Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Whirlpool VIP 34 - Zmiana smaku potraw po wymianie transformatora w mikrofali

Rasel 24 Jul 2017 18:44 3426 22
Buderus
 • #1
  Rasel
  Level 22  
  Czy ktoś z was spotkał się z podobnym problemem. Posiadam 4-funkcyjną kuchenkę mikrofalową Whirlpool typu VIP 34. Kuchenka oprócz grzania za pomocą mikrofal posiada także termoobieg umożliwiający m.in. pieczenie ciast.

  Przed dwoma tygodniami nastąpiła awaria kuchenki. Po jej rozkręceniu okazało się, że występuje przebicie na uzwojeniu wtórnym transformatora dostarczającego napięcie anodowe do magnetronu. Jest to transformator firmy Advance, wyprodukowany w USA, o oznaczeniu 8103N44-30. Kuchenka ma już ponad 20 lat i kupno identycznego nowego transformatora okazało się niemożliwe. Jedynym dostępnym był transformator typu 8103N44-90, również wyprodukowany w USA przez firmę Advance. Według zapewnień sprzedawcy obydwa transformatory mają jednakowe napięcia. Sądząc po rdzeniach, które mają identyczne wymiary, moc oryginału jest taka jak zamiennika. Nie mając wyboru zdecydowałem się na jego zakup i zamontowanie w kuchence. Naprawa okazała się skuteczna, kuchenka odzyskała sprawność.

  Ale pojawił się pewien problem. Otóż potrawy podgrzewane mikrofalami nabierają ostrzejszego smaku. Przed wymianą transformatora podgrzewanie potraw było całkowicie neutralne dla ich smaku. Obecnie tak już nie jest. Trochę mnie to zdziwiło, dlatego chciałbym zapytać specjalistów jaka jest tego przyczyna i co należy zrobić, aby przywrócić neutralność smakową kuchenki.
 • Buderus
 • #2
  Anonymous
  Level 1  
 • Buderus
 • #4
  kortyleski
  Level 43  
  Nie istnieje możliwość zmiany smaku przez zmianę trafo. To po prostu kilka kilowoltow i jakaś moc. Nie znam wzoru "trafo x przyprawy"
 • #6
  wieswas
  Level 34  
  Może przy okazji naprawy mikrofalówki wyczyściłeś ją i usunąłeś przypalenia na ściankach.
  Może pozostał zapach po jakiś środkach do czyszczenia.
  Może nowy transformator zalewany jest żywicą, która po nagrzaniu odparowuje.
  Parametrów mikrofal napewno nie zmieniłeś.
 • #7
  KaW
  Level 34  
  Możliwe jest .Miałem taki przypadek -podczas podgrzewania odrobiny smalcu ze skwarkiem.Było to nieco za długo i ...skwarek został zwęglony -potem zaczął sie czerwienić i swiecić i ostatecznie wypalił dziurkę w denku naczynia plastykowego .
  Trochę tłuszczu się rozlało ...do zapłonu całości nie dopuściłem .

  Zatem, o ile były w zupie jakieś "mikro-detale " nadające się do zwęglenia, to podlegają temu procesowi...
 • #8
  Thenatoorat
  Level 13  
  A jakie Trafo ? Bo jak z uzwojeniem miedzianym to będzie inaczej smakować...
 • #9
  Anonymous
  Level 1  
 • #10
  !Krak
  Level 17  
  Jak dla mnie to nie ma żadnego związku między smakiem potraw, a typem transformatora. Jednak jest taki Kopyra, Makłowicz czy tam inny smakosz co to rozpozna z zamkniętymi oczami piwo, wino czy inne żarło. Nie zapominajmy o audiofilach, którym przeszkadza w odsłuchu przewód zasilający. Kiedyś klient przyniósł Tarabana i tłumaczył mi, że jak pomaluje kondensatory ceramiczne na niebiesko, to ma lepszy odbiór, a na czerwono to słabo ściąga. Rasel idź tym tropem spróbuj dać koszulki termokurczliwe różnokolorowe na przewody po pierwotnej stronie trafa. Ultramaryna powinna zastąpić sól, a zieleń złagodzi ostrość potraw. Hydepark jak motherfucker.
 • #11
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  wada wrote:
  HEH - miałem taki sam przypadek po wymianie magnetronu :D
  nowy miał ciut większą moc - albo stary był już słaby.
  Musiałem się nauczyć ciut krócej podgrzewać potrawy.

  napisałem to nie bez powodu, bo może nowe trafo daje o przykładowo 5% wyższe napięcie to moc mogła wzrosnąć o około 10%. Stare trafo też mogło dawać niższe napięcie aż w końcu się upaliło. Jak ktoś przez lata używał mikrofalówkę i ustawia ją z przyzwyczajenia tak samo, lub ustawia zgodnie z wytycznymi w instrukcji, no to teraz ma lepiej podgrzane potrawy i smak wyraźniejszy, a nie mdły-niedogrzany.
 • #12
  wojtek1234321
  Level 36  
  wada wrote:
  Stare trafo też mogło dawać niższe napięcie aż w końcu się upaliło. Jak ktoś przez lata używał mikrofalówkę i ustawia ją z przyzwyczajenia tak samo, lub ustawia zgodnie z wytycznymi w instrukcji, no to teraz ma lepiej podgrzane potrawy i smak wyraźniejszy, a nie mdły-niedogrzany.

  No to w takim wypadku to jedyne wyjście to super dokładny termometr i mierzyć różnice w podgrzaniu potraw, innego wyjścia nie ma aby się dowiedzieć co robi tą różnicę. :D :D
 • #13
  Rasel
  Level 22  
  Niestety nie mogę zmierzyć napięcia jakie dawał uszkodzony transformator i porównać go z obecnie zainstalowanym. Nie udało mi się znaleźć danych technicznych żadnego z tych transformatorów. Mikrofalówki nie czyściłem podczas naprawy, nie było takiej potrzeby.
  Wczoraj syn wrócił z wakacji. Nic mu nie mówiłem o moich odczuciach smakowych dotyczących jedzenia podgrzewanego w mikrofalówce. Ale on sam zauważył zmianę smaku i mi o tym powiedział. Zobaczymy co powie żona po powrocie z sanatorium.
 • #14
  Anonymous
  Level 1  
 • #15
  thereminator
  Conditionally unlocked
  Może coś zostało schrzanione podczas naprawy i stąd ten ostry smak ;)
 • #16
  !Krak
  Level 17  
  Jak za ostro to mniej pieprzu i papryki. Weź samochód odkurz, umyj, odpicuj i też będziesz miał wrażenie, że lepiej przyspiesza, w środku ciszej i w ogóle lepiej chodzi. To jest subiektywne odczucie. Żonie nic nie mów o naprawie, nie pytaj o smak zobaczymy czy sama zauważy różnicę, a syn sam powiedział, że coś nie tak czy był przesłuchiwany?
 • #17
  vodiczka
  Level 43  
  !Krak wrote:
  syn sam powiedział, że coś nie tak czy był przesłuchiwany?
  Rasel wrote:
  Wczoraj syn wrócił z wakacji. Nic mu nie mówiłem o moich odczuciach smakowych dotyczących jedzenia podgrzewanego w mikrofalówce. Ale on sam zauważył zmianę smaku i mi o tym powiedział.
 • #19
  Plumpi
  Heating systems specialist
  E tam Voo Doo :)
  Po prostu z kuchenki mikrofalowej zrobił kuchenkę rentgenowską i teraz potrawy mają ostrzejszy smak, bo promieniowanie X szczypie w język :)
 • #20
  Anonymous
  Level 1  
 • #21
  Plumpi
  Heating systems specialist
  Kraniec_Internetów wrote:
  Plumpi wrote:
  Specjalista - systemy grzewcze

  O! W końcu właściwa osoba we właściwym temacie :)
  Powstaje widzę nowy trend - jak w audiovoodoo kupują przewody zasilające za kilkanaście tysięcy, oraz zakładają na kondensatory drewniane czapeczki, to w mikrofalówkach zaczniemy zmieniać transformatory zamiast uczyć się gotować :P
  Co do voodoo, to kiedyś prawie popłakałem się ze śmiechu, jak mojej babci któryś raz "popsuł się" stary TV kineskopowy. I mi pokazuje, że ona, to wyjmuje wtyczkę zasilającą z gniazdka, przeciera styki jakąś gazetą i wkłada znowu do gniazdka. Ja się tam śmieję pod nosem, ale babcia włącza TV i... działa :O Oczywiście wiadomo - jakieś kondensatory się rozładowały i całość mogła ruszyć. Ale efekt mnie zdziwił :P


  Kolego! Zanim doceniono moją wiedzę w zakresie systemów grzewczych na Elektrodzie to prawie 30 lat przepracowałem jako elektronik-automatyk w przemyśle. Zanim zająłem się systemami grzewczymi to jako elektronik zajmowałem się projektowaniem elektroniki techniki cyfrowej i mikroprocesorowej oraz naprawą elektroniki przemysłowej AKP i automatyki. Jako automatyk projektowałem, uruchamiałem i serwisowałem układy AKP i automatykę linii produkcyjnych. Ponadto od ponad 30 lat posiadam świadectwa kwalifikacyjne eksploatacyjne i dozorowe z pomiarami ochronnymi włącznie w zakresie instalacji i sieci elektrycznych. Wiele lat zajmowałem się także metrologią (nie mylić z meteorologią) w laboratoriach i pomiarami ochronnymi instalacji. Ponadto od kilkunastu lat zajmuję się profesjonalnie automatyką systemów grzewczych.
  Niektórzy sobie wyobrażają, że systemy grzewcze to palenisko kominka, grzejnik czy też kilka rur centralnego ogrzewania. Niestety obecnie systemy grzewcze to skomplikowane układy automatyki, których nie ogarnia 99% hydraulików. W takich systemach grzewczych jest więcej automatyki jak hydrauliki.
  Obecnie nadal zajmuję się automatyką osiedlowych systemów grzewczych (węzłów cieplnych) oraz dźwigów.
  Tak więc daruj sobie tego typu uszczypliwości, bo docenienie kogoś w zakresie innej dziedziny nie oznacza, że ten ktoś nie wie co to jest i jak działa magnetron, klistron czy choćby transformator.
 • #22
  Anonymous
  Level 1  
 • #23
  Rasel
  Level 22  
  Quote:
  A co to ze temat Kuchenkofilski. Może zmieniłeś przy okazji bezpiecznik albo przewód zasilający...
  Bezpiecznik też wymieniałem.