Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konwerter USB-Serial TTL/LVTTL "z niczego"

gimbus 14 Jun 2015 08:16 7347 16
Optex
  • Konwerter USB-Serial TTL/LVTTL "z niczego"
    Flashowanie dowolnego urządzenia zawsze niesie ze sobą ryzyko, że coś pójdzie nie tak.
    Zamiast urządzenia z nowym, lepszym softem możemy mieć bezużyteczną cegłę, możliwą do wykorzystania jedynie jako przycisk do papieru. Często eksperymentuję z alternatywnym softem dla routerów i zawsze wymianie softu towarzyszy dreszczyk emocji. Zawsze wtedy obiecuję sobie - najwyższy czas zrobić/kupić jakiś konwerter USB->serial, aby WrazieW mieć możliwość naprawy urzadzenia. Na obietnicach się kończy..
    Dostępne na rynku konwertery (np. produkt Satela do programowania central alarmowych) są dość drogie i pracują na napięciu +5V (TTL), a routery zwykle sa wykonane w technologii +3,3V (LVTTL). Z kolei kable serial do starej Nokii (np. CA-42 - zabytek z plejstocenu, ale ma potrzebną elektronikę, wystarczy uciąć wtyczkę od strony telefonu) są prawie niedostępne albo osiągaja niezłe ceny - jeśli ktoś nie wie co ma wyrzuca "kawał druta", jeśli wie - to się ceni.
    Wydanie ponad 100zł nie bardzo mi się uśmiechało ze "względów ideologicznych" ;-)

W końcu natąpiło to, co musiało kiedyś natąpić - router po flashowaniu nie wstał.
    I jak to zwykle bywa - głucha noc przed długim weekendem.....
    Nie wytrzymam kilku dni bez eksperymentów ;-)

Wydłubałem kiedyś z uszkodzonego UPS-a Ever taką oto płytkę:
    Konwerter USB-Serial TTL/LVTTL "z niczego" Konwerter USB-Serial TTL/LVTTL "z niczego"

Po bliższym przyjrzeniu okazało się, że to konwerter USB-Serial 5V, tylko jakoś zmodyfikowany na potrzeby Evera.

Zgodnie z dokumentacją chipa FT232BM, tor UART może pracować w kilku trybach zasilania:
    Bus Powered, Self Powered i External Powered.
    Zakres napięć zasilania toru: +3.0V do +5.25V

Nada się :-)

Przeciąłem ścieżkę doprowadzającą +5V do toru UART. Ta sama ścieżka doprowadzała +5V do kilku innych wyprowadzeń chipa FTDI, więc musiałem wstawić dodatkowy mostek. W pola lutownicze wlutowałem goldpiny - sygnały Rx i GND już były doprowadzone, dolutowałem mostek łączący trzeci pin z wyprowadzenie Tx. Czwarty pin wykorzystałem do doprowadzenia zasilania do wyprowadzenia 13 (VCCIO) układu FTDI - zasilanie toru UART. Pobieram je z routera - nie ma znaczenia, czy jest to urządzenie TTL czy LVTTL, i tak będzie działać :-)

"test suite" czyli środowisko testowe: stary router netgeara (jak go usmażę strata będzie niewielka), rzeczony konwerter i mój komp.
    Wszystkie 4 sygnały wyprowadziłem na złącze od napędu FDD i zrobiłem kabelek - przejściówkę w standarzdie wyprowadzeń RS na płytce Netgear-a i drugą w standardzie TP-Linka. Diody widoczne na obudowie sygnalizują napięcie +5V z USB, zasilanie pobierane z routera i stan linii Rx i Tx toru USB - te ostatnie podłaczone do wyprowadzeń 11 i 12 układu FT232BM (tak na marginesie podlutowanie 2 przewodów do sąsiednich nóżek chiipa w rastrze 0.8mm zajęło najwięcej czasu, ale sie uparłem ;-).

Video 1:
    podłączanie konwertera do USB - widać, że jest rozpoznawany poprawnie jako usb2serial, sterowniki ładują się, mam dodatkowy port szeregowy ttyUSB0

Video 2:
    Start routera z podłączonym kablem serial, mam konsolę i dostęp :-)

Zgodne z moją dewizą: zrobić coś z niczego - total BOM (Bill Of Materials) 0,00zł
    Czas wykonania: ok. 1h.

Cool? Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    gimbus
    Level 12  
    gimbus wrote 38 posts with rating 128, helped 2 times. Live in city Poznań. Been with us since 2006 year.
  • Optex
    gbd.reg
    Level 21  
    Ceni się taki projekt, tym bardziej że chipy FT232 uchodzą za jedne z lepszych.

Mam tylko jedno zastrzeżenie do wstępu: kupno przejściówki USB - RS232 wcale nie jest drogie, wystarczy wpisać na znanym portalu aukcyjnym frazę FT232 i wyskakują nam piękne moduły po bardzo niskich cenach, kabel od starej nokii lub moduły do centralek alarmowych to nie jedyne wyjście!
    pheonix
    Level 13  
    kolego gbd.reg tu nie chodzi o kupno tylko zgodnie co autor napisał :
    gimbus wrote:
    Zgodne z moją dewizą: zrobić coś z niczego - total BOM (Bill Of Materials) 0,00zł
    Czas wykonania: ok. 1h.

Proste, szybkie i pożyteczne. Approved :P
  • Optex
    Tomekddd
    Level 23  
    Projekt fajny i użyteczny, zwłaszcza że za free :)

Mam natomiast pytanie może trochę nie z tematu, czy taka tania przejściówka od chińczyka niby na ft232 będzie działała czy padnie od razu i jak się przed tym uchronić? Czytałem kiedyś że wypuścili sterownik który uśmierca podrobione chipy a nie wydaje mi się że za taką cenę kupiłem oryginalny 2,5$.

Pozdrawiam :)
    Macosmail
    Level 34  
    Ja ostatnio kupiłem przejściówkę z chipem CP2102 właśnie w obawie o podrobione chipy FT232. Działają bez problemu. Na Linuksie, jak i Windowsie 7 instalują się plu&play.
    Chociaż mam i FT232 z Alie**ress i działają bez problemu, a 2,5$ nawet nie kosztowały ;-)
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Znaczy z tego co wiem to FTDI wycofało się z nadpisywania bloku pamięci układu w układach nieoryginalnych.
    Sprawa dotyczyła tylko jednej wersji sterownika, wywołała sporą burzę, FTDI wycofało się z tego pomysłu.
    Mimo to po takiej akcji podróbki FT232 daje się w 100% odratować :)
    Tomekddd
    Level 23  
    No to mnie pocieszyłeś :D a jak by co, to będzie nowy temat na forum.
    mkpl
    Level 37  
    No to jeszcze ADUM1201 + przetworniczka DC/DC i już ful wypas z izolacją do 1kV
    elektryku5
    Level 39  
    A co złego jest w PL2303, że nikt o nim nie wspomniał?
    Freddy
    Level 43  
    elektryku5 wrote:
    Nic, tak samo jak Oti6858. Gotowe kabelki USB <-> RS232 (TTL).
    Można kupić gotowy kabelek od Nokii DKU-5 za 5zł, można też zrobić samemu.
    Kwestia gustu.
    SimKom
    Level 12  
    Czy ja dobrze widzę i koledzy podniecają się bo autor posta podłączył do routera wydłubaną z innego urządzenia płytkę z konwerterem USB-UART ?
    Sam temat już jest mylący "Konwerter USB-Serial TTL/LVTTL "z niczego". Jak to z niczego?
    Przeciez to gotowiec wyciągniety z jakiegoś złomu. Jakie to niby osiagnięcie? Dzieciaki z zacieciem do elektroniki wydłubują takie płytki w wieku kilku lat. Gratuluje! Super projekt ! :D :D :D
    Tomekddd
    Level 23  
    elektryku5 wrote:

U mnie ten układ w ogóle nie działał, może trefna przejściówka ale od razu po podłączeniu system wykrywa go jako nieznane urządzenie. Przekopałem setki stron i porad NIC nie pomogło...
    piotrva
    VIP Meritorious for electroda.pl
    U mnie PL2303 z kolei co jakiś czas gubi bajty lub zawiesza się - FT232RL nigdy tak mi nie zrobił a użyłem już n takich scalaków. Zawsze z pewnego źródła :D
    elektryku5
    Level 39  
    No właśnie od pewnego czasu używam fabrycznej przejściówki na PL2303 i do tego na zewnątrz MAX232 (szkoda obudowę rozwalać) i śmiga to nie najgorzej.
    elektronik000
    Level 19  
    PL2303 na najnowszych sterownikach (jak i na starych) to lubi BSODy sypać, szczególnie jak jest port COM otworzony, a się wyciągnie PL2303 z portu USB.
    mkpl
    Level 37  
    Ja używałem PL2303 do interface LPG. Było tragicznie co chwile zwiechy systemu. Okazało się, że po zainstalowaniu wirtualnego xp 32bit bajka zero problemów... wiec cos z systemem lub sterownikami
    elektronik000
    Level 19  
    Dobrą alternatywą jest CP2102 - tańszy niż FTDI, a stabilniejszy od PL2303.