Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stereofoniczny mikser akustyczny

DJCheester 23 Sie 2015 13:56 7257 6
  • Stereofoniczny mikser akustyczny

Witam wszystkich forumowiczów.

W tym artykule przedstawię mój kolejny projekt – jest to rozbudowana wersja miksera akustycznego. Układ zmontowany został na podstawie artykułu z czasopisma Praktyczny Elektronik 8/2001. Mikser posiada dwa kanały stereofoniczne z regulacją barwy dźwięku – tony niskie, średnie i wysokie, oraz posiada trzeci kanał z wejściem mikrofonowym i z prostą regulacją tonów – przez co zmienia się nieco barwa głosu – można by powiedzieć że w bardzo prosty sposób można zmieniać barwę dźwięku za pomocą tego filtru. Mikser posiada również pokrętło do zmiany głośności głównej czyli sumy wszystkich kanałów. Oprócz tego dla pierwszego i drugiego kanału został zamontowany diodowy wskaźnik wysterowania dzięki któremu można mniej więcej ustawić poziom wejściowy dla tych dwóch kanałów. W trakcie budowy miksera pojawił się pomysł aby również zbudować odsłuch na słuchawkach – jednak stwierdziłem, że mikser nie miał służyć do miksowania utworów na żywo na prywatkach czy innych imprezach lecz stanowił pomoc podczas montowania materiału video (były to czasy kiedy panowały kasety VHS i za pomocą komputera Commodore 64 wgrywało się napisy początkowe i końcowe na kasetę VHS – nikt wtedy nawet nie myślał o obróbce materiału video na komputerze). Wracając do tematu miksera – na dzień dzisiejszy mikser nie jest używany – leży i się kurzy – ale jest częścią mojej twórczości z zakresu elektroniki, zasilany jest z sieci 220V (wbudowany zasilacz), wtedy nie przewidywałem innego zastosowania dla tego miksera więc nie montowałem gniazda zasilania 12V. Gdyby była potrzeba można by było zastosować takie gniazdo i zasilić mikser z akumulatora lub z baterii słonecznej, pobór prądu przez mikser jest niewielki więc nie było by problemu z zastosowaniem zasilania mobilnego. Na tylnym panelu miksera znajduje się osiem gniazd typu CHINCH odpowiednio po dwa dla każdego kanału oraz dwa wyjściowe. Niestety nie posiadam już schematu do tego miksera – był budowany co najmniej 12 lat do tyłu, mogę tylko napisać że ma bardzo dobre parametry akustyczne bo zbudowałem go na nisko szumnych układach scalonych.

Jako wskaźnik wysterowania użyłem gotowego układu wymontowanego z jakiegoś urządzenia, wzmacniacza czy magnetofonu. Płytka miksera była wykonana własnoręcznie metodą termotransferu. Praktyczny Elektronik w swoich artykułach drukował wzory płytek drukowanych w skali 1:1. Zasilacz wykonany jest w sposób tradycyjny czyli posiada transformator i prostownik.

Oto zdjęcia wewnątrz urządzenia.

Stereofoniczny mikser akustyczny Stereofoniczny mikser akustyczny Stereofoniczny mikser akustyczny Stereofoniczny mikser akustyczny Stereofoniczny mikser akustyczny Stereofoniczny mikser akustyczny Stereofoniczny mikser akustyczny

W razie pytań służę pomocą. Czekam na komentarze, jest to mój dziesiąty opublikowany projekt - proszę o wyrozumiałość, czytałem regulamin i myślę że wszystko zrobiłem zgodnie z nim.

Fajne!
  • #2 23 Sie 2015 22:40
    Mikusiek48
    Poziom 14  

Nisko szumne układy scalone, a przewody do potencjometrów nie ekranowane.

• #3 23 Sie 2015 23:25
    -DeX-
    Poziom 10  

Mikusiek48 napisał:
    Nisko szumne układy scalone, a przewody do potencjometrów nie ekranowane.

No i co z tego?
    W wielu fabrycznych mikserach audio idzie taśmami nieekranowanymi.

• #4 24 Sie 2015 02:09
    burur
    Poziom 14  

Witam
    Ten element wiszący na przewodach przy transformatorze co to jest :?:
    Wisi blisko zasilania sieciowego 230V :!: weź to przykręć bo zrobisz sobie krzywdę.
    Pozdrawiam

• #5 24 Sie 2015 12:30
    R-MIK
    Poziom 37  

DJCheester napisał:
    (...) Układ zmontowany został na podstawie artykułu z czasopisma Praktyczny Elektronik 8/2001.(...) lecz stanowił pomoc podczas montowania materiału video (były to czasy kiedy panowały kasety VHS i za pomocą komputera Commodore 64 wgrywało się napisy początkowe i końcowe na kasetę VHS – nikt wtedy nawet nie myślał o obróbce materiału video na komputerze).

Nie zgodzę się. Grubo przed 2000rokiem, na Amidze 1200 030/50MHz + FPU oraz GenLockiem i Digitalizerem, montowałem materiały Video zarówno na żywo jak i nieliniowo. Szaleństwa zaczęły się na 040/40MHz, a pełnia szczęścia 060/50MHz, to była rakieta.

• #6 24 Sie 2015 12:45
    Świr
    Poziom 34  

-DeX- napisał:
    W wielu fabrycznych mikserach audio idzie taśmami nieekranowanymi.

Wiele fabrycznych mikserów ma obudowę metalową, która sama w sobie jest ekranem dla wszystkiego wewnątrz.

• #7 24 Sie 2015 13:06
    DJCheester
    Poziom 16  

Witam ten element co "wisi" koło trafka to 7809 zasila on wskaźnik led, ale masz kolego rację jest niebezpieczny (choć na zdjęciu to faktycznie wygląda blisko w rzeczywistości nie jest aż tak blisko przewodu 230V), tyle lat to działało ale teraz to przerobię tak dla bezpieczeństwa, mikser myślę sprzedać jak się trafi ktoś bo mi już nie potrzebny.

Co do obróbki video w tamtych czasach nie zajmowałem się tym zawodowo i miałem w pełni analog sprzęt więc wszystko szło na żywo ale i tak moje prywatne nagrania z tak wgranymi czołówkami i podkładem muzycznym podobały się znajomym i do tej pory mam ładne pamiątki - oczywiście przegrane na płyty i dysk twardy ;-)

Pozdrawiam

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME