Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

CNCUSB - kontroler frezarki CNC

ecc83 17 Lut 2015 22:36 9759 17
  • CNC USB controller

Postanowiłem wykonać kontroler maszyny CNC w oparciu o projekt ze strony:
    http://www.planet-cnc.com/ (dział DIY)
    Oprogramowanie jest świetne jak za 69 euro.
    Płytkę zaprojektowałem wg swoich potrzeb, dostosowując ją do starego projektu Alana Garfielda sterownika 3A opracowanego na mostkach LMD18245T z możliwością podziału 1:1, 1:2, 1:4, 1:8 i 1:16. PCB dwustronne wykonałem w jednej z dolnośląskich firm - dokładnie w Bierutowie firma NOREL.
    Działa rewelacyjnie jak na amatorskie możliwości.
    Teraz jestem na etapie projektu (PCB) nowego sterownika wykonanego również na mostach LMD18245+PIC16F876A (francuski projekt).

Krótka fotorelacja z budowy:

CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC

CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC

Film działającej jeden osi dostępny tu:
    https://www.youtube.com/watch?v=a-ijKvkEhtI
    Film czterech osi:
    https://www.youtube.com/watch?v=KS_X1LHrqM8

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • #2 18 Lut 2015 14:51
    trance123
    Poziom 21  

Koszt sterownika USB z płytkami elementami i oprogramowaniem ?

• #3 20 Lut 2015 10:17
    StiV1995
    Poziom 12  

trance123 napisał:
    Koszt sterownika USB z płytkami elementami i oprogramowaniem ?

Też bym sie chętnie dowiedział ;)

A dlaczego sterowniki silników sam wykonałeś? Koszty jakoś czy z hobby?

• #4 20 Lut 2015 19:30
    ecc83
    Poziom 9  

Raczej pasja - jak się zajmujesz elektroniką ponad 45 lat to jest to pasja, a przy tym można dobrze zarobić. Sterowniki dostępne obecnie w sklepach nie spełniają moich oczekiwań, a jest z czego wybrać. Wiele rzeczy wolę wykonać sam i mam pewność, że mnie nie zawiodą, a jak już to serwis mam u siebie.
    Co do ceny. Nie jest to sterownik tani bo z 2 sztuki LM18245 trzeba zapłacić ponad 100 zł + reszta czyli kosztuje mnie to jak nadzień dzisiejszy (płytka+części+robocizna, która jest dla mnie darmowa) około 150 zł + soft za 69 euro. Za te pieniądze nie kupię tego co chcę osiągnąć. Zostaje jeszcze problem wyboru kontrolera, ale to jest sprawa indywidualna. Osobiście nie znoszę MACHA wolę oprogramowanie z "górnej" półki i napisane przez takich samych pasjonatów jak ja. Wcześniej w poście napisałem, że używam dwóch: GALAAD 3, który łączy w sobie wszystko (CAD, CAM i całą resztę) chociaż do do symulacji i generowania G-codów używam SolidCama lub MasterCama, które stanowią integralną część SolidWorksa, którego wręcz uwielbiam - kwestia gustu.
    Polecam linki:
    http://www.galaad.net/download-eng.html
    http://www.burger-web.com/ProductDescription/...ER_BOARD/en_AKKON_USB_Controller_Board.htm.en
    http://www.edingcnc.com/index.php?taalid=2
    http://www.planet-cnc.com/
    Jest jeszcze wiele innych bardzo ciekawych ale te mi jakoś mi nie "leżą".
    CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC

• #5 21 Lut 2015 11:30
    StiV1995
    Poziom 12  

Mnie dalej ciekawi... no bo same elementy to już przecież wychodzi koszt porównywalny do m542, albo do polskiego zelrpa,-który jest zaskakująco podobny do innej konstrukcji z za oceanu ( albo raczej Azji). W czym te są lepsze ?
    Możesz o nim coś więcej powiedzieć ?
    Którą wersje CNCUSB wykonałeś ?

• #6 21 Lut 2015 12:59
    ecc83
    Poziom 9  

Wykonałem wersję MK1.
    Z zadajnikiem, wyświetlaczem LCD, czujnikiem długości narzędzia i wszystkimi bajerami jakie są niezbędne.
    Zastanawiam się tylko dlaczego zadajesz tyle dziwnych pytań skoro w Internecie jest wszystko jasno i dobitnie napisane. Podałem linki.
    LMD produkcji chińskiej kosztują około 45 zł, a te "prawdziwe" około 136 zł.
    Wszystko co chińskie do lipa i lipą będzie. Zobacz jak jest wykonana PCB, a sam się przekonasz. Po co tyle pytać skoro możesz sobie kupić to co Ci pasuję, a jest tego sporo. Te płytki wykonałem jakieś 12 lat temu i do dnia dzisiejszego działają bezproblemowo tylko pracowały z kontrolerem IntepCNC V1.4(RS232) firmy SOPROLEC wraz z oprogramowaniem GALAAD 3.
    Nie mam zamiaru kupować żadnych sterowników, które wykonuje sobie sam.
    Mam z tego powodu dużą satysfakcję jako elektroniki i programista.
    Pozdrawiam i proszę się wziąć do pracy - samodzielnie coś wykonać.
    Satysfakcja gwarantowana.

Dodano po 26 [minuty]:

I jeszcze jedna sprawa.
    Elektroników można podzielić na prawdziwych elektroników, którzy znają oprogramowanie i potrafią coś zaprojektować od podstaw i wykonać PCB we własnym zakresie, wiedzą jak wygląda technologia lutowania, znają nazewnictwo elementów elektroniczny i zasadę ich działania i wile innych klimatów łącznie z matematyką i fizyką. I druga grupa "elektroników", którzy kupują kit wtykają elementy zgodnie z "obrazkiem" i zaczynają się schody do nieba. Ruszają forum takie jak elektroda wyszukując rozwiązań dlaczego to nie działa.
    Tak samo jest z modelarzami. Jak sobie kupił zestaw do latania, złożył go zgodnie z "obrazkami" i przedstawia relację z budowy modelu - kpina.

• #9 22 Lut 2015 22:11
    miroskop
    Poziom 22  

Cześć! Podoba mi się ten projekt i Twoje podejście do tematu. I podpisuję się pod tym, co napisałeś o elektronikach i modelarzach. Relacja z budowy modelu najczęściej zaczyna się zdjęciem otwartego pudła z elementami i pytaniem: jakie mam kupić wyposażenie? A wracając do tematu: jakim programem rysujesz żeberka i pozostałe elementy skrzydła? Profili?

• #10 23 Lut 2015 00:37
    ecc83
    Poziom 9  

Witam.
    Miło się czyta takie opinie.
    Wszystko projektuję w SolidWorksie.
    Po zaprojektowaniu w SW wykonuję całą dokumentację wraz z plikami dwg i dxp. Import do Corela i export na laser jako pliki *.*plt lub inny standard NC itp.
    Wykonuję model 3D z blueprintów wcześniej zakładam gabaryty modelu.
    Oto przykład modelu YAK 54:
    CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC

• #11 18 Paź 2015 17:37
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Witam Kolegów
    Widzę że dobrze trafiłem z moim małym problemikiem.
    Jakiś czas temu otworzyłem na forum post dotyczący takiego małego CNC pod tytułem harlyrobot i szukałem softu do niego. Oczywiście słusznie mi polecono Galaad ale niestety okazało się że nie potrafię obsłużyć tego softu.
    Ogólnie widzę że jest dosyć ciekawy ale mam mały problemik z ..... no i tu nie bardzo rozumiem z czym.
    Maszynka ma komunikację, mogę wykonywać ruchy ręcznie, pozycjonować itp ale jak otwieram projekt z galerii przykładów to wyskakuje mi błąd który teoretycznie jest dla mnie zrozumiały ale nie bardzo wiem co mam z nim zrobić.

Kombinuje z tą osią ale nie mogę jej ustawić. Zdarza mi się że jak już uda mi się coś wykombinować to pod czas pozycjonowania w gorę przeskakuje punkt 0 i się blokuje o czym słusznie informuje mnie program kończąc działanie.
    Nie wiem czy może gdzieś muszę ustawić typ maszyny czy może za wysoki jest projekt chociaż wybierałem różne.
    Nie chciał bym pruć sterownika i robić na soft bardziej udokumentowany bo nie na tym rzecz polega ale jak będę musiał to to zrobię. Może znajdzie się ktoś bardziej zorientowany i na tyle życzliwy że mi pomoże uruchomić tą frezareczkę.
    Będę wdzięczny i zobowiązany.

• #12 18 Paź 2015 19:11
    ecc83
    Poziom 9  

Witam.
    GALAAD 3 ma zdefiniowane swoje narzędzia (frezy) podano tam długość narzędzia, średnicę części mocującej itp.
    Twój problem polega na braku czujnika położenia narzędzia dokładniej jego długości dlatego program prosi o korektę osi Z tzn. ile do góry i ile poniżej osi Z.
    Proszę zdefiniować swoje narzędzia i będzie OK.
    Kilka fotek pokazuje jak to zrobić.
    CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC CNCUSB - kontroler frezarki CNC
    Jeszcze jedno z jakim kontrolerem współpracuje Galaad 3 ?
    Proszę o więcej szczegółów.
    Pozdrawiam.

• #14 19 Paź 2015 17:31
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Nie wiem jak to zrobiłem ale ruszyła, natomiast ustawienia narzędzia nic nie dały.
    Ale ponieważ to wersja demo to krzyczy że ma ograniczenie do 10 obiektów i 100 poleceń.
    Ile cię kosztowała pełna wersja ?
    Sam się go uczyłeś czy może miałeś jakiś podręcznik ?

• #15 19 Paź 2015 19:38
    ecc83
    Poziom 9  

Witam.
    Znam ten soft od bardzo wielu lat. Na stronie http://www.galaad.net/download-eng.html
    jest wszystko czego potrzebujesz - tylko znajomość języka angielskiego technicznego mile widziana i ogromna wiedza z zakresu obróbki skrawaniem
    Znam maszyny CNC technikę sterowania i obsługi. Dobór i ustawienie narzędzia jest bardzo istotną rzeczą. Nie pisz więc, że to nie pomogło.
    Z treści Twoich wypowiedzi wynika, że naprawdę nie masz pojęcia o obróbce skrawaniem i temat maszyn CNC jest dla Ciebie magią.
    Co do ceny jest wszystko na w/w stronie.
    Pozdrawiam

• #16 20 Paź 2015 20:33
    Dariusz Goliński
    Poziom 22  

Bardzo dziękuję Ci za pomoc.
    Niestety nie znasz mnie więc mnie nie oceniaj.
    Z przykrością muszę cię poinformować że znam się na CNC ale na profesjonalnych. Z samoróbkami wcześniej nie pracowałem. Po prostu nie znam tego softu i tyle. Pomimo poprawnych ustawień maszyna mi nie ruszyła więc myślałem że na twojej wiedzy i pomocy można polegać.
    Jeszcze raz dziękuję. Jak bym mógł w czymś innym pomóc daj znać.
    Pozdrawiam :D

• #17 20 Paź 2015 23:59
    ecc83
    Poziom 9  

Witam.
    Przepraszam jak Cię uraziłem.
    Naprawdę chcę Ci pomóc.
    Prosiłem o więcej informacji, których niestety nie otrzymałem.
    Jestem 56 letnim facetem z ogromnym doświadczeniem zawodowym w klimatach CNC i produkcji sterowników jak i kontrolerów. Nie jedno widziałem i nie jedno wykonałem. Z Twoich postów wynika jednak, że jesteś młodym człowiekiem, który raczkuje w CNC. Zadam pytanie w czym jest różnica maszyna profesjonalna czy samoróbka idea działania jest taka sama. Co do softu GALAAD 3 jest on naprawdę w pełni profesjonalny. Wcześniej napisałem, że problem jest w narzędziu, a Ty z uporem maniaka szukasz przyczyny. Jak znasz angielski to na stronie, którą podałem jest manual tego softu - krok po kroku. Proszę tylko przeczytać. Obsługi oprogramowania nie trzeba się uczyć tylko zrozumieć, a skoro jesteś operatorem maszyn CNC to nie bardzo rozumiem Twojego problemu.
    Na fotce, którą zamieściłeś z owym błędem jest wyraźnie napisane w czym jest problem. I jeszcze jedno pytanie jaki kontroler ustawiłeś w oknie jak na fotce i czy on się komunikuje z oprogramowaniem ?
    Pozdrawiam i naprawdę proszę o więcej szczegółów, a nie zaraz się "nadmuchać" jak nastolatek.

Dodano po 26 [minuty]:

I jeszcze jedna ważna sprawa - to jest forum, które udziela rad i służy pomocą.
    Rzadko z niego korzystam bo nie mam takiej potrzeby.
    Natomiast Ty sponiewierałeś człowieka pisząc taki post:
    "Witam
    Trochę się zastanawiałem czy ci odpisać na tego posta bo już po prostu ręce opadają na takich techników. Kupiłeś sobie alarm a nawet nie znasz podstawowych pojęć. Teraz zepniesz kabelki a za chwilę zasypiesz forum pytaniami jak to zaprogramować albo coś w stylu " wyje mi alarm i co dalej ".
    Ściągnij sobie instrukcje instalatora z satela i poczytaj trochę. Wiem że czytanie to trudna rzecz a ..."
    Postaw się na miejscu tego człowieka.
    Nie cierpię "kozaczenia" mocarzy i cwaniactwa, a taki na tym forum niestety nie brakuje. Myślą, że wszystkie rozumy pozjadali.

• #18 28 Lut 2019 21:12
    ketjow
    Poziom 2  

ecc83 napisał:
    Witam.
    Z Mach 3 nie testowałem, ale z opisu na innych forach może współpracować.
    Link: http://www.goodluckbuy.com/new-4-axis-usb-cnc...cnc-cnc-usb-alternative-mach3-usbcnc-2-1.html

Z tego linku nie wynika, że współpracuje z Mach3. Bo ten sterownik działa wyłącznie z oprogramowaniem planet-cnc. A swoją drogą osobiście kupiłem w chinach sterownik na takim Pic-u z 4 driverami dla czterech osi na jednej płytce + kontroler na kabelku około 4 lata temu i faktycznie działa rewelacyjnie (koszt 80 dolarów).