Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Stacja lutownicza do BGA DIY

simonperes 07 Sep 2015 09:48 37959 39
Computer Controls
  • Stacja lutownicza do BGA DIY

    Witam

    Chciałbym przedstawić wykonaną przeze mnie stację lutowniczą do BGA.
    Jako, że stacje do BGA trochę kosztują, a w warsztacie przydał by mi się taki sprzęt, postanowiłem zbudować taką stację sam.

    Pracowałem na kilku stacjach:
    1 - Techot TH-580
    2 - Jetronix ECO
    3 - Achi IR PRO SC v3
    4 - Techot TH-390
    5 - Scotle IR6000
    Stacje ułożyłem w kolejności od najlepszej do najgorszej (moja ocena). Stacje na których miałem przyjemność pracować są z różnych półek cenowych i wszystkie mają jakieś niedoskonałości.

    Po przeanalizowaniu konstrukcji tych stacji powstał w mojej głowie obraz mojej stacji. Stację wykonałem z części, których część kupiłem a resztę miałem z odzysku i złomu.

    Jako sterowanie użyłem sterowników, które są stosowane w większości "tanich" chińskich stacjach lutowniczych do BGA, czyli Altec PC410 i RKC Rex-c100.
    Sterowniki, przekaźniki SSR ,grzałki (górna 80x80 450W, dolne (240x60 600W)), lampkę i giętki uchwyt do termopary zakupiłem oczywiście na chińskim portalu aukcyjnym. Wyłączniki, gniazda, wentylatory, przewody, zasilacz 12V 3A, bezpiecznik są częściami z zapasów.

    Obudowa dolna ma wymiary 450x400x85. Otwory na sterowniki i przełączniki wycięte za pomocą wiertarki i pilnika. Obudowa jest spawana, została wykonana ze stali z profilu prostokątnego 80x40x2 i blachy grubości 1,5mm, na to została przykręcona pokrywa z blachy aluminiowej grubości 3mm. Nóżki są od jakiejś pralki albo zmywarki i umożliwiają regulację wysokości i wypoziomowanie stacji.
    Obudowa podgrzewacza wykonana z profilu 60x40x1,5 a odbłyśnik grzałek z blachy grubości 1mm z obudowy komputera.
    Obudowa wentylatorów i grzałki górnej także z obudowy komputera.

    Najtrudniejsze do wykonania okazały się stół do montażu płyty i statyw z regulacją wysokości grzałki nad płytą.
    Co do stołu to nie mogłem nigdzie znaleźć aluminiowych profili, które nadawałyby się na to co chciałem zrobić. Dlatego szyny, którymi ustawia się szerokość mocowania wykonałem z płaskowników grubości 10mm frezując w nich rowki. Dodatkowe wsporniki mogę przesuwać w dowolne miejsce. Wsporniki wykonane z blachy 5mm. Prowadnice 8mm są z drukarek i jeżdżą po nich łożyska liniowe.
    Statyw wykonałem wzorując się na fabrycznych rozwiązaniach. Listwę zębatą i koła zębate zakupiłem na popularnym portalu aukcyjnym a prowadnice 8mm są z drukarek. Płaskowniki grubości 10mm i bloczki z aluminium wygrzebałem na pobliskim skupie złomu. Połączenie statywu z obudową to mostek rowerowy i goleń z amortyzatora.
    Całość konstrukcji jest skręcana.

    Podłączenie sterowników do grzałek i termopar zrobiłem zgodnie z opisem wyprowadzeń na sterownikach i wg schematu połączeń stacji Achi IR PRO SC v1.

    Stacja lutownicza do BGA DIY

    Dodatkowo zastosowałem odłączane zewnętrzne grzałki podgrzewacza i włącznik podgrzewacza, dzięki czemu mogę włączyć podgrzewacz bez włączania górnej grzałki (można to samo zrobić ustawiając odpowiednio profil w sterowniku ale przełącznikiem jest prościej).
    W chińskich stacjach najbardziej nie odpowiada mi lampka umiejscowiona z prawej strony, jestem praworęczny i jak trzymam lutownicę w prawej ręce to lampka mi przeszkadza i zasłaniam sobie światło, więc ja zamontowałem lampkę z lewej strony wg mnie dużo wygodniej.
    Termoparę podgrzewacza wysunąłem tak aby była jak najbliżej płyty a górną ustawiam jak najbliżej układu albo na układzie.
    Stacja sprawuje się bardzo dobrze, nie mam problemu z lutowaniem nawet bardzo dużych układów, PS3 i xbox też nie są problemem.

    Skompletowanie wszystkich potrzebnych elementów trwało jakieś 3 miesiące a budowa zajęła jakieś 2 tygodnie. Koszt wykonania stacji to ok. 700zł, z czego sterowniki, grzałki, przekaźniki, lampka i uchwyt termopary kosztowały ok. 500zł. Wyszło tanio bo dużo części miałem z odzysku i miałem możliwość skorzystania z tokarki i frezarki w warsztacie znajomego.

    Stacja lutownicza do BGA DIY Stacja lutownicza do BGA DIY Stacja lutownicza do BGA DIY Stacja lutownicza do BGA DIY Stacja lutownicza do BGA DIY Stacja lutownicza do BGA DIY Stacja lutownicza do BGA DIY Stacja lutownicza do BGA DIY

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    simonperes
    Level 11  
    Offline 
    simonperes wrote 28 posts with rating 75, helped 1 times. Been with us since 2008 year.
  • Computer Controls
  • Computer Controls
  • #3
    simonperes
    Level 11  
    Obudowa górnej grzałki jest zrobiona z 2 części:
    1. odbłyśnik grzałki z przyspawanym "pudełkiem" na wentylator i przewody.
    2. "plecki" z grubszej blachy, czyli zaślepka "pudełka" i mocowanie do statywu.

    Obudowa jest skręcana w taki sposób, żeby można było bez problemu wyjąć grzałkę.

    Pewnie niejasno to opisałem ale zdjęcie powinno wszystko wyjaśnić.

    Stacja lutownicza do BGA DIY
  • #4
    Galareta
    Level 23  
    Całkiem ciekawe - konieczny jest ten podgrzewacz dolny aż z 4 płyt? (grzałek)

    Dużo lepsze jest nagrzewanie podczerwienią od "Hot-Air"?
  • #5
    KamilMce
    Level 11  
    Galareta wrote:
    Całkiem ciekawe - konieczny jest ten podgrzewacz dolny aż z 4 płyt? (grzałek)

    Dużo lepsze jest nagrzewanie podczerwienią od "Hot-Air"?


    To zależy co masz do roboty - układu BGA nie położysz za pomocą "Hota", ba, nawet nie położysz kulek cynowych bo podmuch powietrza zdmuchnie ci je. Do tego dochodzi nierównomierne ogrzanie - co w przypadku podczerwieni nie występuje - nawet duże elementy z wieloma padami łączeniowymi są równomiernie ogrzewane co zapewnia dobre połączenie. Małe układy można kłaść "hotem" ale większe szybciej uszkodzisz jak skutecznie za pomocą tego narzędzia położysz. Co do dolnej grzałki to moim skromnym zdaniem dobry pomysł - lepszy zapas mocy jak niedomiar - a skuteczne podgrzewanie płyty od dołu ma duże znaczenie przy lutowaniu BGA i nie dość że przyśpiesza cały proces co nie jest bez znaczenia przy niektórych układach (lepiej podgrzać pcb do 100 oC i taki stan utrzymać podczas procesu jak smażyć układ od góry od zera), to jeszcze daje większą skuteczność połączenia.

    Dla autora projektu należy się pochwała - mam jednak pytanie - jakiego typu termopary wykorzystałeś w swoim projekcie?
  • #6
    simonperes
    Level 11  
    Galareta wrote:
    Całkiem ciekawe - konieczny jest ten podgrzewacz dolny aż z 4 płyt? (grzałek)

    Dużo lepsze jest nagrzewanie podczerwienią od "Hot-Air"?


    Uważam, że duży podgrzewacz jest niezbędny przy lutowaniu dużych płyt, równomierne podgrzanie płyty ma istotny wpływ na proces lutowania i zapobiega wyginaniu się płyty. Na stacji z małym podgrzewaczem będą problemy z dużą płytą albo nie polutujemy takiej płyty wcale, bo np. zacznie się wyginać.

    Co do "IR" vs "Hot-Air" mnie wygodniej lutuje się grzejąc z góry podczerwienią, nic nie dmucha, można stawiać kulki na układzie a najważniejsze, że można wymieniać plastikowe złącza bez uszkodzeń (gorącym powietrzem ciężko to zrobić).

    KamilMce wrote:
    ... mam jednak pytanie - jakiego typu termopary wykorzystałeś w swoim projekcie?


    Dolna to zwykła termopara dedykowana do sterownika REX-C100, a górna pochodzi od miernika UNI-T. Nie są to jakieś cudowne termopary ale dodatkowy miernik, którym kontroluję temperaturę wskazuje max. 2°C różnicy więc nie jest to taka różnica, żeby miała jakiś wielki wpływ na lutowanie.
    Początkowo na górną termoparę miała być Omega ale takowe są delikatne i jak dużo się lutuje to taka termopara szybko się uszkadza a kosztuje sporo.
  • #7
    RAFAŁ.M
    Level 19  
    Fajnie wyszła. Na pierwszym zdjęciu wygląda jak fabryczna . Ja bym jeszcze dorobił dodatkowe podparcie od strony podgrzewacza dla dużych płyt jak w IR-PRO. Gdzie można kupić taką giętką rurkę z której wystaje górna termopara ta od UNI-T ?
  • #8
    simonperes
    Level 11  
    Podpórki do dużych płyt mam ale zapomniałem o nich i nie ma ich na foto.
    Podpórek zrobiłem 3 sztuki. Są z aluminiowego pręta kwadratowego 10x10mm, otwory na śruby do podparcia co 20mm więc śruby można poustawiać gdzie się chce. U mnie te poprzeczki zakładam na prowadnice.

    Tą giętką rurkę na termoparę (gęsia szyja) kupiłem na aliexpress za chyba 7$ była w komplecie z termoparą Omega. Można to kupić na allegro, ceny od 70zł. Ogólnie to ten wynalazek znacznie ułatwia życie, termopary nie trzeba przyklejać i martwić sie, że się przesunie albo odpadnie. Mocowane to coś jest na magnesie i świetnie trzyma się metalowej obudowy.
  • #9
    Galareta
    Level 23  
    Da się podczerwienią lutować np zwykłe rezystory smd? (ustawiamy na PCB i potem grzejemy podczerwienią?), wiem że głupie pytania ale nie miałem styczności. Hot Airem da się postawić kulki - raz mi się zdarzyło, ale fakt katorga.
  • #10
    simonperes
    Level 11  
    Galareta wrote:
    Da się podczerwienią lutować np zwykłe rezystory smd? ...


    Da się lutować chyba wszystko, tylko trzeba się zastanowić czy ma to sens. To o czym piszesz, że ustawiasz elementy na płytce i grzejesz całość stosuje się w produkcji masowej i seryjnej (na pola lutownicze dozowana jest pasta lutownicza (topnik + cyna), nastepnie układane są elementy i cała płytka jest wsadzana do pieca.
    Są stacje lutownicze IR na zasadzie stacji hot-air, tzn. zamiast kolby dmuchajacej powietrzem jest w kolbie lampa IR. Nigdy nie miałem styczności z takim urządzeniem ale pewnie działa skoro to produkują.
    Co do stawiania kulek z hot-air to czesto tak robię, odpowiedni nadmuch, dobre kulki, dobrej jakości sito i nie ma problemu, mi najwygodniej z sitami bez ramki. Robię tak z mniejszymi układami, natomiast duże układy lepiej zakulkować na stacji do bga albo na piecyku do stawiania kulek.
  • #11
    Galareta
    Level 23  
    Tak tak, wiem, ale jak robić to wykorzystywać częściej by wypadało. A BGA to mało kiedy lutuję, dzisiaj np TSSOP 20 wlutowywałem (pamięć z dekodera aby ją zaprogramować) i zdmuchnąłem sobie kilka rezystorów, potem musiałem improwizować i 1k pozakładać - ruszyło ale z stabilnością może różnie być.
  • #12
    CMS
    Administrator of HydePark
    Galareta wrote:
    zdmuchnąłem sobie kilka rezystorów, potem musiałem improwizować i 1k pozakładać - ruszyło ale


    Bo najpierw się robi zdjęcie :)

    Pozdrawiam.
    CMS
  • #13
    Galareta
    Level 23  
    No, zrobiłem, ale to SMD 402 - nie mają opisów:P Ogólnie to się zdziwiłem - najczęściej są klejone i nie odpadają;) A przy IR takiego problemu bym nie miał, ale robię to sporadycznie wiec nie wydam na taką stację 15 tyś zł np.
  • #14
    nanab
    Level 27  
    Masz jakieś dodatkowe termopary które można wsadzić w płytę, czy opierasz się tylko na temperaturach grzałek?
    KamilMce wrote:
    układu BGA nie położysz za pomocą "Hota", ba, nawet nie położysz kulek cynowych bo podmuch powietrza zdmuchnie ci je.

    Przez dłuższy czas wymieniałem po 15-20 układów dziennie na stacjach vj summit(czyli sam hotair)-da się. Układów przy reballu nawet nie kładłem na podgrzewacz ani maszynę, odpowiednio używane i ustawione powietrze nic nie zdmuchuje.
    KamilMce wrote:
    Do tego dochodzi nierównomierne ogrzanie - co w przypadku podczerwieni nie występuje - nawet duże elementy z wieloma padami łączeniowymi są równomiernie ogrzewane co zapewnia dobre połączenie.

    To zależy bardziej od budowy płyty a nie sposobu jej ogrzewania. Jak chcesz wymienić socket i z jednej strony masz pół kilo miedzi a z drugiej kilka ścieżek to temperatury tych narożników będą się rozjeżdżać nieważne czym grzejesz. I można to zniwelować właśnie dzięki niedoskonałościom dolnych grzałek(żadna nie grzeje tak samo na całej powierzchni)-dlatego 80% dobrego profilu to ustawienie płyty.
  • #15
    kamil-c
    Level 13  
    KamilMce wrote:
    Galareta wrote:
    Całkiem ciekawe - konieczny jest ten podgrzewacz dolny aż z 4 płyt? (grzałek)

    Dużo lepsze jest nagrzewanie podczerwienią od "Hot-Air"?


    To zależy co masz do roboty - układu BGA nie położysz za pomocą "Hota", ba, nawet nie położysz kulek cynowych bo podmuch powietrza zdmuchnie ci je.


    A słyszał kolega o sitach do BGA? mało tego jak nie miałem sita do danej konfiguracji padów układu robiłem kulki i pęsetą kładłem kulka po kulce i to przy pomocy hotair-a. A co do położenia BGA za pomocą hotair-a, to bez problemu robię to do dziś...
  • #16
    tplewa
    Level 39  
    Jak to mowia HOT-em (zwlaszcza chinskim) mozna, mozna i opalarka ;) pytanie czy warto i jakim nakladem czasu i jaka powtarzalnosc uzyskamy ;)

    Oczywiscie nie mowie tutaj o maszynach Summit-a (o ktorych wspomnial kolega nanab) wymagajacych duzego kompresora itd. bo to mimo wszystko inna liga :) wspolne maja tylko to ze dmuchaja cieplym powietrzem z popularnymi HOT-ami :)

    Projekt fajny oby takich wiecej, jak widac mozna za stosunkowo niewielka kase zrobic cos co spelnia zadanie :)

    Jedyne czego brakuje to zamiast gotowych kontrolerow PID dedykowanego sterownika ktory tez sporo jest w stanie ulatwic i mocno poprawia komfor pracy (jak jest dobrze oprogramowany).

    Zastanawia mnie tez ten uchwyt do termopary, kiedys cos w swojej podobnego testowalem... ale dla mnie to jednak mniej wygodne niz reczne umieszczanie termopar...
  • #17
    simonperes
    Level 11  
    nanab wrote:
    Masz jakieś dodatkowe termopary które można wsadzić w płytę, czy opierasz się tylko na temperaturach grzałek?


    Nie opieram się na temperaturach grzałek, nie mam grzałek z termoparami.
    Dolna termopara prawie dotyka płyty, górna termopara jest przykładana do układu albo tuż obok, więc mierzona jest temperatura spodu płyty i wokół lutowanego układu. Grzałki z termoparami w środku wg mnie do stacji lutowniczej się nijak nie nadają, temperatura grzałki zawsze będzie wyższa niż płyty, u mnie gdy na płycie jest 180°C to na powierzchni grzałki jest ponad 200°C.
    Do dodatkowej kontroli temperatury mam podłączony dodatkowy miernik (termopara w okolicy układu) i pirometr, który używałem do kontroli przy pierwszych testach.

    tplewa wrote:
    Jedyne czego brakuje to zamiast gotowych kontrolerow PID dedykowanego sterownika ktory tez sporo jest w stanie ulatwic i mocno poprawia komfor pracy (jak jest dobrze oprogramowany).

    Zastanawia mnie tez ten uchwyt do termopary, kiedys cos w swojej podobnego testowalem... ale dla mnie to jednak mniej wygodne niz reczne umieszczanie termopar...


    Zastosowałem sterowniki PC410 i REX-C100 bo są niezawodne i proste w obsłudze. Dla mnie najważniejsze jest to, że można wszystko ustawić bez podłączania do komputera. Kolejna sprawa, że są tanie i bardzo dobrze spełniają swoją funkcję.

    Dla mnie ten uchwyt do termopary to niezastąpiony przyrząd, teraz nie wróciłbym do przyklejania termopary taśmą. Wiadomo, każdy używa to z czym mu wygodnie.
  • #18
    tplewa
    Level 39  
    @simonperes

    No z tymi termpoarami to racje, to tez moze zalezec od jakosci samego uchwytu... to co ja wykombinowalem trudno sie ustawialo i czasami mial ograniczenia aby dobrze ustawic termopare.

    Jeszcze mam pytanie co to sa za promienniki i jak sie spisuja. U siebie mialem na poczatku dawac promienniki Elsteina, ale docelowo w koncu zastosowalem kwarcowe (ze wzgledu na mniejsza bezwladnosc) Elcer...

    Co do sterowniki to owszem ma to zalety ale i wady, komputer oczywiscie nie jest konieczny ale czasem pmocny.

    Sam zabralem sie za zrobienie sterownika aby kontroler mial pojecie o tym jak grzeja dolne grzalki i jak gorna... do tego mam mozliwosc sterowania grzalkami dolnymi niezalerznie (wedle wybranych termopar). Czasami to sie przydaje jak plyta w ktoryms miejsu oddaje wiecej ciepla (latwiej jest wtedy ogrzac ja rownomiernie).
  • #19
    simonperes
    Level 11  
    Co do zastosowanych promienników to są typu "tańszych już nie było" kupione w china. Na początku chciałem kupić elsteiny ale po doświadczeniu z pracy wiem, że poza 5x wyższą ceną (albo i wi3cej) nie ma różnicy (naprawdę 2-3°C nie ubiją płyty) więc zdecydowałem się na najtańsze.
  • #20
    tplewa
    Level 39  
    No wlasnie ja sie teraz tak nad tymi chisnkimi zastanawiam, chce zrobic sobie maly preheater bo stacja zajmuje mi sporo miejsca (i lezy normalnie w szafie), a do drobniejszych prac (nie BGA) jest malo wygodna... ale rozne wlasnie opinie slyszalem o tych chinskich promiennikach. Choc cena wlasnie zacheca co by zaryzykowac...

    Natomiast obecnie mam taki promiennik wykonany na zamowienie (kolory to poszczegolne niezalezne bloki)

    Stacja lutownicza do BGA DIY
  • #21
    simonperes
    Level 11  
    tplewa wrote:
    No wlasnie ja sie teraz tak nad tymi chisnkimi zastanawiam, chce zrobic sobie maly preheater...


    Też mam w planie zrobienie małego preheatera i zdecyduję się chyba na grzałkę 180x180 800W (taka jak w stacji IR6000) a do sterowania oczywiście REX-C100, bedzie na pewnio tanio i dobrze. Dodatkowo zrobię sobie na taki podgrzewacz przystawkę z jakiegoś dużego radiatora żeby mieć separator do lcd.

    tplewa wrote:
    ...Natomiast obecnie mam taki promiennik wykonany na zamowienie (kolory to poszczegolne niezalezne bloki)

    Stacja lutownicza do BGA DIY


    Czy w tym dużym promienniku dla każdego bloku masz osobną termoparę? Skoro bloki są sterowane niezależnie to rozumiem, że dla każdego bloku możesz ustawić inną temperaturę, tak to masz rozwiązane?
  • #22
    tplewa
    Level 39  
    @simonperes

    Z termopar w samym promienniku zrezygnowalem, po prostu stwierdzilem ze temperatura promiennika nie jest mi potrzebna. Natomiast mam mozliwosc podpieca termopar ktore umieszczam na PCB i uklad stara sie tak sterowac blokami aby podgrzewanie PCB bylo jak najbardziej rownomierne i zgodne z wyznaczonym profilem (czyli w uproszczeniu promienniki grzeja z rozna temperatura jesli jest taka potrzeba). Oczywiscie nie zawsze sie da (zalezne od konstrukcji PCB), ale w ekstremalnych wypadkach proces jest zatrzymywany aby nie uszkodzic PCB.

    W sumie sam soft w kontrolerze wymaga jeszcze dopracowania, ale dziala juz to bardzo znosnie (w stosunku do pierwszych wersji) i jest to juz druga wersja kontrolera. Pierwsza powstawala na ATMega32U4 i projekt czesciowo publikowalem na forum elvikom, potem zmienilem to na ARM-a po prostu uklad tanszy i dajacy wiecej mozliwosci. Jednak drugim razem juz chyba bym sie nie pchal w budowe czegos takiego bo kosztowalo to mnie kupe czasu i nerwow... o kasie juz nie wspominajac i bolacej glowie od zjaranych plyt testowych ;)
  • #23
    Galareta
    Level 23  
    A jak jest z płytka np z telefonu na takim duzym podgrzewaczu? Nie grzeje po rękach jak np zdejmujemy układ z płytki? Bo robimy to ręcznie? Tzn łapiemy nagrzany juz układ i zdejmujemy?
  • #24
    KamilMce
    Level 11  
    kamil-c wrote:
    KamilMce wrote:
    Galareta wrote:
    Całkiem ciekawe - konieczny jest ten podgrzewacz dolny aż z 4 płyt? (grzałek)

    Dużo lepsze jest nagrzewanie podczerwienią od "Hot-Air"?


    To zależy co masz do roboty - układu BGA nie położysz za pomocą "Hota", ba, nawet nie położysz kulek cynowych bo podmuch powietrza zdmuchnie ci je.


    A słyszał kolega o sitach do BGA? mało tego jak nie miałem sita do danej konfiguracji padów układu robiłem kulki i pęsetą kładłem kulka po kulce i to przy pomocy hotair-a. A co do położenia BGA za pomocą hotair-a, to bez problemu robię to do dziś...


    słyszałem kolego... nawet mam ich sporo, być może źle się wyraziłem, więc sprostuję - nie neguję stwierdzenia że da się położyć układ BGA za pomocą hota - ułożenie kulek na układzie to nie problem - położenie układu na płycie - to zależy od układu - jeśli układ jest niewielki to nie ma problemu, jeśli spory to może i położysz, ale raz że nie masz 100 % pewności poprawnego połączenia przez nierównomierne ogrzewanie całości układu a dwa że przy płytach wielowarstwowych odbieranie temperatury podawanej miejscowo staje się ogromnym problemem (użycie podgrzewacza rozwiązuje problem ale też nie zawsze). Konkludując nie ma rzeczy niemożliwych, ale niektóre rozwiązania są o wiele bardziej efektywne od innych, a widziałem już płyty na których CPU kładzione było za pomocą hota, całe zasyfione fluxem i ogólnie wyglądające tragicznie a do tego po pewnym czasie nie działające - podczerwień to komfortowe i o wiele pewniejsze narzędzie przy pewnych pracach (nie tylko przy układaniu układów ale i przy montażu/demontażu ekranów które również da się obrobić hotem ale jak dla mnie tylko przy braku dostępu do podczerwieni). Drewniane krzesło da się wykonać przy pomocy młotka i dłuta - ale mając odpowiedne narzędzia zrobisz to szybciej i efekt będzie lepszy i tylko od wytwórcy zależy jak wykona krzesło.
  • #25
    nanab
    Level 27  
    KamilMce wrote:
    ale raz że nie masz 100 % pewności poprawnego połączenia przez nierównomierne ogrzewanie całości układu a dwa że przy płytach wielowarstwowych odbieranie temperatury podawanej miejscowo staje się ogromnym problemem (użycie podgrzewacza rozwiązuje problem ale też nie zawsze).

    Zdarzyło mi się wymieniać grzejąc od dołu podczerwienią i wtedy miałem rozjazdy nawet ponad 5 stopni(!) miedzy narożnikami jeszcze zanim zacząłem grzać górą. Taka sama płyta w tym samym momencie profilu grzana hotem(vj summit) miała rozjazdy na poziomie 1-2 stopni. Medium grzeczne nie ma wpływu na to jak równomiernie nagrzewa się płyta.
    KamilMce wrote:
    widziałem już płyty na których CPU kładzione było za pomocą hota, całe zasyfione fluxem i ogólnie wyglądające tragicznie a do tego po pewnym czasie nie działające

    To czy ktoś jest fleją i nie czyści płyty po naprawie nie zależy czy używa opalarki za 50zł i grilla za 20 czy stacji za 2mln.
  • #26
    tplewa
    Level 39  
    KamilMce wrote:
    [podczerwień to komfortowe i o wiele pewniejsze narzędzie przy pewnych pracach (nie tylko przy układaniu układów ale i przy montażu/demontażu ekranów które również da się obrobić hotem ale jak dla mnie tylko przy braku dostępu do podczerwieni).


    Z tym sie niestety do konca nie zgodze ;) Podczerwien tak na prawde jest pewnym kompromisem (latwosc wykonania takiej stacji).
    Cale zdanie ma jedynie zastosowanie jesli mowimy o tanich chinskich HOT-ach, opalarkach czy innych wynalazkach jakie ludzie stosuja... Natomiast nie mozna juz go odniesc np. do maszyn Summit-a gdzie niestety ale chinskie maszyny do BGA na podczerwien wymiekaja (oczywiscie mowa o tych najtanszych).

    Zreszta na temat porownywania podczerwieni z goracym powietrzem (ale na poziomie) mozna by dlugo pisac ;) Nie mowiac juz o tym co wspomnialem mieszanie maszyn summita z hot-em za 200zl :) nie ma najmniejszego sensu...
  • #27
    simonperes
    Level 11  
    tplewa wrote:
    Podczerwien tak na prawde jest pewnym kompromisem (latwosc wykonania takiej stacji).


    Dokładnie o to chodzi, wszystkie stacje dostępne w rozsądnych pieniądzach i możliwościach są zbudowane w oparciu o grzałki IR ze względu na prostotę.
    Wymieniłem modele stacji, na których miałem okazję pracować i mimo, że najlepsza i jednocześnie najdroższa z nich była wykonana w technologi "hot-air" ze wspomaganiem "IR" to np. wymianę gniazda procesora mi wygodniej jest wykonać na stacji w konfiguracji IR+IR.
    Faktem jest, że sprzęt na którym pracowałem należałoby zaliczyć do dolnej półki w stacjach do BGA i nie ma co porównywać go do systemów Summit za kilka krotnie wyższą cenę, ale uważam, że odpowiednio używane tanie stacje są tak samo funkcjonalne jak np. wspomniany Summit.
    Z tego powodu postanowiłem wykonać stację do BGA sam i jak widać można zrobić stację stosunkowo tanio i tak samo funkcjonalną jak stacje za 5000zł.
    Koszt budowy stacji zwrócił się już conajmniej kilkakrotnie więc nie żałuję zmarnowanych wieczorów na cięcie, spawanie, piłowanie, wiercenie, szlifowanie i skręcanie stacji.
  • #28
    tplewa
    Level 39  
    simonperes wrote:

    Z tego powodu postanowiłem wykonać stację do BGA sam i jak widać można zrobić stację stosunkowo tanio i tak samo funkcjonalną jak stacje za 5000zł.


    A no dokladnie i tutaj juz nawet nie mowie tylko o zwrocie, ja nie serwisuje sprzetu (czasami cos tam dobrym znajomym jak mnie pomecza to jedynie naprawie)... ale obecnie bawiac sie nawet hobbystycznie w elektronike coraz trudniej uniknac ukladow w obudowach BGA i trzeba to jakos w domu polutowac.

    Do tego takie maszyny typu Summit nie wszedzie mozna zastosowac, wymagaja one niestety dosc sporego kompresora ktory nie jest cichy... wiec nie w kazdej lokalizacji serwisu mozna cos takiego zrealizowac (przykladowo lokale uzytkowe w blokach mieszkalnych - murowana wojna z lokatorami).
  • #29
    ghrki
    Level 17  
    A ja uwazam ze jak na amatorska maszyne to jest ok. Co prawda poszedles na gotowe- statyw od mikroskopu ale jest ok.Moze tylko gorne grzanie jest niewiarygodne-chodzi o nierownomierne rozproszenie temp..j aswoja maszynke zrobilem ze statywu do wiertarki-dalo mi to plynny ruch w pionie-moge na rogrzana plyte odrazu ukladac scalaki,mam w glowiccy zamontowana ssawke.Generalnie szacun.
    wrazenie robia naftowe oswietlacze z tylu i awaryjne grzanie na wypadek braku pradu- zasobnik knotowy .;)
  • #30
    simonperes
    Level 11  
    ghrki wrote:
    A ja uwazam ze jak na amatorska maszyne to jest ok. Co prawda poszedles na gotowe- statyw od mikroskopu ale jest ok....

    ...wrazenie robia naftowe oswietlacze z tylu i awaryjne grzanie na wypadek braku pradu- zasobnik knotowy .;)


    Odnośnie statywu to nie pochodzi od mikroskopu, zrobiłem go sam. Ma możliwość regulacji w pionie, poziomie i przekręcania na boki. Też myślałem o wykorzystaniu stojaka do wiertarki ale szkoda mi go było.

    Jak stacja niedomaga to wspomagam się lampą naftową i świeczkami, naprawdę pomaga ;)