Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

8-Bitowy sterownik PLC (AVR)

01 Mar 2015 20:44 12303 23
 • Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
  Użytkownik usunął konto napisał 0 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Jest z nami od 1978 roku.
 • #2
  adversus
  Poziom 29  
  Możesz załączyć schemat ??? Konstrukcja ciekawa, zwłaszcza jako projekt edukacyjny.
 • #3
  krystoferek
  Poziom 14  
  W LDmicro tez można skonfigurowac wyświetlacz lcd?
 • #4
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #5
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Nie ma jak ocenić Twojego projektu skoro nie załączyłeś schematu.
  Swoją drogą nie tworzenie schematu to dość ryzykowny sposób projektowania układów elektronicznych, który kończy się tak właśnie:

  lukg20 napisał:
  Wyjścia cyfrowe zostały zabezpieczone diodami, czego niema na zdjęciu - należy je dobrać wedle własnego uznania.

  Czyli dolutowałeś je już po zaprojektowaniu PCB, na którym nie są uwzględnione?
  Brak tych diod to poważny minus projektu.
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #8
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #9
  adversus
  Poziom 29  
  Ja jeszcze raz wrócę do sprawy schematu, czy tak trudno go narysować choć ołówkiem na kartce i zrobić zdjęcie/skan... Wiesz projekt ma charakter typowo edukacyjny, wg mnie rewelacja, a każdy zainteresowany wykonaniem choćby dla przetestowania (sam się nad tym zastanawiam) zaczyna od problemu z tym związanego (często testuje projekty na płytce stykowej a bez wspomnianego schematu lipa). Przedstawiasz bardzo ciekawy projekt, prezentujesz, a brak przysłowiowej kropki nad "i". Nie jest ważna płytka załączona czy inne załączniki tak bardzo jak właśnie cały czas wspominany schemat...

  Dodatkowo, napisz coś o oscylatorze na jakiej częstotliwości pracuję i jak są ustawione fuse bity, to jest dość ważna informacja, a zwłaszcza dla początkujących.

  Nie chcę abyś pomyślał że że marudzę, ale stwierdzenie że już nie powstanie jest po prostu trochę nie na miejscu i myślę że nie ma co, tylko można poświęcić jeszcze troszkę czasu narysować, pstryknąć fotę i dodać i nikt nie będzie mógł Tobie niczego zarzucić.
 • #10
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #11
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  A ten temat nie był aby wczoraj skasowany przez autora, bo się obraził na Elektrodę?

  Nierysowanie schematów parę razy mnie zabolało w portfel. Teraz zawsze rysuję schematy, nawet na kartce papieru, jak nie w programie.

  Idea projektu ciekawa, a i wykonanie całkiem dobre. Takie pytanie drobne: da się ten układ rozbudować o dodatkowe moduły jak klasyczne sterowniki PLC? Brakuje też wejść analogowych, które czasem się też przydają, na przykład do pomiaru temperatury. Moja sugestia to przerobić jedno wejście cyfrowe na analogowe i ewentualnie dodać do tego jakiś analogowy multiplekser lub dwa.
 • #12
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #13
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Nie możesz użyć rejestrów przesuwnych by zwiększyć ilość wejść i wyjść cyfrowych oraz multiplekserów do zwiększenia ilości wejść analogowych? 74HC4051 dla wejść i ewentualnie wyjść analogowych, 74HC165 do wejść cyfrowych i 74HC595 dla wyjść cyfrowych. Rejestry przesuwne możesz łączyć w łańcuchy dzięki czemu będziesz miał dowolną ilość wejść i wyjść, zaś łącząc multipleksery i liczniki możesz mieć dowolną ilość wejść lub wyjść analogowych sterowanych kilkoma pinami mikrokontrolera albo pinami dedykowanego rejestru. Ja w ten sposób przygotowałem do realizacji sprzętową połówkę uniwersalnego joysticka, gdzie na starcie mam matrycę 16x16 przycisków i 16 kanałów analogowych, lecz nic nie stoi na przeszkodzie by było ich więcej. Brak pieniędzy i weny powstrzymuje mnie przed realizacją tego projektu.

  Co do LDmicro to przecież chyba musisz powiedzieć programowi, jakie Twój sterownik ma zasoby i gdzie umieszczone, więc czemu nie przygotować różnych wersji tej konfiguracji zależnie od podłączonych modułów? Albo lepiej, czemu nie napisać własnego programu do programowania sterownika?
 • #14
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #15
  tronics
  Poziom 38  
  Cytat:
  A ten temat nie był aby wczoraj skasowany przez autora, bo się obraził na Elektrodę?
  Nie elektrodę a użytkowników za przeproszeniem "trujących n-ty raz o tym samym" bez czytania ze zrozumieniem, że autor przyjął do wiadomości, ale przedstawia projekt taki jaki jest i specjalnie dla garstki zdegustowanych nie będzie nic zmieniał.

  Cytat:
  Nierysowanie schematów parę razy mnie zabolało w portfel

  Prawda, jeśli w pewnym momencie będziemy chcieli z wersji PDIP przejść na QFP to bez schematu czeka nas kolejny raz rzeźbienie wszystkiego od początku, ze schematem w eagle zmienia się tylko obudowa i ciągniemy jedynie część ścieżek, a reszta elementów zostaje praktycznie bez zmian. Dodatkowo korzystając ze schematu łatwiej niektóre rzeczy analizować gdy "coś nie działa".
  Cytat:

  Miałem to samo napisać w temacie który zniknął, przynajmniej 2 wejścia analogowe by się przydały, bo nie wszystko da się obsłużyć wejściami cyfrowymi (np. czujnik wilgotności, temperatury, nasłonecznienia... w projekcie zautomatyzowanej szklarni etc.) Jeśli zaś chodzi o dodatkowe moduły to podejrzewam jesteśmy tu ograniczeni samym LDMicro. Ogółem projekt uważam za świetny wstęp do czegoś większego, natomiast rozbudowa i ficzery jako "projektu open" należą do tych co się będą chcieli w to bawić więc autora o to męczyć nie zamierzam.
 • #16
  Urgon
  Poziom 36  
  AVE...

  Z języków na C znam tylko COBOLa. Zawsze można napisać do autora programu maila z sugestią modyfikacji. Jakbyś przygotował projekt sprzętowy i mu podrzucił, to może by dodał potrzebną opcję do programu pod Twoją platformę sprzętową. Oznacza to jednak konieczność narysowania schematu...
 • #17
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #18
  tronics
  Poziom 38  
  Cytat:
  narysowanie go na kartce o czym wcześniej pisałem zajmie nie więcej jak 15 minu

  Bez przesady, w tak prostym projekcie po PCB można bezproblemowo schemat utworzyć. Skoro jest to OTWARTY projekt nie rozumiem tego usilnego zrzucania wszystkiego na autora. Autor udostępnił własny projekt urządzenia, które da się zduplikować na podstawie udostępnionych informacji. Wszystko co wykracza poza ten zakres można zrobić samemu. Czemu zatem jest tak wiele osób żądających tego od autora? Jeśli jest to projekt rozwojowy (czyli nie zatrzymał się na etapie finalnym ogólnie - jedynie finalnym dla autora co zresztą jest opisane, a czego najwidoczniej nikt nie potrafi zaakceptować) czyli można od siebie coś w rozwój włożyć zamiast czekać aż ktoś inny to zrobi. Chce ktoś wejścia analogowego? Żaden problem. Trzeba wziąć stworzyć schemat wykorzystujący wejście analogowe i odpowiednio skonfigurować soft. Chce ktoś mega32? J.w. Tutaj autor przedstawił swoją pracę, to co udało się mu zrobić i do czego to można wykorzystać. Pokazał drogę którą można iść. A większość osób wypowiadających się chce aby autor przerobił projekt idąc ich tokiem myślenia. Drodzy koledzy! Wylistowanie możliwych opcji rozwoju czy zauważonych błędów to jedno, powtarzające się naciski to zupełnie coś innego. Nie jest to żadna konstruktywna krytyka w przypadku gdy autor rozwój oddaje w wasze ręce nie zamierzając od siebie dodawać już nic. Jeśli wam tak strasznie bardzo brakuje schematu poświęcę się i może jutro wieczorem naszkicuję w Eagle, niestety wersja 7 więc jak podejrzewam już nawet nie da się przekonwertować na format design spark czy kicad.
 • #19
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #21
  perfi
  Poziom 13  
  Dlaczego postanowiłeś pracować na 24V? Czy wszystkie PLCki pracują na 24V?
 • #22
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto  
 • #23
  krzysztofh
  Poziom 29  
  W związku z tym że jest dużo zapytań do autora o schemat, poświęciłem godzinę i narysowałem schemat na podstawie pcb (nieco uproszczony).
  Nawiasem mówiąc jak się zamieszcza otwarty projekt, to schemat jest podstawą do dyskusji i dalszego rozwoju projektu, nawet jak się go nie zrobiło robiąc prototyp, to przez zamieszczeniem na Elektrodzie powinno się go uzupełnić.
  Dodam tylko, że z braku czasu nie będę uczestniczył w jego rozwoju, choć będę pewnie śledził rozwój wydarzeń. Dość często zaglądam na Elektrodę.

  Prawdopodobnie schemat jest błędny. Autor projektu poprosił o zablokowanie tematu. //gulson
 • #24
  Użytkownik usunął konto
  Użytkownik usunął konto