logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
REKLAMA
REKLAMA
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Suszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnika

jgx 13 Wrz 2017 09:06 3771 10
REKLAMA
  • #1 16696550
    jgx
    Poziom 12  
    Posty: 269
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    Stara suszarka - za mocno grzeje i "dmucha" - chciałbym ograniczyć i to i to a przynajmniej obroty silniczka (na tym mi najbardziej zależy) - czy tradycyjnie opornikiem zmniejszę napięcie na silniczku (a tym samym obroty) - jeśli tak w którym dokładnie miejscu można go wstawić?
    Suszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnikaSuszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnikaSuszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnikaSuszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnika
  • REKLAMA
  • #2 16696571
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Posty: 1557
    Pomógł: 101
    Ocena: 937
    Regulacja grzania nie działa na przełączniku?
    Tam masz diodę prostowniczą która powinna dawać regulację.
  • REKLAMA
  • #3 16696579
    jgx
    Poziom 12  
    Posty: 269
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    Niby są dwa zakresy i na ogrzew. i na obrotach ale na ogrzewaniu na jednym jest za gorąco, na drugim w miarę OK ale jak zmniejszę obroty silniczka trzeba by tez zmniejszyć prąd na sprali - dlatego pytam czy wstawienie rezystorów w celu obniżenia napięcia przed spirala i sinikiem w tym układzie jest możliwe
    Co do obrotów na obu zakresach są takie same - czyli moze tą diode tylko wymienić bo jest uwalona i bedzie regulacja obrotów?
  • REKLAMA
  • #4 16696592
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Posty: 1557
    Pomógł: 101
    Ocena: 937
    Jeżeli już to za silnikiem aby rezystor ograniczał prąd spirali. Silnik powinien "dmuchać", bo inaczej spirala może się nadmiernie rozgrzać i uszkodzić obudowę.
    Nie zawsze jest to możliwe, bo najczęściej silnik jest zasilany ze spadku napięcia powstałym na części obwodu grzejnego.
    Dobór rezystora to oczywiście osobna bajka, zarówno pod względem wartości rezystancji jak i mocy, co w tej sytuacji jest ważne.
  • #5 16696648
    jgx
    Poziom 12  
    Posty: 269
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    OK to spytam inaczej - jak pisałem nie ma dwóch prędkości silnika mimo zmian na przełączniku - czy dobrze myślę że odpowiada za to dioda na przełącznika z tego obrazka? Wynikałoby iż jest uszkodzona i dlatego silnik nie zmienia obrotów? Na obydwu połozeniach przelacznika silnik dostaje 18,8V DC na odczepach sprali 230V

    Suszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnika
  • #6 16696769
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Posty: 1557
    Pomógł: 101
    Ocena: 937
    Czy przy przełączaniu zmienia się temperatura przy niezmienionych obrotach?
  • #7 16696919
    jgx
    Poziom 12  
    Posty: 269
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    no właśnie zmienia się - co prawda niewiele ale jednak i to mnie zastanawia bo skoro dioda jest padnięta i obroty się nie zmieniają to czemu zmienia się temperatura?
  • #8 16696935
    krzysztofh
    Poziom 29  
    Posty: 1557
    Pomógł: 101
    Ocena: 937
    Do sprawdzenia mostek Graetza zasilający silnik. Dioda prostownicza raczej OK.
  • #9 16696947
    jgx
    Poziom 12  
    Posty: 269
    Pomógł: 2
    Ocena: 13
    Dzięki bardzo - czyli mam sprwadzić ten okrągły mostek w005? ew. te dwa elementy (właśnie co to jest rezystory?) za nim?
  • REKLAMA
  • #10 16697040
    398216 Usunięty
    Poziom 43  
    Posty: 34314
    Pomógł: 3925
    Ocena: 9444
    jgx napisał:
    na drugim w miarę OK ale jak zmniejszę obroty silniczka trzeba by tez zmniejszyć prąd na sprali - dlatego pytam czy wstawienie rezystorów w celu obniżenia napięcia przed spirala i sinikiem w tym układzie jest możliwe
    A myślisz, że rezystor nie będzie się grzać? I to bardzo?
    jgx napisał:
    dwa elementy (właśnie co to jest rezystory?) za nim?
    Dławiki przeciwzakłóceniowe. Twoje podejście jakie zaprezentowałeś w pierwszym poście jest ... dziwne... Zamiast przerabiać coś na swoje widzi-mi-się wypadałoby (chyba?) doprowadzić do sprawności sprzęt najpierw? Jaka to suszarka Typ, model? Te informacje też powinny się znaleźć w opisie problemu. A tak w ogóle - kombinacje w sprzęcie elektrycznym zasilanym z sieci bez posiadania podstawowych umiejętności w ocenie usterki (a tym bardziej naprawa) może się skończyć nieszczęściem. To urządzenie jest zasilane z sieci o napięciu groźnym dla życia! Pamiętaj o tym i nie próbuj czegokolwiek, przy włączonej wtyczce do gniazdka.
  • #11 16697510
    Konto nie istnieje
    Konto nie istnieje  

Podsumowanie tematu

LABEL_AI_GENERATED
Użytkownik zadał pytanie dotyczące regulacji obrotów silnika w starej suszarce do włosów, która za mocno grzeje i "dmucha". Zastanawia się nad możliwością zastosowania opornika do zmniejszenia napięcia na silniku, co miałoby obniżyć jego obroty. W odpowiedziach poruszono kwestie związane z diodą prostowniczą, która może wpływać na regulację obrotów, oraz mostkiem Graetza, który zasila silnik. Użytkownicy sugerują, aby sprawdzić te elementy oraz zwrócić uwagę na spirale grzewczą, która może mieć wpływ na temperaturę i obroty silnika. Podkreślono również, że modyfikacje w urządzeniach elektrycznych powinny być przeprowadzane ostrożnie, z uwagi na ryzyko związane z napięciem sieciowym.
Podsumowanie AI na podstawie dyskusji. Może zawierać błędy.
REKLAMA