83
    Level 10  
    Raczej pasja - jak się zajmujesz elektroniką ponad 45 lat to jest to pasja, a przy tym można dobrze zarobić. Sterowniki dostępne obecnie w sklepach nie spełniają moich oczekiwań, a jest z czego wybrać. Wiele rzeczy wolę wykonać sam i mam pewność, że mnie nie zawiodą, a jak już to serwis mam u siebie.
    Co do ceny. Nie jest to sterownik tani bo z 2 sztuki LM18245 trzeba zapłacić ponad 100 zł + reszta czyli kosztuje mnie to jak nadzień dzisiejszy (płytka+części+robocizna, która jest dla mnie darmowa) około 150 zł + soft za 69 euro. Za te pieniądze nie kupię tego co chcę osiągnąć. Zostaje jeszcze problem wyboru kontrolera, ale to jest sprawa indywidualna. Osobiście nie znoszę MACHA wolę oprogramowanie z "górnej" półki i napisane przez takich samych pasjonatów jak ja. Wcześniej w poście napisałem, że używam dwóch: GALAAD 3, który łączy w sobie wszystko (CAD, CAM i całą resztę) chociaż do do symulacji i generowania G-codów używam SolidCama lub MasterCama, które stanowią integralną część SolidWorksa, którego wręcz uwielbiam - kwestia gustu.
    Polecam linki:
    http://www.galaad.net/download-eng.html
    http://www.burger-web.com/ProductDescription/...ER_BOARD/en_AKKON_USB_Controller_Board.htm.en
    http://www.edingcnc.com/index.php?taalid=2
    http://www.planet-cnc.com/
    Jest jeszcze wiele innych bardzo ciekawych ale te mi jakoś mi nie "leżą".
    CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC
    StiV1995
    Level 12  
    Mnie dalej ciekawi... no bo same elementy to już przecież wychodzi koszt porównywalny do m542, albo do polskiego zelrpa,-który jest zaskakująco podobny do innej konstrukcji z za oceanu ( albo raczej Azji). W czym te są lepsze ?
    Możesz o nim coś więcej powiedzieć ?
    Którą wersje CNCUSB wykonałeś ?
    ecc83
    Level 10  
    Wykonałem wersję MK1.
    Z zadajnikiem, wyświetlaczem LCD, czujnikiem długości narzędzia i wszystkimi bajerami jakie są niezbędne.
    Zastanawiam się tylko dlaczego zadajesz tyle dziwnych pytań skoro w Internecie jest wszystko jasno i dobitnie napisane. Podałem linki.
    LMD produkcji chińskiej kosztują około 45 zł, a te "prawdziwe" około 136 zł.
    Wszystko co chińskie do lipa i lipą będzie. Zobacz jak jest wykonana PCB, a sam się przekonasz. Po co tyle pytać skoro możesz sobie kupić to co Ci pasuję, a jest tego sporo. Te płytki wykonałem jakieś 12 lat temu i do dnia dzisiejszego działają bezproblemowo tylko pracowały z kontrolerem IntepCNC V1.4(RS232) firmy SOPROLEC wraz z oprogramowaniem GALAAD 3.
    Nie mam zamiaru kupować żadnych sterowników, które wykonuje sobie sam.
    Mam z tego powodu dużą satysfakcję jako elektroniki i programista.
    Pozdrawiam i proszę się wziąć do pracy - samodzielnie coś wykonać.
    Satysfakcja gwarantowana.

Dodano po 26 [minuty]:

I jeszcze jedna sprawa.
    Elektroników można podzielić na prawdziwych elektroników, którzy znają oprogramowanie i potrafią coś zaprojektować od podstaw i wykonać PCB we własnym zakresie, wiedzą jak wygląda technologia lutowania, znają nazewnictwo elementów elektroniczny i zasadę ich działania i wile innych klimatów łącznie z matematyką i fizyką. I druga grupa "elektroników", którzy kupują kit wtykają elementy zgodnie z "obrazkiem" i zaczynają się schody do nieba. Ruszają forum takie jak elektroda wyszukując rozwiązań dlaczego to nie działa.
    Tak samo jest z modelarzami. Jak sobie kupił zestaw do latania, złożył go zgodnie z "obrazkami" i przedstawia relację z budowy modelu - kpina.
    miroskop
    Level 23  
    Cześć! Podoba mi się ten projekt i Twoje podejście do tematu. I podpisuję się pod tym, co napisałeś o elektronikach i modelarzach. Relacja z budowy modelu najczęściej zaczyna się zdjęciem otwartego pudła z elementami i pytaniem: jakie mam kupić wyposażenie? A wracając do tematu: jakim programem rysujesz żeberka i pozostałe elementy skrzydła? Profili?
    ecc83
    Level 10  
    Witam.
    Miło się czyta takie opinie.
    Wszystko projektuję w SolidWorksie.
    Po zaprojektowaniu w SW wykonuję całą dokumentację wraz z plikami dwg i dxp. Import do Corela i export na laser jako pliki *.*plt lub inny standard NC itp.
    Wykonuję model 3D z blueprintów wcześniej zakładam gabaryty modelu.
    Oto przykład modelu YAK 54:
    CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Witam Kolegów
    Widzę że dobrze trafiłem z moim małym problemikiem.
    Jakiś czas temu otworzyłem na forum post dotyczący takiego małego CNC pod tytułem harlyrobot i szukałem softu do niego. Oczywiście słusznie mi polecono Galaad ale niestety okazało się że nie potrafię obsłużyć tego softu.
    Ogólnie widzę że jest dosyć ciekawy ale mam mały problemik z ..... no i tu nie bardzo rozumiem z czym.
    Maszynka ma komunikację, mogę wykonywać ruchy ręcznie, pozycjonować itp ale jak otwieram projekt z galerii przykładów to wyskakuje mi błąd który teoretycznie jest dla mnie zrozumiały ale nie bardzo wiem co mam z nim zrobić.

Kombinuje z tą osią ale nie mogę jej ustawić. Zdarza mi się że jak już uda mi się coś wykombinować to pod czas pozycjonowania w gorę przeskakuje punkt 0 i się blokuje o czym słusznie informuje mnie program kończąc działanie.
    Nie wiem czy może gdzieś muszę ustawić typ maszyny czy może za wysoki jest projekt chociaż wybierałem różne.
    Nie chciał bym pruć sterownika i robić na soft bardziej udokumentowany bo nie na tym rzecz polega ale jak będę musiał to to zrobię. Może znajdzie się ktoś bardziej zorientowany i na tyle życzliwy że mi pomoże uruchomić tą frezareczkę.
    Będę wdzięczny i zobowiązany.
    ecc83
    Level 10  
    Witam.
    GALAAD 3 ma zdefiniowane swoje narzędzia (frezy) podano tam długość narzędzia, średnicę części mocującej itp.
    Twój problem polega na braku czujnika położenia narzędzia dokładniej jego długości dlatego program prosi o korektę osi Z tzn. ile do góry i ile poniżej osi Z.
    Proszę zdefiniować swoje narzędzia i będzie OK.
    Kilka fotek pokazuje jak to zrobić.
    CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC
    Jeszcze jedno z jakim kontrolerem współpracuje Galaad 3 ?
    Proszę o więcej szczegółów.
    Pozdrawiam.
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Nie wiem jak to zrobiłem ale ruszyła, natomiast ustawienia narzędzia nic nie dały.
    Ale ponieważ to wersja demo to krzyczy że ma ograniczenie do 10 obiektów i 100 poleceń.
    Ile cię kosztowała pełna wersja ?
    Sam się go uczyłeś czy może miałeś jakiś podręcznik ?
    ecc83
    Level 10  
    Witam.
    Znam ten soft od bardzo wielu lat. Na stronie http://www.galaad.net/download-eng.html
    jest wszystko czego potrzebujesz - tylko znajomość języka angielskiego technicznego mile widziana i ogromna wiedza z zakresu obróbki skrawaniem
    Znam maszyny CNC technikę sterowania i obsługi. Dobór i ustawienie narzędzia jest bardzo istotną rzeczą. Nie pisz więc, że to nie pomogło.
    Z treści Twoich wypowiedzi wynika, że naprawdę nie masz pojęcia o obróbce skrawaniem i temat maszyn CNC jest dla Ciebie magią.
    Co do ceny jest wszystko na w/w stronie.
    Pozdrawiam
    Dariusz Goliński
    Level 22  
    Bardzo dziękuję Ci za pomoc.
    Niestety nie znasz mnie więc mnie nie oceniaj.
    Z przykrością muszę cię poinformować że znam się na CNC ale na profesjonalnych. Z samoróbkami wcześniej nie pracowałem. Po prostu nie znam tego softu i tyle. Pomimo poprawnych ustawień maszyna mi nie ruszyła więc myślałem że na twojej wiedzy i pomocy można polegać.
    Jeszcze raz dziękuję. Jak bym mógł w czymś innym pomóc daj znać.
    Pozdrawiam :D
    ecc83
    Level 10  
    Witam.
    Przepraszam jak Cię uraziłem.
    Naprawdę chcę Ci pomóc.
    Prosiłem o więcej informacji, których niestety nie otrzymałem.
    Jestem 56 letnim facetem z ogromnym doświadczeniem zawodowym w klimatach CNC i produkcji sterowników jak i kontrolerów. Nie jedno widziałem i nie jedno wykonałem. Z Twoich postów wynika jednak, że jesteś młodym człowiekiem, który raczkuje w CNC. Zadam pytanie w czym jest różnica maszyna profesjonalna czy samoróbka idea działania jest taka sama. Co do softu GALAAD 3 jest on naprawdę w pełni profesjonalny. Wcześniej napisałem, że problem jest w narzędziu, a Ty z uporem maniaka szukasz przyczyny. Jak znasz angielski to na stronie, którą podałem jest manual tego softu - krok po kroku. Proszę tylko przeczytać. Obsługi oprogramowania nie trzeba się uczyć tylko zrozumieć, a skoro jesteś operatorem maszyn CNC to nie bardzo rozumiem Twojego problemu.
    Na fotce, którą zamieściłeś z owym błędem jest wyraźnie napisane w czym jest problem. I jeszcze jedno pytanie jaki kontroler ustawiłeś w oknie jak na fotce i czy on się komunikuje z oprogramowaniem ?
    Pozdrawiam i naprawdę proszę o więcej szczegółów, a nie zaraz się "nadmuchać" jak nastolatek.

Dodano po 26 [minuty]:

I jeszcze jedna ważna sprawa - to jest forum, które udziela rad i służy pomocą.
    Rzadko z niego korzystam bo nie mam takiej potrzeby.
    Natomiast Ty sponiewierałeś człowieka pisząc taki post:
    "Witam
    Trochę się zastanawiałem czy ci odpisać na tego posta bo już po prostu ręce opadają na takich techników. Kupiłeś sobie alarm a nawet nie znasz podstawowych pojęć. Teraz zepniesz kabelki a za chwilę zasypiesz forum pytaniami jak to zaprogramować albo coś w stylu " wyje mi alarm i co dalej ".
    Ściągnij sobie instrukcje instalatora z satela i poczytaj trochę. Wiem że czytanie to trudna rzecz a ..."
    Postaw się na miejscu tego człowieka.
    Nie cierpię "kozaczenia" mocarzy i cwaniactwa, a taki na tym forum niestety nie brakuje. Myślą, że wszystkie rozumy pozjadali.
    ketjow
    Level 2  
    ecc83 wrote:
    Witam.
    Z Mach 3 nie testowałem, ale z opisu na innych forach może współpracować.
    Link: http://www.goodluckbuy.com/new-4-axis-usb-cnc...cnc-cnc-usb-alternative-mach3-usbcnc-2-1.html

Z tego linku nie wynika, że współpracuje z Mach3. Bo ten sterownik działa wyłącznie z oprogramowaniem planet-cnc. A swoją drogą osobiście kupiłem w chinach sterownik na takim Pic-u z 4 driverami dla czterech osi na jednej płytce + kontroler na kabelku około 4 lata temu i faktycznie działa rewelacyjnie (koszt 80 dolarów).