Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Falownik Lenze SMD, Podajnik slimakowy, Natężenie. Zbiornik, Przekaźnik.

pawelekopal 07 Cze 2016 00:07 2217 21
  • #1 07 Cze 2016 00:07
    pawelekopal
    Poziom 2  

Witam Serdecznie. Mam niemałą zagadkę. Mam nadzieję, że pomożecie za co z góry dziękuje.

Sprawa wygląda tak.

Maszyna produkcyjna ma podawany materiał ze zbiornika za pomocą przenośnika ślimakowego. Aby zsynchronizować pracę maszyny silnik napędzający przenośnik ślimakowy zasilany jest przez falownik Lenze Smd.

Wszystko pięknie... Surowiec do produkcji jest materiałem sypkim i ma tendencje do
    zawieszania się. Na skutek tego wiadomo materiał nie trafia do maszyny a ślimak pracuje na pusto. Niejednokrotnie trzeba ręcznie zruszyć materiał, ale jest to uciążliwe. Występuje potrzeba automatyzacji tego obowiązku ręcznego zruszenia materiału.

W zbiorniku umieszczamy mieszalnik który w razie potrzeby sam się włączy i zruszy surowiec.

Szukam pomysłu jak sprawić aby jakiś impuls zwarł stycznik który uruchomił by mieszalnik wewnątrz zbiornika.

Warunkiem włączenia mieszalnika wewnątrz miała by być jałowa praca silnika który napędza podajnik ślimakowy.

1. Zastosowanie przekaźnika prądowego, który analizował by natężenie prądu płynącego w jednej fazie przewodu, który zasila silnik podajnika.
    Przekaźnik: EPP-620 F&F z możliwością ustawienia zakresu reagowania na natężenie w obwodzie.
    Co do tego mam duże wątpliwości, ponieważ silnik zasilany jest z falownika. Jak jest z prądem za falownikiem? Jak wacha się jego natężenie jeśli silnik pracuje jałowo i pracuje pod obciążeniem.
    Jeszcze kwestia tego, że przekaźnik bada prąd płynący tylko w jednej fazie.
    Silnik 3 kW połączony w trójkąt.
    Jak widzicie to rozwiązanie.

2. Wyjście z falownika. Niestety wyjścia przekaźnikowego falownika nie da się zaprogramować na zmienne natężenie.

3. Umieszczenie czujnika optycznego, który reagował by w razie braku materiału w podajniku i dawał sygnał na przekaźnik, który wzbudzał by stycznik od obwodu mieszadła.

Sorki ale język i pojęcia jakich używam mogą się wydawać trochę śmieszne dla ludzi z doświadczeniem także proszę o wyrozumiałość.
    Jeśli macie jakieś pomysły, bardzo proszę podzielcie się nimi.

Pozdrawiam

Załączam wizualizacje układu:
    Falownik Lenze SMD, Podajnik slimakowy, Natężenie. Zbiornik, Przekaźnik.

0 21
  • Relpol
  • Pomocny post
    #2 07 Cze 2016 01:31
    xray81
    Poziom 21  

W firmie w której pracuję mamy trzecie rozwiązanie zaproponowane przez ciebie. Podawanie materiału z silosu do komory zasypowej jest sterowane czujnikiem optycznym. W komorze jest wycięty otwór i zaślepiony pleksą - czujnik na zewnątrz "patrzy" przez pleksę czy jest materiał w komorze.
    Jest jeszcze czwarte rozwiązanie, zastosowanie czasówki do załączania mieszalnika, załączał by się co pewien odstęp czasu na kilka sekund. Jeżeli by to nie działało można bawić się z czujnikiem optycznym.

0
  • Pomocny post
    #3 07 Cze 2016 10:15
    krzysiul
    Poziom 18  

SMD ma wyjście analogowe (62) - można na nim ustawić aktualne obciążenie. Sygnał 0-10V (lub do wyboru 2-10V). Parametryzacja w kodzie c11 (małe "c") na wartość 3(lub 4 dla 2-10V). Dodatkowo kodem c08 (małe "c") mozna jeszcze skalować to wyjście. Co do obciążenia to na jałowo (sam silnik) powinno być ~50%. Przenośnik doda coś od siebie - ile to zależy od konstrukcji. Poobserwuj z miernikiem jak się to zmienia i czy da się to wykorzystać. Na pewno było by łatwiejsze niż pozostałe pomysły.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #4 07 Cze 2016 13:15
    szczupx
    Poziom 19  

Czujnik optyczny może być kłopotliwy jeśli materiał pyli. Lepiej pojemnościowy.
    A najlepiej użyć czujnika obecności materiałów sypkich, wibracyjnego(polecam) lub obrotowego.
    Pomysł z badaniem prądu falownika bardzo ciekawy, ale wymaga eksperymentów i jest szansa że nie będzie działał jak należy.
    A z innej paki, czemu mieszalnik nie może pracować cały czas?

0
  • Relpol
  • Pomocny post
    #5 08 Cze 2016 23:06
    xray81
    Poziom 21  

Przepraszam pomyliłem się, mamy zainstalowany czujnik pojemnościowy, dawno nie byłem pod tym silosem i zapomniałem co tam jest zainstalowane :). Tak jak kolega wyżej wspomniał czujnik optyczny przy zapyleniu by działał nie prawidłowo.

0
  • Pomocny post
    #6 08 Cze 2016 23:18
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

xray81 napisał:
    czujnik pojemnościowy
    Przy takich układach - pylisty materiał (cement, mąka, etc.) tylko czujnik ultradźwiękowy lub wibracyjny - pojemnościowe nie zdają egzaminu - ,,obrastają" medium i czułość tracą :cry:

0
  • Pomocny post
    #7 09 Cze 2016 10:49
    szczupx
    Poziom 19  

Zależy od surowca (np z solą kuchenną działają OK) i sposobu montażu, pojemnościówki działają też przez ścianki zbiornika, więc można je dać na zewnątrz.

0
  • #8 09 Cze 2016 22:07
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

szczupx napisał:
    pojemnościówki działają też przez ścianki zbiornika,
    Metalowego?? :D :D Nawet dodatkowy dielektryk w postaci ścianki zbiornika z PCV np. obniża ich czułość. W takich przypadkach ja używam czujników wibracyjnych - samooczyszczających firmy Endress-Hauser. Drogie, ale naprawdę doskonałe, pisałem o nich niedawno na Forum.

0
  • #9 09 Cze 2016 22:16
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Wiesz zawsze na zasypie ślimaka można zamontować klapke współpracującą z czujką indukcyjną.
    Nie mam materiału , klapka się podnosi , materiał ją przydusza.

Dodano po 1 [minuty]:

Lub wykorzystać możliwości falownika i go mądrze ustawić.

0
  • #10 09 Cze 2016 23:15
    pawelekopal
    Poziom 2  

krzysiul napisał:
    SMD ma wyjście analogowe (62) - można na nim ustawić aktualne obciążenie. Sygnał 0-10V (lub do wyboru 2-10V). Parametryzacja w kodzie c11 (małe "c") na wartość 3(lub 4 dla 2-10V). Dodatkowo kodem c08 (małe "c") mozna jeszcze skalować to wyjście. Co do obciążenia to na jałowo (sam silnik) powinno być ~50%. Przenośnik doda coś od siebie - ile to zależy od konstrukcji. Poobserwuj z miernikiem jak się to zmienia i czy da się to wykorzystać. Na pewno było by łatwiejsze niż pozostałe pomysły.

Pozdrawiam

Dzięki za odzew.
    W sobotę będę robił pomiary jaki prąd ma na wyjściu 62 falownik przy c11 = 3 i c08 100 (ewentualne skalowanie).
    Pomysł jest świetny.
    Według pomiarów dobiorę jakiś przekaźnik może 6V DC, ze stykiem NC, który po spadku napięcia będzie sterował obwodem 230V do stycznika.

Czy użycie przekaźnika do zmiany sygnału z analogowego na 0-1 to dobre rozwiązanie?

Dodano po 19 [minuty]:

szczupx napisał:
    Czujnik optyczny może być kłopotliwy jeśli materiał pyli. Lepiej pojemnościowy.
    A najlepiej użyć czujnika obecności materiałów sypkich, wibracyjnego(polecam) lub obrotowego.
    Pomysł z badaniem prądu falownika bardzo ciekawy, ale wymaga eksperymentów i jest szansa że nie będzie działał jak należy.
    A z innej paki, czemu mieszalnik nie może pracować cały czas?

Jest to trocina wiec pyli konkretnie. Zależnie od frakcji materiał opada sam, ale przy większym rozdrobnieniu materiału często się zawiesza i nie muszę mówić jaki kłopot sprawia gdy trzeba strącić ręcznie.

Czujniki obecności biorę pod uwagę jeśli zabawa z falownikiem nie wypali.

Mieszalnik nie może pracować cały czas ponieważ na swojej drodze napotyka opór materiału. Wynikiem tego są powyginane pióra mieszalnika, a w gorszym scenariuszu urwane pióro, które trafia dalej do maszyny. Po czym trzeba ją zatrzymać pół godziny stracone na szukaniu metalu.

Obroty mieszalnika nie są duże. Dosłownie wystarczy drgnięcie by strącić materiał.

Dzięki.

Dodano po 37 [minuty]:

Cytat:

Czy użycie przekaźnika do zmiany sygnału z analogowego na 0-1 to dobre rozwiązanie?

Już wszystko jasne.
    Wyjście 62 z falownika o napięciu 0 V-10 V.
    Aby sterowało obwodem który zewrze stycznik najbardziej uzasadnione jest użycie przekaźnika krańcowego z możliwością regulacji napięcia sterującego.

W sobotę zrobię pomiary. Potem będę szukał takiego cuda.

Pozdrawiam

0
  • Pomocny post
    #11 09 Cze 2016 23:21
    xray81
    Poziom 21  

Właśnie u mnie też jest trocina i czujnik pojemnościowy się sprawdza, oczywiście tak jak kolega Krzysztof wspomniał z biegiem czasu traci swoją czułość i nie ma możliwości go wyregulować ale to jest około raz na 2 lata w moim przypadku gdy czujnik jest zamontowany na zewnątrz i widzi materiał przez pleksę. W filtrach odpylających mamy zainstalowane czujniki obrotowe jako zabezpieczenie przed zapchaniem filtru i one działają przez długi czas, prędzej jakiś przekaźnik padnie lub wejście na sterowniku :).

0
  • Pomocny post
    #12 10 Cze 2016 09:07
    szczupx
    Poziom 19  

pawelekopal napisał:

Nie bardzo. Na zwykłym przekaźniku raczej nie uzyskasz powtarzalnych wyników.
    Musiałbyś użyć np czegoś takiego: Sygnalizator T884 http://www.ciba.pl/www/oferta_zadajniki.shtml
    ... albo najtańszego PLC z wejściem analogowym, np Logo Siemensa.

pawelekopal napisał:
    Mieszalnik nie może pracować cały czas ponieważ na swojej drodze napotyka opór materiału. Wynikiem tego są powyginane pióra mieszalnika, a w gorszym scenariuszu urwane pióro, które trafia dalej do maszyny. Po czym trzeba ją zatrzymać pół godziny stracone na szukaniu metalu.

Za mocny silnik i/lub źle dobrane zabezpieczenie przeciążeniowe. Zamontuj sobie wyłącznik silnikowy na dużo mniejszy prąd niż nominalny, w przypadku blokady mieszalnika po prostu zadziała zabezpieczenie.

0
  • Pomocny post
    #13 11 Cze 2016 15:08
    1640214
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 12 Cze 2016 11:50
    pawelekopal
    Poziom 2  

Witam ponownie.

Robiłem pomiary napięcia wyjścia analogowego 62 falownika Lenze.
    Kiedy podajnik pracuje i podaje materiał napięcie na zacisku 62 to: 1,7 V.
    Spodziewałem się wyższego.
    Kiedy pracuje jałowo: 1,2 V.

Trochę niskie napięcia i wątpię czy udało się wykorzystać ten sygnał do wysterowania czegoś. Dodatkowo waga materiału jaki jest w zbiorniku jest różna wiec te wyniki mogły by się zmieniać zależnie od materiału i tu konieczność pilnowania i zmiany parametrów.

2 kwestia to zamiana sygnału analogowego na 0 1. Znalazłem moduł: RY 1-U-K.
    ale jego regulacja aby wstrzelić się pomiędzy 1,2 V a 1,7 V jest ciężka.

Czemu tak niskie napięcie?
    1. Mogą być źle wprowadzone parametry silnika i to przekłamuje. Nie sprawdzałem tego, ale w to wątpię.
    2. Moment obrotowy silnika przechodzi przez przekładnie zanim ostatecznie napędza podajnik ślimakowy. Chyba 1430 obrotów na min zamienia się na 30 obrotów na minutę.
    Podejrzewam tutaj przyczynę tak niskiego wyniku na wyjściu 62 które jest proporcjonalne do obciążenia silnika.

Jako zwolennik prostych rozwiązań postanowiłem do rozwiązania tego problemu wykorzystać wyłącznik krańcowy. Jak to by wyglądało patrzcie na rysunek. Budowa dźwigni i wyważenie jej w ten sposób by reagowała na opadający materiał i aby wracała to poziomu gdy materiału nie ma. Umieszczenie całego mechanizmy w zsypie, nr 1 na schemacie.
    Tani, prosty i myślę że mało awaryjny sposób. Ma szanse się udać.

Pozdrawiam Was, wrzucę jakieś podsumowanie jak to wyszło.

0
  • #15 13 Cze 2016 07:47
    krzysiul
    Poziom 18  

Możesz na próbę ustawić jeszcze wartość 500 w c08 (skalowanie sygnału wyjściowego 0-10V) - dzięki temu sygnał będzie pomnożony x5. Dałoby to zmianę pomiędzy 6 a 8.5V w tym przypadku.
    Natomiast masz rację - może być trudno to ogarnąć biorąc pod uwagę np. poziom materiału w zbiorniku.
    Alternatywnie to zadawać silnikowi moment obrotowy i reagować przy różnicy prędkości zadanej i aktualnej. Mamy wtedy zabezpieczenie przed uszkodzeniem mechanicznym.
    Ale to wymagałoby zmiany falownika bo SMD nie ma takiej funkcjonalności.

0
  • #16 13 Cze 2016 08:55
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Powtarzam za kol. szczupx - warto zastosować małe PLC z wejściami analogowymi;
    wtedy można nadzorować:
    1) zawieszanie się materiału w mieszalniku (po czym - na krótki czas załączać mieszadło w celu wzruszenia materiału); jeżeli wzruszenie nie poprawia pracy podawczej - zgłaszać błąd i wzywać obsługę;
    2) nadzorować sam podajnik ślimakowy - może nastąpić jego zablokowanie mechaniczne i ponadnormatywny wzrost prądu - wtedy PLC może wymusić pracę wsteczną i ponownie ptrzejść do pracy w przód. Po kilku nieudanych próbach - również może zgłaszać błąd.
    W chwili obecnej małe PLC pasujące do założeń, np. APB-12MRDL 12-24V + kabelek to ok 400 PLN netto

0
  • #17 15 Cze 2016 17:28
    1640214
    Użytkownik usunął konto  
  • #18 15 Cze 2016 20:56
    pafciowaw
    Specjalista Automatyk

Kol. Griszka...1, napięcie jest od-do...-takie wymyślają, że nie musi być "jak drut" =24 Vdc.
    Sugeruję ten mały PLC bo Autor postu może za chwilę powiedzieć: ...no dobrze materiał już mi się nie zawiesza w zbiorniku, ale czasem większy kawałek wpadnie i klinuje ślimak,...co mam zrobić?.
    Pomyśl chwilę...

0
  • #19 16 Cze 2016 20:19
    1640214
    Użytkownik usunął konto  
  • #20 26 Cze 2016 08:43
    romulus73
    Poziom 18  

kolego przerabiałem taki temat zawieszania się materiału sybkiego w siloscie, i rozwiązanie to młoteczek wibracyjny pneumatyczny plus czujnik pojemnościowy. proste jak budowa cepa i działa kilka lat, młoteczek wpięty na czasówce

0
  • #21 30 Cze 2016 16:04
    cyp3k
    Poziom 13  

A nie prościej zastosować jakiś czujnik odbiciowy i histerezę na czas załączenia/wyłączenia ?
    Z doświadczenia wiem że róznego rodzaju dźwignie z różnych przyczyn lubią się zawieszać, urywać itp.
    Czujniki krańcowe też mają określoną żywortność. Ja zastosowałbym czujnik odbiciowy z prostym lusterkiem (po za strefą zabrudzenia) i jego wykorzystał do detekcji obecności materiału sypkiego.

0
  • #22 30 Cze 2016 20:27
    romulus73
    Poziom 18  

czujniki obiciowe to porażka, doświadczenie jest wtedy jak zrobisz taki układ i on działa, dlatego jak przeczytasz wyżej jest czujnik pojemnościowy a one mają regulację czułości

0