Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie regulatorem PID oraz podlaczenie falownika Hitachi

hannibal9008 25 Kwi 2017 22:54 1590 8
  • #1 25 Kwi 2017 22:54
    hannibal9008
    Poziom 3  

Witam
    Potrzebuje pomocy w ustawieniu regulatora PID w falowniku WL200 075HF zasilający pompę podciśnienia 7,5 KW. Aktualnie pompa działa na układzie gwiazda/trójkąt zbudowanego na stycznikach. Silnik według producenta oraz tabliczki może pracować z falownikiem oraz regulatorem PID. z sterownika włączający cały układ przychodzi sygnał 240V z tergo powodu chciałbym zastosować przekaźniki bistabilny F&F BIS-411.
    Silnik podłączam 4 żyłowym przewodem podłączam V1 U1 W1 I zakładam mostki V1-V2 W1-W2 U1-U2 oraz do wyjścia z falownika v/u/w oraz zasilanie falownika. Chce aby falownik włączał silnik po podaniu sygnału zew . Wartość ciśnienia która chce uzyskać to 4kPa
    Sterowanie regulatorem PID oraz podlaczenie falownika Hitachi

Ustawienia
    1. wartości silnika (b012/A082/H003/H004
    2. A002 :01
    3.A005 : 00
    4.A071 : 01s
    5.A076: 00
    6.A078: ____ wartość która chce uzyskać w % ( jeżeli czujnik jest przykładowo 1-10 bar a potrzebuje 6 to wpisuje 60% ?)

Oryginalny falownik w instrukcji ma podane wartości dla tej pompy czy można wykorzystać w tym falowniku .
    WZMOCNIENIE :25
    CAŁKOWANIE :0,4
    PKT. zerowy czujnika 100kPa
    wart. max czujnika 0 kPa

Bardzo proszę o pomoc i sprawdzenie poprawności podłaczenia

• Megger
  • Pomocny post
    #2 01 Maj 2017 09:50
    romulus73
    Poziom 17  

wart. max czujnika 0 kPa ?
    raczej nie max.
    Regulacja PID wszędzie jest inna to się nie sugeruj
    A nie lepiej- nie znam falownika ale porównam z LG
    1 zadawanie wstępnej wartości pierwsze źródło analogowe (potencjometr)
    2 regulacja w pętli zamkniętej z przetwornika ciśnienia
    - zakres czujnika 0-10bar
    -skalowanie wejścia analogowe 1
    -skalowanie wejścia analogowe 2
    Czas w jakim ma działać regulator.
    Filtrowanie skoków ciśnienia.
    Nastaw do prawidłowej pracy jest kilkanaście nie tyko PID
    Jeżeli bez potencjometra jako 1 źródło zadawania .
    To musisz dać dla PID początkową fazę regulacji czyli np. na falowniku dajesz minimalną częstotliwość.
    gdzieś mam zrzucone nastawy z lg to dzisiaj wstawię z programu, robiłem podobną zabawkę.

• Megger
  • #3 07 Maj 2017 19:02
    hannibal9008
    Poziom 3  

ale same podłączenie jest ok ? no zrobię właśnie tak jak piszesz tylko za bardzo nie wiem o co chodzi z tym całkowaniem . Częstotliwość na której osiągnę moje ciśnienie to będzie min. a max 50 Hz ?

• Megger
  • Pomocny post
    #4 07 Maj 2017 19:25
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 41  

@hannibal9008 Połaczenia są poprawne dla regulacji PID.

hannibal9008 napisał:
    a której osiągnę moje ciśnienie to będzie min. a max 50 Hz ?
    hannibal9008 napisał:
    a max 50 Hz ?
    Tu maksymalne podciśnienie. Tylko pytanie, gdzie jest zadawanie wartości podciśnienia ? Musi być potencjometr do tego. Chyba, ze chcesz uzyskać jedną wartość w przedziale od 0 do 100% wartości tej próżni.

• #5 07 Maj 2017 19:53
    hannibal9008
    Poziom 3  

zarówno czasie używania aparatury wykorzystującej podciśnienie jak i w stanie spoczynku ciśnienie powinno być te same. Aktualnie silnik chodzi na 100% obrotach a zadana wartość podciśnienia zmienia się zależności od potrzeby na zaworze . Mi aktualnie chodzi o utrzymywaniu stałego poziomu czasie pracy. Pompa chodzi ok 4 h bez przerwy i ma stałe ciśnienie .

• Pomocny post
    #6 08 Maj 2017 22:39
    rjacek
    Poziom 14  

Witam
    falownik Hitachi - nastawę będziesz zadawał zapewne z panela falownika (parametr F001 -SETPOINT). Na początek ustaw wzmocnienie A072 na 10-12, czas całkowania A073 ok 30s a czas różniczkowania A074 na 1s .
    obserwuj pracę pompy. Jeżeli zauważysz że "pływa" zmniejsz A072 o 1 lub zwiększ A073. są wzory na te wzmocnienia
    Parametr A078 jest to odchyłka od wartości zadanej a nie wartość zadana.
    Powodzenia

• #7 11 Maj 2017 21:49
    hannibal9008
    Poziom 3  

dzięki za pomoc . falownik chodzi ale niestety nie do końca tak jak powinien. ustawiłem wartości silnika oraz ustawienia jak podał mi pan rjacek. początkowo falownik nie chciał ruszyć pomimo ze dostał sygnał startu oraz świeciła kontrolka run ( przewód z wejścia 1 dałem 2 ponieważ nie pasowały obroty) . wpadłem na pomysł aby zmienić parametr A078 (LIMIT pid) ustawiłem początkowo 20% później 50 % i 100 % falownik ruszył % 50 hz. tylko na pid odwrotnym A077 jednak chodzi na pełnych obrotach. d004 (monitor sygnału zwrotnego pokazuje 99.80.
    Czujnik ma wartości 4... 20 mA -1...0 bar a ja potrzebuje 40 kPa ma ktoś pomysł o co chodzi ??

• #8 11 Maj 2017 23:08
    rjacek
    Poziom 14  

A w jaki sposób zadajesz mu prędkość - z panela? W parametrze F001 ustawiasz częstotliwość zadaną (parametr A001 musi być na 2) - falownik prawdopodobnie nie startował z tego powodu- brak zadania częstotliwości. Pompa powinna oscylować prędkością przy tej częstotliwości po osiągnięciu zadanego podciśnienia

• #9 22 Maj 2017 13:08
    hannibal9008
    Poziom 3  

No niestety próbowałem ale nie wiem gdzie robię błąd . Ustawienia wprowadzam z panela .moim celem jest aby ustawić falownik tak żeby po otrzymaniu sygnału włączył się i utrzymywał ciśnienie . W sytuacji gdy z 10 urządzeń korzystających z podciśnienia działają tylko 2 prędkość sama się zmniejszyła przy stałej wartości podciśnienia . Po ustawieniu wartości proponowanych przez Was silnik chodzi na 50 Hz .cały czas

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo