Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu

jackuc 12 Mar 2017 13:31 20994 198
IGE-XAO
    jackuc
    Level 19  
    Witam,

jestem na etapie remontu mieszkania i chciałbym wymienić instalację elektryczną w mieszkaniu (blok 10p. z lat 70-tych, przewody aluminiowe, zostaną w ścianach).

Kable do pomieszczeń będą rozprowadzone pod sufitami podwieszanymi i następnie bruzdami w ścianach do gniazdek / wyłączników.

Chciałbym Was prosić o ocenę schematu rozprowadzenia instalacji elektrycznej, jaki przygotowałem. Czy ma to sens, czy podział na poszczególne obwody jest prawidłowy itp ?

Designer 4...ELEKTR.pdf Download (387.08 kB)

Druga sprawa to ochrona.
    Podłączenie w tablicy zlecę już co prawda elektrykowi, bo sam ew. doprowadzę wszystkie przewody do skrzynki w lokalu (patrz punkt powyżej czy rozprowadzenie jest prawidłowe), ale chciałbym przy okazji się nieco douczyć.

Obecnie w lokalu jest malutka skrzynka z trzema bezpiecznikami (jak na zdjęciu),

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniuobecna skr..nka.jpg Download (3.36 MB)

połączona kablem (zdjęcie)

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniukabel łacz..owy.jpg Download (3.3 MB)

ze skrzynką na korytarzu a stamtąd do licznika.
    Niestety na chwilę obecną nie mam pojęcia co siedzi w skrzynce na korytarzu, bo na razie nie udało mi się tam zajrzeć, ponieważ nie mam kluczyka do szafki.

Najważniejsza sprawa to rezygnujemy z zasilania gazowego na rzecz kuchni indukcyjnej jednofazowej i to połączenie spędza mi sen z powiek.

Stąd moje pytania:

1. Jakie przekroje kabli proponujecie do gniazdek, oświetlenia ? 3 x 2,5mm2 ?
    2. Jaki zastosować przekrój kabla do kuchenki indukcyjnej ? 3 x 2,5mm2 będzie wystarczający ? Patrz ARTYKUŁ
    3. Jak powinny być dobrane zabezpieczenia na poszczególne obwody, różnicówki ?
    4. Jaki układ sieciowy powinien być zastosowany w takiej sytuacji (nie wiem na razie co siedzi na korytarzu w skrzynce, jakie jest główne zabezpieczenie lokalu)? TN-S czy TN-C?

Jeśli chodzi o ten kabel łącznikowy to być może, jeśli będzie taka potrzeba to załatwię wymianę z Zakładem Energetycznym na grubszy (i tak obecna tablica musi być przesunięta i zmieniona)

Dziękuję serdecznie za wszelkie porady i sugestie

Pozdrawiam
    Jacek
  • IGE-XAO
    GBW
    Level 29  
    Płyta to około 30A więc zabezpieczenie przedlicznikowe musi mieć min35A. Dowiedz się czy dostaniesz taki przydział mocy?
    kozi966
    Moderator of Electricians group
    Temat do przeczytania: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3263074.html
    jackuc wrote:
    1. Jakie przekroje kabli proponujecie do gniazdek, oświetlenia ? 3 x 2,5mm2 ?

Oswietlenie: 3x1,5 / 4x1,5 / 5x1,5.
    Gniazda: 3x2,5
    Zasilania indywidualne: 3x2,5 / 5x2,5 / 5x4

jackuc wrote:
    2. Jaki zastosować przekrój kabla do kuchenki indukcyjnej ? 3 x 2,5mm2 będzie wystarczający ?

W żadnym wypadku, minimum to 5x2,5.
    jackuc wrote:
    3. Jak powinny być dobrane zabezpieczenia na poszczególne obwody, różnicówki ?

Zgodnie z projektem i odpowiednio do potrzeb. Skąd my mamy wiedzieć, co Ty jako właściciel chcesz mieć w mieszkaniu.
    jackuc wrote:
    4. Jaki układ sieciowy powinien być zastosowany w takiej sytuacji (nie wiem na razie co siedzi na korytarzu w skrzynce, jakie jest główne zabezpieczenie lokalu)? TN-S czy TN-C?

Układ sieciowy jest zależny od warunków przyłączenia. Więc albo TN albo TT. W instalacji nie może kolega zastosować TN-C.

Czy to pomieszczenie na górze po lewej to łazienka?
    I kabel zasilający ma przechodzić przez to pomieszczenie?
  • IGE-XAO
    kkas12
    Level 43  
    Kolego, wszystkie odbiorniki powyżej 2kW należy zasilać wydzielonym obwodem.
    Wszystkie gniazda i wszystkie obwody łazienkowe muszą być chronione wyłącznikiem RCD.
    Zapomnij o gnieździe dla płyty i dla piekarnika raczej również.
    Ze swej strony radzę wystąpić o trzy fazy które zasilą Twoje mieszkanie.
    Więc zasilanie do mieszkania 5x6 a do płyty 5x2,5.
    jackuc
    Level 19  
    GBW wrote:
    Płyta to około 30A więc zabezpieczenie przedlicznikowe musi mieć min35A. Dowiedz się czy dostaniesz taki przydział mocy?

Muszę sprawdzić, jutro zadzwonię do ZE, tym bardziej, że raczej na 100% rezygnujemy z gazu

kozi966 wrote:

jackuc wrote:
    2. Jaki zastosować przekrój kabla do kuchenki indukcyjnej ? 3 x 2,5mm2 będzie wystarczający ?

W żadnym wypadku, minimum to 5x2,5.

hmmm ale wyraźnie w podanym artykule mogę połączyć kablem 3- żyłowym tym bardziej jak nie mam 3 faz w mieszkaniu

kozi966 wrote:

Czy to pomieszczenie na górze po lewej to łazienka?
    I kabel zasilający ma przechodzić przez to pomieszczenie?

Po lewej kuchnia na górze a po prawej łazienka. Powiem Ci, że ten kabel już tam jest, załączyłem zdjęcie czyli przechodzi przez łazienkę w rogu. Tak zrobili jak wynosili liczniki z lokalu na klatkę

kkas12 wrote:

Zapomnij o gnieździe dla płyty i dla piekarnika raczej również.
    Ze swej strony radzę wystąpić o trzy fazy które zasilą Twoje mieszkanie.
    Więc zasilanie do mieszkania 5x6 a do płyty 5x2,5.

Dobra zobaczę co da się zrobić. Co do piekarnika mam w obecnym mieszkaniu na osobnym obwodzie , do gniazdka , 10 lat działa bez problemów (10 letniblok)

Dziękuję Wam
  • Helpful post
    kozi966
    jackuc wrote:
    hmmm ale wyraźnie w podanym artykule mogę połączyć kablem 3- żyłowym tym bardziej jak nie mam 3 faz w mieszkaniu

Hmmm.... a jak w artykule napiszą, że można jeździć samochodem po piwie? :)
    Nawet jakbyś położył przewód 5x4, to te 60zł będą dobrze wydanymi pieniędzmi i nie będzie trzeba się martwić, gdy przyjdzie płyta 7,4kW.
    jackuc
    Level 19  
    Ależ oczywiście masz rację te 60 zł to nie problem tylko się zastanawiałem jak podłączyć te 5 przewodów do instalacji 1 - fazowej jaką mam obecnie :-)

Słuchajcie to o co muszę pytać w Innogy ? Najlepiej o możliwość podłączenia 3 fazowego do mieszkania ?
    O jaki przydział mocy wystąpić ?

Dziękuję Wam
    jackuc
    Level 19  
    l przyłącze 3 fazowe ?
    Brivido

Level 33  
    Jaki ZE? Taka najmniejsza by było przedlicznikowe 25A można spróbować
    kozi966
    jackuc wrote:
    jak podłączyć te 5 przewodów do instalacji 1 - fazowej jaką mam obecnie

Jak położysz 5x4, to i płytę jednofazowo obsłużysz i w razie zmiany instalacji na 3f nie będzie trzeba nic kuć.
    A tak, jak położysz 3x2,5 to i płyty w pełni nie ruszysz i w razie przejścia na 3f trzeba będzie demolkę robić.... a nóż przyjdzie potem podłączyć do tego obwodu jeszcze piekarnik?

jackuc wrote:
    Słuchajcie to o co muszę pytać w Innogy ?

Wypełnić wniosek o zmianę warunków przyłączenia.

Resztę koledzy wyżej napisali.
    marek1972_2
    Level 7  
    Cześć,

Tak ode mnie na podstawie własnego doświadczenia: porób sobie plany jak i gdzie kładłeś kable. Mam na myśli w jakich odległościach od ścian, od podłóg. Pomierz i/lub porób zdjęcia z przyłożoną miarką do kabla. Chodzi o to że za rok jak będziesz chciał powiesić obrazek na ścianie i potrzebna będzie dziura pod kołek to dasz radę ale za 10 lat nie będziesz pamiętał jak i gdzie te kable idą.

Porób zdjęcia, notatki i wrzuć do dokumentacji.
    Ja robiłem zdjęcia w trakcie remontu do takiego domowego albumu i chcąc nie chcąc zdjęcia się robiło. Wydawało mi się że nigdy taka informacja mi się nie przyda ale pewnego dnia potrzebowałem powiesić grzejnik .. Rozumiesz.

pozdrawiam
    jackuc
    Level 19  
    Dziękuję pomysł płyta i piekarnik na 3 f mi się już podoba. Kabel od razu zapodam bo teraz mieszkanie jest zdemolowane podczas remontu, to idealny moment

Tak robiłem w obecnym mieszkaniu i bardzo się przydało np rurki z wodą w podłodze jak wierciłem na szafy...
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    jackuc wrote:
    Kabel od razu zapodam of córkę teraz mieszkanie jest zdemontować to idealny moment

Czytałem to dwadzieścia razy, niestety, chyba jestem mało wykształcony, bo niczego nie zrozumiałem.
    Brivido

Level 33  
    Kabel od razu zapodam, córkę off (wypad) z mieszkania, więc jest idealny moment na jego zdemolowanie :D
    jackuc
    Level 19  
    Przepraszam pisałem na tablecie i mi zmienił pisownię. .Fajnie wyszło ha ha.
    Of córkę to miało być ofcourse hahaha.

Dodano po 10 [godziny] 15 [minuty]:

Uff trochę zabawy będzie, wnioski do Innogy, zgoda Administracji, tytuł prawny do lokalu itp
    Trochę będzie biegania.
    jackuc
    Level 19  
    Witam

dokopałem się do umowy i tak obecnie mam przyłącze na 5kW, 1 fazowe, zabezpieczenie przedlicznikowe 25A.

Cały czas się jeszcze zastanawiamy czy robić doprowadzenie 3 fazowe czy zmodernizować tylko układ w mieszkaniu na miedziany.

Powiedzcie proszę czy takie przyłącze jest wystarczające do normalnego użytkowania lokalu, zakładając, że nie będzie kuchni indukcyjnej ?

I jeszcze takie pytania montażowe. Zaznaczam, że to info tylko dla mnie (nie bijcie, nie strzelajcie), bo prace wykonania instalacji i tak zlecę wykwalifikowanemu elektrykowi, ale:

1. Czy wykonując sufity podwieszane można puszczać w nich kable elektryczne "luzem" czy muszą być w peszlach ?

2. Czy kable muszą być trwale mocowane do ścian czy wystarczy np opaskami (nie na ścisk) do profili sufitowych

3. Czy puszki rozdzielcze mogą być schowane pod sufitem (wiem, że nie będzie dostępu jakby co, ale nie spodziewam się tam zaglądać jak połączenia będą wykonane prawidłowo)

Dziękuję za porady
    kkas12
    Level 43  
    jackuc wrote:
    1. Czy wykonując sufity podwieszane można puszczać w nich kable elektryczne "luzem" czy muszą być w peszlach ?

2. Czy kable muszą być trwale mocowane do ścian czy wystarczy np opaskami (nie na ścisk) do profili sufitowych

3. Czy puszki rozdzielcze mogą być schowane pod sufitem (wiem, że nie będzie dostępu jakby co, ale nie spodziewam się tam zaglądać jak połączenia będą wykonane prawidłowo)

Najlepszym wyjściem jest przytwierdzenie do sufitu odcinków koryt montażowych.

Mocowanie opaskami do profili nie jest dobrym pomysłem. "Chybiony strzał" wkrętem mocującym płytę może uszkodzić przewody.

Dziś nie stosuje się puszek pod sufitem. Połączenie odbywa się w głębokich puszkach fi 60 pod osprzętem.

Zmień zasilanie na 5x6. Nie musisz zmieniać od razu zasilania na trzy fazy. Możesz zwiększyć obecne zabezpieczenie na 35A. A przejście na trzy fazy w przyszłości zawsze będzie możliwe.
    Tylko pamiętaj, że prowadzenie w.l.z. przez łazienkę jest niedopuszczalne.
    jackuc
    Level 19  
    Dziękuję za info, no tak bezpuszkowo jest ok tylko sporo więcej kabli w puszkach i szersze bruzdy potrzebne, no ale jak mus to mus

Tak kabel chcemy zmienić na 5x6

Pozdrawiam
    jackuc
    Level 19  
    Witam

w międzyczasie dopracowałem trochę schemat i załatwiam zwiększenie przydziału mocy do 3f i 15kW. Prostuje teraz papiery w spółdzielni, ich zgodę już mam i w przyszłym tygodniu być może uda się wysłać wniosek.

Schemat w załączeniu, z prośbą o Wasze sugestie

Designer 4...KTR6_1.pdf Download (412.75 kB)

Tak na marginesie kolega, który ma również 3f w mieszkaniu zrobił mi zdjęcie swojej rozdzielnicy. Co o tym sądzicie ? Jest to prawidłowo zrobione ?
    Jak rozumiem z wyłącznika głównego przewody idą na różnicówkę na wszystkie gniazda włącznie z kuchnią indukcyjną oraz na drugą różnicówkę odpowiedzialną za oświetlenie a potem już odpowiednio na bezpieczniki w tym jeden 3f do kuchni. Czy tak jest ok ?

Pozdrawiam
    Jacek
    Brivido

Level 33  
    Myślę, że ujdzie, ale zamiast 3F rcd lepiej dać 3 "jednofazowe". Zrobił by kolega zdjęcie ze zdjętą osłoną?

I ogólne pytanie, przy takim remoncie, należy robić dodatkowe połączenia wyrównawcze do rur gazowych, wodnych i ewentualnych odpływów?
    qadam12

Level 27  
    Przecież to rozdzielnica sąsiada .
    jackuc
    Level 19  
    Dokładnie to nie moja rozdzielnica tylko kolegi

U mnie jest na razie tak .... :-)

Wymiana instalacji elektrycznej w mieszkaniu2017_03_..3.jpg Download (97.29 kB)

Chodziło mi o to czy taki sposób połączenia w rozdzielnicy - idea jest prawidłowy, czyli, że jedna różnicówka zabezpiecza wszystkie gniazda włącznie z kuchnią a druga różnicówka oświetlenie górne ?

Na razie analogicznie rozrysowałem swoją skrzynkę, do przekazania elektrykowi

Designer 4...KTR6_2.pdf Download (19.5 kB)
    jackuc
    Level 19  
    Super

a jakie to będzie miało oznaczenie ? Ten 3f ma CFI6-25/4/003

Pozdrawiam
    Topolski Mirosław
    Moderator of Electrical engineering
    jackuc wrote:
    Super

a jakie to będzie miało oznaczenie ? Ten 3f ma CFI6-25/4/003

Pozdrawiam

Tak króciutko w przypadku awarii na jednym obwodzie RCD 3f pozbawi Cię zasilania na wszystkich obwodach.