Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PC

poprawa 01 Oct 2017 12:22 7554 20
e-mierniki
 • Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PC

  Ponieważ konstrukcja zakupionego przeze mnie za naprawdę okazyjne pieniądze miernika okazała się być oparta o scalak FS9922-DMM4, którego dokumentacja jest publiczna wystarczyło na szybko się z nią zapoznać, żeby wyszło że z prostego ręcznego narzędzia pomiarowego można uzyskać dużo, dużo więcej.
  Dosyć dokładne urządzenie mierzące prądy lub napięcia (temperatury, częstotliwość...) i umożliwiające pracę na wynikach z poziomu komputera otwiera ogromne możliwości testowania i postanowiłem się do nich dobrać :)

  Dokumentacja pokazuje schemat, którego działanie nie byłoby ciekawe (bo wspiera tylko standardowy RS232, a dodawanie go do przejściówki USB - RS232 TTL mija się z celem) i postanowiłem do miernika wbudować transoptor i złącze do podłączenia przejściówki. Wejście transoptora jest połączone rezystorem 1kΩ pomiędzy linię VDD (pin 72) a pin 92, a wyjście podciągnięte przez 4,7kΩ.

  Połączenia są oczywiście izolowane od miernika, a wyprowadzone są odłączanym z obu stron, czteropinowym (użyte są tylko GND, +5V i TX) gniazdkiem z klipsem, które jest wklejone do obudowy. Kabel, który się do niego łączy wspiera się o miękką poprzeczkę, i "siedzi" pewnie.
  Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PCDSC_00..jpg Download (1.16 MB) Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PCDSC_00..jpg Download (1 MB) Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PCDSC_00..jpg Download (31.89 kB)

  Dokumentacja miernika dokładnie opisuje sposób, w jaki wysyłane są dane, ale do używania sprzętu wystarcza oprogramowanie od mierników UNI-T UT61C/D, PeakTech DMM Tool a pod Linuxem QtDMM.
  Automatyczne zakresy, tworzenie wykresów i zrzucanie danych nie są problemem. UNI-T wstawił też możliwość indykacji PASS/FAIL.
  Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PCIMG_201703...144040.jpg Download (356.69 kB)

  Zasilanie bateryjne wydaje się być niewzruszone, i starcza na tyle długo że nie miałem ochoty mierzyć czasu pracy :)


  Przy okazji okazało się, że mechaniczna konstrukcja urządzenia pozwala na zamontowanie podświetlenia, więc i za taki dodatek się zabrałem. Scalak co prawda ma wbudowany przełącznik zasilania podświetlenia, ale jest to najbardziej bezużyteczna implementacja z jaką się spotkałem - włącza je na 20s.
  Zdecydowałem się na zignorowanie wbudowanej funkcji, i zamontowanie dodatkowego wyłącznika. Użyłem pinu 94 rozłączanego po przejściu miernika w stan uśpienia (miernik robi to 20 minutach bezczynności, chyba że ma włączony tryb komunikacji) oraz rozłączanej pokrętłem linii zasilania.

  Panel podświetlający został odzyskany i przycięty ze starego telefonu, elektrycznie zmodyfikowałem go do pracy z zasilaniem 3V.

  Funkcjonalność jest dość dobra, żeby przyzwyczaić się do jej używania :)
  Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PCDSC_00..jpg Download (1.57 MB) Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PCDSC_00..jpg Download (1.05 MB) Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PCDSC_00..jpg Download (971.84 kB)

  Wszystkie (poza jedną :/) modyfikacje elektrycznie połączone są drutem odzyskanym z cewki, który przy połączeniach jest mechanicznie usztywniony. Modyfikacja obudowy nie do końca się udała, i z całą pewnością trudniej będzie miernik zabezpieczyć przed zanieczyszczeniem (ale w tym modelu i tak w trudnym środowisku należy się wspierać taśmą).
  Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PCDSC_00..jpg Download (1.62 MB)

  @edit

  Witam ponownie!

  Jako, że podarowana przez Elektrodę płytka nadawała się idealnie do dalszego rozwinięcia projektu, zastosowałem ją do zbudowania przystawki umożliwiającej zdalne łączenie się z miernikiem (i z wszystkimi innymi urządzeniami po UART - mechanicznie jednak pasuje do miernika).

  Płytka CH340 NodeMcu V3 Lua ESP8266 ma załadowany projekt udokumentowany tutaj: https://github.com/beckdac/ESP8266-transparent-bridge
  Zasilona zostaje z baterii od smartfona oraz regulatora LP2985-N, dzięki któremu zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem dało się rozwiązać dzielnikiem napięcia do linii ON/OFF. Ponieważ płytka pobiera parędziesiąt miliamper przystawka podziała bardzo długo i jeszcze trochę :)

  Komputer wystarczy zaopatrzyć w oprogramowanie NetBurner Virtual Comm Port. Dzięki niemu każda aplikacja wspierająca zastosowany w mierniku układ zobaczy zwyczajny port COM.

  Mechaniczna konstrukcja jest naprawdę prototypowa, ale nie jest tak że ledwo trzyma się kupy - fakt, że łatwo to uszkodzić wynika z tego, że na razie nic nie jest mocowane na śrubach. W mierniku siedzi bardzo pewnie, oparta i o plastikową część, i o tą gumową, i o złącze z zatrzaskiem. Bez większego problemu uda się całość obudować tak, by poza obrys miernika wystawała tylko jedna strona.

  Przystawka tak naprawdę służy jedynie wygodzie, albo pomiarom wartości na ruchomych obiektach.
  Świetnie sprawdza się pomiędzy pomieszczeniami, gdy pracować trzeba ze stacjonarnym komputerem.

  Dodatkowo da się umożliwiać dostęp z wielu miejsc jednocześnie, po zaimplementowaniu autoryzacji nawet udostępniony przez internet i to bez użycia komputera.

  Najważniejsze jest jednak to, że włożona w nią praca pozwoliła mi się zapoznać z modułem, a problematyczna (i nadal niedokończona) konstrukcja wiele mnie nauczyła :)
  Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PCDSC_001...JPG Download (1.2 MB)
  Attachments:

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  poprawa
  Level 15  
  Offline 
  poprawa wrote 190 posts with rating 29, helped 2 times. Been with us since 2011 year.
 • e-mierniki
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • e-mierniki
 • #3
  maciej_333
  Level 37  
  Wykonanie mechaniczne jest takie sobie. Zwrócę jedna uwagę na inny aspekt. "Rysowałem" program w LabVIEW dla UT61C, który to zawiera układ FS9922-DMM4. Jednak w moim przypadku miernik przesyłał inne wartości w bajcie "Point", niż jest to opisane w dokumentacji. Bajt "Point" określa oczywiście pozycję przecinka. W moim przypadku wartości ASCII i odpowiadające temu pozycje przecinka są następujące:
  "0" => 0000
  "1" => 0.000
  "2" => 00.00
  "4" => 000.0
  Sytuacja ta ma raczej miejsce w innych egzemplarzach, ponieważ multimetr poprawnie pracuje z dostępnym w sieci programem.

  W załączniku umieszczam prosty program w LabVIEW do monitorowania napięcia sieci elektroenergetycznej NN. Pominąłem odczyt i analizę bajtów SB1 i SB2. Może ktoś na tym skorzysta.
 • #4
  And!
  Admin of Design group
  Czy jest dostępny wykaz multimetrów opartych o FS9922-DMM4?
  To może być dobra okazja do zakupu i rozbudowy multimetru dla osób z mniej zasobnym portfelem.
  Kolejna sprawa to możliwość budowy autonomicznego rejestratora, co umożliwi rejestrację pomiarów bez podłączonego PC.
 • #6
  User removed account
  User removed account  
 • #7
  Duch__
  Level 31  
  Osobiście nie korzystam z UNIT-a, więc nie oceniam walorów użytecznych, ale proponuje bardzo proste rozwiązanie. Mianowicie osobiście do swojego miernika służbowego dokleiłem na tylnej ściance dwa magnesy pastylkowe. Bardzo ułatwia to pracę z miernikiem (w moim przypadku często na drabinie w metalowej skrzynce).
 • #8
  poprawa
  Level 15  
  Witam ponownie!

  Do listy mierników o tym scalaków z całą pewnością można zaliczyć modele VC99 niezależnie od marki, wspomniane UNI-T UT 61C i 61D oraz OWON B35 (dawca oprogramowania na smartfony, łączony po BT!). Jest jeszcze PeakTech 2025, ale nie mam co do niego pewności - nie dokopałem się do zdjęć i wnioskuję tylko z pełnej kompatybilności jego oprogramowania.

  Jako że mój miernik dał się kupić (dostarczony z chin) za 82zł, to wartość jest zatrważająca, bo urządzenie sprawdza się naprawdę świetnie. Zabezpieczeniami jest co prawda na poziomie bezpiecznej pracy z dynamami rowerowymi, ale nie zgodzę się że nie ma co nabywać tego urządzonka w celu rozbudowy. Ba - można je nabyć w celu zbudowania dedykowanego do jednego celu urządzenia pomiarowego tak długo, jak cel nie będzie mógł mieć brutalnych przepięć.

  @edit:No cóż, nadal aktualne
  Rozbudowa taniego multimetru VC99 do komunikacji z PC2017-10-01...-21-07.png Download (240.92 kB)
 • #9
  simw
  Level 26  
  W celu uzupełnienia wpisu warto jeszcze spojrzeć na inne tego typu projekty:
  https://www.youtube.com/watch?v=FPksaFYixVQ
  https://www.youtube.com/watch?v=CdZ9--D2UIM
  https://www.youtube.com/watch?v=rnoalWzu2vM

  Wydaje się, że sam temat jest całkiem popularny.
 • #11
  elektryku5
  Level 39  
  To złącze takie sobie, można było zastosować minijack.
 • #12
  poprawa
  Level 15  
  Jest on na zatrzasku, co robi różnice z przenośnym sprzętem.

  Zwyczajnie już miałem tak zakończony kabel (całkiem praktyczny - łączy się z wszystkim w standardzie goldpinów, więc jest świetny do prototypów i do łączenia się z niewyprowadzonymi z urządzeń liniami, które często są furtką do możliwości serwisowych).
 • #16
  rosak
  Car dashboards specialist
  Moduł BT jest podłączony do baterii ZA wyłącznikiem, więc włącza się razem z multimetrem. Niestety ten stary już HC-05 bierze dosyć dużo prądu więc warto zamiast niego włożyć coś współczesnego np. BLE4.0 którego akurat pod ręką nie miałem.
  Rozwiązanie jak dla mnie idealne, włączam miernik, jeden klik w aplikacji i wszystko działa, żadnych problemów z parowaniem, kombinacji.