Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nowe źródło podciśnienia - Podłączenie elektrycznej pompy vacum.

luki_34 27 Sty 2017 20:38 4212 24
  • #1 27 Sty 2017 20:38
    luki_34
    Poziom 8  

Witam!
    Nie będe się za bardzo rozpisywał więc problem wygląda tak:
    W moim samochodzie (Łada Niva 2000r.) został zmieniony silnik z benzynowego na 1.9D-Citroenowski XUD9 (D9B). Podczas swapu została wywalona pompa vacum zamocowana na wałku rozrządu ponieważ zostawienie jej wymagało za dużo zmian i ingerencji w nagrzewnice itd.- otwór po pompie został zaślepiony.
    Teraz gdy już wszystko jest gotowe borykam się ze znalezieniem źródła podciśnienia do serwa i tak oto po przeanalizowaniu kilku rozwiązań wybrałem tak myśle najlepsze: elektryczną pompe vacum.

Schemat wyglądał by tak:

Pompka była by taka: nr. 8e0927317

I teraz mam problem z dobraniem i podłączeniem odpowiedniego czujnika podciśnienia tak aby utrzymywał mi poprzez załączanie pompy stałe podciśnienie odpowiednie do pracy serwa, z tego co wyczytałem powninno ono być w granicach -70 kPa ( -0,7 bar) a -100 kPa ( -1 bar) a może inne???

Na innym forum ktoś robił taki układ z włącznikiem ciśnieniowym takiego typu: PSF109S-81-330
    Ja znalazłem też z jakiegoś schematu czujnik o nr. 036906051G
    Znajomy mechanik mówił mi że bedę też potrzebaował jakis moduł do tego a myślałem że tylko na przekaźniku się obejdzie :D

A więc co potrzebuje jaki czujnik(elektrowłącznik), moduł i jak podłączyć aby to działało poprawnie?

2 24
  • Relpol
  • #2 28 Sty 2017 15:25
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Wystarczy czujnik i przekaźnik.
    Z jakiego powodu chcesz tam mieć czujnik?
    Mam wrażenie ze nie do końca rozumiesz o co chodzi.

0
  • #3 28 Sty 2017 16:30
    luki_34
    Poziom 8  

Witam!
    Z jakiego powodu chce tam mieć czujnik? no bo coś musi załączyć pompe /przez ewentualny przekaźnik/, ta pompa nie chodzi cały czas /po zapłonie/, i gdy ciśnienie a raczej podciśnienie spadnie poniżej pewnej wartości czujnik załączy pompe a ta zrobi większe podciśnienie do pewnej wartości i w tym momencie czujnik wyłączy pompe i tak wkoło.

Brałem także pod uwagę przekaźnik czasowy po naciśnięciu pedału stop ale czujnik jest lepszym rozwiązaniem.
    Raczej wydaje mi się że wiem o co chodzi lubię się bawić w takie rzeczy :D tylko nie do końca wiem jaki czujnik byłby najlepszy i przy jakich wartościach powinien załączać/wyłączać pompe. No chyba że ja jestem w błędzie to proszę popraw mnie.

0
  • Relpol
  • #4 28 Sty 2017 19:13
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Jest ok. Myślałem że chcesz uzyskać więcej niż -1 a tego przecież zrobić się nie da.
    Ten pierwszy czujnik jak rozumiem to czujnik który zamyka styk przy odpowiedniej wartości.
    Drugi to czujnik elektroniczny na wyjściu którego masz napięcie którego wartość jest zmienia się wraz ze zmianą podciśnienia.

Potrzebujesz vacuostat, np. PSE 100 EC tyle że te ceny są odstraszające.
    Musi mieć on jakąś histerezę inaczej przekaźnik może zacząć "dzwonić" w pewnym momencie.

Najprostsze rozwiązanie to wziąć czujnik ze szrotu, np. ten co pokazałeś lub od Renault, Opel (te były by lepsze bo są podłączane przez wężyk a ten twój jest przykręcony do kolektora) jego wyjście dać na komparator a do wejścia drugiego dać potencjometr, na wyjściu komparatora dajesz tranzystor który steruje przekaźnikiem. Potencjometrem wysterujesz próg zadziałania układu.
    Minusem tego układu jest brak histerezy.
    Możesz użyć komparatora LM311 który mam maksymalny prąd wyjściowy 50mA co da radę zasilić mały przekaźnik.

Można się pokusić o zrobienie na AVRze prostego regulatora gdzie wyjście czujnika podłączy się pod przetwornik analogowo-cyfrowy. Tylko trzeba napisać prosty program w C lub Bascomie.
    Koszt tego regulatora bez czujnika nie przekroczy 10zł.

1
  • #5 29 Sty 2017 13:16
    luki_34
    Poziom 8  

Z vacuostatem odpada koszt wyniósł by "połowe" wartośći auta :D
    Za dużo elektroniki też nie chciałbym tu wpychać pamiętajmy że to auto bedzie jeździć także w terenie więc duże drgania itp. będą tu częste, nie chciałbym aby się np. coś przestawiło na potencjometrze czy coś w tym stylu...
    Znowu z drugiej strony aż tak nie siedzę w temacie aby pisać programy itd. więc raczej wolałbym coś w miare prostego tak aby się za dużo nie miało co psuć :P

Wróćmy jeszcze do tego pierwszego czujnika - stykowego
    Ten model co ja podałem według np. tej strony posiada między innymi dwa parametry tj.
    - ciśnienie robocze min.: 2.9psi (-2.9psi = -0.19 bar)
    - ciśnienie robocze maks.: 11.9 (-11.9psi = - 0.82 bar)
    I teraz pytanie czy ten czujnik będzie działał tak że przy podcisnieniu -2.9psi załączy jeden obwód a przy podciśnieniu -11.9psi załączy drugi obwód tak jak na poniższym obrazku?

Jeśli byłoby tak jak wyżej napisałem to podpiął bym przekaźnik pod ten obwód co się załącza przy spadku podciśnienia(-2.9) a po wzroście do -11.9 otworzyło by obwód i pompa przestała działać.
    Teraz pozostaje tylko kwestia podciśnienia jakie pompa może wytworzyć i odpowiedniego czujnika j/w.

Jakie maksymalne podciśnienie pompa w/w typu może wytworzyć?
    Jakie podciśnienie powinno panować w układzie wspomagania-serwa?

Z kolei na tej stronie w "rodzinie produktu" można znaleźć takie same czujniki podciśnienia ale o innych wartościach maks. i min., albo znaleźć całkiem inny czujnik ale o podobne zasadzie działania...
    Więc teraz trzeba by było dobrać odpowiedni czujnik i to wszystko ze sobą zgrać o ile ma to prawo działać :)

1
  • #6 29 Sty 2017 13:44
    grala1
    Specjalista grupy V.A.G.

Ten czujnik przełączy tylko styk, on nie działa tak jak myślisz.
    Nie rozumiem zbytnio tych danych ale to chyba jest jego histereza.
    Ja bym się trzymał raczej w przedziale 0,6-0,8.
    Pompa nie zrobi Ci -1 bo tego nie idzie osiągnąć.

0
  • #7 29 Sty 2017 14:55
    2882882
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 30 Sty 2017 21:25
    luki_34
    Poziom 8  

Jesteś pewny że ten przełącznik posiada możliwość regulacji? jeśli tak było by najprościej w ten sposób
    Czyli w końcu jaka jest zasada jego działania? tak jak pisałem wyżej? z tego co widzę posiada histerezę.

Znalazłem jeszcze tutaj relację ze zrobienia takiego układu z takim samym przełącznikiem i wydaje się że to działa :)

A może znależć taki przełącznik co będzie miał większe pole działania niż do -11.9psi(-0.82bar) aby był większy zakres regulacji?

0
  • #9 31 Sty 2017 19:39
    2882882
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 31 Sty 2017 19:53
    mossa125125
    Poziom 12  

Silniki citroena 1.9D miały dwa rodzaje pompy podciśnieniowej, jeden to właśnie ten, który wywaliłeś, drugi rodzaj pompy był napędzany poprzez pasek klinowy, czyli była to pompa zewnętrzna. Można taką pompę przymocować z przodu silnika jak z tyłu nie ma miejsca. Takie rozwiązanie jest o wiele bezpieczniejsze niż kombinowanie z elektrycznymi pompami i przekaźnikami. Wiem bo kiedyś miałem okazję zasilać serwo hamulcowe z elektrycznego wynalazku. Skończyło się to oczywiście na powrocie do mechanicznego rozwiązania.

0
  • #11 31 Sty 2017 20:37
    Megawe
    Poziom 29  

Stare mercedesy dostawcze miały hamulce na podciśnienie i pod ramą były dwie butle, wężyk i czujnik podciśnienia do kontrolki na desce.
    Czujnik z takiego mercedesa mozna kupić trzeba znaleźć jego nr katalogowy. Czujnik ten nie miał regulacji.
    Amerykańskie auta (nie wszystkie) mają czujnik podciśnienia w serwie i dodatkowo montowane elektryczne pompki podciśnienia.

0
  • #12 31 Sty 2017 20:46
    luki_34
    Poziom 8  

Wiem dokładnie o czym mówisz ba nawet mam taką pompke...

ktoś wcześniej używał jej w tym samochodzie do wytwarzania podciśnienia do serwa ale była ona napędzana małym silnikiem elektrycznym prawdopodobnie od wentylatora od chłodnicy, i wszystko było by ok bo te pompki miały dużą wydajność tylko u mnie to połączenie z tym silniczkiem to był straszny ropot nawet podczas pracy silnika było ją słychać i zrezygnowałem z tego wynalazku na rzecz czegoś innego.
    Myślałem o podłączeniu jej na przód ale doszedłem do wniosku że tu są za duże obroty i za długo tu nie pochodzi...

0
  • #13 31 Sty 2017 20:54
    robokop
    Moderator Samochody

Zbędne kombinacje, mości panowie. Bez problemu można wkleić alternator zintegrowany z wakupompą z Opla/Forda i macie bez problemu.
    Ewentualnie dołożyć z Peugeota 309 taką, napędzaną paskiem klinowym

0
  • #14 31 Sty 2017 21:12
    luki_34
    Poziom 8  

O altku też myślałem ale tu trzeba by dorobić smarowanie ze silnika do pompy np. z pod czujnika ciśnienia oleju no ale nie wiem czy to by było dobre dla silnika jak bym "zabrał" troche ciśnienia/oleju, do tego tu jest mało miejsca bo zaraz za altkiem jest filt oleju /miałem taki altek i przykładałem i raczej by nie wszedł trzeba by szukać ciut mniejszego jesli takie są/ a do tego słyszałem że takie altki są awaryjne i np. szotki drogie...

Chętnie bym dołożył taką pompe tylko nie wiem czy na przodzie silnika obroty ją szybko nie skończą...?

0
  • #15 31 Sty 2017 21:15
    robokop
    Moderator Samochody

Tej z obrazka trzeba by większe kółko założyć - normalnie jest napędzana z wałka rozrządu. Wydaje mi się najmniej kłopotliwą opcją.

luki_34 napisał:
    trzeba by dorobić smarowanie ze silnika do pompy np. z pod czujnika ciśnienia oleju no ale nie wiem czy to by było dobre dla silnika jak bym "zabrał" troche ciśnienia/oleju
    Nic by mu się nie stało.
    luki_34 napisał:
    do tego słyszałem że takie altki są awaryjne i np. szotki drogie...

Bzdura. Nie są bardziej awaryjne niż inne. Słynne Hitachi padały z zupełnie innego powodu.

0
  • #16 31 Sty 2017 21:28
    luki_34
    Poziom 8  

To trzeba by dużo większe to kółko bo jak by nie patrzeć obroty tu są dużo większe niż na głowicy i na głowicy chodziła w prawo a po odwróceniu jej bedzie chodzić w lewo jeśli się nie pomyliłem...

od alternatora ją nie podłącze /po dorobieniu podwójnej szajby/ bo się podwójna szajba nie zmieści za blisko chłodnica...
    musiało by być na jednym szerokim pasku, a z kolei nie wiem czy tu nie jest szajba /na pompce/ przykrecana na czterech śrubach i jak naszpanuje pasek jak to będzie chodzić...
    już się trochę przy tym okombinowałem :)

teraz już sam nie wiem co to zrobić...

0
  • #17 31 Sty 2017 23:13
    robokop
    Moderator Samochody

To pozostaje tylko dorobić przepustnicę. Jeszcze prostsze i tańsze.

0
  • #18 31 Sty 2017 23:30
    kkknc
    Poziom 42  

Prądu oszczędzać jak w samochodach elektrycznych nie musisz. Więc niech chodzi cały czas. Po co się bawić w wyłączniki. Zawsze można zaadaptować od nowszych aut z systemem S&S. Każdy ma czujnik mierzący podciśnienie.
    Pomyśl jak z przepustnicą jak w starych Mercedes też dobry tylko dolot musiał by być dlugi. Bo inaczej serwo szybko od oleju padnie.
    http://www.oemautomatic.pl/Produkty/Kontrola_...Czujniki_podcisnienia_Elettrotec/1740168.html

0
  • #19 01 Lut 2017 09:07
    mossa125125
    Poziom 12  

Opcja z podmianą alternatora na taki z pompą by była chyba najlepsza. Kiedyś mój ojciec miał Charade 1.0 i tam był taki patent.

0
  • #20 01 Lut 2017 12:32
    luki_34
    Poziom 8  

kkknc napisał:
    Prądu oszczędzać jak w samochodach elektrycznych nie musisz. Więc niech chodzi cały czas. Po co się bawić w wyłączniki.

Z tego co wyczytałem one nie są przystosowane do pracy ciągłej, na innym forum ktoś tak miał i mu się spaliła... to by tak wyglądało jak bym króciec palcem przytkał i cały czas chodziła.
    kkknc napisał:
    Zawsze można zaadaptować od nowszych aut z systemem S&S. Każdy ma czujnik mierzący podciśnienie.

Czyli pompki mają wbudowane czujniki i same się załączają? możesz podać jakieś konkretne modele /obczaje to/ nie wiem na jakiej zasadzie tam te czujniki działają też stykowo czy moze już więcej elektroniki...

Z tą przepustnicą mam mieszanie uczucia...

kkknc napisał:

Te dwa pierwsze pewnie by się nadawały mają wiekszy zakres temperatury pracy/szczególnie ujemny/ zakres ciśnienia maksymalnego jest większy bo do -900psi tylko nie wiem czy posiadają regulacje ciśnienia włączania i na jakiej zasadzie działają? bo widze tylko dwa miejsca na konektory czyli wygląda tak jak by był zamykany jeden obwód tylko przy zadanej wartośći minimalnej czy maksymalnej?
    Nie wiem jak one cenowo wychodzą...

0
  • #21 01 Lut 2017 14:12
    kkknc
    Poziom 42  

W dokumentacji masz pewnie podaną histerezę. Szukaj pompek do pracy ciągłej. Zawsze też można się podratować dodatkowo czujnikiem stopu by załączyć pompkę. W chwili naciśnięcia na hamulec.
    Zawsze można dać ori od samochodu elektrycznego.
    Czujnik podciśnienia masz też w pompach od centralnego zamka.

0
  • #22 01 Lut 2017 21:12
    luki_34
    Poziom 8  

Miałem napisać o tym czujniku od centralnego zamka, mam możliwość sprawdzenia jaki on jest i jak działa w passacie b4 więc obczaje to i dam znać co wymysliłem...
    Jeśli ktoś ma jeszcze coś ciekawego do dodania to jest mile widziany!

0
  • #23 01 Lut 2017 22:32
    Pfemek
    Poziom 22  

Zrób jak Ci radzi Robokop.
    Pompa elektryczna, czujniki, włączniki, przekaźniki i sorry ale już widzę te kable byle jakie i plątające się byle gdzie - nie warto. Załóż alternator z pompą podciśnienia i już. Przewody olejowe ciśnieniowe możesz dorobić na metry, koszt niewielki, powrót oleju prosto do miski olejowej. Trochę zabawy ale układ niezawodny i pewny...

0
  • #24 01 Lut 2017 23:13
    luki_34
    Poziom 8  

Wiem że to by było najlepsze rozwiązanie ale tj. pisałem wyżej nie mam tam za dużo miejsca za alternatorem bo jest tam filtr oleju razem z chłodnicą olejową, chyba że uda mi się znaleźć taki co spasuje... będę kombinował ale wątpię.
    docelowo chciałem do obecnego-fabrycznego podłączyć obrotomierz /podobno bez niczego się zgrywa/ nie wiem jak będzie po ewentualnej zmianie na inny, a z drugiej strony nie mogę założyć zbyt małego/słabszego bo kiedyś będę chciał założyć kilka dodatkowych lamp i chciałbym żeby wydolił...

\Sorry ale byle jakie kable i plątające się byle gdzie to nie u mnie... nie znajdziesz ani jednego takiego ;)

1
  • #25 03 Lut 2017 19:22
    2882882
    Użytkownik usunął konto  
  Szukaj w 5mln produktów