logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Zasilacz ATX FSP FSP250-60GEN 250W - Wyłącza się po obciążeniu linii 12V.

adamo000 04 Lut 2017 14:24 2724 23
REKLAMA
  • #1 16252220
    adamo000
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 16
    Witam, wykorzystuje zasilacz ATX do swojej maszynky cnc, ale do rzeczy. Usunąłem wszelkie zbędne przewody i zostawiłem tylko 12+/14A. Oczywiście zwarłem zielony do masy i bez podłączonych silników zasilacz działa. Po podłączeniu silników zasilacz się wyłącza. Na pewno działa tu jakieś zabezpieczenie prądowe. Dodam, że po zamianie zasilacza na zwykły, impulsowy sterownik działa. Jak można zdjąć te zabezpieczenie? Z góry dzięki.

    Poniżej zdjęcia:

    Zasilacz ATX FSP FSP250-60GEN 250W - Wyłącza się po obciążeniu linii 12V. Zasilacz ATX FSP FSP250-60GEN 250W - Wyłącza się po obciążeniu linii 12V.
  • REKLAMA
  • #2 16252286
    nowackahelena
    Poziom 17  
    Posty: 425
    Pomógł: 16
    Ocena: 47
    Zbyt mała rezystancja silnikow.
  • REKLAMA
  • #3 16252322
    sylweksylwina
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 13197
    Pomógł: 1877
    Ocena: 2341
    Nie można używać takiego zasilacza z obciążonym tylko i wyłącznie 12V. Przy obciążaniu 12V inne napięcia mogą zwiększyć się ponad normę i zadziała zabezpieczenie. Trzeba wstępnie obciążyć inne linie zasilające.
  • #4 16252371
    adamo000
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 16
    Czyli dać jakieś rezystory...? Nie można w żaden sposób tego obejść?
  • #5 16252407
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #6 16252413
    adamo000
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 16
    Z silnikami? Chyba równolegle z wyjściem 12V na sterownik ;) Podłączony jest z wyjściem 12V dodatkowo wentylator.
  • #7 16252428
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #8 16252807
    adamo000
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 16
    Po podłączeniu żarówki dalej jest to samo :|
  • #9 16252858
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #10 16252884
    adamo000
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 16
    Świeci się przez chwilę i później zasilacz się wyłącza
  • #11 16252975
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #12 16253002
    adamo000
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 16
    Na dwóch pozostałych jest to samo. Są nowe. Bym się raczej skłaniał do zamontowania rezystorów na linie zupełnie bez obciążenia.
  • #13 16253005
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Posty: 5291
    Pomógł: 771
    Ocena: 1225
    adamo000 napisał:
    Nie można w żaden sposób tego obejść?
    Można ale nie tak łatwo.
    Zasada jak zwykle taka sama.
    Należy zmienić sposób tworzenia "sygnału błędu" używanego w pętli sprzężenia zwrotnego do stabilizacji napięć wyjściowych.
    W zdecydowanej większości zasilaczy ATX na sygnał ten składa się informacja o wartości napięcia na wyjściu +5V oraz na wyjściu +12V. Tym sposobem można z wystarczającą dokładnością kontrolować 2 napięcia sterując jednym kontrolerem.

    Można (choć nie trzeba) usunąć elementy odpowiedzialne za +5V i 3,3V.

    Można też usunąć człon pomiaru napięć wyjściowych, tzw komparator okienkowy, którego zadaniem jest kontrola napięć wyjściowych. To on odpowiedzialny jest za wyłączanie zasilacza w przypadku obciążenia tylko jednego wyjścia.

    Wszystko to wygląda prosto w ogólnych założeniach. Zakładam oczywiście że zaczynamy pracę od dokładnej analizy schematu.
    Schody zaczynają się przy pierwszym odstępstwie układu od schematu, a takie zdarzają się często.
    Nie bez znaczenia jest realizacja w oparciu o elementy SMD. Do tego trzeba mieć odrobinę doświadczenia, jakiś mini warsztacik, miernik (nawet nie wspominam o oscyloskopie czy transformatorze separującym).

    Wiem, że tym wpisem zniechęcam autora do jakichkolwiek działań ale proszę mi wierzyć nie jest to proste zadanie.
    Można było takie przeróbki robić w prostych (bardziej przejrzystych) konstrukcjach zasilaczy sprzed min 10 lat budowanych w oparciu o elementy przewlekane i z kontrolerem TL494.
  • #14 16253056
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • REKLAMA
  • #15 16253754
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2997
    Kolega, adamo000! Nie wiń zasilacz ATX ! Nie wziąłeś pod uwagę że opór nici żarówki w zimnym stanie w 10 - 12, albo i więcej razy mniej niż rozgrzaną, a silnik w moment startu może zużywać prąd do 3-7 razy więcej niż przy obiegu, toż nie dziw, się co włącza się obrona .Testowanie pokazuje, że podobny zasilacz nie zawsze zabezpiecza pewne zapalenie żarówki 12V 50-60W . Spróbuj przetestować zasilacz przy podłaczaniu rezystora odpowiedniego oporu i mocy.

    Dodano po 57 [minuty]:

    Dla potwierdzenia swoich słów sprawdził opór 3 żarówek 12V 2 - 36 - 60W. Opór żarówki 2W 6,5Om. To oznacza, że w moment zapalenia prąd złoży praktycznie 2A w zamian 0,18А przy poświacie. Opór 2 innych żarówek 0,3 i 0,2Om odpowiednio. Nie ciężko policzyć ich prąd przy włączeniu.
  • #16 16253795
    nowackahelena
    Poziom 17  
    Posty: 425
    Pomógł: 16
    Ocena: 47
    sylweksylwina napisał:
    Nie można używać takiego zasilacza z obciążonym tylko i wyłącznie 12V. Przy obciążaniu 12V inne napięcia mogą zwiększyć się ponad normę i zadziała zabezpieczenie. Trzeba wstępnie obciążyć inne linie zasilające.

    Co ty piszesz?

    Dodano po 1 [minuty]:

    aksakal napisał:
    silnik w moment startu może zużywać prąd do 3-7 razy więcej

    To jest przyczyma
  • #17 16254095
    sylweksylwina
    Moderator - Komputery Serwis
    Posty: 13197
    Pomógł: 1877
    Ocena: 2341
    Jak nie wiesz jak działa stabilizacja napięć w takim zasilaczu to się nie wypowiadaj. Może i przyczyną jest duże obciążenie przy rozruchu, ale taki zasilacz nie może pracować bez obciążenia na innych liniach. Wiem że chcesz zaistnieć na elektrodzie, ale bez powodu cześć twoich postów nie idzie do kosza, więc może zrób sobie przerwę od forum.
  • #18 16254594
    aksakal
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Posty: 8936
    Pomógł: 1668
    Ocena: 2997
    Duże obciążenie jest wskazane jak jedna z możliwych przyczyn . Inne przyczyny są wskazane kolegami i powtarzać nie ma sensu, to będzie plagiat.
  • #19 16255006
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    sylweksylwina napisał:
    ale taki zasilacz nie może pracować bez obciążenia na innych liniach
    Ale wszystkie linie są wstępnie obciążone rezystorami w samym zasilaczu i to wystarcza do prawidłowej pracy.
  • #20 16255148
    Konto nie istnieje
    Poziom 1  
  • #21 16255709
    W.P.
    Specjalista - zasilacze komputerowe
    Posty: 5291
    Pomógł: 771
    Ocena: 1225
    marian1981.02 napisał:
    Ale wszystkie linie są wstępnie obciążone rezystorami w samym zasilaczu i to wystarcza do prawidłowej pracy.
    ... z kilkuprocentowym obciążeniem lub jałowo.
    Moc na tych rezystorach to niecały wat. Moc zupełnie nie znacząca przy nominalnym obciążeniu, zwłaszcza przy dużej dysproporcji mocy na liniach +5V i +12V.
  • #22 16256391
    marian1981.02
    Spec od sprzętu Unitra
    Posty: 11268
    Pomógł: 989
    Ocena: 756
    W.P. napisał:
    zwłaszcza przy dużej dysproporcji mocy na liniach +5V i +12V.
    Myślę, że
    nie w tym problem, ale mogę się mylić bo nie mam aż takiego doświadczenia w tej dziedzinie jak Ty.
  • #23 16256414
    adamo000
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 16
    To może dać na wyjście każdej linii duże rezystory i to rozwiąże problem?
  • #24 16257903
    adamo000
    Poziom 10  
    Posty: 31
    Ocena: 16
    Ok, problem rozwiązany. Podłączyłem wentylator - pobór prądu 0.30mA, bez jakiegokolwiek obciążenia na linii +5V zasilacz z obciążeniem 12V/14A się wyłącza. Zamiast wentylatora może być żarówka albo rezystor z radiatorem. Temat można zamknąć.

Podsumowanie tematu

✨ Użytkownik zgłosił problem z zasilaczem ATX FSP FSP250-60GEN 250W, który wyłącza się po podłączeniu silników do linii 12V. Po usunięciu zbędnych przewodów i zwarciu zielonego przewodu do masy, zasilacz działał bez obciążenia, ale przy podłączeniu silników aktywowało się zabezpieczenie prądowe. Użytkownicy sugerowali, że zasilacz wymaga obciążenia innych linii zasilających, aby działał poprawnie. Proponowano podłączenie żarówki lub rezystora jako obciążenia, co pomogło w rozwiązaniu problemu. Ostatecznie, użytkownik potwierdził, że podłączenie wentylatora o poborze 0,30A rozwiązało problem, a zasilacz działał stabilnie przy obciążeniu 12V/14A.
REKLAMA