Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Suszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnika

jgx 13 Wrz 2017 09:06 1032 10
 • #1 13 Wrz 2017 09:06
  jgx
  Poziom 12  

  Stara suszarka - za mocno grzeje i "dmucha" - chciałbym ograniczyć i to i to a przynajmniej obroty silniczka (na tym mi najbardziej zależy) - czy tradycyjnie opornikiem zmniejszę napięcie na silniczku (a tym samym obroty) - jeśli tak w którym dokładnie miejscu można go wstawić?
  Suszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnikaSuszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnikaSuszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnikaSuszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnika

  0 10
 • Sklep HeluKabel
 • #2 13 Wrz 2017 09:28
  krzysztofh
  Poziom 29  

  Regulacja grzania nie działa na przełączniku?
  Tam masz diodę prostowniczą która powinna dawać regulację.

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 13 Wrz 2017 09:38
  jgx
  Poziom 12  

  Niby są dwa zakresy i na ogrzew. i na obrotach ale na ogrzewaniu na jednym jest za gorąco, na drugim w miarę OK ale jak zmniejszę obroty silniczka trzeba by tez zmniejszyć prąd na sprali - dlatego pytam czy wstawienie rezystorów w celu obniżenia napięcia przed spirala i sinikiem w tym układzie jest możliwe
  Co do obrotów na obu zakresach są takie same - czyli moze tą diode tylko wymienić bo jest uwalona i bedzie regulacja obrotów?

  0
 • #4 13 Wrz 2017 09:43
  krzysztofh
  Poziom 29  

  Jeżeli już to za silnikiem aby rezystor ograniczał prąd spirali. Silnik powinien "dmuchać", bo inaczej spirala może się nadmiernie rozgrzać i uszkodzić obudowę.
  Nie zawsze jest to możliwe, bo najczęściej silnik jest zasilany ze spadku napięcia powstałym na części obwodu grzejnego.
  Dobór rezystora to oczywiście osobna bajka, zarówno pod względem wartości rezystancji jak i mocy, co w tej sytuacji jest ważne.

  1
 • #5 13 Wrz 2017 10:27
  jgx
  Poziom 12  

  OK to spytam inaczej - jak pisałem nie ma dwóch prędkości silnika mimo zmian na przełączniku - czy dobrze myślę że odpowiada za to dioda na przełącznika z tego obrazka? Wynikałoby iż jest uszkodzona i dlatego silnik nie zmienia obrotów? Na obydwu połozeniach przelacznika silnik dostaje 18,8V DC na odczepach sprali 230V

  Suszarka do włosów - zmniejszenie obrotów silnika

  0
 • #7 13 Wrz 2017 13:25
  jgx
  Poziom 12  

  no właśnie zmienia się - co prawda niewiele ale jednak i to mnie zastanawia bo skoro dioda jest padnięta i obroty się nie zmieniają to czemu zmienia się temperatura?

  0
 • #9 13 Wrz 2017 13:46
  jgx
  Poziom 12  

  Dzięki bardzo - czyli mam sprwadzić ten okrągły mostek w005? ew. te dwa elementy (właśnie co to jest rezystory?) za nim?

  0
 • #10 13 Wrz 2017 14:47
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  jgx napisał:
  na drugim w miarę OK ale jak zmniejszę obroty silniczka trzeba by tez zmniejszyć prąd na sprali - dlatego pytam czy wstawienie rezystorów w celu obniżenia napięcia przed spirala i sinikiem w tym układzie jest możliwe
  A myślisz, że rezystor nie będzie się grzać? I to bardzo?
  jgx napisał:
  dwa elementy (właśnie co to jest rezystory?) za nim?
  Dławiki przeciwzakłóceniowe. Twoje podejście jakie zaprezentowałeś w pierwszym poście jest ... dziwne... Zamiast przerabiać coś na swoje widzi-mi-się wypadałoby (chyba?) doprowadzić do sprawności sprzęt najpierw? Jaka to suszarka Typ, model? Te informacje też powinny się znaleźć w opisie problemu. A tak w ogóle - kombinacje w sprzęcie elektrycznym zasilanym z sieci bez posiadania podstawowych umiejętności w ocenie usterki (a tym bardziej naprawa) może się skończyć nieszczęściem. To urządzenie jest zasilane z sieci o napięciu groźnym dla życia! Pamiętaj o tym i nie próbuj czegokolwiek, przy włączonej wtyczce do gniazdka.

  0
 • #11 13 Wrz 2017 19:01
  Christophorus
  Poziom 41  

  jgx napisał:
  Stara suszarka - za mocno grzeje i "dmucha"
  Przyglądnij się dokładnie spirali grzewczej czy jej sąsiednie swoje się przypadkiem nie zwarły. Wówczas jej rezystancja nieco zmaleje co objawi się wyższą temperaturą wydmuchiwanego powietrza. Rolę rezystora ograniczającego prąd silniczka prawdopodobnie pełni właśnie ta spirala lub jej "fragment". Zwarcie zwojów spirali oprócz wyższej temperatury może objawiać się wyższymi obrotami silniczka.

  1