
Witam
Chciałbym przedstawić wykonaną przeze mnie stację lutowniczą do BGA.
Jako, że stacje do BGA trochę kosztują, a w warsztacie przydał by mi się taki sprzęt, postanowiłem zbudować taką stację sam.
Pracowałem na kilku stacjach:
1 - Techot TH-580
2 - Jetronix ECO
3 - Achi IR PRO SC v3
4 - Techot TH-390
5 - Scotle IR6000
Stacje ułożyłem w kolejności od najlepszej do najgorszej (moja ocena). Stacje na których miałem przyjemność pracować są z różnych półek cenowych i wszystkie mają jakieś niedoskonałości.
Po przeanalizowaniu konstrukcji tych stacji powstał w mojej głowie obraz mojej stacji. Stację wykonałem z części, których część kupiłem a resztę miałem z odzysku i złomu.
Jako sterowanie użyłem sterowników, które są stosowane w większości "tanich" chińskich stacjach lutowniczych do BGA, czyli Altec PC410 i RKC Rex-c100.
Sterowniki, przekaźniki SSR ,grzałki (górna 80x80 450W, dolne (240x60 600W)), lampkę i giętki uchwyt do termopary zakupiłem oczywiście na chińskim portalu aukcyjnym. Wyłączniki, gniazda, wentylatory, przewody, zasilacz 12V 3A, bezpiecznik są częściami z zapasów.
Obudowa dolna ma wymiary 450x400x85. Otwory na sterowniki i przełączniki wycięte za pomocą wiertarki i pilnika. Obudowa jest spawana, została wykonana ze stali z profilu prostokątnego 80x40x2 i blachy grubości 1,5mm, na to została przykręcona pokrywa z blachy aluminiowej grubości 3mm. Nóżki są od jakiejś pralki albo zmywarki i umożliwiają regulację wysokości i wypoziomowanie stacji.
Obudowa podgrzewacza wykonana z profilu 60x40x1,5 a odbłyśnik grzałek z blachy grubości 1mm z obudowy komputera.
Obudowa wentylatorów i grzałki górnej także z obudowy komputera.
Najtrudniejsze do wykonania okazały się stół do montażu płyty i statyw z regulacją wysokości grzałki nad płytą.
Co do stołu to nie mogłem nigdzie znaleźć aluminiowych profili, które nadawałyby się na to co chciałem zrobić. Dlatego szyny, którymi ustawia się szerokość mocowania wykonałem z płaskowników grubości 10mm frezując w nich rowki. Dodatkowe wsporniki mogę przesuwać w dowolne miejsce. Wsporniki wykonane z blachy 5mm. Prowadnice 8mm są z drukarek i jeżdżą po nich łożyska liniowe.
Statyw wykonałem wzorując się na fabrycznych rozwiązaniach. Listwę zębatą i koła zębate zakupiłem na popularnym portalu aukcyjnym a prowadnice 8mm są z drukarek. Płaskowniki grubości 10mm i bloczki z aluminium wygrzebałem na pobliskim skupie złomu. Połączenie statywu z obudową to mostek rowerowy i goleń z amortyzatora.
Całość konstrukcji jest skręcana.
Podłączenie sterowników do grzałek i termopar zrobiłem zgodnie z opisem wyprowadzeń na sterownikach i wg schematu połączeń stacji Achi IR PRO SC v1.

Dodatkowo zastosowałem odłączane zewnętrzne grzałki podgrzewacza i włącznik podgrzewacza, dzięki czemu mogę włączyć podgrzewacz bez włączania górnej grzałki (można to samo zrobić ustawiając odpowiednio profil w sterowniku ale przełącznikiem jest prościej).
W chińskich stacjach najbardziej nie odpowiada mi lampka umiejscowiona z prawej strony, jestem praworęczny i jak trzymam lutownicę w prawej ręce to lampka mi przeszkadza i zasłaniam sobie światło, więc ja zamontowałem lampkę z lewej strony wg mnie dużo wygodniej.
Termoparę podgrzewacza wysunąłem tak aby była jak najbliżej płyty a górną ustawiam jak najbliżej układu albo na układzie.
Stacja sprawuje się bardzo dobrze, nie mam problemu z lutowaniem nawet bardzo dużych układów, PS3 i xbox też nie są problemem.
Skompletowanie wszystkich potrzebnych elementów trwało jakieś 3 miesiące a budowa zajęła jakieś 2 tygodnie. Koszt wykonania stacji to ok. 700zł, z czego sterowniki, grzałki, przekaźniki, lampka i uchwyt termopary kosztowały ok. 500zł. Wyszło tanio bo dużo części miałem z odzysku i miałem możliwość skorzystania z tokarki i frezarki w warsztacie znajomego.








Cool? Ranking DIY